světem s dětmi | neuvěřitelně jiné Lanzarote

Naše poznávací tradice už je skutečně tradicí. Každý rok jsme si řekli, že objevíme kus světa a ukážem ho tak sobě i dětem. První rok to byla Sardinie (pro článek – tady klik 🙂 ), Letos jsme si dali za úkol poznat Kanárské ostrovy a procestovat rovnou 4. Vzali jsme si víc jak měsíc času a odjeli.

V plánování jsme netradičně využili cestovní kancelář a já jsem byla neskutečně mile překvapená, jak to celé může fungovat. Když jsme jeli na Sardinii, všechny cestovky nám nabízely jen klasické poznávací zájezdy, nikdo nechtěl pomoct s kočovnou dovolenou, přejezdy či přelety a náročnějším plánováním.

Letos jsme oslovili Canaria travel a na první dobrou jsme měli štěstí. Mají v nabídce i dovolenou na míru a ušetřila neskutečně času a neutratila nám o mnoho víc. Naše dovolená totiž obsahovala 5x ubytování, 4x půjčení a vracení aut, vždy na jiných místech dle naší trasy, pojištění všech včetně mě, která jsem byla na přelomu šestého a samého měsíce těhotenství a v době restrikcí kvůli COVIDu.

Krom toho jsme potřebovali předem zajistit letenky na přelety mezi ostrovy a lodní dopravu mezi Lanzarote a Fuerteventurou. To vše předem. A vše bylo právě díky flexibilitě cestovní kanceláře. Jen jsem uvedla cenu a co chceme procestovat za ostrovy a na ostrovech.

Tip: Pokud také chcete procestovat jeden, dva či více ostrovů, využijte tuto službu Canaria travel. Vše budete mít z ČR předem zařízeno. Jedete jen s vouchery. Na začátku jsem zadala rozpočet na celou dovolenou a slečna mi naposílala ubytování, ceny půjčovného za auta a vše jsme sestavili tak, abychom se vešli do námi stanoveného rozpočtu. Někde jsme se uskromnili, někde naopak rozšoupli a bylo to dokonalé. 

Tak pojďme postupně projet ostrov za ostrovem 🙂 . Dnes Vás vezmeme na Lanzarote.

5 a půl kusu na cestě po ostrovech

Naše okružní trasa po ostrovech začala odletem z Prahy na ostrov Lanzarote. Přímý let trval 5 hodin. Bylo to vůbec poprvé, kdy sedla do letadla dvouletá Violka. Už měla své vlastní sedadlo a ještě jsme využili možnost předem si zakoupit na palubu jídlo, takže holky měly oběd klasicky v letadle a já nemusela na cestu balit žádné jídlo.

Když si vzpomenu na doby „bezdětné“, tak na letišti mi čekačka před odletem přišla tak dlouhá. Teď? 😀 xkrát na záchod, xkrát napít, xkrát sesbírat každé dítě z jiného koutu a najednou slyšíme poslední volání k nástupu na palubu letadla 😀 .

Vítejte na Lanzarote!

Měli jsme štěstí. Violka si letadlo zamilovala. Ať už čekání na letadlo, kdy pozorovala, co se kde děje, tak samotný let, kdy seděla vedle mě, uzobávala borůvky a hledala ptáky, které letadlo určitě na nebi potká 😀 . Reakce na let byla důležitá, protože nás čekaly ještě přelety mezi ostrovy a cesta domů za 5 týdnů, takže špatná reakce na let by se nehodila 🙂 .

Na letišti nás čekalo vyzvednutí auta. Od Canaria travels jsme vezli už jen voucher k autu, které bylo uhrazeno a jen jsme vyzvedli klíče a autosedačky u společnosti Cicar. Pro holky větší šly jen podsedáky, ale to nám na tu chvíli nevadilo.

Cesty jsou na ostrově velmi dobré, lidí málo a my neplánovali nějak extra dlouhé přejezdy. Auto jsme rezervovali čtvrt roku předem a už tak nebyla velká auta, kam by se vešly tři plnohodnotné autosedačky. Proto varianta s podsedáky.

Po dlouhé cestě nás vítá ne úplně teplé počasí a mně dochází, že kufr prý kraťasů a šatů byl na Lanzarote v dubnu trochu omyl 😀 . Všudypřítomný vítr dával teplotám pocitově o pár stupňů míň, takže hlavním kamarádem tohoto týdne byly mikiny a delší kalhoty. Ale nebojte, i na oceán a koupačku došlo 🙂 .

