Zase prší…dneska i u nás doma!

Dnes se dalo jít ven jen opravdu na chvíli, protože u nás bylo jinak pořád mokro a déšť. Nelinka koukala z okna a dokola opakovala „To už zase plší?“ Hledali jsme si tedy zábavu doma a když prší venku, bude i doma. Našli jsme na netu tenhle krásný pokus a vše na něj měli doma, takže jde se na to. Vyrobíme si svůj vlastní mrak a ukážeme si, co a jak z něj vlastně kape.

 Co k tomu:

vhodná skleněná nádoba, abyste viděli co se bude dít

pěna na holení – tu doporučuji koupit klidně větší, dá se s ní doma parádně vyhrát

potravinářské barvivo

kapátko nebo jiný aplikátor – my zvolily injekční stříkačky

 

Jak na to:

ono je to tááák jednoduché… Skleněnou nádobu naplňte z větší části vodou, cca 2/3.

na vršek nastříkejte „čepici“ pomocí pěny na holení – vznikne Vám parádní korbel pivka

potravinářské barvivo rozmíchejte ve vodě (pokud již nemáte tekuté) a naplňte s ním kapátky, u nás inj.stříkačky

Tip: sklenici vybírejte spíše širší než vyšší, zvětšíte si tím plochu, ze které bude pršet. Pokud vemete například půllitr, bude vaše deštivá plocha jen malá a rychle se voda zakalí.

pomalu vytlačte barevnou vodu do vršku pěny – doporučuji rovnou více barev, ať můžete pozorovat a fandit každý své barvičce 🙂

pokud chcete déšť urychlit, pouštějte vodu podél stěny skleněné nádoby, rychleji se dostane na hranici vody s pěnou

Tady jsou naše první pokusy s modrou a červenou. Celá akce trvá jen chvíli něž se voda zakalí, ale barvy předvádí parádní divadlo.
Nelinka byla samozřejmě důležitá 😀 , takže Julince krásně vysvětlila, která barva je která a my měli co dělat, abychom Jůlii uhlídali před spořádáním „pivní čepice“. I když trochu doufám, že kdyby to dala do pusy tak už to vícekrát neochutná :-D.
 Celé jsme si to zopakovali dokud byla barevná voda, takže po čtvrtém pokusu už si na stříkačku troufla i Nelinka. Teda troufli jsme si spíš my s tátou, ona by se toho ujala hned 😀 .
Sama si stříkala do mraků a pozorovala její vlastní déšť.
Starším dětem se dá vysvětlit i princip deště venku. Pěna simuluje mrak, voda pod ním pak vzduch. Jakmile se nad mrakem nasytí páry a vznikne přebytek vody, spadne voda díky gravitaci na zem… pro mou tříletou Nelinku tohle vysvětlování význym ještě nemá, protože ta touží jen pozorovat a kochat se barevností vody, ale třeba jednou… 😀 …za dlouho … 😀
Pro představu tady jeden animační obrázek, jak to nejspíš bude i u Vás doma vypadat :-). Mimochodem nebuďte překvapení, pokud bude děti bavit víc úklid pěny než pozorování vlastního deště 😀 . Z pěny vznikne hezký barevný mumraj a není nad to ho moct zlikvidovat sprchou nebo ve vaně 😀 .
povedená animace z pinterestu
Tak až budou příště děti smutnit, že venku prší, můžete jim domácí sucho zpestřit vlastním deštěm 🙂 .

Krásný zbytek dne a  pokud se Vám naše články líbí, můžete nám poslat až do 1.6.2019 hlásek. Moc nás s holkama váš hlas potěší 🙂 . Pokud se tak rozhodnete a najdete minutku, stačí v kategorii Lifestyle najít MK Life.

HLASUJ ZDE!

kategorie Lifestyle: MK Life


Děkujeme

MUDr. Michala Knězková

All posts

7 Comments

 • Sova Pálená 31.5.2016 at 9:12

  Pěkný nápad! Obdivuju vaše krásné fotky. Je mi na vašem blogu hezky, ráda si u vás čtu a budu držet palce v MamaBlogerka 🙂
  Srdečně vás zvu na návštěvu ke mně :)http://soviblok8.blogspot.cz/

  • Míša 1.6.2016 at 19:07

   Moc dekuju za krásný komentář a za pozvání, moc ráda se na blog podivam 🙂

 • Adéla V. 31.5.2016 at 11:27

  Miso, jsi vazne skvela! Holcicky si urcite uvedomuji, jaky jsi poklad a svym detem se pak budou taky tak venovat. 🙂

  • Míša 1.6.2016 at 19:08

   Adél moc dekuju za hezka slova :-). Teď to urcite tak neocení, ale třeba jim jednou PL bude inspirací 🙂

 • Anonymní 31.5.2016 at 15:50

  To je parádní:-) Už se těším, až budu mít vlastní dětičky a budu jim všechny tvé nápady ukazovat 😉 Iveta 😉

  • Míša 1.6.2016 at 19:09

   Ivet dekujuuuu 🙂 s detma je to proste nej!

 • Veronika Seifertova 20.5.2019 at 21:55

  Koukám Jůlinka ještě malinka a on článek 3 roky starý, ale super. V té době jsem vás ještě nesledovala a tohle je super inspirace na pokusy se synem 🙂

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×