výletnice | kouzelné hruboskalsko s dětmi

Tak mi tady došlo, že mám počítač plný fotek z prázdninových výletů, a aby byly někomu platné, nebylo by od věci je zveřejnit dřív, než bude všude ležet sníh 😀 . Tak si dáme můj oblíbený „výletnický pátek“ a dnes vás s sebou vezmeme mezi skály. Pro děti vzrůšo, jistota utahání a klidného večera pro vás 🙂 .

V létě jsme se snažili, každý den z víkendu někde být. Bylo úplně jedno kde, ale byl to čas pro nás pro všechny, takže jsme se snažili ho pořádně využít a přidat si na list další nové zážitky 🙂 .

Léto je na to jako dělané a to babí taky 🙂 . Na následující mapu jsem vám vyznačila celou naší trasu, na jejíž start jsme se dopravili stylově – parní mašinou 🙂 .

Český ráj a hruboskalsko parním vlakem

Parní vlak a historické vláčky jezdí přes léto Českým rájem a nám se podařilo je využít hned dvakrát. Pro děti zase vzrůšo a kdo zná leda Pendolino nebo RegioJet, ten bude jásat obzvlášť 🙂 .

Vláček má s sebou dokonce vagón, který je divadelní, takže v době, kdy stojíte na konečné, můžete si zajít na loutkové divadýlko a zabavit děti do doby dalšího odjezdu 🙂 . Holky se nechaly ve vlaku celé porazítkovat, takže už na začátku výletu jsme vyrazili á la „punk“ 😀 .

Na výlet v tu nejchutnější dobu

Nevýhoda zpoždění, se kterým sem vkládám tenhle článek je, že už nestihnete tu chutnou dobu. Letní výlety jsou svačinová pohoda, protože všude kolem je toho mraky 🙂 . Hruboskalsko nám vyšlo na tu nejmodřejší peckovou sezónu.

Kdo má raději výlety autem sem, prohlídka a autem zpět, můžete vyrazit rovnou do Hruboskalského skalního města 🙂 . My máme moc rádi výlety, na kterých se jde nějaký okruh. Na plánování to není úplně praktické, ale když už se to vymyslet podaří, je to bomba.

Trasa výletu má 9,5km a s kočárkem ani ničím pojízdným tady neuspějete. Můžete si ji i různě zkrátit a vyrazit s šátkem či nosítkem. Ta naše cesta vedla z vlakové zastávky Hrubá skála přes Doubravici a hezkou cestou lemovanou pískovcem jsme dorazili až na zámek Hrubá skála.

Zástávek jsme měli cestou hned několik, fajnové bylo odpočívátko Osudová.

NS Hruboskalsko a Osudová

Pokud se výletem inspirujete, rozhodně doporučím jinou obuv než žabky, což bylo dost běžné u kolemjdoucích 😀 . I když na podzim už to snad tolik nehrozí. Koho už baví nějaké ty informační cedule, vede tudy přímo naučná stezka Hruboskalsko, takže se hezkou formou dovíte o okolí to nejzajímavější.

Holky obrázky na cedulích bavily a s radostí zkoumaly namalované útvary, které pak hledaly na našem perimetru 🙂 .

Sochu sv.Prokopa uvidíte na dalších cedulích, holky ji hledaly a s nadšením našly 🙂 .

Prolézaček potkáte po cestě nespočet, takže hřiště nikde nehledejte, děti se tu rozhodně nudit nebudou. Co ale nezapomeňte s sebou je lékárnička na výlety, protože taková dezinfekce a náplast je vcelku základ na tyhle skalní procházky 😀 . I my se vrátili s nálepkama na nohou 😀 .

Tunýlky, cestičky tak úzké, že váháte, zda se protáhnete a o minimálně 5°C míň než kdekoli jinde. Tady je potřeba i v létě vyrazit v delším rukávu, takže nezapomeňte vrstvu navíc 🙂 . Dost příhodně se to tu jmenuje Myší díra 🙂 . My si na výlet vyšli v den, kdy bylo 35°C, takže nám tady bylo blaze.

zastávka na zámku – Hrubá skála

Skalní cestou jsme došli až na samotný zámek, který se nám vyloupl před očima, že jsme ani nestihli zaregistrovat, jak rychle první kus cety utekl 🙂 .

