krkonošské Pláně | krásná Jízda za zvířátky

Z loňska mi tu zbylo několik restů, převážně výletních, které se sem dnes krásně hodí. Víte co mi v tom šestinedělí chybělo nejvíc? Tyhle naše společné výlety. Violka zatím není úplně milovnicí kočárku a zima není úplně šťastná doba na větší výlet za ryku v kočárku, tak tu naší pidinožku učíme na výlety postupně. Nošení si užívám, ale rozhodně ne celodenní. Proto si tu dnes strašně ráda vložím výlet v podzimu loňského roku.

Fotky z tohoto výletu budou bohužel dost zredukované, protože patří k víkendu, ze kterého mi fotky shořely v PC a zachránit se podařilo málo.

Jízda za zvířátky v Krkonoších

Krkonoše máme rádi, hlavně když jde o mimo-sezónu. Je tam pak prázdno, krásná příroda a dostupnost je pro nás cca na hoďku jízdy. V říjnu jsem byla v sedmém měsíci, kvůli gestóze (znáte z článku: Preeklapsie – Pod přísnějším dohledem) jsem už jela v takovém trochu odpočinkovém režimu, takže bylo třeba vymyslet výlet tak, abych ho zvládla především já 😀 . A podařilo se. Zábavně naučná stezka Jízda za zvířátky je totiž geniální – vede jen z kopce dolů 😀 .

Budete se kochat výhledy, luštit, poznávat zvířátka a nemalé nadšení vyvolá cesta lanovkou, která za vás zdolá ten jediný, ale pořádný, kopec :-) .

Celý výlet začíná na stanici lanovky Svatý Petr. Lanovka, která teď vozí lyžaře, prknaře a sněhové nadšence, se dá využít i mimo zimní sezónu. Vyveze vás tak až na samotný start stezky (jen by nemusela být ta cena mimo sezónu ta šílená).

Než ale nasednete na sedačkovku, vyzvedněte si u pokladny hrací kartu (spíš bych to nazvala „pořádnou plachtu“), do které se budete jednotlivé úkoly zapisovat 🙂 .

Celkem na vás čeká okruh krásnou přírodou a kopec, který jste vyjeli lanovkou teď okruhem sejdete dolů a skončíte zase u stanice sedačkovky 🙂 . Na podrobnější mapu stačí rozkliknout následující obrázek 🙂 .

Lanovkou nahoru na Pláně

Pokud jste se dostali k článku Nejkrásnější projekt roku – Úsměvná památka na Julči rok 2019, už jste tuhle fotku viděli 🙂 .

Ještě radši ale mám vzpomínku, kterou si Julča nakreslila do deníčku a já ji do něj dodatečně tuhle fotku vlepila. Jízda lanovkou byla zážitek a i když to trochu kazilo mžení, líbila se holkám cesta moc 🙂 .

Zvířecí zajímavosti na sedmi zastaveních

A jsme na startu. Stezka začíná hned na konci lanovky a v tomto bodě si můžete zvolit, kterou ze dvou stezek půjdete. Na výběr máte Jízdu za zvířátky, kterou jsme si zvolili my nebo Mechovou pěšinku, která ale není tak dětská. Pokud byste si vybrali tu, hrací karta je na druhé straně listu, který jste si u pokladny vzali 🙂 .

Na každém zastavení uvidíte barevnou naučnou ceduli, která je moc hezky zpracovaná. Text je psaný zábavně, holky moc bavily hry, cvičení i zajímavosti a z hádanek jsme si odnesli nové znalosti i my velcí 🙂 .

Šrafovaná stopovačka

A protože jedete pořádnou Jízdu za zvířátky, nechybí na stanovištích ani to zvíře. Sedm lesních zvířat vás provede okruhem a díky těmto dřevěným sochám si ještě do karet načrtnete stopy zvířátek.

Na každé soše si najděte tenhle štítek. Právě na něm se dozvíte, jak se zvíře jmenuje (kdyby náhodou 😀 ) a hlavně na něm bude stopička, kterou budete potřebovat 🙂 .

S sebou proto nezapomeňte tužku, protože přímo do karty si vaši malí stopaři vyfiknou stopičky lesní zvěře 🙂 . Stačí přiložit list přímo na sochu a šrafovat.

Nám to trochu kazil déšť, takže naše hrací karta byl slušný salát podobný školnímu sešitu patnáctiletého vejrostka, ale co už 😀 .

Cestou necestou, klidně na odrážedle a s kočárem

Okruh má poměrně příjemný terén. Jednak nepůjdete vůbec do kopce, protože ten vám vyřešila lanovka, druhak (to je hrozný slovo 😀 ) zvládnete celý výlet na kole, s kočárem či odrážedle. Jediné co je třeba vyřešit, jak „vozítko“ vyvézt nahoru lanovkou.

Ani nevíte jak mě mrzí, že jsem o tyhle fotky z výletu přišla. Takových krásných momentek, holky zobající borůvky v říjnu a třech stupních Celsia 😀 a ani nemluvím o Julince, která se zapomněla dojít vyčůrat a vystrkovala zadek v téhle zimě hned na vrcholku Svatého Petra 😀 .

Šifry jsou všechny snadné, vyřešíte je snadno pomocí cedule, zapíšete si zvířátko, vymalujete stopu, zacvičíte a i těhotné v pozdním stádiu tady budou spokojené  🙂 . A když holkám něco nešlo nebo bylo těžké, pomohli jsme my.

