knihovnička | První čísla předškoláčkům

3.9.2018 in Hraní, Knihovna - 6 Comments

Zdravím vás vzdáleně z teplých krajin a přidávám článek, který se (doufám) pustí na blog i bez mé přítomnosti. Tak pokud tohle čtete – vyšlo to 😀 . Na dobu, kdy se budeme povalovat v Africe, připravila jsem hned několik článků a první z nich nám ladí s aktuálním tématem Back to school. Pro všechny velké předškoláčky nebo malé zájemce, kteří se zrovna rochní v období číslované, nafotila jsem knihu z edice Kouzelné čtení: Moje první čísla.

Albi Kouzelné čtení: tužka podmínkou

Jak jistě víte, blíží se Dny Marianne, což je příležitost větších slev na cokoli z Albi produktů, protože je na nich vždy cca 25% sleva. Tak se snažím pospíšit si a do té doby tady přidat nějaké knihy, které doma ještě máme a jsou u nás oblíbené. Tak jdeme na čísla?

V prvé řadě budete ke knize potřebovat onu elektronickou tužku. Kdo ji nemáte doma a jste u svých dětí proti všemu elektronickému á la počítače, tablety a mobily (stejně jako já 😀 ), doporučuji si přečíst první článek ke Kouzelnému čtení, který na blogu mám. Dovíte se tam, proč je tahle tužka jiná než tablety a mobily 🙂 .

Proč Kouzelné čtení ano, i když s hranicemi, které jsme si doma nastavili? – tady klik

Jak s knihou zacházet?

Pokud tužku máte, můžeme si otevřít knihu Moje první čísla. Zacházení s knihou jsem popsala v první článku, ale v rychlosti znovu zopakuji. Kniha se ovládá tužkou a „povídací režimy“ si měníte pomocí ikon při dolním okraji každé stránky 🙂 . K čemu slouží ikony v této knize?

otevřená kniha – dozvíš se základní názvy a informace
symbol „play“ (trojúhelníček) – budeš moct kdekoli v knize objevovat zvuky nebo si poslechnout co kdo říká
kostka s 1/2 tečkami: Chceš si Tvé znalosti procvičit? Kvízy jsou rozděleny na 2 kategorie podle obtížnosti. Vždy dostaneš 5 úkolů a po skončení kvízu se dozvíš svůj výsledek.
kruh z šipek – slouží k opakování zvukové stopy
symbol „stop“ čtvereček – zastaví přehrávání nebo kvízu

V knize najdete číslice od jedné do dvaceti, ale znalost číslic není vůbec podmínkou. Julinka ještě před půl rokem neznala čísla téměř žádná a s knihou si dokázala vyhrát taky. Na dvoustraně se dětem ukáží postupně 4 číslice, které jsou seřazeny za sebou ve správném pořadí.

Jdeme na první čtení

U každé číslice si můžete projít kousek pohádky (Locika jak vyšitá 😀 , zná každá slečna 😀 ). Tak jdeme na příklad? Pokud si zvolíte režim „otevřená kniha“ a přiložíte tužku na princeznu, věž, kopec, slunce, drdol, prince, pane krále atd. tužka vám vše pojmenuje.

Pokud si zvolíte režim „play – trojúhelníček“ a přiložíte tužku, dovíte se o dané věci/osobě více 🙂
princezna ve věži – Ách jsem velmi smutná princezna. Jsem tu tak sama, nemám s kým promluvit. Kdy už se objeví udatný princ, který mě odtud odvede?
princezna u stolu – Je tu tak krásně. Těším se princi, až se seznámím se všemi tvými blízkými.
drdol královny – Jsem učesaný z dlouhých vlasů a říkají mi drdol.
kočka u stoluMňáu já také patřím do rodiny, mňáu… Nějaký pamlsek by nebyl?

Na druhé dvoustraně se nám ukazují další čtyři číslice a k nim další povídání. Při levém dolním okraji knihy vidíte za sebou čísla, která jste na stránce prošli. Tady dojdeme až k osmičce, proto tam jsou čísla od jedničky do osmičky. Pokud dáte tužku na dvojku, tužka napočítá do dvou, pokud do šesti, knihy napočítá do šesti. Děti tak mnohokrát za sebou slyší, jak jdou číslice správně za sebou 🙂 .

