dr.Máma | Jak na průjem malých dětí

Mávám vám tady při psaní z Čech, ale v době, kdy tenhle článek budete číst, vycestovali jsme s holkama za letošní válečkou k moři. Pokud to místní situace dovolí, tak vás budu trochu spamovat fotkama :-). Dnes tu mám ale jeden tématicky zaměřený článek, protože tam kam zase míříme, tam jsou průjmy dosti populární. Jak na ně krom léků a co dělat, když přepadne střevní viróza Vaše děti? Tématicky stejný článek jsem psala pro web Proděti.cz a Vám ho tu trochu poupravím a o více tipů a zkušeností 🙂 .

Průjmová onemocnění u dětí nejsou ničím vzácným a maminky se s nimi setkají s nejvyšší pravděpodobností už v první roce věku dítěte. Průjmy, jejich příčina a léčba jsou jedna věc, druhá jsou pak režimová opatření. O léčivech se toho dočtete všude poměrně dost, proto bych se raději zaměřila na to, jak vlastně dětem při průjmových onemocněních vařit, co smí a co vhodné není? Dieta je totiž v léčbě průjmu dost zásadní a má svá pravidla.

Protože děti vyžadují v každém věku trochu něco jiného, rozdělím období diety podle věku. To aby by se v přehledu našla každá maminka, ať má malé miminko nebo třeba dítě školkou povinné.

Myslete vždy na vodní bilanci. Ztráty tekutin se vám musí dařit uhradit. Pokud ne, je třeba vyhledat lékařskou péči. U malých kojenců může dehydratace vzniknou během pár hodin a dítě v celkově vážném stavu. Je pak třeba podávání nitrožilní rehydratace.

Příznaky dehydratace u dětí: suché rty a sliznice, neklidnost a plačtivost přechází v apatii, spavost, u miminek výrazně propadlá velká fontanela. Miminko nečůrá – suché plenky.

Miminka od narození do půl roku věku

Všeobecně se u průjmu snažíme omezovat příjem mléčné stravy, u miminek je to malinko jiné. Děti do půl roku věku jsou prakticky výlučně na mléčné stravě, takže si uděláme dvě podkategorie:

Děti kojené kojit nepřestáváme ani mateřské mléko nevynecháváme a kojíme dál dle potřeb miminka. Před kojením se ale snažíme podávat miminku 5-6x denně (50-80ml) rýžovového odvaru.

Děti nekojené – do zlepšení příznaků se doporučuje umělé mléko úplně vysadit a nahradit ho rýžovým odvarem, rehydratačním roztokem a čajem. Při zlepšení obtíží pak zavedeme opět mléčnou stravu, ale je vhodné v prvních dnech udělat UM naředěním rýžovým odvarem (větší poměr odvaru než UM).

Tip: U dětí na umělém mléku je dobrá Speciální kojenecká výživa při průjmech, která obsahuje i banán k podpoře zahuštění stolice a může být dle věku použita jako mléko nebo kaše. 

Pozor, pokud vidíte, že se nedaří zachovávat vodní bilanci a miminko ztrácí více tekutin než jste schopné doplnit, neváhejte a vyhledejte lékařskou péči. Malí kojenci jsou v případě rotavirových průjmů ohroženi životu nebezpečnou dehydratací, která může vzniknout během několika hodin.

Děti od 6 měsíců do jednoho roku věku

Jednotlivá jídla podáváme raději častěji a v menších dávkách než jsme zvyklé. Je nezbytné úplné vysazení mléčných výrobků, protože při průjmových onemocněních je porušeno vstřebávání laktózy a mléčné výrobky se v dietě zařazují až jako úplně poslední.

První dny diety by měly obsahovat rýžový a mrkvový odvar. K obědu můžete dítěti rozvařit rýži s trochou mrkve, případně vystřídat za kombinaci brambor s mrkví. Dbejte na pitný režim a správnou rehydrataci dítěte. V případě, že se nedaří upít ztráty tekutin, vyhledejte lékařskou péči.

