kroužkování | Ateliér kreativního malování

Nový školní rok je v plném proudu a s ním odstartovalo spousta kroužků, kterých si děti kolikrát nevymyslí zrovna málo 🙂 . Možná si někdo z vás pamatuje na článek, který byl na blogu přesně před rokem. Ve zkratce byl o tom, že do kroužků děti netlačím, žádné jim abiciozně nesháním a nechávám to plně na nich. Proto minulý rok (Nela 4 roky a Juli 2 roky) neměla žádná ani jeden.

Po Vánocích už se v nich ale začalo rýsovat patlací a tvořící období a mě napadlo, že jim ukázat nějaký ten kroužek nebude vůbec marnost. Největší chvály jsem tehdy slýchala na Atelier kreativního malování a mile mě potěšilo, když mi Andrejka z Mamapocket Shop řekla, že tenhle zázračný atelier máme jen pár minut od domova 🙂 .

Sport a kroužky, kdy je pravý čas začít? – tady klik

Atelier kreativního malování

Od března se proto holky plně zapojily a naskočily do kreativních hodin :-). To nadšení, jejich i moje, nebralo konce. Nelinka měla těsně před pátými narozkami, Juli před třetími, takže Julinka zapadla do skupiny pro nejmenší, kde s dítkem tvoří i rodič. Díky tomu jsem ale měla možnost každou lekci vidět, u každé být a poznat přístup malovací tety i princip samotných kurzů.

Na začátku kurzu si každý malý kreativec připraví na stolek vše potřebné 🙂 . Ve skupince nás nikdy nebylo víc jak 6 dětí, většinou to bylo kousků ještě míň. Na stoleček si tak Juli vždy nachystala ručníček, papír, tužku, paletku, dva kelímky a štětce. Nesměl chybět úklidový hadříček 🙂

Na začátku lekce, která trvá 90 minut si děti vyberou téma, které se bude tvořit. Každý si ho pak pojme po svém a výsledky jsou dechberoucí 🙂 . Prvním neskutečně milým překvapením byl způsob a výběr materiálu. Děti si ho vybírají úplně samy. Stejně tak způsob, kterým budou malovat.

Maluj, patlej, plácej, cákej, válečkuj…

Chceš patlat rukama? Patlej. Chceš štětec, váleček, houbičku? Vem si co potřebuješ. Ta svoboda a taky nutnost se rozhodovat sám za sebe je pro děti moc důležitá a obě holky tam během tří měsíců neskutečně vykvetly 🙂 .

Do tří let jste s dětmi na kurzu vy, pak už si jdou tvořílci na kurzy sami a to teď čeká nás. Vůbec se toho ale neděsím, protože už teď jsem byla na lekci jen jako doprovod, který směl leda tak Julince uklidit stůl 😀 .

Na famózní Julinčin povel „lepidlo!“ (rozuměj „prosím teto Dančo, dáš mi lepidlo?“) tam jen tak nezapomenou 😀

Co si načuníš, to si zase ukliď

Děti si tvoří, samy po sobě uklízí, lepí, stříhají, malují, děrují, razítkují, skládají, raznicují... prostě těch činností, materiálu a voleb mají tolik, že se to nedá srovnat s malováním doma 🙂 .

Z Nelinčiných hodin bohužel žádné fotky nemám, protože ta už rovnou skočila do hodin bez rodičů, ale právě malovací tetě Daně jsem vděčná za Nelinčino otevření se. Nelinka je poměrně introvertní holčička, která toho v sobě má strašně moc, ale ne všm to chce ukázat 🙂 ..

Když vám děti rozkvetou před očima

Je šikovná, je nápaditá, je veselá, ale v kolektivech tišší a v přítomnosti „větších dravců“ často ustupuje stranou. Jenže na malování chodí dětí maximálně šest a samotný malovací prostor, možnost se vyjádřit a otevřít je tady na nejvyšším stupni.

Hned po druhé lekci pak Danča hlásila, že Nelinka nezavřela pusu, že stihla vše jako ostatní (do té doby naprosté sci-fi 🙂 ) a já se uvnitř tetelila radostí. O tenhle kroužek prostě nepřijdeme!

