parainfekční koxitida | Když dítě kulhá!

Protože se nám tohle celé po dvou letech zase vrátilo a Julinka v neděli opět usedla na vozík, chci tenhle článek zase osvěžit. Za poslední dva roky se tu otočila spousta nových maminek a informace o tomhle onemocnění je důležitá. Pojďte sem přečíst dva roky starý text, který tady budu zas a znovu opakovat.

A pokud sem chodíte rádi nebo se Vám líbí co děláme, budu moc ráda, když mě podpoříte v krásné příležitosti, kterou jsem letos dostala. Máte-li minutu, budeme rády za Vaše kliknutí v Czech social awards, kde jsme nominovaní v kategorii Social Impact & change. Děkujeme 🙂 

Poslední dva měsíce se nám toho sešlo doma víc než dost a já nestíhala skoro ani čištění zubů 😀 . Narodila se Violka, Julinka byla na vozíčku a ani Nelča nesměla do školky, aby od ní něco nechytila Julinka, které by se zánět v kyčlích mohl ještě víc komplikovat.

Zpětně vám sem ale chci vložit pár informaci k onemocnění, které může být na začátku nevinné, ale skončit může i dost ošklivě. Důležité je vědět co mám dělat a pamatovat si, že malé děti nemají na kulhání nárok.

Když dítě kulhá nebo se na nožku nepostaví

Začátek je typický – přijde z ničeho nic. Dítě se ráno probudí a kulhá. Bolest být může a ani nemusí.

Julinka přišla v noci za námi do postele, že jí bolí nožka, ale spokojeně usnula a spala až do rána. Na snídani už šla ale pajdavou chůzí a smála se, že chodí jako babička. Já už ale byla lehce nervózní. 

Dopoledne jsem jí pozorovala a bylo zřetelné, že posedává, u hraní zaujímá úlevovou polohu – rodič, který neví oč jde by řekl „hrála si jinak“. Nic jiného nebylo, žádná kašel ani rýma, ale i tak jedeme na dětskou chirurgii, aby se na nožku podívali.

Parainfekční koxitida – zánět kyč.kloubu

Co vás čeká:
1. fyzikální vyšetření – chirurgem či revmatologem
2. ultrazvukové vyšetření – kontrola měkkých tkání a ne/přítomnosti tekutiny v kloubu
3. rentgen – kontrola tvrdých struktur kloubu
4. v případě potvrzeného zánětu odběry krve – hledání příčiny probíhajícího zánětu

Zánět kyčelního kloubu není v dětském věku nikterak vzácný. Může doprovázet probíhající infekci (parainfekční zánět)  nebo se dostavit později po prodělaném infektu (postinfekční znět).

Julinka měla den před Vánocemi jeden den teplotu. Nikterak vysokou, ale polehávala a víc spala. Další den už byla fit. Deset dní po teplotě přišlo kulhání. 

V rukou dětského chirurga

Pokud by se vám v podobné formě scénář stal, určitě vyražte na vyšetření, obzvlášť máte-li děti ve věku mezi 2.-8. rokem.

Julinku nejdřív vyšetřila milá paní doktorka, která provedla běžné fyzikální vyšetření. Pokud máte možnost, vždy doporučuji návštěvu dětského zařízení než běžnou chirurgii pro dospělé.

Je třeba podívat se do kloubu

Po fyzikálním vyšetření je třeba podívat se do kloubu. Nemusí se děti ale ničeho bát, diagnostika kyčelního zánětu není nikterak bolestivá. Ze zobrazovacích metod si projdete ultrazvukem (= sono, UZ, USG) a navštívíte rentgen (= RTG).

Sono neboli ultrazvukové vyšetření kloubů

Ultrazvukové vyšetření je jedno ze základních a nejběžněji využívaných zobrazovacích diagnostických metod ve zdravotnictví. Používá se k vyšetřování měkkých tkání (ultrazvuk nepronikne kostmi). Jde o široce použitelné, snadno aplikovatelné a neinvazivní vyšetření 🙂 .

