první pomoc | Co v případě otravy dítěte?

O dalším tématu na článek jsem přemýšlela dlouho. Nápadů bylo hned několik, ale tolik se v poslední dobou rozšířily dotazy na otravy a intoxikace malých dětí, že jsem se rozhodla věnovat právě intoxikacím. Kolikrát se vám už stalo, že dítě snědlo, olízlo nebo ochutnalo něco, co jste věděli, že dětem nepatří a nevěděli, zda nezpůsobí problém? Na kurzech první pomoci, které pro maminky pořádám je to velice časté téma k diskuzi a málokterá maminka ví, že z domova a velice pohodlně se můžete dovědět co a jak.

Základem všeho je dětem dost brzy vysvětlit, že pejsek a kočička ten dort nepekli zrovna ideálně a ne vše se dá strčit do pusy a sníst 😀 .

Intoxikace v dětském věku

TIS není jen jehličnatým stromem 🙂 . Je to pro nás důležitá zkratka Toxikologicko informačního střediska. Jde o lékařskou telefonní službu, která je k dispozici 24 hodin denně. Sem můžete volat kdykoli máte podezření, že se mohlo dítě, vy nebo váš domácí mazlíček přiotrávit a vy nevíte co dělat.

Cílem TIS je snížit počet a závažnost intoxikací (větší informovanost veřejnosti prostřednictvím preventivních programů) a příznivě ovlivnit průběh již vzniklých nehod (znalost kontaktu na TIS a jeho využití zajistí adekvátní zacházení s pacientem a jeho optimální zajištění).

Toxikologické informační centrum

tel.: 224 91 92 93
tel.: 224 91 54 02

Kontaktní údaje na TIS doporučuji dát doma na lednici, tatínkům do mobilních telefonů (spolu s fotografií kartičky pojištěnce všech vašich dětí), ve školičkách na nástěnky a mít číslo na očích všude, kde by mohlo k potenciální otravě dojít.

Na co se vás budou při telefonním hovoru ptát?

Kdo je postižený – dítě, dospělý, věk, váha, identifikační údaje pacienta (jméno, rodné číslo, pojišťovna).
Kdo volá, Kdy k nehodě došlo.
Čím se dotyčný poškodil (např. léky, komerční přípravky, chemikálie, rostliny, houby atd.).
V jakém je postižený stavu – popsat, jaké jsou potíže.
Jaká opatření první pomoci zatím byla provedena.

Otravy v domácím prostředí?

Saponáty, mycí prostředky

Dítě doma ochutná saponát, prášek na praní nebo do myčky – Celková otrava nehrozí, ale nevyvolávejte zvracení, aby nedošlo k vdechnutí pěny, která se po požití saponátu v zažívacím traktu vytvoří. Dejte napít vodu nebo mléko, nevhodné jsou nápoje s bublinkami. Podejte léčebný přípravek se silikony (např. SAB simplex, Lefax, Espumisan), který zamezí tvorbě pěny v žaludku. Kašel může znamenat, že došlo ke vdechnutí pěny do plic. U mycího prostředku do myčky nádobí se doporučuje kontrola u lékaře ORL (specialisty v oboru ušní, nosní, krční). Pokud po nehodě dítě zvrací, pláče, sliní, odmítá polykat, je toto vyšetření nezbytné.

Organická rozpouštědla

Požití organických rozpouštědel (benzín, lampový olej, řada ředidel, leštěnek na nábytek apod.) – Nevyvolávejte zvracení, je velké riziko vdechnutí kapaliny do plic, nedávejte pít mléko, vyhledejte lékařskou pomoc, přípravek i s obalem vezměte sebou. Pokašlávání nebo přetrvávající kašel po nehodě je známkou, že došlo ke vdechnutí tekutiny do plic.

Léky

Pamatujte si, že lepší než první pomoc je vždy prevence. Předpokládám, že lékárničky, saponáty a tablety do myček máte dobře uschované. Co však bývá častým problémem jsou léky, které nosíte vy, maminky či babičky, v kabelkách a ke kterým se děti velice snadno dostanou. Myslete prosím proto na dobré zabezpečení takto dostupných léčiv.

