auto nech doma | Vlakem do ZOO Ostrava

14.4.2019 in Výlety, Za kulturou - 7 Comments

Krásný začátek týdne vám všem přejeme a je tu pokráčování s typy, kam si s rodinou vyjet 🙂 . Dneska ale neberte jako hlavní tip ostravskou ZOO, ale způsob, kterým jsme se do ní vypravili. Dobře vím, jak praktické je vypravit se kamkoli autem. Nemusíme totiž řešit, kolik toho zase vezeme a snadno se poberou i věci „pro jistotu“. My si auto pořídili až před necelým rokem, a to kvůli většímu cestování a plánovaným cyklovýletům.

Pořád s tím ale nejsme ekologicky úplně v souladu, a tak se snažíme využívat vláčky, autobusy, raději cestujeme (výjma 1 moře) po naší republice, než abychom lítali letadlem a vlastně je nám tak strašně dobře. Nestalo se, že bychom hleděli do mapy a nevěděli kam. A tak jsme se rozhodli, že si čas od času uděláme „dálkový výlet“, na který se vypravíme bez auta. Dnes byla cílem zvířátka (živá především) 🙂 .

Dobré ráno Ostravo!

Holky to nutí zabalit se do batůžků, pobrat jen to, co bude třeba a den si užijeme na maximum. Ona už samotná cesta je totiž pro děti výlet, když nemusí sedět v autosedačkách. Vybrali jsme tentokrát Ostravu, protože já tam musela už ve čtvrtek pracovně na pediatrický kongres. A když už tam budu já, zbytek bandy dojede za mnou, užijeme si celou sobotu a večer odjedeme domů.

A tak v sobotu ráno dojeli 🙂 . Táta i s holkama si v Praze doběhli vlak (taky s taťkama líčí vaše děti ty běhy, kdy to málem ujelo? 😀 „A mami, proč ty si neutíkala?“ :-D) a já si na ně čekala už na místě. 

Z cesty byly holky „plné“, ale vyletět z vlaku byla po tolika hodinách na cestě evidentně úleva. Společně jsme zašli na pozdní snídani / svačinu, a tramvají a trolejbusem se svazli z nádraží do ZOO. 

Za cíl jsme si dali Ostravu, ZOO a sraz s kamarády, se kterými jsme se seznámili v na dovolené u dalekého moře. Je strašně fajn, když se podaří takové přátelství udržet a mě neskutečně těší, že nám se to daří a letos je to už třetí rok, kdy zase pojedeme k moři všichni společně. Holky tohle baví, mají přátelství na dálku a bez jediného ostychu jsou při setkání i po takové době „jako doma“.

Přemýšlíte kam se na „daleký výlet“ vypravit? Zkuste navštívit právě takové kamarády, které často nevidíte 🙂 .

ZOO Ostrava a my v ní

A jsme tu! Znáte už ostravskou ZOO? Já v ní byla úplně prvně, a to už jsme zoologických zahrad pár projeli 🙂 . Měli jsme štěstí na boží počasí, i když kosa byla pořádná. Na tohle místo nepotřebujete auto a dojedete krásně až z vlakového nádraží. Pokud se budete chtít inspirovat, vystupte si na nádraží Ostrava Svinov (ne na hlavním nádraží).

Cesta z nádraží do ZOO:
Z nádraží Ostrava Svinov přejdete na tramvajovou zastávku Svinov mosty h.z., odkud tramvají číslo 4 dojedete na stanici Náměstí Republiky. Odsud vám pak jede trolejbus 104 až do ZOO. Cesta z nádraží až za zvířátky nám o víkendu zabrala 33 minut 🙂 .

Ostravské poprvé aneb přidali jsme další ZOO

A protože i malé nožky byly po dlouhém sezení ve vlaku krásně odpočaté, vyběhly holky do ZOO a už si to i s kamarádkou Nikolkou štrádovaly tempem, kterému jsme sotva stačili 😀 . Zahrada je krásně veliká, celý den v ní strávíte s přehledem a hezky všechno stihnete. To je trochu rozdíl od té pražské, kde je to na jeden den s malým dítětem docela honička 🙂 .

Možná proto, že je pro nás Ostrava dost daleko, nikdy jsem o ZOO, ale ani o výletech do okolí neslyšela. Moc mile mě pak překvapilo, jak je ZOO pro děti a rodiny připravená 🙂 . Je rozdělená do více částí, kde si můžete například vyrazit na statek a pohladit kozičky nebo pozdravit místního čuníka. Najdete tu ale i motýlí louku, ekokuchyň nebo hřbitov vyhubených zvírat. 