Neskutečné jiné, sopečné Lanzarote

Jedno velké WOW. Tenhle ostrov je tak neskutečně jiný, že jsme fascinovaně hleděli z okýnek auta, kdykoli jsme vyjeli na výlet. Pustina, kde nic není, černo-černá zem, bílá městečka se zelenými či modrými dveřmi a okenicemi a všudypřítomný odkaz Césara Manriqueho v architektuře ostrova.

Ne úplně velkým překvapením je dost skromná fauna i flora na ostrově. I to málo ale stačilo k velké lásce. Už na Lanzarote se Violka zamilovala do ještěrek a to se hodilo, protože nás provázely po všech Kanárských ostrovech 🙂 .

Souhlasím s označením Ostrovy věčného jara, protože tak nám tu skutečně bylo. Na cestování s dětmi naprosto ideální. Není tu vedro, není tu zima, ostrovy nabízí klidné i rušné části, děti tady milují, takže i v restauracích připraví i jídla mimo jídelní lístek 🙂 , která jsou pro děti …a když to tu teď sepisuju, jela bych hned zpět.

Bydlíme v soukromí a přes cestovku

O ostrově Lanzarote jsme věděli, že jde o dost větrný ostrov. Právě z toho důvodu jsem se rozhodla rozmazlit nás prvním ubytováním. Vybrali jsme v komplexu Villas Alondras vlastní vilku s bazénem. Za cca 3000 Kč jsme přikoupili vyhřívání bazénu, což se ukázalo jako dokonalost sama a zpětně to celé vidím jako geniální ubytování.

Teď už máme projeté všechny ostrovy. A tam kde jsme bydleli ve velkém hotelu se společným bazénem, tam jsme se vůbec nestíhali koupat. Proč? V hotelích končí bazény okolo 18.-19. hodiny a to jsme se vraceli z výletů po ostrově. Tady jsme měli tu výhodu, že jsme se mohli koupat i ve dvě ráno 🙂 . Takže když šla Violka spát, starší holky si daly ještě noční koupačku.

Po každém výletě jsme se mohli v klidu koupat a ještě měl bazén i velikou brouzdališťovou plochu, takže Violka měla svůj prostor, aniž bych se bála, že někde zahučí pod hladinu.

Podmínka bydlení? Letos nevařím!

Na večeře a snídaně jsme chodili do místní restaurace, kde jsme měli polopenzi. Tady to Violka solidně nandala panu vajíčkovi, kterého si dávala ráno k snídani 😀 . Ne, vážně. Putovní dovolená není pro rodiče takovou dovolenou. Ne se třema dětma a sedmiměsíčním těhu-pupkem 😀 . Takže moje podmínka byla, že na těchto poznávacích dovolených nechci vařit.

Naše děti snědí neskutečně jídla a řešit denně jídlo pro 5 lidí už není dovolená ani za mák 😀 .

Na mně byly svačiny, oběd jsme si zašli do místních restaurací na ostrově a snídaně a večeře byla v ubytování. Na všech ostrovech jsme tedy brali jako druh stravy polopenze. Nic většího by pro nás ani nemělo význam. Po snídani jsme opouštěli místo. vraceli se až před večeří 🙂 . A tady vařili tuuuuze dobře 🙂 .

Do sopečné krajiny…

No a pojďme se podívat, co ostrov nabízí. Pro nás velké doslova fascinující krajinu.

Následující fotky jsou z dronu, takže vidíte krajinu hezky z výšky. Černo, špetka zeleného a silnice. Sopečný prach je tu všude a my byli moc překvapení, že v něm vůbec nebo roste 😀 .

Uhádnete, na co se to díváte? Jde o vinici. Přesně takhle se tu chrání keříky před neustálým větrem.

Holkám se tu líbilo. Držet v rukou lávové kameny a hrát si s nima, je bavilo celý náš pobyt. Starší dvě (9 a 7 let) už si plně uvědomovaly původ kamenů, o to fascinovanější byly 🙂 .

Tak pusto-prázdno krajinu máme za sebou a můžeme se vypravit dál. Tam, kde něco je! 🙂

Za nejkrásnějšími výhledy…

Pokud máte rádi výhledy, své tady najdete. To jsem já, prosím pěkně. Kdo už jste četl naše články o Rakousku, moc dobře víte, jaký kochací ouchyl jsem 😀 . Dokázala bych sedět a kochat se celý den. Se třema dětma sci-fi, ale tak snažili jsme se alespoň ty vyhlídky projít a sklízely úspěchy i u holek.