V současnosti nejsou známa žádná rizika nebo vedlejší účinky ultrazvukových vyšetření ani pro dospělého pacienta, pro děti, ani pro nenarozený plod 🙂 . Pokud jste pražští, doporučím vyšetření na klinice KDDL na Karlově náměstí nebo Thomayerovu nemocnici.

Jakmile na sonu zjistila paní doktorka přítomnost tekutiny v kloubu, usedla Julinka na vozík a zbytek vyšetření už probíhala bez zatěžování nožky nášlapem. 

Rentgenové vyšetření kyčelních kloubů

Po ultrazvukovém vyšetření jde na řadu rentgen. Ten na rozdíl od sona ukáže, zda na v kloubu nedošlo ke strukturální změně, zda není kloub poškozený.

Rentgen: je diagnostická metoda pro zobrazení tvrdých i měkkých lidských tkání, která využívá rentgenové záření. Z obrazu poté může lékař odhadnout vnitřní stavbu či poranění vyšetřovaného orgánu nebo struktury. Nejčastěji se tato metoda používá k vyšetření kostí, zubů a kloubů, ale lze jí zobrazit i měkké tkáně jako jsou např. svaly či plíce. Je to jedna z prvních diagnostických metod u většiny onemocnění.

A následná léčba para/postinfekční koxitidy?

Tři úkoly pro správnou léčbu:
1. Naprostý klid pro postiženou nožku
2. Ibuprofenum – dle dávkování stanovené ošetřujícím lékařem
3. Po 10-14 dní najít program v sedě a leže 🙂

Úplný klid pro postiženou nožku

Pokud se potvrdí zánět kyčelního kloubu, je důležité dítě dovyšetřit s PLDD, aby se našla příčina případně vyloučily jiné příčiny tohoto nálezu. Vaším úkolem je pak zajistit nožce úplně klid, na nohu se nesmí našlapovat. Staší děti zvládnou dva týdny s berlemi, my raději zvolili vozík, který jsme si půjčili.

Můj tip: Já měla dva týdny do porodu a nošení Julinky po bytě na záchod nepřicházelo v úvahu. Na netu jsme si našli půjčovnu a byli jsme mile překvapení, že půjčení vozíčku stojí 30 Kč/den.

Vysoká dávka nesteroidních antirevmatik

Druhým vaším úkolem jsou nesteroidní antirevmatika = Nurofen, Ibalgin či Brufen. Dávkování vám musí spočítat ošetřující lékař na základě hmotnosti dítěte.

Pozor: je třeba dát pozor aby dítě užívalo protizánětlivou dávku, která je vyšší než běžná doporučená dávka v příbalovém letáku. Vždy se proto ptejte na dávkování. Nám nízká dávka prodloužila pobyt na vozíčku o další dva týdny!

A já přeju všem, ať ty dva týdny odpočinku v sedě děti zvládnou s úsměvem 🙂 . Nám se to povedlo měsíc a Julinka bere leden na vozíčku jako zkušenost, kdy se naučila něco nového, kdy poznala, že se na ní okolí dívá jinak a vlastně nás to všechny dost naučilo.

Sestřičku Violku přivítala v porodnici na vozíku a dnes už je zase spokojená a zdravá. Především díky milé paní doktorce Šárce z Kliniky dětského a dorostového lékařství na Karlově náměstí 🙂 , která na její doléčení pečlivě dohlížela a pomohla i s následnou rehabilitací chůze, která byla po měsíci na vozíčku třeba.

Proč s návštěvou lékaře v případě kulhání neotálet?

Pokud je v kloubu zánět, působí destruktivně a daný kloub ničí.

Proč jsem se bála a nečekala, že se „to samo spraví“? Kulhání může být i příznakem Perthesovy choroby, která postihuje též malé děti. Perthesova nemoc postihuje děti, častěji chlapce, ve věku od 3-8 let. Postižena může být jen část hlavice (epifýzy) nebo celá včetně růstové ploténky. Hlavice kosti stehenní ztrácí svůj (původně kulovitý) tvar a bortí se. 

