Lékárnička na dovolenou? Na co nezapomenout.

My sice jedeme až v září, ale pro mnohé z Vás je to aktuální už nyní. Proto jsem se rozhodla sepsat pár užitečných rad, co zabalit s sebou do lékárničky, když razíte na dovolenou s dětmi. Ono to platí i na dovču bez nich, ale u dospělého je ta lékárna o trochu náročnější, takže zůstaňme u těch nejmenších. V ideální případě ji vůbec potřebovat nebudete, ale štěstí přeje připraveným.

Srážení teploty

Několik základních věcí se neliší od běžné lékárny domácí. Určitě nezapomeňte na přípravky potřebné ke srážení teploty. Doporučuji zabalit léky s paracetamolem jako účinnou látkou (panadol  paralen), zároveň ale i čípky ibuprofenové (nurofen).

Tyto přípravky lze vzájemně střídat již po 4 hodinách, pokud se nedaří teplotu srazit prvním lékem. Lékovou formu (čípek, sirup, tableta) volte dle věku a případné spolupráce dítěte. U malých dětí je vhodnější čípek než-li sirup. Nezapomeňte mít v lékárně též teploměr!

 

 Průjmová onemocnění

Vybaveni byste měli být též na průjmy u dětí. Pro děti není na trhu až tak velké množství léčiv. Vhodné je mít při sobě přírodní čištěný jíl – přípravek Smecta. Používá se k léčbě akutních i chronických průjmů, nevstřebává se do organismu, nikterak nebarví stolici, je účinná v léčbě bolestivých symptomů.

Zkracuje též trvání průjmů. Kvůli své jílovité chuti ho však ne každé dítě zvládne užívat. Můžete se pokusit po částech přidávat do každého jídla, pokud to bude dítě tolerovat, případně rozmixovat do banánu a podávat častěji po malých dávkách.

 
Pokud nejste s užitím Smecty úspěšní, můžete zakoupit jiné přípravky na trhu, určené dětem. Př. Enterol. Léčbu je vhodné podpořit současným podáváním střevních probiotik, které příznivě podpoří střevní mikrofloru – Lactobacillus.

Primární a nejdůležitější léčbou průjmových onemocnění u dětí je ovšem rehydratace a realimentace. 

Rehydratace – Tedy úhrada ztracených tekutin a solí.
Realimentace – dodání potravy, kterou však bude organizmus tolerovat.
Na našem trhu seženete pro děti speciální rehydratační roztok Kulíšek – ten dodá dítěti velice rychle potřebné množství solí i vody, dětem většinou chutná, takže s užitím není problém (naopak bývá problém ho pak některým dětem sebrat 🙂 ). Roztok se dětem podává po lžičkách, vychlazený, často a v malém množství. Pomáhá i u obtížích spojených se zvracením. Rehydratace by měla být zvládnuta do 4 hodin od začátku podávání.

 

Pády, odřeniny

Na dovolenou s dětmi nevyjíždějte bez vybavení na ošetření pádů, řezných ran a odřenin. Určitě s sebou mějte některý z desinfekčních přípravků. Doporučuji využít ty, které při kontaktu s poraněnou kůži nepálí.

To jsou přípravky jodové (betadine). Betadine je nutné před použitím ředit vodou, je tedy použití v terénu složitější. Poměrně častá je ale léková alergie právě v případě jodu, v takovém případě se jodovým přípravkům vyhněte. Sáhnout můžete například po dettolu či jiném z obrázku 🙂 .

Nezapomeňte, že každou ránu je nutné sterilně překrýt. Buďte tedy vybaveni náplastmi, případně dalším krycím materiálem. Doporučuji do lékárničky zabalit náplasti dětské, pestrobarevné, s oblíbeným zvířátkem, cokoli mají vaše děti rády. Věřte, že u dětí i tu nejhorší odřeninu vyléčí pouhé přelepení „krtečkem, kočičkou nebo jiným veselým obrázkem“.

Je vhodné zvolit náplasti různě velké. Prodávají se již dětské „mixy náplastí“, kde máte různě velké náplasti – nechybí ani speciální náplast na koleno či loket (běžnou náplastí nezalepíte na moc dlouho)

Alergické reakce 

Antihistaminika. Další skupina léčiv, kterou byste měli mít u sebe na každé dovolené, dokonce doporučuji i do lékárničky, kterou máte u sebe v kočárku vždy. V případě hmyzího bodnutí, kousnutí, alergické kožní reakce aj. stavů. Lékovou formu volte podle věku dítěte. U malých dětí využijte kapky.

