mini-pozvání | Dětské oko a náš rok s KiETLA

Už je to rok, co jsem pro holky pořídila první sluneční brýle a právě ty začínají být na seznamu vašich přání. Otázky směřujete na věk kdy začít, jaké vybrat, zda i dětem mladším tří let a jaké nosí holky. Kdo je na blogu delší čas, tak už víte, že osvědčené věci neměním. Mezi první patří funkční oblečení Unuo 🙂 , druhé jsou sluneční brýle KiETLA!

Sluneční brýle a jak je vybrat

Součástí jarního Dětského festivalu mini budou sluneční brýle KiETLA, takže na ně vás dnes zvu. A víte proč? Protože jsme rok spokojené a ve skříni neleží 🙂 . Brýle u nás rozhodně nejsou otázkou pouze letních měsíců. Kdykoli je slunečno, obzvlášť jsme-li na výletech, holky si je rády berou.

A ač je součástí praktická gumička, díky které se dají hezky přidělat na hlavičku i malých dětí nebo je vhodná na sport, my jí zatím nepoužili. Holky brýle neodhazují, v helmě drží úplně samy (brýle, i když holky taky 😀 ) a letos jsme už tyhle nerozbitné krasavice pořídili druhé.

Kdy pořídit první sluneční brýlky?

I já si minulý rok říkala, zda už má význam pořídit „opravdové“ brýle. Význam to má za předpokladu, že je dítě nosit bude :-D. Buďme upřímní. Ani brýle s dokonalým faktorem nebudou prospěšné, pokud víte, že váš Franta je za prvním rohem zahodí.

Už pro batolátka ale velikostně seženete a shazování zamezíte šikovnou šňůrkou.

Pokud ale víte, že je děti vydrží mít na obličeji, tak z hlediska zdravotního ano, už i ty nejmenší oči by měly být před sluncem chráněny 🙂 . Býval tu názor, že tmavé brýle, které děti nosí v útlém věku, jim mohou způsobit světloplachost. To by se stalo za předpokladu, že dítě bude mít na očích denně 22 hodin po několik týdnů.

Jediné , komu se brýlky nedoporučují jsou děti s vrozeným zákalem, kde je nutné i výběr brýlek konzultovat s lékařem.

S kolegou, očním lékařem jsem konzultovala vaše a všeobecně nejčastější dotazy, se kterými se setkávám na kurzech nebo v mailové schránce 🙂 . Dětské oči jsou na slunečné záření citlivé a oko není plně vyvinuté. U dětí mladších 1 roku pak až 90% UVA a 50% UVB prochází až k sítnici, kterou může poškozovat. 

Podle jakých kritérií brýle vybrat?

Krom toho, že vám budou starší ratolesti mluvit do vzhledu, vybírejte brýle, u kterých najdete 100% UVA, UVB, UVC filtr. Co se kvality skel týče, je vhodným materiálem polykarbonát, protože je filtr kvalitnější, odolnější proti poškrábání (což u dětských brýlí ocením) a velice dobře se přes ně dívá. Rám brýlí by měl být co možná nejlehčí, tvoří pak většinu váhy brýlí, které by neměly tlačit ani na nose, ani za ouškama 🙂 .

Pokud najdete favoritů více, kteří splní tyto podmínky, doporučím ty, které mají větší skla a pustí k oku minimum slunečných paprsků. Pak už vybírejte podle vzhledu, které dětem padnou do oka 🙂 .

S čím mají zkušenost mé holky?

A tady naše první várka brýlí KiETLA. Vzít si brýlky s sebou na hory byl nejlepší nápad a za nic jsem si neděkovala víc. Léto bylo jasné, to byla hlavně dovolená a výšlapy na prázdninách. Jaro a podzim seděly brýle hlavně na kole 🙂 .

Nelinka má za sebou rok v modelu JOLAKIDS, kterým náš táta říká lenonky a i když velká tmavá skla působí úsměvně, zase jim dávám plus body z hlediska zdravotního. Ochrana očí je správná tehdy, pokud z žádného úhlu do očí sluníčko nesvítí, to tady zajistí právě velká skla.

Nelinky model je určený od 4 do 6 let a jde o JOKAKIDS fialové barvy – klik.

Děti a sluneční brýle

Minulý rok jsem brýle vybírala přes internet a brala jsem je tedy tabulkově podle věku holek. Julince brýle JOKALA vydržely, i když jsem dost váhala, zda nevzít model pro děti starší.

Julinka má na očích model JOKALA Coral – klik, který je určen dětem od 2 do 4 let.

Velikosti spolehlivě odpovídají průměru. Nikoli věku, ale velikosti dítka 😀 .

Pokud máte čtyřletého drobínka, budou mu klidně Jokala brýle. Mé holky jsou obě naopak hodně veliké, takže Julinka letos na jaře dostala brýlky Jokakids a má tak s Nelinkou už stejný model.

Kde se na brýle podívat nebo zkusit?

Pokud si už tenhle pátek nebo sobotu najdete čas a nemáte Prahu daleko, chyťte se příležitost a vyzkoušejte nejen brýle, ale spoustu dalšího na Dětském festivalu mini. Do Holešovic přiveze Likegroup krom oblíbených termolahví PURA, právě KiETLA brýle a jejich novinku jsme mohli vyzkoušet. Pro koho bude a koho osloví?

Termolahve PURA jsou náš další TOP a mnoho z vás už se o nich přesvědčilo na vlastní „oči“ 🙂 .

Na blogu o nich najdete článek Naše zimní osvědčenosti – klik.