My si udělali přestávku jen v „předzámčí“, kde jsme nemohli minout stánek s točenou zmrzlinou 😀 , ale určitě bude pro milovníky kultury zajímavý i samotný interiér zámku 🙂 . My si po zmrzce zase odskočili do lesů, holky vylezly na co šlo a cesta pokračovala Skalním městem zase dál 🙂 .

Cesta vede po NS Hruboskalsko. Na zastávce Adamovo lože si prohlídnete nějakou tu sochu a přečtete příběh o zamilované dvojici 🙂 .

Na šlofíka – Arboretum Bukovina

Kousek od zámku stojí za zastávku Arboretum Bukovina, jež je místem, kde najdete spoustu druhů stromů, hezké informační centrum a my měli to štěstí, že tu zrovna probíhal Den geoparku 🙂 .

Místní nadšenci nám tak zadali různé úkoly, kde jsme poznávaly krásy Českého ráje, zahráli si pexeso se stejnou tématikou a v informačním centru jsme mohli ochutnat čaje z místních bylin a dřevin. Největšími favority byli jednoznačně maliník a bez.

Hruboskalsko jednoho vyčerpá

Arboretum bylo v našem dni zhruba v polovině, takže si tu Julinka po obědě hezky schrupla (hospůdka tu není, oběd z vlastních zásob 🙂 ) a my s Nelinkou si zatím celý prostor prošly. Pokud pojedete na zámek, určitě si sem zaskočte. Je to kousek a dá se to tu přirovnat ke krásnému parku, kde se dost dozvíte a když nezapomenete, odvezete si i turistickou známku do deníčku 🙂 .

„Julinko, vstávej už, ospalečku“ 😀 . Nelinka je vždy tak moc něžná. Juli pak zas nádherně vzteklá 😀 . A já se jí ani trochu nedivím. Budit někoho po hoďce a půl spánku, je doslova drzost 😀 .

Doplnili jsme zásoby energie, pobalili deky a ač měly holky pocit, že jsme celý den mezi skalama, nečekaly, že to nejlepší máme ještě před sebou 🙂 .

Kochačka na vyhlídce Na kapelu

Hruboskalské skalní město je totiž jedna velká kochačka. Abyste se ale nahoru dostali, je třeba zdolat nějaký ten schod nebo kopec, takže úplně malým dětem bude třeba špetka pomoci. Holky to ale zvládly levou zadní a ani Julče (3 roky) nebylo třeba nikde dopomáhat 🙂 .

Prvním větším vyhledem je vyhlídka Na Kapelu. 

V popředí kapely je kapelník, které si dobře prohlídněte, protože kolem něj později půjdete a můžete ho poplácat po zádech 😀 .

A odteď to bude „z vyhlídky na vyhlídku“. Holkám se nejvíc líbila ta U lvíčka, protože tu byly skály krásně vykreslené a můžete si je podle cedule jednu vedle druhé ukázat 🙂 .

A tady už na rozcestí U kavčin opouštíme NS hruboskalsko a vydáváme se po modré značce směr dolů.

Cílem celého okruhu byl zase návrat zpět na vlakové nádraží a trefit se na koupaliště v Sedmihorkách, kde je i ten slavný rodinný kemp, na který se všude pějou chvály 🙂 . Pokud tedy pojedete sem do kempu, určitě si tenhle výlet uložte 🙂 .

Parádička, dokud si nerozřízneš chodidlo

Po všech vylídkách nás čekal sestup zase dolů „mezi lidi“. Nelinka si tak s radostí vyzula botky, aby se proběhla v lese, kde je to na bosé nožky nejvíc příjemné, ale trochu nám situaci zkomplikoval kus kovu, který byl uprostřed cesty a rozřízl jí chodilo na 10 cm 🙁 .

V tu chvíli nám došlo, že pětileté dítě, které by nám v půlce cesty nemohlo jít, by značně zkomplikovalo zbytek dne. Nelče ale v sandálce bylo líp a za chvíli zas mohla dál. Do téhle doby si ale užila velký kus i bez bot a já mám radost vždy, když si o vyzutí sama řekne 🙂 .