Za každého počasí se vám tu bude líbit, v létě a na podzim kolem vás budou houby a borůvky, nejspíš nepotkáte žádné davy turistů a moc ráda tenhle okruh doporučím všem, kdo rád přírodu a sem tam nějakou tu chytrolínskou tabuli 🙂 .

A když budou děti nebo manželé prudit až moc… 😀 😀 😀 .

Na svačinku do přístřešku

Jediné co mi tu chybělo bylo teplý kafe. Jídlo si berte své na celých 8 kilometrů, protože tady nepotkáte hospůdky ani kiosky, ale s tím my už tak trochu počítáme. Proto má táta krosnu. Krom jídla v ní asi ni moc jiného nenajdete 😀 .

Pití už si holky nosí samy a celoročně už v termosce Alfi. V zimě drží teplo a u moře zas udržela vodu hezky studenou 🙂 . Holky mají každá svou. Do jedné dáme čaj v teplotě „pitelné ihned“. Do té druhé pak čaj úplně vařící. Máme díky tomu jistý teplý čaj na celý den.

Po dvou kilometrech narazíte na přístřešek u Krásné pláně. Uvnitř najdete pár chytrých řádků, díry v podlaze od myšek a hlavně uvítáte střechu nad hlavou, když se vám poštěstí na „naše počasí“. My si tady snědli svačinu, přečetli tabulku a načerpali další sílu.

Dolů zpět k lanovce

Zbytek roku už se sněhově nevydařil a Julča nám usedla na vozíček. O to radši jsem, že jsme vybrali oblečení rostoucí a bude v pohodě ještě další sezónu.

V sobotu byly dva stupně a druhý den o deset víc. Štěstí, že jsem táhla s sebou opravdu všechno. Brzy vám sem dám výlet z neděle, který vedl zase „jenom z kopce“ a na něm holky v sukýnkách 😀 .

Rostoucí zimní garderóba

Než vám sem napíšu, co jsem vybrala holkám, doporučuju teď mrknout do eshopu Pro malé dobrodruhy, kde likvidují zimní zásoby ve skladu. Mají v eshopu slevu na všechny věci označené vločkou a pokud zadáte do 8.3.2020 slevový kód LAVINA5, dostanete dalších 15% dolů. Dostanete se pak i na 40-50% slevu.

Co navíc považuju za TOP službu je fakt, že pokud si nakoupíte dětem na další zimu a netrefíte velikost, v září vám ji vymění tak, aby dětem seděla 🙂 .

Takže kdo myslíte dopředu jako já, využijte a zásobte se na další sezónu. U nás je to třeba zásoba termoprádla, které holky nosí nejen v zimě, ale i na jaře a podzim, když jedeme na výlety. Když se potí, tak to hezky prádlo pohltí, když je chladno tak skvěle hřeje 🙂 .

Nelinka má loňský model Helly Hansen s lanovkama, Julinka tento Helly Hansen set. Také jsou označené vločkou a lze na ní do 8.3.2020 využít slevu +15% dolu.

Holkám na dvě zimy a ještě stranou pro Violku

Julinka:
Julince jsem vybrala na letošek a další zimu set od značky Didriksonskrásně žlutý kabátek s beránkem uvnitř a červené rostoucí oteplováčky. Už asi víte, že tu značku miluju a za veliké plus beru, že jde o rostoucí oblečení. V jednom tak máte dvě čísla velikostí.

Jakmile je dětem něco krátké, stačí rozpárat šev v podšívce a rukávy či nohavice se tak prodlouží o další číslo. Já vybrala neutrální barvu, aby ji mohl mít ještě případně i narozený kluk, ale za námi přišla Violka, tak jí bude tahle kombinace jednou slušet stejně jako Julince 🙂 .

Nelinka:
Z Nelči už je velká slečna a přiznám se, že jsem pro ní letos vybírala daleko dýl než pro Julču. Chtěla jsem něco, co bude teplé a zároveň v tom nebude vypadat jako mischelin. Riskli jsme to s úplně novou značkou Ziener (nová pro nás, na trhu už jistě dýl 🙂 ) a vybrala si komplet sama Nelča: růžovo-fialová bunda Ziener a zebrované oteplovačky.

U kalhot jsme nakonec vybrali zkoušením, abych trefila dobře velikost a zase jsme vzali raději větší než menší. Bála jsem se, zda jí nebude zima, ale nebyla ani v mínus deseti.

A do Krkonoš zase příště

Cestou stále dolů, přes sjezdovku a jste tam. Stezka končí zase na nástupním místě lanovky, odkud jsme zamířili směr domov a já už věděla, že se nám všem bude večer spát víc než dobře 🙂 .

Já po příchodu zamířila přímo na teplý vývar, holky do herny a táta, ten si šel dát dvacet 😀 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

3 Comments

  • Verča R 2.3.2020 at 23:45

    Dobrý den, ta žlutá parka se mi moc líbí. Vzala byste ji i na lyžování. Přemýšlím, jestli není moc městská a kupovat dvě zimní bundy se mi nechce. Děkuji :). Verča

    • Míša 4.3.2020 at 15:26

      Dobrý den Veru,
      naopak, i my ji máme koupenou tak, aby šla jak na lyže, tak i do města, takže rozhodně ano 🙂
      Krásný den
      Míša

  • Zuzana 4.3.2020 at 14:32

    Míši, jste skvělá, prostě přesně víte, kdy jaký článek „vytáhnout“ 🙂 Díky moc, objednávka udělána a my se s Baru těšíme na novou bundu, termo prádlo a rukavice 🙂

  • Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×