když sejdeš z cesty | aplikace Záchranka, nezbytnost všech výletníků

Jaro je tu za chviličku a s ním (doufám) vyrazíme všichni zase ven. Myslet na nejhorší a kazit si dny, to rozhodně smysl nemá. Co ho ale má, to je určitě prevence 🙂 . A právě proto je tu tenhle článek, který píšu dřív, než stihneme na velké túry vyrazit. Že na výlet je hodně šikovné mít s sebou nějakou tu lékárničku, to vám tady píšu hodně často. Že ale můžu udělat zdarma i něco navíc, to možná tolik z vás neví.

Přemýšleli jste někdy o tom, že když jste mimo domov, není úplně snadné se zorientovat a popsat místo, kde právě jste? Ve městech to ještě tak problematické není, ale co když vylezeme mimo něj? A co teprve, když by se cokoli stalo a my museli kontaktovat rychlou záchrannou službu (RZS). Právě proto bych vám dneska chtěla ukázat, jak se snadno a rychle nechat najít a zařídit si tak včasnou pomoc, když neumím sobě či dítěti pomoct já.

Aplikace Záchranka – zachraňuje životy 

Asi nejdůležitější zprávou dnešního článku je aplikace, kterou si můžete nainstalovat všichni zdarma, a pak už stačí jen nosit telefon u sebe. Kdyby se totiž cokoli stalo a vy jste potřebovali záchranku, vždy se skrz aplikaci spojíte se zdravotnickou službou a co víc, aplikace vás sama lokalizuje.

Kontaktováním linky 155 skrz aplikaci se totiž automaticky odesílají GPS data kde právě jste, a tak odpadá stres a ztráta času ze zjišťování polohy. Jen líčíte událost, rovnou se snažíte podle instrukcí a svých znalostí a možností pomoci. A co tedy aplikace Záchranka umí?

Zkontaktuj, lokalizuj, ušetři čas a poskytni první pomoc

ALARM – Po spuštění aplikace se vám zobrazí jakýsi „terč“ s červeným tlačítkem 155 uprostřed. Pokud tohle tlačítko na 3 vteřiny přidržíte (dětská pojistka 🙂 ), spojí vás aplikace přímo s dispečerem záchranné služby. Zároveň aplikace odešle souřadnice vaší polohy.

A co když nebudu na signálu?

Pokud kontaktujeme linku 155, je signál zapotřebí. Pokud je ale slabý a není možné, aby se vaše poloha odeslala pomocí dat, generuje aplikace SMS zprávu, která není tak náročná na sílu signálu. V případě potřeby zkuste aplikaci využít i v případě, že nemáte na hovor dostatečný signál.

Mohu aplikaci použít, když nemám internet v telefonu?

Ano, ke správnému fungování aplikace je třeba internet jen ve chvíli, kdy aplikaci stahujete. Pak už funguje bez nutnosti mít připojení v telefonu 🙂 .

Bude mi fungovat na všech zařízeních?

To bohužel nebude. Ke správnému chodu aplikace potřebujete mobilní telefon (případně Apple watch) s dotykovým displejem. Pozor, aplikaci není možné využít na tabletech ani na přenosných či stolních počítačích.

Kde najdu lékárnu nebo pohotovost, když je půlnoc?

LOKALIZACE – S funkcí “Lokátor” jednoduše zjistíte svoji přesnou GPS polohu a najdete nejbližší automatizovaný externí defibrilátor /AED/, lékařskou, zubní, či lékárenskou pohotovost. Aplikace přehledně zobrazuje body zájmu s možností rychlé navigace na dané místo 🙂 .

2 hodiny ráno: „Maminky, kde najdu otevřenou lékárnu“

Aplikace Záchranka je vážně chytrá a hlavně krom spojení s linkou 155 nabízí i dost praktických informací, ke kterým se jinak ne úplně snadno dostává. Taky už se vám stalo, že jste potřebovali v noci lékárnu nebo třeba pohotovost a dost těžko se vám zjišťovalo, kde mají v tu dobu otevřeno?