Jsou děti, kterým sedne vše a v každém kolektivu. U nás to tak nebylo. A právě proto, když narazíme na zlatu žílu, zůstáváme 🙂 . A tímhle místem se pro nás stal Atelier kreativního malování.

Vernisáž jako závěrečná párty

A že se vám to zdá super? Ono to vlastě ještě není všechno. Na konci každého semsetru pořádá atelier pro své malé kreativce velikou vernisáž. Každý na ní má tři své obrázky a pokud děti chodí do skupinky bez rodičů, bude vernisáž pro vás velkým překvapením, protože obrázky dětí prvně uvidíte až tam 🙂 .

Holek první vernisáž byla v červnu letošního roku a práve Nelinky obrázky jsme tam s napětím vyhlíželi a hledali mezi vší tou originální krásou 🙂 .

Barvy na papíře i na stole

Krásné obrazy doplňovaly stoly plné barevného a kreativního mlsání a strašně velký potlesk pak dávám i za letní příměstské tábory, kde si děti samy vařily. Zdravou avokádovou nutelu, cuketové špadety a fůru dalšího jsem obdivovala na stránkách AKM 🙂 .

Takže naším prvním letošním „koníčkem“ je opět tohle kreativní malování. Julinka startuje prvně mezi děti bez maminek a Nelinka jde už jako ostřílená malířka. Jen se na ni chystá skupinka, ve které bude jako jediná holčička, tak uvidíme jak si v houfu kluků poradí 😀 .

Myslím, že do téhle skupinky dokáže vnést světlo tou svojí růžovou a zlatou, která tam asi jinak moc v kurzu nebude 😀 .

A tady ještě na ukázku Julinky úplně první výkres z března. Opička v pralese, která se houpe na lianách 😀 . Je to můj nejoblíbenější výtvor a směju se u videa z malování ještě dnes 😀 .

Kdyby vás pak lekce zajímaly a chtěli jste vidět nějakou lekci na videu, tak jsem si Julči hodinu vždy do pár minut natočila a jsem za to dnes strašně ráda 😀 .

Do konce dovči nám tady u moře ještě několik dní zbývá, ale už teď se holky těší, že po návratu rovnou naskočí do kolotoče školka a malování. No a já? Ze mě bude solidní taxikář 😀 .

Pokud se sem ale dostanete, využijte i možnosti v okolí, kde je kupa fajnových hřišť nebo třeba dětské dopravní hřiště, kam s holkama občas zaskočíme na kolo, koloběžku nebo třeba motorku 🙂 .

Pokud to nemáte do Atelieru daleko a tušíte, že by to děti mohlo zaujmout, rozhodně se vám tady líbit bude 🙂 . Nejde o žádnou reklamu (ani placenou ani žádnou jinou), tenhle atelier ji totiž nepotřebuje. Kurzy praskají ve švech, začínají už několikátý svůj rok a míst už zbývá v kurzech úplně minimum. 

Praktické info k AKM pro rok 2018

webová stránka AKMhttps://www.kreativni-malovani.cz/
Facebook fun page AKM – tady klik
ceník kurzu – 3.760 Kč za semestr září až leden
adresa AKM – Koněvova 1905/167, 130 00 Praha

A co jste dětem vybrali vy? Bude to sport, jazyky, malování nebo něco úplně jiného?

MUDr. Michala Knězková

All posts

9 Comments

 • Anna 12.9.2018 at 20:07

  Míšo tak to je pecka! Škoda že nic podobného nemáme poblíž. Kubíkovi 3 roky, by se to moc líbilo. Zítra mu začíná první kroužek v životě – plavání. Miluje vodu, takže očekávám nadšení 😀 užívejte zbytek dovolené!