Na kožní reakce je velice dobrý fenistil „v kulčce“. Přípravek Fenistil Roll-on je malá tyčinka s kuličkou (jako znáte kuličkové deodoranty), prostřednictvím na kůži nanesete Fenistil v případě svědivé kožní reakce.


Kinetóza
 

Pokud nejedete na první dovolenou a s dětmi jste již cestovali, nejspíš budete znát jejich reakci na pobyt v autě, vlaku či autobusu 🙂 . Pokud Vaše děti nesnáší cestování příliš dobře (stavy nausey a zvracení spojené s cestování dopravními prostředky- kinetózy) můžete od 2 let věku dítěte využít volně prodejný lék na trhu – Kinedryl.

Podává se alespoň hodinu před cestou a počítejte, že budou děti mírně unavené či spavé. Při delších cestách se dá užívání opakovat v intervalech určených v příbalovém letáku 🙂 .

Užívá Vaše dítě ještě nějaké své speciální léky? Nezapomeňte je do lékárničky přibalit také (př. léky na astma, pera při alergických reakcích aj.)

Je důležité, aby jste jednou ročně kontrolovaly expirace léčiv, nesmíte dítěti podávat léky s prošlou expirační lhůtou.

Pokud jedete s dětmi k moři, nezapomeňte dostatečné množství opalovacích krému s vysokým faktorem (do 1 roku krém s minerálním faktorem), často v průběhu dne přemazávat, nevycházet na přímé slunce od 11 do 15hod a děti i po opalování přemazat. V případě spálení můžete využít přípravky s Aloe Vera či Panthenolem.

Přeji krásnou dovolenou a ať nemusíte lékárničku z tašek a kufrů vůbec vybalit 🙂 .
MUDr. Michala Knězková

All posts

17 Comments

 • Bejby Máma 22.7.2016 at 21:16

  Moc děkuju Míšo, zítra odlítáme a na mě to vyskočilo na FB. Moc užitečné. Na fenistil bych totiž zapomněla 🙂

  • Míša 22.7.2016 at 21:18

   Jeee no tak to jsem to stihla krásně. Parádně si dovču užijte holky 🙂 ať není nic z toho třeba.

 • Petra Francova 23.7.2016 at 10:30

  Super, vidíme to stejně 🙂

 • Limetka 23.7.2016 at 11:07

  Kdo chodí na túry, tomu doporučuji koupit si hotovou lékárničku od Deutera, taková brašnička, ve které je i termofolie a píšťalka a pár důležitých informací k zachraňování. Má spoustu přihrádek,doplňujeme co je třeba podle cesty a způsobu cestování, nosíme ji i na houby.Je krásně červená.

  • Limetka 23.7.2016 at 11:09

   A takové ty věci v lavičkách vozíme v něčem jiném, to pak zůstává v místě ubytování. Pinzetu jsi Míšo jmenovala? Asi jsem přehlédla.

  • Míša 23.7.2016 at 11:09

   Taky máme a jsme moc spokojení 🙂 Na túry bych celkově trochu jinak sestavila lékárničku, tohle jsou spíš klasika letní dovči valné většiny. My ji dostali k Deuter batohu pro Nelu a mají to hezky řešené.

  • Míša 23.7.2016 at 11:11

   Limet pinzeta uz je dle meho na uvazeni kazdeho. My ji nevozime, nevyuzivam a z lekarske stranky nezbytna neni. To by bylo treba tam pak nahustit jeste spoustu dalsich veci. Tohle jse seznam, ktery by mel mit v lekarnicce uplne kazdy. Pak podle druhu dovolene rozsirit na dalsi veci dle sve zkusenosti, pripadne terenu, do ktereho vyrazi 🙂

 • Alinka 23.7.2016 at 20:11

  Děkuju moc za shrnutí.
  Zaujal mě ten Betadine – až teď jsem zjistila, že se má používat ředěný, ehm. To je tak, když moc nečtu příbalové informace :(. Používám ho už nekolik let neředěný a nikdo si zatím nestěžoval ani jsem neviděla nikoho, kdo by ho ředil. Dokonce ani kamarádka původně dětská sestřička k tomu neměla žádné výhrady. Proto se chci zeptat, zaprvé v čem je jádro pudla, pokud se použije neředěný? A za druhé pokud si ho naředím dopředu do nějaké malé lahvičky a budu ho nosit normálně v lékárničce v batohu (žádná lednice ani stálá teplota), jak dlouho vydrží?
  Plus já tedy ještě ve své pidilékárničce nosím kleštičky na klíšťata. Mě se ze všech metod vyndavání osvědčily zatím nejvíc, používám je už léta a zvlášť teď v létě je vyndávám minimálně jednou za týden.