Snažte se dávat dětem zprvu příkrmy nemastné – mrkev, brambor, rýže, bez masa. Dětem se kombinace většinou přejídá, tak trochu měňte konzistence, můžete udělat bramborovou a rýžovou kaši. Pokud se příznaky nehorší, můžete pomalu zařadit do jídelníčku ovoce. Začínáme převařeným jablíčkem zbaveným slupky i jádřince, banánem. Vhodná je i jablečná přesnídávka a dětmi oblíbené piškoty, starší rohlík a černý čaj.

Tip: Pokud děti snídají či večeří kaše, kupte jim jejich nemléčné verze a připravte kaši z mléka bezlaktózového. Já mám doma neustále nakoupené zásoby nemléčných kaší. Holky je snídají každý den a klasicky si je děláme z mléka. V případě průjmů se ale dají využít s mlékem bezlaktózovým. Na dovolenou k moři s sebou vezeme Humana kaše, kupuju je holkám na zahraniční dovolené. Je to jistota, kdyby jim místní jídlo nesedlo, že mají tu svou klasiku a v případě, že nás chytne ona „faraonova pomsta“, dá se dělat jen z vody a pořád dobře chutná, což se třeba o Nomině (z vody dělané) říct nedá.

Narazila jsem na ně kdysi dost náhodou a jsem ráda, že jsme vyjeli z běžných kašových stereotypů, kde jsou všechny kaše u nás dostupné dosti sladké.

Děti nad 1 rok věku

Důležitá je vždy rehydratace. Dítě musí pokrýt ztráty, se kterými se organizmus potýká. Mezi vhodné nápoje patří rehydratační roztoky, které jsou obohacené o minerály. Dále doporučuji černé čaje. Pokud by se nedařilo dítě zavodnit a příjem tekutin by byl nízký i přes trvající průjem, je nutná nitrožilní rehydratace v lékařském zařízení.

Zcela nevhodné jsou při dietě ovocné šťávy, sycené nápoje a limonády, džusy, káva a alkoholické nápoje.

Stejně jako u mladších dětí je důraz na vynechání mléčných produktů. Začínáme rýžovým odvarem, přidáme odvar z mrkve, z příloh volíme na první místě rýži, vzápětí pak suchý brambor bez omastku. Pokud se obtíže nezhoršují, přidáme do jídelníčku netučný vývar z krátce žijících zvířat (kuře, králík, krůta, ryby). Svačinky mohou být ovocné, ideálně převařené jablíčko nebo syrový banán. I v tomto věku pak oblíbené piškoty, starší rohlík a černý čaj.

Pokud děti snídají či večeří kaše, kupte jim jejich nemléčné verze a připravte kaši z mléka bezlaktózového. Z nemléčných je vhodná a námi ozkoušená třeba tahle: Kaše rýžová s hráškem a mrkví.

Ve chvíli, kdy se stolice dítěte upraví, můžete pomalu zavádět mléčné výrobky. Někdy to však může být až po týdnu nebo deseti dnech. Pokud podáte mléčné výrobky dříve, kdy ještě nebude zcela zregenerovaná sliznice střeva, přítomnost laktózy opět vyvolá průjmy. 

Po průjmovém onemocnění by dítě nemělo mít alespoň dva týdny žádné tučné či smažené jídlo. Volte spíše šetřící režim, postupně pomalu přecházejte na pravidelnou stravu a na závěr doplňte dětem do jídelníčku i výrobky mléčné.

MUDr. Michala Knězková

All posts

1 Comment

 • Míša 15.11.2017 at 17:27

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, zda by dítě mělo mít tuhou stolici (pevný nemazlavý bobek), nebo nemusí. Synovi jsou 2 roky a dosud mi bobek neudělal, je to stále mazlavé a nepevné, průjem ale ne. Naše doktorka tvrdí, že je to v pořádku, ale mně se to moc nezdá, ráda bych se zeptala na další názor.
  Syn jí vše bez omezení, kojený do 1,5 roka, umělou výživu neměl nikdy.
  Děkuji, Míša

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×