Některé vyhlídky najdete jen jako nenápadné zastavení u silnice, jiné jsou pompéznější, s kavárničkou a najdete je ve všech průvodcích, které jsou o ostrově napsané.

Za skromnou flórou ostrova…

Pokud se vám zasteskne po zeleni, můžete si zajít do místní „botanky“. Kaktusárium, kde uvidíte neskutečné kousky. Je ale potřeba vzít v potaz, že zeleně na ostrově není až tolik, takže je vysoce pravděpodobné, že se tu sejdete s velkým počtem turistů.

My navštívili Lanzarote v dubnu a to byl ostrov na turisty chudší a všeobecně jsme nikde extra moc lidí nepotkávali. I tak ale jedna drobná rada – nenechte se nikdy moc zlákat krásnou fotkou. Aby krásná byla, čekáte na „prázdný záběr“ kolikrát slušnou chvilku. Většinu fotek fotím před zavíračkou a bez lidí jsou zkrátka hezčí neznamená to ale, že tam jsme sami 😀 . I s námi bylo lidí dost.

Na ostrově si holky vedly deníčky, kreslily si nejhezčí zážitky a tenhle v nich nechybí 🙂 . Pamatuju si i teď, jaká změna pro nás byla, když jsme přeletěli na další ostrov a viděli na něm něco růst a žít 🙂 . V tomhle je Lanzarote skvost. Fascinující nic 🙂 .

Za památkami a zeleno-bílou krásou

Máme za sebou vinice, zeleň, vyhlídku a hurá na památky. Nebojte, nenudili jsme děti žádným historickým muzeem. Lanzarote má v sobě kouzlo ostrova, které je na každém kroku „stejné“. Dodržuje určitý řád a otcem toho všeho je rodák z ostrova César Manrique. Památníky, vyhlídky, kruháče, města…jeho podpis je ve všem a neokoukalo se nám to.

Holky si navíc vše tuze rády prolezly 😀 .

Na turisty se tu myslí, takže na mnoha místech najdete tradiční suvenýry, jedlé i nejedlé dárky a mapy, průvodce i pohádky v angličtině.

Na tradiční kuchyni si zajdete na mnoha místech a moc dobře nám posloužila klasická seznam mapa, kde jsme restaurace vyhledali a vybrali si aktuálně nejvhodnější lokalitou i chutí 🙂 .

Mile nás překvapily QR kódy, které umí na Lanzarote velmi dobře používat a mnohdy nebyly v restauraci jídelní lístky v jiné než on-line formě.

LagOmar pro malé i velké

Proč děti muzea najednou baví? Na ostrově jsou totiž nádherně zasazená do přírody. Přesně tohle je jedno z nich 🙂 .

LagOmarv současné době je to muzeum, konají se tu významné kulturní a společenské akce a jedna část slouží dokonce k turistickým pronájmům. A zase v něm má prsty César Manrique.

Asi nemusím zmiňovat, že do téhle „kaluže“ zvládla Violka spadnout 😀 😀 😀 .

Pozdravit se s oceánem…

Po vší přírodě, procházkách po okolí, památkách a výhledech je tu i dlouho očekávaný oceán. Kdokoli z rodiny to nazval mořem, ostatní mu hned bouřlivě připomněli, že tady žádné moře není 😀 .

No, jak to říct 😀 . Kosáááááááá! Hele fakt. My tedy měli údajně trochu pech na počasí, ale stejně to byla ledárna. Takže rozhodně s sebou vícero plavky, protože až z toho vylezete ven, tak ten vítr vás bude okamžitě mrazit.

Holky si nenechaly legraci kazit a do vody vlezly, ale pravidelným návštěvníkem byla jen Nelinka.

A Violka? Tak ta se chtěla s vodou moc kamarádit 🙂 …

dokud se ta voda nezačala hýbat a přibližovat rovnou k ní 😀 .

I tak je ale oceán místem, kde máte nekonečně dlouhé pískoviště, kamínky, drobnou mořskou živou havěť…

…a díky větrným podmínkám i ráje surfařů, takže je se nač dívat 🙂 .

…a občas si něco zkusit 😀 .

…nebo můžete zkusit zaříkávat jako Violka 😀 . Fantazie dětí nezná hranic.

