na vodě | Co nezapomenout na vodu s dětmi

Tenhle týden jsou na blogu takové menší prázdniny, protože my putujeme skrz Slovensko a Moravu do Polska, tak jsem našla chvíli alespoň na jeden článek, který kvám dnes posílám z Polska 🙂 . Než se pustím do našeho třídeního plutí po Berounce, přináším slíbené tipy co se nám hodilo a osvědčilo 🙂 .

Loď, barely a nějaké to pádlo

Často jste se ptali, zda máme loď vlastní 🙂 . Tak nemáme a i z toho důvodu jsme volili jako první řeku Berounku, protože jsme využili možnost zapůjčení rodinné kanoe Samby v půjčovně VOD – DOG u Plzně.  Všechno příslušenství a loď jsme pak odevzdávali stejné půjčovně za 35 km od nástupního místa 🙂 . Netřeba mít tedy vodáckého nic.

Zapůjčení lodí jsme využili v akci přes Slevomat – tady klik

Dva barely pro 4 vodáky

Do kanoe se dají pevně vecvaknout dva velké sudy. Jeden nám zabraly spacáky, stan a velká alumatka, kterou jsme měli ve stanu pod náma všema. Ve druhém barelu pak máme veškeré věci. Většinu věcí jsme tak vezli pro holky a my s tátou měli na tři dny jen triko na spaní, plavky, boty do vody, mikinu a spodní prádlo 😀 . Musím ale říct, že nám vážně tři dny nechybělo vůbec nic.

Oba dva sudy pak takhle hezky zacvaknete do lodi, takže i kdyby se stalo, že se vám loď někde otočí, sudy nikam neuplavou 🙂 . Po třech dnech už jsem byla ráda, že se musím hrabat v nepřehledném sudu 😀 .

Jedno komplet suché oblečení

Kolik oblečení dětem? Jednu sadu. Víc vážně neměly. Jedno triko krýtký rukáv, jedno dlouhý, jednu mikinu a jedny kalhoty, které jsem se snažila co nejvíc držet v suchu. To bohužel nevyšlo hned v pátek (1.den 😀 ), kdy jsme zmokly pod přívalovým deštěm už na vodě a po převlečení v kempu se holky procházením v trávě zmákly solidně zráchat. Ve stanu to pak nemělo šanci přes noc uschnout.

To samé se dělo s botama. Holky měly větší luxus než my s tátou 😀 . Měly totiž krom bot do vody i jedny tenisky. Opět jsem je brala za suché …do pátečního večera, kdy běháním v trávě po kempu byly durch 😀 .

Šikovné a praktické aplikace

Dokud jsme neměli děti, nic takového jsme neřešili. Dnes jsme mnohem opatrnější. V telefonu se hodí mít na vodě tři šikovné aplikace. První z nich je aplikace Meteor. Sleduje aktuální dešťové srážky nad územím České republiky. Aplikace zobrazuje srážky zaznamenané meteorologickým radarem ČHMÚ na mapovém podkladě Google Maps. Tahle vychytávka dost přesně poradí, kdy děti včas navléct do pláštěnek, protože na vodě dešti neutečete 🙂 .

Tip: Pokud nemáte úplně krásné počasí a bude vám hrozit tolik srážek a přívaláků jako nám, doporučuju udržet dětskou vestu co nejvíc suchou, hlavně pokud není úplně teplo. Přes noc vesta neuschne a ráno si pak na sebe děti berou studenou mokrou vestu na holé tělo v plavlách. Těm menším by se to líbit nemuselo.

Holky s tím naštěstí problém neměly, takže za pátečního deště (protože bylo teplo), jsme nechali pláštěnky pláštěnkami a dešti nechali volnou cestu 🙂 . Promočeným se nám pak moc fajn lezlo do Berounky naprvní plavčo za deště 🙂 .

Druhou šikovnou aplikací je pak Vodácká navigace a Kilometráž. Kdy už tam budeme? Kolik bude dnes jezů? Kudy se to jezdí? Mám hlad, není tu hospoda? Kde budeme tábořit? Co je to tamhle za hrad? Tak tohle vše rychle zjistíte v aplikaci Vodácká navigace a kilometráž. Kromě mobilní je k dispozici také webová verze na adrese http://www.vodackanavigace.cz.

Do třetice všeho dobrého je tu aplikace Záchranka. Ať už se nacházíte kdekoliv, nikdy nevíte co se může stát. Mobilní aplikace Záchranka je v telefonu vždy připravena pro rychlé kontaktování RZS. Po přidržení nouzového tlačítka po dobu 3 vteřin dochází k odeslání nouzové zprávy s vaší přesnou polohou. Zároveň je standardním způsobem vytáčeno tísňové číslo 155.