Pokud už se stane, zjistěte chybějící množství léku, uvědomte si dobu, kdy mohlo k požití dojít a poslední váhu dítěte a kontaktujte neprodleně TIS (konzultační linka 224 919 293 a 229 915 402) nebo lékaře. Bez porady s TIS nevyvolávejte zvracení.

Tento zákrok má svá rizika a omezení, často není nutný, někdy neúčinný a někdy více nebezpečný, než požitý lék nebo jeho dávka, ve většině případů je vhodné spolupracujícímu dítěti podat aktivní uhlí (3-10 černých tablet např. Carbosorbu nebo Carbotoxu rozpuštěných ve vodě, džusu, ovocné dřeni apod.).

Pokud dítě už má příznaky otravy, laická první pomoc spočívá v péči o zachování základních životních funkcí a ochraně před komplikacemi (např. zranění pádem, vdechnutí zvratků apod.) do chvíle, kdy je předáno do rukou zdravotníků.

Domácí okrasné květiny

Domácí okrasné květiny dětem do úst nepatří. Vyjměte zbytky z úst, dejte napít vodu, čaj či mléko, kontaktujte TIS nebo lékaře. V případě, jde-li o neznámou rostlinu, vezměte s sebou do zdravotnického zařízení část rostliny (např. větvičku s plody). Po požití části rostliny s krystaly šťavelanu vápenatého (např. dieffenbachie, zamioculcas zamifolia, spatiphyllum
apod.) dát pít velmi chladné tekutiny, větší dítě může cucat led nebo zmrzlinu. Dítě s bolestmi a pálením v ústech patří do nemocnice!

Intoxikace mykotoxinem

Otrava jedovatými houbami. Vyhledejte lékařskou pomoc nebo kontaktujte TIS (konzultační linka 224 919 293 a 229 915 402),  pokud TIS nebo lékař doporučí, pokuste se co nejdříve šetrně vyvolat zvracení,  nedaří-li se zvracení vyvolat, podejte větší počet (8-10 i více) tablet aktivního uhlí (černé tablety např. Carbosorbu nebo Carbotoxu), zajistěte zbytky hub, třeba i ze zvratků a dopravte s dítětem do zdravotnického zařízení.

První pomoc v případě otravy nebo podezření na ní

Ve všech případech nehod dětí zachovejte klid, nejednejte překotně a násilně. Zjistěte chybějící množství léků, přípravků, rostlin apod. a vyžádejte si radu TIS (konzultační linka 224 919 293 a 229 915 402), nebo ošetřujícího lékaře. Od odborníka získáte přesné pokyny pro první pomoc a radu, jak dál postupovat.

Všechny domácnosti by měly být vybaveny alespoň jedním balením aktivního (rostlinného) uhlí (např. přípravky Carbosorb nebo Carbotox). V řadě případů podání několika tablet aktivního uhlí laikem zamezí rozvoji příznaků otravy, nebo alespoň průběh otravy zmírní.

Přijďte se na dvě hodiny potkat

Jsou situace, kde váháte nebo nevíte co dělat, kdyby se přihodily? Každý měsíc pořádám kurzy pro maminky a moc ráda se potkám i s vámi.

Nejbližší termín v Praze je 7.5. (poslední 2 místa na Floře) a 11.6.2018.
V brzké době se ale můžeme potkat i v Plzni (18.5.2018), v Písku (15.6.2018), v Olomouci (4.7.2018 kavárna V lese) nebo třeba v Hradci Králové (15.7.2018). Kompletní přehled termínů najdete tady – klik.

A POZOR, opět máme v Praze termín čistě pro tatínky 🙂 – pošlete mi je ve středu 30.5.2018 od 18 do 20 hodin na Floru v Praze.

Rezervace na mudr.knezkova@email.cz

MUDr. Michala Knězková

All posts

3 Comments

  • Nikola Nekvapilová 26.4.2018 at 9:26

    Ještě bych přidala informaci, co děláte při podezření, že dítě snedlo baterii.

  • Barbora 26.4.2018 at 23:38

    Míšo, díky za stručné a přehledné shrnutí všech podstatných informací do jednoho článku. Moc se mi líbí pestrý obsah Vašeho blogu ☺. Bára

  • Eva Šamonilová 27.4.2018 at 11:12

    Výborný článek. Stručně, jasně, přehleně 🙂 Děkujeme.

  • Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×