Tak právě tohle vám aplikace řekne taky. Vnímá totiž vaši polohu a jsou v ní informace o pohotovostních službách. Pokud tedy sedím ve dvě ráno doma a hledám otevřenou lékárnu, aplikace mi seřadí, kterou mám nejblíž a já snadno vidím, zda má otevřeno. Stejně tak je to u pohotovostí.

Vypadá to dost složitě, pochopím jak s aplikací zacházet?

Rozhodně ano. I když má hodně funkcí a může se zdát složitá, uvidíte sami, že je velice intuitivní. Od spuštění vás dost intuitivně vede, takže věřím, že s ovládáním aplikace nebude mít problém nikdo. Naopak, já už teď holky (brzy 4 a 6 let) učím, že právě tahle aplikace je cesta, kterou by volaly záchranku, kdyby se cokoli stalo mně. Ony už ví, že aplikace není na hraní ani pro legraci. A zatímco linku 155 by zvládla zavolat i tříletá Julinka, nedovedla by ale v tu chvíli nejspíš sdělit adresu nebo popsat, kde jsme, i když jí to opakujeme a učíme.

Krom alarmu a lokalizace najdete v aplikaci ještě virtuální příručku první pomoci, takže se můžete nejen na drobná poranění a ošetření podívat a ověřit si, jak postupovat v případě ošetření.

Jak se lokalizovat bez aplikace?

Ačkoli všem doporučuji si aplikaci stáhnout a nainstalovat, může se stát, že to odložíte a už k tomu nedojde. Jak si pomoci v případě, že potřebujete oznámit lince 155 kde jste a aplikaci Záchranka nainstalovanou nemáte? V době, kdy aplikace byla ještě na houbách, snažily se všechny složky záchranného systému vytvořit možnosti k tomu, aby nám s lokalizací maximálně pomohly. Takže tady pár příkladů… 🙂 .

lokalizace ve městě – omrkni veřejné osvětlení

Pamatujete na článek, kdy jsme si s manželem dali jedno pražské šifrovací rande? Vyrazili jsme a pomocí čísel na veřejném osvětlení jsme luštili šifry, prošli tak krásnou část Prahy a ještě si udělali takový manželský teambuilding 😀 ? Tak tahle čísla na lampách tu nejsou pro hry, ale slouží jako orientační body právě pro integrovaný záchranný systém (hasiče, policisty a RZS).

Tady jsem jednu z nich vytáhla, takže už víte, kde je na lampách hledat, a jak budou vypadat. Po Praze najdete na lampách šestimístná čísla a dohlédnou na ně i děti. Pozor jen, že tohle značení se týká jen veřejného osvětlení, ne lamp na sousedovic dvorku 🙂 .

Chcete si přečíst o našem šifrovacím rande? Kuk na článek sem.

Co když půjdem z města ven?

Zatímco ve městech jsou dohledatelné názvy ulic a očíslované lampy, problém může nastat ve chvíli, kdy vylezeme za město, kde už tahle pravidla neplatí. Co tam?

Rozcestníky na turistických trasách

Jakmile vyrazíme na výlet s dětmi a nejsme za chalupou, kde to bezpečně známe, doporučuju držet se minimálně turistického značení. Jedním z dobrých důvodů je fakt, že se díky značení jen těžko zabloudí a dle turistických rozcestníků se můžete při volání na záchranku poměrně dobře lokalizovat 🙂 .

Stačí, když vám dítě proběhne vosím hnízdem a místo jednoho bodnutí jich má 30. Výlet se může otočit v noční můru a v tu chvíli není čas ztrácet čas.

Pokud ale budete mít v telefonu nainstalovanou aplikaci Záchranka, máte o velikou starost míň a s dispečerem už řešíte jen konkrétní situaci a nezdržujete se lokalizací 🙂 .

Sešli jsme z cesty

A tady velký pozor. Zatímco na turistické trase se dá poměrně dobře určit „kde jsem“, jakmile z cest sejdu, je to o mnoho těžší. A kdo z nás s dětmi nešel na houby nebo ohlodávat borůvky?

