výletnické Dolánky | Hurá na Malou skálu

Krásný den přejeme a dnes posílám na blog další tip na výlet 🙂 . Musím je sem stihnout vložit, dokud je krásně a dají se perfektně využít 🙂 . Tady je další z nich a i když jsme ho jeli na kolech, trasa má jen 8 km, takže ho zvládnete hravě i pěšky. Na druhou stranu je tu ověřený terén, takže bez obav vyrazte na kole, odrážedle, bruslích nebo klidně s kočárkem 🙂 .

Start a malebný Dlaskův statek

Zas a znovu jsme si v srpnu naplánovali výlet do Českého ráje. Já sama tam jako malá jezdívala s rodičema na Malou Skálu (mávám mami 😀 ) a mám to tam strašně moc ráda, takže propojení s historickým vláčkem, který v létě jezdí po Českém ráji, byl super. A abych neměla té práce moc, vzal si na starost mapy náš táta a tady na následující fotce vidíte celý výlet 🙂 .

Skrz mapu se můžete prokliknout přímo na mapy.cz a tam si výlet pořádně zvětšit a prohlédnout 🙂 .

Výlet jsme odstartovali na krásném místě zvaném Dlaskův statek. Tady jsme nejdřív doštelovali kola, abychom nemuseli brát nářadí s sebou, připravili helmy, nám velkým promasírovali nohy, abychom holkám stačili 😀 a vyrazili ještě statek omrknout. Dolanský most je i nástupní místo pro splouvání Jizery a je tu půjčovna lodí a velký kemp 🙂 .

Dlaskův statek je typickou ukázkou tradiční lidové architektury turnovského typu z 18. století. Je součástí Muzea Českého ráje v Turnově, jeho národopisné expozice. Nachází se 3 km od Turnova.

Pohlédli jsme statek, zakoupili si v něm turistickou vizitku do deníčku a vyrazili na kolech směr Malá skála. Záměrně jsme si výlet naplánovali kraťoučký, protože bylo v plánu koupání na Malé skále a víc zastávek. Kolo nám výlet urychlilo a zbylo tak dost času i na zastávky a lehárko 🙂 .

Kola, kočárky, brusle, odrážedla i pěškobus

Celý výlet je rozhodně vhodný pro cokoli na kolech. To ale neznamená, že se nedá jít i pěšky 🙂 . Délka výletu je příznivá i pro tříleťáky a můžete s sebou vzít i plastové motorky, kola nebo kočárky. Troufám si tvrdit, že okolí výletu se vám bude líbit moc.

Český ráj je božský, ani o letních prázdninách tu nebyly davy a kdo máte rád výlety i trochu „jinak“, můžete si u Dlaskova statku zapůjčit koloběžky a jet celý výlet na nich 🙂 .

Po cestě budete míjet různé cedule různých stezek. Ty jsme tentokrát zkoumali jen minimálně, protože holky kolem nich na kolech dost často jen prosvištěly a my se raději nechtěli zdržovat, abychom holky ještě někdy viděli 😀 .

Tyhle výlety mi budou chybět. Doufám, že nám nebudou nemocnět děti jako když byla první rok ve školce Nelinka, protože to se tam udržela týden a další dva jsme leželi. To by nám z těch výletů moc nezbylo. Nezbývá než věřit, že druhé děti už jsou na tom s tou imunitou krapet líp 😀 .

Budete-li mít čas, počkejte si na železničním mostu, vedoucím přes Jizeru (3.km výletu), na vlak, protože to je pak ten přejezd teprve zážitek 😀 . Milovníci mašinek budou jásat 🙂 .

RECENZI NA KOLO ZNAČKY WOOM, KTERÉ MÁME Z E-SHOPU CYKLOSPECIALITY.CZ, NAJDETE NA BLOGU ZDE – TADY KLIK

Cesta lemovaná roubenkami a lesem

Jakmile se dostanete za železnici, čeká na vás roubenková pohádka, chaloupka za chaloupkou, kde prostě musíte chtít chalupařit, i když jste duše ryze městská 😀 .

Po těch dvou výletech Českým rájem si tak říkám, že sem musíme mířit víc. Jako malá jsem to tu projezdila s rodiči i se skautem a je to tu prostě super. Terén, okolí, zábava, sportovní vyžití… že by příští rok na splutí Jizery 🙂 ?

Letošní rok jsme si s dětmi dali první vodu a na sjezd Berounky se můžete podívat tady – klik.

A jen co jsme zaparkovali kola, že se u odpočívátka občerstvíme (rozuměj „vyžerou krosnu plnou jídla“ 😀 ), zalezlo sluníčko, vylezly černé mraky a do jídla nám začlo lejt 😀 . Ani to ale holky neodradí, takže dokud nepadají trakaře a neslyšíme hromy, sedí si a jedí dál 😀 . Občas se tu objevují dotazy, co s sebou bereme na celý den za jídlo. Takže 😀 .

Jsme milovníci všemožných toustů a salátů, takže si děláme různé tousty, kterých vezeme pro každou z holek alespoň 3 ks. Nikdy nám nechybí miska plná zeleniny (okurky, papriky, mrkve – vše co je třeba tak nakrájené, ať už s tím není práce) . Na svačiny bereme ovoce (pro každou alespoň 4 ks takže jablka, banány, broskve, cokoli se dobře nese a jí 🙂 .

V létě pak průběžně očesáváme vše, co se dá a nikomu nepatří (tady za holkama zrovna stojí višeň 🙂 ).