Zapůjčit si můžete u vstupu vozík pro děti, v průběhu ZOO máte přebalovací koutky a je tu možné ohřát dětem i vlastní jídlo. 

V létě a teplých měsících s sebou určitě i oblečení na převlečení, protože je tu k vyblbnutí vodní svět. Paroháči a kostry zajímaly všechny, i když v očích Julinky byl z jelena hned dinosaur 😀 . Broukoviště, mraveniště nebo třeba včelí stezka, i to jsou místa, kde se toho dost dozvíte a děti unaví nejednu nožku 🙂 .

Čas na oběd – dá se, i když by to šlo líp

Na oběd si tu sice zajdete, ale pokud neholdujete friťáku a smaženému jídlu, úplně snadné to nebude. Štěstí, že měly ty holek oblíbené boloňské nekečupové špagety, protože nás na hranolky, řízky a smažáky úplně neužije. To je ale zatím problém skoro všech ZOO i rodinných parků, snad se to bude hýbat lepším směrem 🙂 .

Hřiště pro malé i větší

Hřiště jsme našli jedno veliké, kde jsme se vyhřáli na slunku, já si tady dala moc dobré kafe a holky se ztratily v sítích a tunelech 😀 . Pokud nejste na tyhle větší „hrady“, najdete v průběhu ZOO i menší prolézky nebo klouzačky, takže nebylo úplně nutné tady zastavovat. 

Já si holek moc užívala, protože jsme byla v Ostravě na kongresu už od čtvrtka a sobota tak byla taková promazlená. Nelinka už hodně lítala se starší kamarádkou Nikolkou a Juli když nestíhala, vždycky se přišla potulit (díky za ty krátké nožky, které nestíhají 😀 ).

Kojící stezka v ZOO

Na co jsem trošku hleděla s údivem, to byly místní kojící koutky. Když jsem ho viděla poprvé, tak bez jediného rozmyslu ze mě vypadlo „to snad nemyslí vážně“.

Podivil se tomu i náš táta, takže mi nepřišla reakce neadekvátní, ale asi jsme to jen (doufám) špatně chápali. Pak jsme mrkli dovnitř…

…v průběhu ZOO najdete kojících koutků spoustu. Dokonce tvoří celou stezku a jak nám to zprvu přišlo nemilé, usoudili jsme, že to jsme asi udělali předčasný závěr. Koutky jistě nejsou pro kojící maminky všechny, ale jen pro ty, které chtějí klídek a soukromí 🙂 . Já mám kolem sebe pár maminek, které klid na kojení potřebují a venku v parku mezi lidmi jim není kojení příjemné.

A dle webu to tak skutečně je: „Maminky, které chtějí dítě nakojit v klidu, mají v k dispozici kojící koutky, tak se, Ostravo, omluvuju 🙂 .

Proběhli jsme ZOO, pohledali zvířátka, která šlo a měli jsme radost, že ne vždy byli k nalezení. Proč? Protože měla výběh dostatečně velký a zalezla si na místa, kde jim bylo nejlépe. To se mi líbí i ve Dvoře Králové nebo v Praze, že je pro zvířátka připravený velký výběh a nejsou strčení do pár metrů čtverečních. 

Máte rádi ZOO? Na blogu už nějaký ten výlet máme 🙂

Vyražte do: ZOOpark Zájezd – tady klik, do ZOO v Děčíně – tady klik nebo třeba nakrmit žirafy na Safari ve Dvoře Králové – tady klik.

Celý den nám tady utekl jako voda. A ano, v tu chvíli by byla veliká pohoda, kdybychom mohli nastoupit do auta a transport by holky prospaly. Na stranu druhou už se Nelinka i Julča moc těšily na vlak, protože věděly, že jsme zase rezervovali dětské kupé. 

Sluníčko zapadá, čas na cestu domů

Trolejbusem a autobusem jsme byli za půl hodinky zase na nádraží a už si tu jen se západem sluníčka počkali na vlak. A jak jsme si říkali, že nám holky asi usnou, nestalo se tak. 