Plovací vesty nejen pro děti

Vesty pro děti jsem řešila, ale zase ne nijak přehnaně. Vody bylo v červnu jako klasicky na Berounce bývá a na rychlejších místech se všude stačí. Netrvala jsem tedy na tom, aby holky jako neplavci měly vestu s nákrčníkem. Obě navíc prošly plaváním, úplní neplavci nejsou a příští rok už to bude v pohodě úplně.

Koupila jsem tedy vesty obyčejné, do 400 Kč za jednu a ty jediné jsem nepůjčovala v půjčovně. Chtěla jsem je nejdřív zkusit v obchodě a mít jistotu, že nebudou volné. Za nás spokojenost 🙂 .

Bez krému, brýlí a pořádných bot to nepůjde

Červnové počasí bylo tenhle víkend jako na houpačce a z přívaláku to šlo do slunka, které peklo tak, že jsme se vrátili všichni domů solidně spečení. Spálený naštěstí nebyl nikdo:-) . Nezapomeňte určitě na opalovací krém, který nedávejte do barelu, ale mějte přímo na lodi, ať máte možnost přetírání.

Pokud vyleze sluníčko, je na vodě vždy intenzivnější, od hladiny se odráží přímo do obličeje a ač já sobě sluneční brýle nebrala, dětem bych je zapomenout nechtěla. Obě jsou na ně zvyklé a prvně jsme využili i šňůrku, kterou KiETLA brýle mají. Měla jsem tak jistotu, že je nikde neutopíme.

Jestli si mohu dovolit i módní praktickou radu, zapomeňte na Crocsy jako boty do vody. Při prvním došlapu zůstanou v bahně na dvě řeky a ven půjde jen holá noha. Holky měly sandále Keen CNX, které chrání špičku a jsou pevně stáhnout. Vzala bych je znovu.

Kšiltovka do slunka i deště

Čepice na hlavě se ukázala víc jak praktickou. Ochrana při sluníčku je jasná věc, ale za deště byla skvělá, že holkám netekla voda po obličeji a nebyl pak problém jet ani za největších lijáků 🙂 . No, počasí si člověk prostě nevybere 😀 . A když bylo vedro, namáčely si jí holky za jízdy a o zábavu bylo vždy na dost dlouho postaráno 🙂 .

Dost vody nad vodou

Pozorna dostatek vody na lodi. Tedy té, která se dápít 🙂 . Tuhle část bych úplně nepodcenila, protože jestli přijde slunečný a horký den, bude té vody třeba pro všechny opravdu dost. Kempy nejsou v tomhle úseku Berounky na každém „kroku“, takže to doplňování vody není vždy úplně snadné. Doporučuju nepodcenit.

Zobání do lodi pro lepší náladu

Na lodi jest měla krom dvou barelů ještě jeden nepromokavý 10 litrů velký vak, kde jsem měla telefon, foťák, opalovák, lékárničku, doklady a zob pro holky 🙂 . Doma jsem do malé pixkly od Mixitu namíchala směs oříšků a sušeného ovoce. To nám vydrželo celé tři dny a otevření téhle krabičky udělalo vždycky obrovskou radost 😀 .

Lékárničku jako na výlety

Lékárnička je jasná a bez výjimky ji máme nakaždém výletě. I tady se hodila, když Julinka strčila na břehu celou ruku do kopřiv a Nelinka si v neděli našla na noze klíště. Doporučuju s sebou zase tu minimální lékárnu vzít 🙂 .

snižování teploty: paralen / panadol / nurofen
průjmy: smecta / kulíšek
pády a odřeniny: dezinfekce (detol / asept / neocide), náplasti
alergie: zodac / zirtec / fenistil
štípance, svědění: fenistil roll on

ostatní: uchošťourky (na klíšťata), gumové rukavice

Lékárničku (rozšířenější) na dovolené jsem na blog už sepsala – tady klik

Suché a teplé spaní za zvuku kytar a Metaxy

V kempech počítejte, že klid mít nebudete. Bát se ale netřeba. Po celém dni na vodě usínají děti i za zvuku kytar a sousedů s Metaxou v ruce, velice ochotně 🙂 . Bez jakýchkoli okolků tady ale přiznávám, že my usínali s dětma taky 😀 . Naopak ty kytary pro nás byly parádně nostalgické:-) .

Dobré ráno, dobrou chuť a šťastnou cestu

To je z nejpodstatnějšího asi vše. Jako poslední bod zařazuju jídlo. Kdo jste „hysterka“ jako já a nedáváte dětem hranolky, langoše nebo na snídani tatranku, vemte s sebou něco na víkend i k jídlu. Ani v jednom kepmu bych na snídani neměla co dětem koupit.

Večeře takový problém nebyl. Všude byla krom klasických čuňáren alespoň polévka nebo maso s bramborama 🙂 . Takže my vezli domácí snídaňové dobrůtky a pak už ahoj kempe, jedeme zas o dům dál:-) .

A já jsem strašně zvědavá co vy, vyrazíte někdo? Já už pomalu dávám dohromady článek naší cesty. Napíšu o kempech kde jsme byli, přidám spoustu fotek a praktických map a schémat jezů, tak snad tím ušetřím práci vám, kteří o Berounce uvažujete též 🙂 .

