Washi-vajco malé Džuldy

Loňské Velikonoce se u nás sice „slavily“, ale dost po našem. Vajíčka jen barvená a polepená, nějaké přání a Velikonoční pondělí na prosluněném Toulcově dvoře mezi zvěří (mou i jejich). Klasické Velikonoce, které znám já z dětství z vesnice za Libercem, to tady prostě není. Už to ale tolik neprožívám, protože duben patří holkám. Slaví se narozeniny a Velikonoce se u nás tak trochu přechází. Teď už jdou holky větší, dá se jim k Velikonocům i něco málo vysvětlit a já bych je pomalu chtěla mezi naše zvyklosti vrátit. Čekat na koledníky ale nebudeme, takže jsme začaly hodně zlehka :-D.

Vyfoukla jsem Julince první bílé kraslice. Musí se využít toho, že v obchodě ještě jsou a není tak těžké bílé vejce sehnat :-D. Jediné čeho jsem se bála byla Džuldy mustandží síla a v mých představách lítala skořápka za skořápkou. Džulí v sobě ale našla všechnu něhu světa, takže mámo div se, žádné vejce nedošlo k úhoně :-).

Pokud už na vás lezou velikonoční choutky, můžete se podívat, jak jsme loni trávily Velikonoce a jaká přání jsme vyráběly rodině a kamarádům.

A hurá k dnešní vajcovačce. Pokusily jsme se spolu o to nejjednodušší velikonoční washi-vejce pod sluncem :-). Stačí k němu zas a znovu obyčejné ingredience, které určitě budete mít doma. Na vejce Nelinky už toho bude potřeba maličko víc, ale věřím, že každý z nás něco doma najde :-).

Co k tomu?

tenká washi-páska – ideál dobře lepící
barvy na vajíčka – nemusí být kupované práškové, využijte klidně i přírodních barviv
bílá vajíčka – i když fajn je jakékoli, bílé bude vypadat nejlépe

 Julince jsem přestříhala tenkou papírovou washi pásku, aby si mohla kousky jednoduše sama brát a na vajíčka lepit. Je úplně jedno jak, i když samozřejmě si i washi páskou vyrobíte hezké pravidelné obrazce. Nám šlo spíš o tu abstrakci, kterou si Julinka zvládla udělat téměř bez pomoci.Na bílé vajíčko si lepila halabala a já jen dávala pozor, aby byla páska dostatečně přitlačena k vajíčku. Ne že by mi Julča dovolila pomáhat, ale před vhozením do barvy jsem vajco rychle objela dlaní jako pojistku – ani to ale na všech místech nestačilo.
Pak přišla fáze hodna důkladného pozorovatele. Julinka si vybrala zelenou barvu (asi bych vybrala cokoli jiného než zelenou a oranžovou 😀 ), společně jsem si namíchaly žabinec a vajíčko daly na chvilku odpočinout. Juli měla nejdůležitější úkol ze všech. Hlásit.

(Použily jsme klasika barvy na vajíčko, kde se dává barva / prášek do vody a přidá se ocet) 

„Mamííí, eee ta-m jeee“ Tím už si mě volala k vylovení výtvoru z brčálníku. Stačily cca 2 minutky. Nechtěla jsem dělat vejce úplně tmavá, ale spíš veselá.
Poslední fáze je slupovačka. U každé pásky jsem Julče nadzvedla okraj pásky a malé prstíky už se o zbytek postaraly. Tohle asi bavilo Julinku nejvíc. Ona je všeobecně raději slupovač než lepič :-D. Uvidíme, jak si poradí s dalšími kousky.
 
V každém případě. Ta radost, že si něco vyrobila úplně sama, aniž bych jí držela ruku, k něčemu nepouštěla nebo pomáhala, ta radost, ta byla maximální :-). U Nely jsem tohle „já sama“ zažila jen v hodně slabém odvaru :-).
 

Zase fajn využití obyčejné papírové pásky. Větší děti už navíc zvládnou i „větší věci“, takže jestli nebudete stíhat a budete chtít vajíčka během dopolka před Velikonocema, půjde to vám i dětem hezky od ruky :-).

A já jdu zkusit udělat nějaké i s Nelinkou. Ta se totiž na ta svá vajca klepe jak na na svačinu 🙂

Mějte se krásné a brzy zase „na přečtenou“.

Tento článek je sepsaný pro blog www.scrapart.cz, jehož Design teamu jsem součástí.

MUDr. Michala Knězková

All posts

11 Comments

  • Učitelka Hanča 24.3.2017 at 6:51

    To je hodne dobry tip, dekuju 😉

  • Proprepiaf 24.3.2017 at 8:05

    Míšo, opět super tip, díky! Ten náš loupežník chce pořád jen stavět koleje a do nějaké tvorby se moc nežene, i když občas se zadaří a doufám, že Velikonoce, stejně jako Vánoce, ho budou (co se tvorby týče) bavit 🙂

  • Hraboška 24.3.2017 at 9:17

    Díky za inspiraci, třeba využijeme. Moje holky (4,5 a necelé 3 roky) teď mají stříhací a lepící období (furt někde sbírám papírky), tak jsem koupila pixlu Herkulesu, pár rolí krepového papíru a jsem na ně zvědavá :-).

  • Alenis - Dětský blog 24.3.2017 at 9:24

    Krásná a jednoduchá aktivita s dětmi ♥ Super!

  • Martina BARABASCA 24.3.2017 at 11:32

    super, půjdeme do toho
    ..u nás spíše lepící typ 😀
    Martina

  • Lucie 24.3.2017 at 11:59

    "Džuldy mustandží síla" mě dostala! Jinak díky za tip, zkusím to se synem (2r4m), doufám, že mustandží síla dcery (13m) nám to nepřekazí!

  • Klára Zoufalá 24.3.2017 at 13:12

    Díky za typ, taky vyzkoušíme, ale nevím, jak daleko dojdeme. Jen co syn (21 m)vidí vejce, hlásí "ťuky". Takže jakmile se mu nějaké dostane do ruky, hádám, že bude chtít spíš rozklepávat 🙂

  • Ziii 24.3.2017 at 19:08

    Paráda,díky za inspiraci. Koupíme pásku,snad v normálním papírnictví bude,a vrhneme se na to letos takhle.

  • Michaela Palatova 12.4.2017 at 5:49

    Super,napad,taky mam "dvouletacku" ,tak to hned zkusime.Diky!!!Jen jsme mely vecer rict tatkovi,at nam vyfoukne vajicka,ja to nedavam:)))

    • Míša 12.4.2017 at 5:53

      Misi jen udělám dirku nahoře a dole a pak do toho injekční strikackou posílám vzduch. Nefoukam 😀 Stříkačka za 5kc v lékárně klasika plastova malá. Ať se podaří.

  • Klára Kučerová 17.4.2017 at 12:49

    nám se páska v lázni odlepila… měli jste studenou vodu?

  • Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×