 • Tereza 12.9.2018 at 21:30

  Teda nenéééé, nejdříve tip na angličtinu, o které jsem přemýšlela a nyní kroužek malování, kam jsem i psala a chtěla přihlásit dcerku, ale jelikož by byla v kroužku, který začíná v čase, kdy ještě spinká, tak to padlo, jinak bychom se možná i potkávaly:-) Ale další školní rok bych se tam ráda dostala. Na tento kroužek chodí známá ze školky a moc si ho chválí:-) Tereza

 • Marzb 12.9.2018 at 21:52

  Příští týden jdu s dcerou poprvé do hudebního kroužku – ráda poslouchá hudbu, „zpívá“, tancuje… a i to, že se dostane do kolektivu, beru jako velké plus. Mimoto k nám do rodiny za pár týdnů přibude další přírustek, tak budu ráda, že budu mít s dcerkou „chvilku pro sebe“, kdy si mladší sourozenec nebude žádat mé pozornosti.

 • Jitka 13.9.2018 at 0:01

  Milá Míšo,
  děkuji za krásný článek. Navštěvujeme ateliér už čtvrtým rokem a snad se ho nikdy nevzdáme. Je to neuvěřitelné místo. Dva roky sám první syn a teď už začal i mladší druhý rok. Dana, která vede ateliér je neuvěřitelná, plná energie, dětem rozumí jako málokdo a koncept kreativního malování je skvělý. Třeba se někdy potkáme. Jitka

 • Andrea 13.9.2018 at 8:52

  Ja som na základne vás i Terky Veselé, dceru do krúžku prihlásila, pretože chcela chodiť na „malování“ a kedže už má 1. hodinu za sebou, musím napísať, že ešte len vstúpila do dverí, tak bola nadšená, a hovorila, že chce sem chodiť, že sa jej tu páči. Po hodine, mi zase hovorila, že by tam chcela každý deň :). Keďže dcéra už chodí na malováni sama, zaujímalo by ma ako vyzerá hodina, možem niekde zhliadnuť vaše videa z hodin? Ďalej chcela pokračovať v gymnastice, ale tam nám zmenili deň, na deň kedy je výtvarka, takže hľadáme vhodnú alternatívu – asi sokol. Je predškoláčka.

 • Tereza 13.9.2018 at 10:15

  O AKM už jsem hodně četla, i jsem koukala na jejich stránky. Sice je to pro nás trochu z ruky, ale pokud by syna malování chytlo, ráda mu budu dělat taxikáře 🙂 Ale myslím, že na to máme ještě rok čas (teď v září oslavil dva roky), a tak jsme prozatím dali přednost cvičení a plavání (chodíme na obojí od půl roku, takže pro nás vlastně taky taková srdcovka). Krásný den a pěkný zbytek dovolené!

 • Jarmila N 13.9.2018 at 11:06

  To je nádhera! Syn má čerstvé 4 roky a v tomhle věku u nás nic není – buď jsou skupinky do 4let nebo pak od 5ti. Byli jsme na jedné hodině taekwonda, že by pohyb mohl být fajn – ale je tam moc teorie, moc aktivit, kterým nerozumí (hráli vybijenou pamatovaka – malej nevedel vůbec o co jde, posilovani, teorie sportu…). Našli jsme ještě „hrátky pro předškoláky“, což by měl být mix všeho – pohyb, kreativita, učení – ale mají zapsané jen dvě dětičky takže čekáme, zda kurz vůbec otevřou… Chtěli jsme cokoli pohybového, ale vše je pro starší a hodně zaměřené na výkon, výsledky, až jsme překvapení, že pro tyhle malé u nás nic vlastně není… Případně holt počkáme až bude škola a začne s kroužky až tam. Zatím se chce vlastně jen vyblbnout v kolektivu…

 • Aneta 15.9.2018 at 20:25

  je to krása a výtvory neslutečné, moc díky za inspiraci. Dcera je talent, ale v Ostravě nic podobného nemáme, tak se maminka bude muset teda hoodně snažit 🙂

 • Ema 22.9.2018 at 12:13

  Ja si vzdycky rikala, co je na tech vytvorech deti z tohoto atelieru zvlastni… a dnes mi to jonecne doslo… byt je delaly ruzne deti, bypadaji jaktvorba jednoho cloveka. Hlavne oci, vzdycky jak pred kopirak…

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×