  • Míša 23.7.2016 at 21:32

   Ali dekuju za komentář. Betadine by se měl ředit a používat jako 10% roztok a melo by s nim byt uzivano dle doporučení ošetřujícího lékaře. V případě zarazeni do lékárny jako prevence případných úrazů ho doporučuji používat dle příbalového letáku. Nemam vlastni zkušenost z dětské chirurgie, lépe by Vám odpověděli tam, případně toto bude vědět magistra v lékárně.

 • Anonymní 23.7.2016 at 21:25

  Dobrý den, jsem zdravotní sestra na chirurgickém oddělení. Moc hezky jste to popsala a většinu v lékárničce máme a co ne tak dodám. S dětma člověk nikdy neví. Maminky se ptají na Betadine. My ho u nás často používáme neředěný, na dětském ale vím, že ho ředí.

  • Míša 23.7.2016 at 21:34

   Děkuji za zkušenost 🙂 Nám v nemocnici v případě dcery napsali též ředit, jine zkušenosti s Betadinem nemám. Farmaceut by věděl lépe. Hezké léto

 • Englishcorner 4U 24.7.2016 at 20:51

  Krásný článek, už jsem si udělala poznámky. Děkujeme ! 🙂

 • Michaela Hofericová 25.7.2016 at 19:50

  Supr článek! O pár dní dřív a zachránil by mě. 🙂 Na prodlouženém víkendu na Slovensku mi obě děti zvraceli. Zřejmě kombinace vody a sluníčka, bylo opravdu teplo a děti se ceý den koupaly a blbly na tobogánech, tak toho asi dost vypily… Každopádně jsem sebou měla jen smectu a tu jsem do nich prostě nedostala… Nezbylo než to zvládnout. Navíc si junior zedřel koleno a betadina ho prý pálí (a to máme krém), tak jsem dokoupila detoll, prý jen šimrá a má širší využití. Na další dovču už beru i kulíška a děti teď preventivně berou laktobacily…
  Chtěla jsem se zeptat, v čem mají holky přes léto a na cestování pití? Měla jsem problém při dlouhé cestě s lahvičkama od Nuku, obě mi během cesty zesmrádly. 🙁

 • marinka09 11.6.2018 at 21:29

  Mame pro deti i pro nas lahve Nalgene. Tu moji mam uz pres 3 roky a pohoda. Brat ty s co nejjednoduššim uzaverem, aby nemelo co zasmradat.

 • efcza 12.6.2018 at 0:37

  Díky za článek! Vypadá to, že už balím až moc 😁 Kombinuji léky na srážení teploty tak, že od jednoho beru sirup a od druhého čípky pro případ, že by děti zvracely. A místo Kulíška jsme vyzkoušeli Enhydrol na rehydrataci a doplnění minerálů – děti ho lépe přijali při loňské průjmové epizodce. A co ještě bereme, je ocu flash. Dětem se občas podráždí oči (větrné počasí, prudké slunce atp.). Párkrát prokápneme a zabráníme zánětu spojivek.

 • LenkaV 12.6.2018 at 15:34

  Doporučuju lahve Klean Kanteen z potravinářské oceli, jsou sice drahé, ale nejlepší, co jsme kdy měli. Nikdy ještě nezasmradly a pití je z nich chutné i po několika hodinách.

 • Martina 13.6.2018 at 11:21

  Moc díky za článek, taky jsem si udělala poznámky, které určitě využiju 🙂 Ráda bych se zeptala na dovolenou s ročním prckem v Alpách a posléze u moře – je problém s lanovkou a rychlým převýšením? Vím, že takhle malé děti by se neměly pohybovat ve výšce nad 2.000 m, ale někam bychom přece jen rádi jukli, tak mě napadla možnost lanovky, kdyby se ta příležitost náhodou naskytla. A k tomu moři – myslíte, že je lepší, když se batole, samozřejmě řádně namazané, koupe např. v tričku? A poslední dotaz – jak bychom měli mít nastavenou klimatizaci v autě na tu dlouhou cestu? Mockrát děkuji!

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×