Onemocnění začíná obvykle nenápadně, dítě si stěžuje na bolest kyčle, stehna nebo kolene, začne kulhat. Zvláště u menších tětí je někdy kulhání hlavním příznakem, bolest se může projevit až později. Perthesova nemoc a její léčba je tedy dlouhodobá záležitost trvající několik měsíců.

U správné a včas zahájené léčby lze čekat velmi dobrý funkční výsledek, přesto nelze vyloučit vznik deformity hlavice, rozvoj časné artrózy v dospělém věku.

A pokud sem chodíte rádi nebo se Vám líbí co děláme, budu moc ráda, když mě podpoříte v krásné příležitosti, kterou jsem letos dostala. Máte-li minutu, budeme rády za Vaše kliknutí v Czech social awards, kde jsme nominovaní v kategorii Social Impact & change. Děkujeme 🙂 

MUDr. Michala Knězková

All posts

7 Comments

  • K. 26.3.2020 at 9:46

    Krásné narozeniny Jůlince! Moje Zuzi bude slavit 5 přesně za týden 🙂

  • Perthesova choroba 26.3.2020 at 18:30

    Moc děkuji za článek. O Perthesově chorobě jsem neslyšela. Syn (3 roky) si před 3 týdny stěžoval, že ho bolí kolena a 2 dny se mu špatně chodilo. Přisuzovali jsme to růstovým bolestem. Ale nyní se zdá vše v pořádku. Snad jsme něco nezanedbali. A mě před pár dny začala kolena bolet taky🤦‍♀️.

  • Jana 30.3.2020 at 22:59

    Moc dekuji za důležitý článek! Krasne dny 🙂

  • Jana 2.4.2020 at 20:59

    Dekuji za zajimavy clanek. S chirurgii jsme si uzili, kdyz si muj starsi syn ve ctyrech letech zlomil nohu v berci, kdyz doma zakopl a nejak si ji prisedl. V te dobe jsem vozila v kocarku mladsiho dvouleteho chlapecka, takze jsem pujcila sourozenecky kocar a kluky vozila, na zachod nosila, kde mel nohu v sadre az po kycel a pristavila jsem zidli, aby si ji oprel. Mel mesic sadru a dalsi mesic rehabilitaci, aby se rozchodil. Mladsi syn si uz nekolik dni ztezuje, ze ho boli nozicky. Říkala jsem si, aha, rustove bolesti, povyrostl. Zitra raději budu sledovat, zda nekulha. Ackoliv u nej se to tezce pozna, porad pada. Verim, ze to bylo narocne pro celou rodinu, ale pujceni vozicku je super napad. Mejte se hezky a budte zdravi.

  • Martina 4.2.2021 at 3:59

    Dcerka se v 15 mesicich nepostavila rano na nohy. Je dobre, ze clanek pisete, je to pry bezne, ale ja a moje okoli se to dozvedelo az z me zkušenosti 😊
    10 dnu nekonciciho revu (bolesti) a pote mesic klidovy rezim – silena zkusenost

  • Veronika Monikova 16.2.2021 at 8:24

    Dobry den,
    Dekuji za skvěle informace. Hlavne tvrzeni, ke kulhani a sdileni. Syn uz je CTVRTYM tydnem doma. Hoji se to opravdu velmi pomalu. A to opravdu hlidame klidovy rezim a na nozku vubec nestoupa. 🙏🏼
    Nevite, jestli existuji nejake podpurne protizanetlive masticky ci prirodni suplementy, ktere by mohly lecbe pomoci?? Nurofen jsme brali jen tyden.

    Dekuji moc! Veronika

  • Monika 2.8.2022 at 22:59

    Moc dekuju za skvělý článek ! My jsme na tom podobne,dcerka prodělala zánět kycle dvakrát. Poctivě jsme vozili ve sporťáku, ač petiletou… teď jsme na dovolené a po namahavejsim dni si malá stěžovala na kycel. Teď vše v pořádku… může být kycel po zánětech náchylnější k únavě a bolesti…? Pro jistotu dojdeme na ortopedii.

  • Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×