zimní | Bruslení i pro nejmenší

Jak si zkrášlit zimu ve městě, to jsem dřív řešit nemusela. V Liberci bylo všude sněhu spousta, tramvaj mě vyvezla až pod Ještěd a MHD do Bedřichova. V Praze je to ale jiné. Když už tady sníh je, je to většinou ta šedivá břečka. I tak jsme ale našli způsob, jak si tu zimu děláme hezkou. O víkendech vyjíždíme z města pryč a přes týden a Vánoce si najdeme kluziště a děti si zkusí to své „bruslování“ 🙂 . Den před Ježíškem jsme si vyzkoušeli kluziště pod Žižkovskou televizní věží, a to holkám brusle zatím žádné nekupujeme.

Obě holky se narodily na jaře a ve dvou letech prvně zkusily brusle. Letos byla řada na Julince a moc se na to těšila. Druhé děti to mají prostě hodně posunuté a díky starším sourozencům prostě „musí“ mít všechno 😀 … a běda jestli ne hned 😀 .

Musím ale smeknout klobouček. Julinka si na led stoupla, pustila se a zimu si zamilovala. Miluje, když sebou řízne o zem, směje se když padají jiní a už se nemůže dočkat lyží. U Nelinky to tak bylo až letos ve 4 letech. Dvě předešlé zimy byla z kluziště spíš nešťastná, takže jsme vyzkoušeli jednou za zimu a zase si dali rok pauzu. Letos jí, paradoxně, dvouletá ségra naučila se na ledu smát 🙂 .

Kluziště na Praze 3 najdete hned pod Žižkovskou věží. Ta, na které se od jara do podzimu prolézají miminka (sochy). To se holkám vždy líbí, takže byly trochu zklamané, že je na ledu nemůžou pozorovat 🙂 . Kluziště je otevřené ve všední dny od 12h, o víkendu od 9 do 21h, jen pozor, že v 17 hodin se led upravuje, takže je v bruslení přestávka.

Na místě je možné zapůjčit si brusle (za 50 Kč/os.) nicméně my si koupili rodinný voucher, kde v ceně byly 2 hodiny bruslení, zapůjčení všech bruslí a ještě vstup na observatoř. Tedy na vyhlídku 94 metrů vysoko na Žižkovské věži.

Voucher jsem zakoupila zde – klik.

Pokud budete nechávat děti jezdit už samotné, určitě doporučím s sebou i helmu. My si dávali jen pomalá kolečka za ruce, takže jsme ji ani letos nebrali. Prostoru bylo dostatek, lidi ukáznění a led byl skvělý. Bruslili jsme tak až do úplné tmy, a pak si udělali noční vyjížďku na vyhlídku po Praze.

Nejsou ještě malý?

Takže jestli zvažujete, zda s dětmi na brusle ano nebo ne, já říkám rozhodně ano 🙂 . Nejde vůbec o to, že se to mají naučit. Spíš se mi líbí dětem různé aktivity nabídnout. Uvidíte sami, jestli vás budou prosit o přídavek nebo řeknou, že se jim to líbilo, ale znova už nemusí 🙂 .

My už tak víme, že Julinka říká ano a kříčí „bluslovánííí“. Takže hlavně s úsměvem 🙂 .

Pokud by vás zajímal ceník kluziště pod věží na Praze 3, vyfotila jsem ho. Rozhodně tak vyjde lépe nějaký ten voucher. Já jej koupila přes Slevomat.

Observatoř Žižkovská věž

Jak vidíte, fakt se bruslilo až do tmy 🙂 . Chvilku jsme zvažovali, že si na věž dojdeme jiný den (což poukaz umožňuje) ale nakonec jsme se s tátou shodli, že rozsvícená Praha bude pro holky mnohem atraktivnější. Vstup nám vyřídila slečna na recepci a výtah nás vyvezl 94 metrů vysoko.

Holky se hned nalepily na skla a zíraly 🙂 . Po celém obvodu věže jsou velká okna, skrz která máte rozhled 360°. Prahu si tak můžete prohlédnout dost důkladně a nám se líbilo, že jsme poznávali naše oblíbená místa.

Malá vada na kráse

Parky, zastávky tramvají a metra, kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Náměstí Jiřího z Poděbrad a vůbec celé, nám dobře známé, okolí. Co musím ale vyhlídce vytknout je, že není na observatoři ani jedna část, kde by nebylo rozsvíceno. V noci tak vidíte ven až při důkladném „nalepení se“ na sklo. Tohle bych na nočních vyhlídkách určitě zlepšila. Stačilo by přítmí a tlumeným světlem, ne takovéhle světlo.

A že někdo okolí nezná? Tak se buď pokochá jen tím výhledem nebo si pomůže „mapou“, která je připravena nejen pro turisty. Dětem to je každopádně dost jedno 😀 .

A na závěr varování 😀 . Tahle pohupující se křesla jsou děsně fajn, ale ne po dvou hodinách bruslení, protože jakmile vám tam děti zalehnou… a modří už vědí 😀 . Takže to pro příště.

Kam na brusle v Praze

A protože vím, že ne každý to má k nám tak blízko, podívala jsem se po kluzištích, které najdete v jiných koutech Prahy 🙂 .

Kam na bruslení pod širým nebem

Na Františku
Klouzat se tu můžete každý den (ve všední dny od 8.00 do 17.30 a o víkendech od 10.00 do 19.00), ale pozor, v některé dny je ledová plocha pronajata a bruslení pro veřejnost se nekoná. Za blok bruslení zaplatíte 50 Kč (děti do 14 let jen 30 Kč).

Na Ovocném trhu
Ledová plocha o rozměrech 14 x 30 metrů je denně otevřená od 10 do 21 hod. Bruslařská sezona bude na Ovocném trhu trvat až do 31. ledna 2018, bruslení pro všechny zdarma.