Zrovna ona byla v roce ta, která brečela vždy, když ji na chodidlech začala lechtat tráva nebo šlápla do písku 😀 .

Bosonožky na Janově vyjlídce. Dál sestoupíte po schodech na rozcestí Pod Čertovou rukou, které je v údolí. 

103 schodů za další vyhlídkou

A blížíme se do finiše. Poslední výstup z údolí a hurá směr Sedmihorky. Ani nevíte jak jsem se modlila, aby bylo koupaliště ještě v šest večer otevřené 😀 . Holky se tešily na hřiště, my na polívku a celkově chvilku veget pro nás pro všechny 🙂 .

Z údolí vystoupáme a míjíme slibovaného Kapelníka.

Konečná na koupáku v sedmihorkách

No a jsme tu. Se zavíračkou nebylo třeba si hlavu lámat, protože bylo otevřeno až do desíti večer a my si tady minimálně hodinku pobyli. Holky obsadily dvě veliké trampolíny i hřiště, já si dala výborné kafe a táta, ten si naivně myslel, že si dá polívku a bude si ji moct dokonce i sníst 😀 .

Snad sis nemyslel, že sis to objednal pro sebe 😀

Je to všude stejný? Abych si mohla sníst jídlo a vychutanala si ho SAMA, musela bych se s talířem někde schovat 😀 . Jakmile holky z trampolín zmerčily tátu se lžící v ruce, měl útrum 😀 . Jídlo je magnet a gulášovka se musela dělit na tři díly 🙂 .

Praktické info k výletu 

trasa výletu: Hrubá skála vlakové nádraží – Doubravice – Zámek Hrubá skála – Arboretum Bukovina – Cestník – Hroboskalským skalním městem – Koupaliště Sedmihorky – Hrubá skála vlakové nádraží
délka výletu: 9,5 km
terén a náročnost: pěšo případně nošenečci 🙂 (ne kola, ne kočár apod.)
webové stránky – Arboretum Bukovina
webové stránky – Zámek Hrubá skála
webové stránky – Hruboskalské skalní město
podrobná mapa našeho výletu – tady klik

Tenhle výlet s klidem doporučím na jaro, léto i podzim a jen mějte dost svého jídla, dost oblečení a užijte si ho krásně s celou rodinou nebo partou kamarádů 🙂 .

V mapě se můžete podívat na další naše výlety za přírodou 🙂 . Třeba se vám bude nějaký líbit. Stačí se přes zelenou vlaječku prokliknout do příslušného článku.

MUDr. Michala Knězková

All posts

3 Comments

  • Sylvie 14.9.2018 at 21:41

    Holky sou krásně špinavý 🙂 a mají moc pěkná trika. Prozradíte prosím značku? Děkuju. Sylvie

  • Sylva Sejpková 16.9.2018 at 8:22

    Je, hezky jsem si zavzpomínala…před pár lety,ještě bez dětí, jsme tam byli… jezdivali jsme s naší hafinou, takže plánování tras bylo skoro jako s detma. Bylosuper… Natáčela se tam hromada pohádek, tak bylo bezva hledat i tahle místa a pak tam do turistických deníčku byly i opisove štítky, což bylo taky dobrodružství je najít 🙂 krásná trochu zachazka je ke Kopicovu statku (doufám, že jsem si ten název vybavila dobře) a dole pod ním jsou sochy vytesané do skály… S dětmi by to bylo asi maličko náročnější, ale zvládlo by se to 🙂 doufám, že se tam a celkove do Českého Ráje s holkama brzo vydáme 🙂

  • Dana 18.9.2018 at 12:50

    Jako alternativu k chůzi naboso zkuste třeba huaraches. Jsou to sandále s tenkou gumovou podrážkou, k vázání se používá paracord. Nosím je i ve městě, prostě tam kde bych mohla šlápnout na něco nepříjemného… Na youtube je plno návodů 🙂 a materiál se dá koupit např. v obchodě Kutil Florenc.

    D.

  • Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×