Mějte krásný den, máváme dnes z Polska až k vám 🙂

Míša a holky

MUDr. Michala Knězková

All posts

6 Comments

  • Iris 28.6.2018 at 8:48

    Opět výborný článek, moc díky… Jste super, pokračujte v tom co děláte, protože to děláte s láskou a děláte to skvěle :-)… Přejeme krásné Polsko a celou Vaši cestu. My se na vodu s naší 4letou také chystáme 🙂

  • Iveta 28.6.2018 at 9:26

    Jezdíme na vodu každý rok, nejvíce se nám líbí trasa Malá Skála Dolánky a kemp Zrcadlová Koza, mají i super bufetové snídaně. Perfektní hřiště pro děti. Pujčovnu jsme využili tuto: http://www.klokoci.cz/
    Berounka vypadá dobře, ale my jsme zvyklý mít zázemí v 1 kempu. 🙂

  • kristee 28.6.2018 at 12:32

    To jste dobří, že jste to dali takhle sami. My jezdíme většinou s kamarády, takže vždycky někdo kousek popojede autem a pak se na sebe zas napojíme. Tudíž nemusíme tolik řešit jestli jedno nebo tři trička… Další výzva vás čeká na cyklovýletě 🙂 tam je místa ještě míň, ale to máme opravdu každý jen jedno triko a pláštěnku. Děti jsou ale nadšené, že si věci vezou sami ve svých kapsách 🙂

  • Nikola Šimková 28.6.2018 at 18:54

    Dobrý večer, právě chystám lékárničku na dovolenou a zaujal mě ten fenistil roll-on, nikde jsem ho však neviděla, prosím kde jste ho pořizovala? Děkuji moc.

  • happy mum 29.6.2018 at 6:44

    Krásný článek, já přidá naši zkušenost, třeba někomu pomůže. Berounku jsme jeli jednou (bylo málo vody), takže to moc nejelo. Celkově včetně jezů, kempů atd, nám vyhovuje víc Vltava. Asi ještě Berounce šanci dáme, ale ne nadarmo se ji říká. Spojené rybníky Berounské 🙂 Máme ji nejblíž jsme z Berouna. Pravda je, že Vltava v létě praská ve švech. Letos jsme byli asi ve stejném termínu jako vy na Vltavě a provoz příjemnej a všechno fajn.
    My už teda barely nebereme, máme jen dva batohy velké z decatlonu ty co vy nepromokavý.
    Vestičky dětem půjčume taky v půjčovně. A jsme v jednom kempu. Taxíkem a nebo když je nás víc se vždy dopravíme zpět do kempu, po silnici je to vždy chvilka zpět. Loni jsme byli Ohře, Sázava, Vltava. Letos Ohře už někdy v květnu a Vltava nedávno. Naše děti to strašně baví. i pak takové to „žití“ v kempu. Když je víc kamarádů s dětmi na vodě je to paráda, protože si pojmenujeme lodě a různě blbneme společně na řece. Jezi na Vltavě jsou úžasné, děcka o tom mluví dalšího půl rok. Vlastně rok do další vltavy.

    Chtěla jsem ještě dodat třeba pro ostatní, že naše děti pokud není úplný hic jezdí pod vestou normánlně oblečení. Tepláky, triko, nekdy i mikina. Ráno je potřeba vyplout brzy obzvláště na Vltavě a může být zima. Pak se na lodi svlečou.

    Letos už pojede i nejmenší a půjčujeme poprvé raft, aby si děti zablbly a hlavně aby malý nemusel dlouho jen sedět. (v srpnu dva).

    Jsou to supr nádherné rodinné zážitky a hrozně nás to baví. Míšo jste super, že jste takhle akční s dětmi a že mají s Vámi tolik krásných zážítků. A ty Vaše fotky jsou bezkonkurenční. Těším se hlavně na Vaše další články o výletech na kole, my jsme totiž nejen vodáci, ale i velcí cyklisti :-))) Tak sportu s dětmi ahooooooj :)))

  • Soňa Zemanová 16.7.2018 at 13:40

    Ahoj Míšo..
    My jsme na začátku května byli na jednodenním vodáckým výletě…Teď bych hrozzně ráda vyrazila alespoň na víkend ale sama s dětmi se bojím…Manžel momentálně po zdravotní stránce nemůže…Takže každý víkend všem vodákům zavídím, když jim půjčuji vybavení a vysvětluji jak na kterou šlajsnu.
    S Maxem jsme byla na akci Čistá řeka a občas ho vezmu na pramičku. Ale s oběma to nejde…
    Za nedlouho nás čekají Rumunské hory a pak Bulharské moře…snad se do té doby manžel dá trochu do pohody.

    Přeji vám hezké prázdniny a mnoho zážítků..

    Soňa

  • Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×