Z oceánu do pouště…

Tenhle článek vám píšu v šestinedělí, protože sedmiměsíční pupek, který jsem na ostrovy vezla, už splaskl a k nám do rodiny se přidal Benjaminek 🙂 . A nevím zda za to mohou hormony nebo celkové zážitky a vzpomínky, ale slzim.

Jela bych zpátky, protože každý den tady byl skvělý a já bych si zas nechala vyfoukat hlavu lanzarotským vichrem, znovu si dala k večeři to geniální lanýžové máslo, koukala na Violku třepající se před tou tsunami vlnou 😀 a ulehala s natěšením, kam se vypravíme zítra.

Jestli máte Kanárské ostrovy v hledáčku, určitě zahrňte do výběrového řízení i tenhle ostrov 🙂 .

Do měst, rybáren, na trhy a kulturu…

Co mi tady v článku ještě chybí? Určitě města, trhy a kultura. Když nezůstanete jen jako hosté hotelových komplexů, máte možnost místní zvyky poznat. My se s delegátkou Canaria travel domluvili, že nám pošle informace, kde jsou jaké trhy místních a na jeden se vypravili 🙂 .

Měli na něm vše od ovoce přes oblečení až po misky z bambusu a krásné místní šperky. Nakoupili jsme si, zašli si na dobré jídlo a zase si udělali den tak „trochu jinak“.

A když se na místní akce vypravíte, třeba se trefíte do akcí, o kterých ani nevíte, že se konají. Jako my. Narazili jsme na malé místní oslavy, kde se tančilo a hrálo a že to byla podívaná 🙂 !

No a abyste neměli dojem, že naše děti vzorně šlapaly v programu a tradicích ostrova, tak taky ne pořád 😀 . Španělská kuchyně jako dobrý, ale „mamiii, tady mají pizuuu“, tam bylo slyšet taky často 😀 . Takže i děti, které nebudou šilhat hlady po místní kuchyni, tam něco vždycky najdou. A vařit na ostrově umí!

Ten nejkrásnější čas? Kdekoli, kdykoli, ale spolu! 

Článek bych završila návštěvou ZOO-parku, kde se nám moc líbilo. Byl to odpočinkový den, nemuseli jsme se nikde stresovat s mapou a přejížděním ostrova a dětem se tam líbilo tolik, že jsme ho navštívili dvakrát a Julinka si v něm vybrala svůj narozeninový dárek – poznávací návštěvu delfínů narozených tady v parku.

Krásné narozeniny, Julinko!

Julinka je do delfínů zamilovaná už takovou dobu a na tomhle parku se nám líbilo, že soukromě nedělali skupinové „cirkus plavání“, ale v malé skupince jim chovatel ve vodě ukazoval tělo delfína, mohli si ho prohlédnout, být s ním ve vodě a v jeho blízkosti. Bez plavání a atrakcí. A ač to bylo v angličtině, líbilo se jí to moc. Taky to má své čestné místo v deníčku 🙂 .

Tak se mějte krásně, my musíme utíkat zabalit, protože nás bude čekat další z kanárských ostrovů 🙂 .

Přejíždíme na Fuerteventuru 🙂 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

3 Comments

 • Dobromila 12.8.2022 at 17:15

  Milá Míšo, po opravdu hodně dlouhé době jsem k Vám nakoukla, zda už máte postaveno a zda jste radost sdílela. A Vy jste nenápadně sdílela snad ještě větší. Velmi Vám všem pěti gratuluji k Benjamínkovi, ať je zdravým, pohodovým a veselým parťákem Violky i ostatních členů rodiny.

  • MUDr. Michala Knězková 15.8.2022 at 22:04

   Krásný den,
   moc mě těší, že jste k nám zase našla cestu 🙂 . Ano máme teď doma zase tu roztomilou (a uplakanou) fázi s nočním vstáváním 😀 , ale je to skvělé. Stavíme, ale to bude cesta dlouhá. Snad ji do roka a půl úspěšně zdoláme. Moc ráda Vás tu zase „uvidím“. Brzy už tu bude nějaký ten miminkovský článek na uvítání Benjaminka 🙂

   Moc máváme
   Míša, holky a ON 😀

 • Karolína 3.9.2022 at 23:58

  Zdravím Míšo, dekuji za inspiraci, příští rok je dovolená víc než jasná 😁 Kanáry jsem si zamilovala díky Vašemu sdílení 🙂
  Mohla bych se prosím zeptat, na jaký foťák fotíte? Dekuji

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×