My s holkama tak chodíme pravidelně, takže i to je důvod, proč máme aplikaci oba s tátou už několik let nainstalovanou.

Hele, železniční přejezd

Jste na výletě, potřebujete si přivolat pomoc a vidíte nebo slyšíte, že poblíž vás vede železniční trať? Nemám-li aplikaci, využiju téhle informace k lokalizaci záchranné službě.

Systém číslování železničních přejezdů: Číslo přejezdu je napsáno černým písmem na bílé, samolepící, reflexní fólii, která se nachází:

  • u přejezdů zabezpečených jen výstražným křížem najdete číslování na rubové straně ramene každého výstražného kříže
  • u přejezdů zabezpečených světly bez závor nebo se závorami, najdete číslování na zadní straně světelné signalizace

Neštěstí na horách

Pokud se vypravíte do hor a aplikaci Záchranka v tu chvíli nemáte, doporučuji se držet výhradně předem vyznačených cest. Ve chvíli kdy z cesty sejdete, lokalizovat se může být velice těžké.

Možná právě proto je fajn učit nejen sebe, ale i děti, jak se orientovat v mapě 🙂 . Učíte? My právě začali a musím říct, že topografické značky baví holky a nás zase vrací zpět do skautských let.

A jak funguje aplikace Záchranka na horách? Není to tak dlouho, co se spojili dva profíci a dnes je již provázaná Záchranka i se službou horskou. Jakmile se vám tak stane neštěstí na horách, aplikace sama pozná, že v horách jste a kontaktuje i nejbližší horskou službu.

Nehody nejen na kolech

Opakování matka moudrosti, takže i tady znovu zopakuji, že se doporučuji držet cyklostezek. Jednak jsou dobře značené a často vám i zajistí poměrně slušný terén.

Se začínajícími cyklisty jsou na první výlety vhodné cyklostezky podél vodních ploch, protože ty jsou často s příznivým výškovým profilem.

Pomoc, jsme na řece

Zatímco na turistických trasách máme rozcestníky, cyklistické trasy jsou značené, železniční přejezdy očíslované tak co na vodě? Pomohou vám kempy, jezy nebo výrazné body, které máte v dohledu. V případě, že ale vezete v telefonu i Záchranku, zase máte ušetřeno spousty času a lokalizací se nezabýváte 🙂 .

Aplikace sama rozpozná, že se volající o pomoc nachází na vodní ploše nebo ve vzdálenosti do 300 m od vodní plochy, tedy třeba i v kempu – a kromě toho, že zašle nouzovou zprávu a zavolá příslušné krajské zdravotnické záchranné službě, dostane avízo o události i Vodní záchranná služba ČČK, která danou oblast zajišťuje, a to formou automatické SMS, e-mailu i datové zprávy do mobilního telefonu GINA na základně,

Neštěstí na dálnici – kilometráž

Posledním prostředím, které bych ráda zmínila je cestování autem. Pamatujete na žluté cedulky, které jsou na dálnici na svodidlech? Jedná se o kilometráž, která zase moc pomůže, protože můžete dispečerovi sdělit, na kterém kilometru se nehoda či jiné trable nachází.

Variant jak se lokalizovat máme poměrně dost, protože tady aplikace Záchranka vždy nebyla, ale já to vnímám jako třeba dětskou autosedačku. Taky tu dřív nebyla a dnes by nikoho nenapadlo, aby dítě posadil do auta bez sedačky. Takže obzvlášť vám, kteří jste výletnické typy jako my, doporučuju jednoznačně doma aplikaci nainstalovat a rovnou si ji propojit se svým telefonním číslem, k čemuž vás automaticky aplikace vyzve. A jak říkám, celé ovládání je velice intuitivní 🙂 .

Moc ráda jsem se stala ambassodrkou téhle aplikce, což spočívá v šíření informací o ní. A tak každý kdo prošel kurzem (nejen) první pomoci i dva roky zpátky, ten už o ní slyšel a já jen doufám, že jí nikdy nepotřeboval 🙂 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

No Comments

Leave a Reply

Vítejte u nás na blogu!

Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

Kam za námi

Nejnovější příspěvky

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

×