Celý den nasty i s cestou vyšel levněji, než kdybychom jeli autem. Zážitků a pohybu jsme měli určitě víc a holky usoudily, že příště si toho dají do batůžků míň 😀 . Ano, přesně tenhle efekt jsme čekali a věřím, že zredukují na další výlet hračky ze dvou na jednu 😀 .

V dětském kupé to uteklo jedna dvě

Ani Julinka, která zatím spí po obědě vždycky, neusla a domů jsme dojeli v 21 hodin. Cesta utekla jako voda. V kupé jsme byli jen my, takže z něj měly holky solidní tělocvičnu 😀 . Dětská kupé už jsou ve vlaku asi všude. My to zkusili až tentokrát, protože cesta Praha – Ostrava není zrovna krátká, takže kdo budete cestovat dál než za město, zkuste mrknout. Všimla jsem si, že je mají už téměř všichni dopravci.

Šup sem šup tam, byly v pelechu a my všichni tak šťastní, že jsme zase zpět 🙂 . Tak co, kam si vyrazíte vy?

MUDr. Michala Knězková

All posts

7 Comments

 • Lucka 15.4.2019 at 9:21

  Paráda, my auto nemeli nikdy a tak vím, ze se dá s dětmi zvládnout ledasco. Mám doma 3 krakeny a za 14 dni se vylihne čtvrtej. Už 2 roky po sobě jsem s nima byla sama v Krkonoších na týden a zvladli jsme i 10 dnů v Želízech. S naším taťkou pak dovča na Lipně nebo Mácháči a super… víkendový výlety vlakem jsou samozřejmostí. A pro děti je to daleko víc fajn než sedět přikurtovanej v sedačce 🙂

 • Verča S 15.4.2019 at 10:08

  My se chystali o vikendu do Plzně, těšili jsme se na Zoo a druhy den techmanii. Místo toho ve čtvrtek kasel a v pátek už bronchitida. Takže opět postel. Teď jen doufame ze do pátku vše vylezime a budeme moc odjet k babičce do J. Čech

 • Katka 15.4.2019 at 10:40

  Míšo, opět krásný článek. ZOO Ostrava je moc fajn, i nás příjemně překvapila. A my milujeme také ZOO Lešná – tak to je pro vás další tip. 🙂

 • Soňa 23.4.2019 at 17:37

  Ahoj Míšo.

  Koukám, jak jsou krásné ty dětská kupéčka. Ze Slovenska pojedeme též ,,Redžinou,, a dětská kupéčka plně obsazená… V Olomouci budeme přestupovat do ,,Leo,, a tam ještě pro nás místo v dětském kupé bylo. U obou dopravců se mi libí nabídka pro děti…Jsem na cestu na a ze Slovenska zvědavá..
  Četla jsem tvůj článek o batožině…Tak jsem doma hned dětem prozkoumala batohy jak jim sedí… Amálka i Maxík mají od Bollu, my od nich máme skoro všechno. Amálka má batoh 12 l a sedí ji dobře..Větší by měla už pod zadek.. Maxík má 6 l, a možná by už potřeboval o kapánek větší. Ale na Slovensko zatím stačit bude…
  Sledovala jsem zpětně pořad Sama doma a moc ti to té televizi slušelo. A ta dětské lékarnička mě zaujala (a hlavně doplním ten kartáček na rány)..Já vozím KPZ a tam vozím i něco málo z lékarničky.

  Míšo, mooc ti fandím.. Tvůj blog je prostě nejlepší.

  Soňa

 • Lucie 5.5.2019 at 15:07

  Moc pěkně napsané,Míšo. V loňském roce jsme vyzkoušeli jet na dovolenou do Tater vlakem s regiojetem a tak nás to nadchlo,že letos jedem také. To dětské kupé je fajn.
  Tip na výlet do Ostavy do ZOO je super. Asi se tam taky vlakem vydáme,máte v Ostravě nějaký super tip,co je „nutné“ vidět.

  Díky a přeji hezké dny,Lucie

  • Míša 5.5.2019 at 20:30

   Lico krásnou neděli 🙂

   My tam still na cello den Jen toile, take tam too mom neznám, ale mainly mi doporučovaly ocelárnu, take moon omrknout tu 🙂 . Ale určitě se ta budge tract, tam zkusím sepsat vic 🙂

   Krásný den
   Máváme

  • Radka Nagyová 30.6.2019 at 11:31

   Dolní oblast Vítkovice-malý a velký svět techniky, hot jump Ostrava, Landek park

  Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×