Interaktivní číslice

Na každé číslo si můžete tužkou ukázat. V režimu otevřené knihy se dovíte jen pojmenování číslice. Pokud budete mít tužku v režimu „play – trojúhelníček“, dovíte se k číslici něco víc. Co uslyšíte, přiložíte-li tužku k desítce?

Když dáte obě ruce k sobě, napočítáte deset prstů. Anička je holčička, která zrovna slaví narozeniny. Už je jí deset let. Pozvala si devět kamarádů. Kolik jich bude dohromady s Aničkou na oslavě? Maminka pro Aničku a její kamarády upekla dort. Nakrájela maminka pro Aničku a její kamarády dort na správný počet kousků?

Vyřeší děti zapeklitý úkol? Děti počítají kamarády, kousky dortu, korálky a vždy se dostanou k té své desítce 🙂 . Podobné úkoly a příběhy pak najdete i u dalších číslic. Klapzubovu jedenáctku a dvanáct měsíčků známe všichni a děti poznají už brzy :-). Dokáží je spočítat?

Číselný kvíz lehčí i těžší verze

A když si stránku projdete v prvních dvou režimech a seznámíte se s ní, rozhodně si hravě troufnete i na kvízy 🙂 . Ty si ukážeme na následující stránce.

ikona „kostka s jednou tečkou“ – ta označuje nejlehčí kvíz, který zvládnou i menší děti 🙂
Najdi zamračenou vránu.
Najdi květinu, která je napravo od stromu, na kterém sedí vrány. 
Najdi hráče, který má sčesané vlasy do copu.
Najdi hráče s číslem 5 na dresu. 
Který balónek má stejnou barvu jako narozeninový dort?

ikona „kostka se dvěma tečkami“ – Tady už bude třeba počítat a taky znát nějaké ty výrazy jako je kolik, kolikáté,… Číslo, které vám vyjde jako správná odpověď, můžete ukazovat na korálcích vlevo při spodním okraji 🙂 .
Kolik vidíš usměvavých vran?
Které číslo když napíšeš, má dvě jedničky vedle sebe?
Který hráč je sedmý zleva?
Kolikáté narozeniny Anička slaví?
Kolik hráčů drží míč?

Suma sumárum do desítky

Jakmile dojdete za dvacítku, čeká tady „suma sumárum“ stránka 🙂 . Na obrázku vidíte Matějovy a Štěpánovy ovečky (rozeznáte podle barev 🙂 ) a taky Marjánku s ošatkou plnou koláč. Režim „otevřené knihy“ vám vše pojmenuje, v režimu „play – trojúhelníček“ se dovíte co kdo říká (Jsem Marjánka a jako vždy nesu ovčákům od farmáře něco na zuby, aby tady do večera nezemřeli.)

V režimu „kostky s 1 tečkou“ (Najdi číslo 6. Najdi ovečku, která patří Štěpánovi. Najdi, který ovčák stojí vlevo…) zkusíte lehčí otázky. V režimu „kostky s 2 tečkami“ pak ty těžší (Kolik oveček patří ke Štěpánovi? Kolik vidíš pastýřských holí? Kolik je makových koláčů?…) 🙂

Suma sumárum do dvacítky

Zmákli jste suma sumárum do deseti? Čeká tady suma sumárum stránka od jedné do dvaceti. Ta zahrnuje všechna čísla a počítání, které se děti naučí na stránkách předešlých 🙂 . Funguje pak úplně stejně, jen tu je místo ovcí a pasáčků samé dobré jídlo 😀 .

Závěrečná bojovka

Poslední dvoustránkou v knize je desková hra 🙂 . Na té si můžete procvičit všechny počty zábavnou formou, která už je ale určena právě dětem, které umí počítat a pochopí pravidla hry. Ty vám vysvětlí ikona vpravo dole nebo já právě tady, ať víte, v čem hra spočívá 🙂 .