A je tu čas na závod 😀 . Z něj naštěstí žádnou fotku neuvidíte, protože na téhle rovině jsme si dali závod „cyklista vs. běžec (fotograf)“ (rozuměj pěšodospělec vs. dítě na kole). Já běžela vedle jedoucí Nelinky a „Kdo bude první u stodoly?“

Podle úsměvů je vám asi jasný, kdo na koho v cíli čekal jako první 😀 😀 😀 rošťandy. Mezi řádky vám ale prozradím, že holky se o sebe dost bojí, takže kdyby to táta rozběhl, rozhodně by byl v cíli dřív 😀 . Jenže Julinka je tak neuvěřitelný soutěživec, že by nejspíš strach o sebe hodila stranou a sebe z kola brzy taky 🙂 . Už jim to ale jezdí rychle 🙂 .

A protože rodiče už nejsou nejmladší, dál se pokračuje tempem nesoutěžním, prďocháckým a kochacím 🙂 . A že se tady je čím kochat, to vidíte sami 🙂 .

Občerstvení Vechtrovna se blíží

Pokud se na cestě budete chtít zastavit na občerstvení, tak rozhodně na vás čeká v cíli na Malé skále nebo si už v průběhu cesty zastavte v občerstvení Vechtrovna 🙂 . Za našeho počasí tu byl nával, ale to už teď bude jistě lepší 🙂 .

Než se k Vechtrovně dostanete, užijte si pohled na všechno pasoucí se kolem 🙂 . A víte vlastně, co ta Vechtrovna znamená?

Jde o Železniční strážní domek. Je to malé obydlí strážníka železniční trati, stojící v blízkosti kolejí v pravidelných rozestupech. Další užívané pojmenování pro tento typ stavby je drážní domek či v železničářském slangu právě ona vechtrovna.

Na aktuální otevírací dobu nebo co dobrého nabízí, můžete mrknou semhttp://www.vechtrovna.cz/

KOLO ZNAČKY Early Rider, KTERÉ MÁ NELINKA, NAJDETE V ESHOPU CYKLOSPECIALITY.CZ

Hrnečkové přivítání na Malé skále

A za pár mostů a zatáček dál už vás vítá 🙂 . Malá skála – ráj vodáků, přírodní koupák u kempu a Jizera, do které si v létě skočíte pro osvěžení 🙂 .

Malá skála byla cílem naší cesty, protože právě tudy projíždí v létě historický vláček a my měli do jeho odjezdu přes dvě hodiny volného času 🙂 . A to znamenalo jediné. Koupačka, točenka, pikniková deka a pohoda u jezu.

Chcete si přečíst o výběru slunečních brýlí a proč holky nosí právě KiETLA? – tady klik

Holky se osmělily, drkotaly zubama, že to dneska teče ňáký ledový a užívaly si pohled na vodáky. Hrdé, že ony samy už letos takové jezy sjely a byly hrdé vždy, když se někdo cvaknul 😀 . „To my to sjelyyy“ volaly nadšeně 😀 .

Vláčkem na Hrubý Rohozec za kulturou

Po dvou hodinkách nicnedělání a užívání se, jsme vzali kola a hurá směr vlakové nádraží, které je jen malý kousíček od samotného jezu 🙂 .

Tady jsme čekali na vláček a rozhodli se, že den je ještě před námi, tak si můžeme dovolit udělat „zajížďku“ na nedaleký zámek Hrubý Rohozec, kde jsme byli naposledy, když Nelince byly 4 měsíce 🙂 .

A podívejte na ní dneska 🙂 . Úplně neuvěřitelný, že z miminka, který umí jen pást koníky a usmívat se nebo ječet 😀 , vyroste slečna, která už se s náma baví, jezdí na kole, diskutuje a rozumí všemu, co jí chceme  říct 🙂 .

A krom Nelinky je tu ještě ségra a pak díky těm všem fotkám vidíte, jak šíleně moc to letí. Ani k tomu není třeba nástup do školky, abych viděla, že z miminek jsou slečny a každý jejich názor se prostě počítá 🙂 .

A je čas vzít ušmudlánky domů

Další hodina nám utekla jako voda a i když jsou letní dny delší a světla je dlouho dost, museli jsme už obout boty, sebrat saky paky a  vyrazit na cestu domů 🙂 .

Dobrou s kobrou, princezno 😀

A podle čeho hodnotíte úspěch výletu vy? Já podle počtu zranění, ztracených bot a svršků až po minuty, které jim trvá než to definitivně zapíchnou 😀 😀 😀 . Tehdy to byla rychlovka!

Tak krásnou výletnickou pohodu i vám. Využívejte víkendy, jezděte dokud neleží sníh, vytáhněte ještě kola nebo koloběžky a užijte si večer s knížkou a vínem (nebo občas vyměňte knihu za partnera 😀 ) . Máváme vám a zase brzy ahoj.

V mapě se můžete podívat na další naše výlety za přírodou 🙂 . Třeba se vám bude nějaký líbit. Stačí se přes zelenou vlaječku prokliknout do příslušného článku.

MUDr. Michala Knězková

All posts

3 Comments

 • Klára Hrábková 18.9.2018 at 8:41

  Máme to do Dolánek kousek a nedávno syn začal jezdit na kole, tak se těším až výlet prubnem 🙂 jen ještě vybrat nové větší kolo a to se asi taky necháme inspirovat na blogu 🙂 Kránsý podzim a užívejte 🙂 Klára

 • happy mum 18.9.2018 at 11:40

  Moc krásný výlet a můj hlas denně máte jistý! díky za inspiraci.

  • Míša 18.9.2018 at 12:19

   Dáši moc vám děkujeme 🙂
   Jen pozor, že se dají poslat na jednu osobu maximálně hlasy tři za celé září, již nejde hlas denně, jako to bylo dříve 🙂 .
   Výlet moc doporučujeme, je tam nádherně 🙂
   Máváme všechny tři 🙂

  Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×