Kietla CraZyg-Zag – novinka MINI festivalu?

Na mini představí francouzská značka KiETLA novinkové brýle pro děti od 6 do 12 let! A jsou NESKUTEČNÉ! Nelinka byla u toho, když mi je kurýr dovezl a nevěděla, které si před zrcadlem nasadit dřív. Až je mi líto, že je musíme na mini vrátit 😀 .

U pětileté Nelinky už vyhrávala barva, takže je jasné, že první sáhla po pixle s růžovým víčkem 😀 . Brýle to jsou na ní ještě větší, ale „nezájem“ 😀 . Růžové, nesportovní a parádnické, takže to je top podle oka dítěte 🙂 .

Kietla CraZyg-Zag jméno jejich 🙂 . Tahle kolekce je stylová, bláznivá, a pro děti atraktivní. Aby ne, už v pěti letech si Nela začíná vybírat, a co teprve až jí bude o nějaký rok víc. Brýle Kietla CraZyg-Zag jsou lehoučké, zase jsou ohebné a flexibilní, ale pozor, že už to nejsou ty nezničitelné brýle, které holky doposud mají.

Nelinka má na očích brýle BUZZ velikosti 6-9 let.

Tři tvary ve čtyřech různých barvách a musím říct, že bych si mezi nimi vybrala i já. Škoda, že končí na 12 letech 😀 . Když jsem držela brýle v ruce, přišlo mi, že pro holky jsou úplně všechny. Kluci už by ale rozhodně braly klasiku – lenonky.

Ty by vybral holkám náš táta 😀 .

Hodně originální, i když na Nelince legrační jsou právě tyhle. Tvar brýlek jí neseděl, ale TEN VZOR! Aaaach 🙂 . Proto je super, že si děti můžou vybrat od každého tvaru vzor a barvu. Právě tenhle by se mi totiž v jiném tvaru brýlí moc líbil.

Na fotce jsou brýle PIZZ ve velikosti 6 až 9 let.

No a které bych hned vzala na oči já? Tvar stejný, který vybrala Nelinka, ale vzor jiný. Divočina, to je moje 😀 . Děkuju ředitelce festivalu mini, Tereze Bruthansové, že dětský festival není jen o kráse. Že se tu představují i takovéhle výrobky, které dětem dají víc než je radost, styl a originalita.

Na fotce jsou brýle BUZZ ve velikosti 6 až 9 let.

Sluníčko už na nás kouká v posledních dnech často a právě dnes ráno s holkama sedám do vlaku a hurá směr dobrodružství. Dámský výlet kam až nás nohy zanesou 🙂 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

7 Comments

 • Eliška Gřešková😉 8.5.2018 at 9:34

  Míšo, moc Vám děkuji za tento článek. Jelikož jsme na prodlouženém víkendu pryč a věděla jsem,že se nebudu moct jít na festival (a to jsem chtěla jít hlavně kvůli těmto brýlím) tak jsem brýle pro ma sluníčka i tak objednala. Můj 3,5letý syn je nadšený a bez nich ven nejde a mojí malou holčičku je teprve učím nosit. Zatím si je sundava, ale jsou do 30m, tak snad je stihne vynosit. Hlavně teď má období sundávání i kloboučků, takže snad to brzo přejde.😉

 • Jitka 8.5.2018 at 14:21

  Taky máme brýlky už 2 roky a max spokojenost 🙂 jen teď budeme muset pořídit větší model 🙂 Kubík patří k větším dětem a tak budeme muset jet vyzkoušet model 4-6 let 😊

 • Petra 9.5.2018 at 12:19

  Já jsem brýle od této značky pořídila Emmě loni (měla 2,5 let) nosit je vůbec nechtěla, po chvilce je sundala. Letos už je sama chce, tak jsem moc ráda.

 • Veronika 22.5.2018 at 22:29

  Míšo, můžu se vás zeptat, zda ručičky na brýlích mají odstávat? Dnes nam přišly Crazyg-zag a ručičky nejdou úplně složit k brýlím, tak nevím, zda je to u všech nebo jsme vychytali nějaký vadný kus. Děkuji.

  • Míša 23.5.2018 at 12:47

   Dobrý den Veru,

   Děkuju za komentář 😊. Přiznám se, že vůbec nevím o tom, že by nějak odstavaly. Můžete mi poslat fotku brýlí na email nebo třeba na facebooku do zprávy a já vám napíšu, zda to máme stejně 😊.

   Mějte krásný den
   Míša

 • Tereza 11.3.2019 at 22:08

  Zajímalo by mě, jak je to myšleno s UVC filtrem – nejsem odbodník, ale podle dostupných informací UVC záření na zem vůbec nedopadá, takže by mě zajímalo, jestli tam opravdu nějaký speciální filtr je, nebo je to jen marketingový tah…

  • Míša 11.3.2019 at 22:48

   Dobrý den Terez,

   pozor na dostupné informace a hlavně jejich zdroje 🙂 . UVC je typem záření, které by opravdu na zem dopadat nemělo, ale to v případě ideálním. Krok za krokem se spolu s tenčováním ozonové vrstvy na zem dostává a je ze všech tří (UV-A,B,C) složen nejagresivnější a obzvlášť vyvíjející se dětské oko je na poškození náchylnější. Zatímco UV-A nás opálí do hnědé barvy a B ho hezky zaobalí, C je to, které je karcinogenní a nejškodlivější.

   Nejsem placena ani nijak zainteresována do žádného prodeje brýlí, jde o můj názor a s tím nakládám i u dětí svých 🙂

   Mějte krásný den
   Míša

  Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×