Pravidla hry: Vzhůru na start. Můžeš hrát sám, ale určitě bude zábavnější putovat po kamínkové cestě s kamarády. Hru pak vyhrává ten, kdo první dorazí ke škole na konci cesty. K hraní využij figurky z jiné stolní hry nebo postavičky z Lega. Začíná nejmladší hráč 🙂 . Pak se střídejte v házení kostku. Po cestě kupředu se postupuje od počítání počtu kamínků podle čísla které padne na kostce. Pokud zastavíš zrovna na barevném kameni, dej na něj tužku a dostaneš nápovědu, který obrázek k němu patří. Na ten pak opět klikni tužkou a dozvíš se co dál. Když bude tvůj úkol něco spočítat, ukážeš správný počet číslem na číselné řadě. Za nesplněný úkol jednou nehraješ. Připrav si také papír a tužku, budeš je potřebovat. A malá nápověda. Zebra se neříká jen zvířeti, ale také se tak říká přechodu pro chodce. Jestli se chceš nejdříve dovědět o hře, zahraj si kvíz u hry a úkoly procvič.

A tohle byla ona. Knížka, kde se to hemží číslama a pro předškoláčky se zájmem o počítání to bude jistě fajn volba, jak zábavně počítat a poznávat číslice 🙂 .

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

6 Comments

 • Veronika 3.9.2018 at 8:57

  Miso diky za tip na knizku! Letos jsme dostali kouzelne cteni, tak ted budeme dokupovat knizecky!

  Jinak odhlasovano pro MK Life!!! A budu drzet palecky!! 💪🍀

  • Míša 3.9.2018 at 23:31

   Milá Veru,

   moc děkujeme a neskutečně si vážím, že ti s námi už taaaaak dlouho jste a stále vás to baví 🙂 . Knížky jsou moc fajn, i když z nich mámdost respekt. Já celkově nejsem moc pro telefony a tablety. Ale vím, že toho dětetm mohou dát dost. Pořád si ale říkám, že ten elektrosvět jednou velice rychle doženou 😀 .

   Máváme z druhého kontinentu 🙂
   Míša a holky

 • VercaS 3.9.2018 at 14:08

  Míšo kouzelné čtení je pořád pro me trochu kontroverzni, pořad si říkám jestli se bez toho neobejdeme s tím, že plníme různé úkoly v časopisech. Ale na druhou stranu při nemoci nebo do auta muže být velikansky pomocník. No uvidíme jestli přinese Ježíšek 🙂

  • Míša 3.9.2018 at 23:30

   Milá Veru,

   moc děkuju za komentář a určitě s tím souhlasím. I u nás mají tužky přísná pravidla a taháme je z polic tehdy, pokud je venku hodně ošklivo, že nejde jít pár dní ven nebo když jsou holky nemocné. Na konci srpna, kdy měla Nelinka ATB, jsme je vyndali asi po 5 mesících. Ty byly tak krásné, že nebyl jediný důvod, proč trávit čas i tužek.

   Teď je máme třeba i tady s sebou. Každá si jednu zabalila, i když tady bude pršet hodně sotva 😀 . Nelinka už ale po obědě často neusne, takže na dobu, kdy odpočívají (12.30 až 15h) a je nebezpečné sluníčko, může si Nelinka po hodině odpočinku vzít tužku a sluchátka a knihu si tiše „číst“. Do auta to pro nás není, protože pak bych uklízela zblité auto 😀 .

   Určitě všeho s mírou a respektem i u nás 🙂 .

   Mějte krásný den
   Míša a holky z Afriky 🙂

 • Veronika 4.9.2018 at 6:11

  Dobré ráno, my ji máme doma také a knihy neustále přibívají zatím máme zvířata (ta asi pořád vyhrávají), lidské tělo je těsně v závěsu, první písmena, ve skříni jsou ještě dinosauři a hravá angličtina a příroda. A ve výhledu jsou večerníčkovy pohádky a číslice. Jinak pokud jste si nesthly pořídit slevy Marianne, tak do 9. 9. nabízí albi prostřednictvím O2 extra výhody 20% na výukové knihy, tak to můžete zkusit i touto cestou. V.

 • Tereza 7.9.2018 at 21:16

  Já se tužce dlouho bránila, i když nám ji přinesl Ježíšek. Ale pak udeřily neštovice a já ji vzala na milost. Ve výjimečných situacích ji synům povolím a protože je jim vzácná, vyhrají si s ní. Doma máme angličtinu (ta je určitě až pro školáky), Zvířátka na farmě a puzzle Svět, které synům a občas i mně 🙂 nenásilnou formou rozšiřuje obzory.

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×