Ovocny trh

Letná a její největší pražské kluziště
Kluziště bude na Letné k dispozici každý den od 9.00 do 21.00 hodin. Denně zde bude probíhat od 10.00 do 18.00 hodin animační program na ledě pro děti – hlavně nejrůznější soutěže a hry. Kluziště na Letenské pláni naleznete v blízkosti ulice Milady Horákové naproti fotbalovému stadionu Sparta.

Karlínské Spektrum
zabruslíte si ve všední dny od 10 do 20 hodin.  Pouze v době konání kroužků je plocha pro veřejnost uzavřena (od ledna pondělí, středa, čtvrtek 16-18 hodin).Vstup na led vás přijde na dvacku. Brusle zde bohužel nepůjčují.

Kluziště Arkády Pankrác
Na led vás pustí v 9.00 a vyženou vás z něj těsně před devátou večer. Děti do pěti let mají vstup zdarma, ostatní zaplatí 50 Kč na celý den. Půjčení bruslí vás vyjde na 80 Kč

Kluziště u Kulaťáku
Na travnaté ploše v Dejvicích už od 18. prosince najdete ledovou plochu o rozměrech 18 x 25 metrů. Bruslí se zdarma, a to vždy od 9 do 21 hodin.

Kluziště Galerie Harfa
bruslí se denně od 15.00 do 18.30 hodin a večer pak od 19.00 do 20.30 hodin. Vstupné na led je 50 Kč, děti do 150 cm neplatí nic a kdo si bude chtít půjčit brusle, ten to má za 60 Kč (dospělí) nebo 30 Kč (děti).

Kluziště na Černém Mostě
 Jednorázový vstup činí 60 Kč, za půjčení bruslí dáte 80 korun. Bruslí se vždy od devíti do devíti.

Kluziště CČM

Kluziště v Gutovce
od soboty 3. prosince, a to každý všední den od 15:00 do 17:00 hodin, o víkendech pak od 10:00 do 22:00 hodin. Základní vstupné na dvě hoďky činí 60 Kč (pro děti 30 Kč), celodenní pak 120 Kč (pro děti je opět poloviční). Brusle vám tu půjčí za padesátikorunu a novinkou je zapůjčení hrazdiček pro děti zdarma.

Kde se projet v hale

ICE Aréna Letňany –  Zde se bruslí po celý rok několikrát v týdnu, během víkendu dokonce i několikrát denně. Nikde jinde tak často veřejné bruslení nenabízí a ještě k tomu po celý rok. Veškeré info zde.

Zimní stadion Nikolajka – Tady se bruslí každou sobotu a neděli 14:00-16:00. Podrobnosti najdete zde. Vstupné (dospělí 40 Kč, děti do 110 cm 30 Kč) platí na celé 2 hodiny. K dispozici je půjčovna bruslí a prodejna hokejových potřeb včetně bazaru.

Zimní stadion Kobra – Stadion Kobra je primárně určen pro hokejisty HC Kobra Praha, ledová plocha je však pravidelně přístupná také pro veřejnost, a to zejména o víkendech. Veškeré info zde.

Hotel HASA – Krasobruslařská hala HASA ve Vršovicích slouží především krasobruslařskému oddílu USK Praha. Bývá otevřena pro veřejné bruslení i během letního období. K dispozici jsou také kurzy bruslení pro děti i dospělé.

Zimní stadion Hvězda – ZS Hvězda Praha slouží především pro utkání hokejového klubu HC Hvězda. V zimním období si zde však můžete užít i veřejné bruslení, které se koná zpravidla o víkendech.

Výstaviště Holešovice – V Malé sportovní hale v Praze na Výstavišti se v zimním období koná pravidelné veřejné bruslení. Navíc lze domluvit také kurzy bruslení pod vedením zkušených lektorů. Podrobnější info najdete tady.

Jste nepražská maminka a máte u vás kluziště? Budu ráda, když jej napíšete do komentáře. Mohou se tak inspirovat další maminky, které nejsou z Prahy 🙂

MUDr. Michala Knězková

All posts

14 Comments

 • Petra Hečová 3.1.2018 at 7:34

  Taky se letos poprvé chystáme, jen musíme doléčit ten kašel…

 • hanca 3.1.2018 at 8:10

  My chodíme u nás na velký rybník, ale letos počasí nepřeje 🙁 Loni jsme tam byli skoro každý den. Letos jsme byli jen jednou bobovat a jednou lyžovat…snad ještě zima dopřeje 🙂

 • Kristyna Weberova 3.1.2018 at 8:53

  My jsme z Brna a jedno super kluziste mame hned za barakem. Syn ma ale teprve rok a pul no a ja k tomu pupek, takze doufame, ze kluziste tu bude i pristi zimu.

 • Jana K. 3.1.2018 at 9:18

  Kutna Hora – zimni stadion, kazdy den po dvou hodinkaxh, dopo i odpo. A Kolin, venkovni, vedle plaveckeho arealu 🙂
  Letos sme byli zatim jen jednou, obe deti poprve a hrozne je to chytilo 🙂

 • Alžběta 3.1.2018 at 9:22

  Míšo, děkuji za inspirativní článek. A přidávám ještě tip na bruslení na Praze 13 u metra Luka http://www.praha13.cz/Skolni-zimni-stadion-Bronzova

 • Blanka Pavelková 3.1.2018 at 11:11

  Moc děkujeme za rady i pro Prahu. V létě se chystáme do Prahy na výlet, tak i letní či jarní nápad nás potěší!

 • Lucie Bočková 3.1.2018 at 11:55

  Jsme z Nýrska a i když jsme docela malé město (kolem 5ti tis. obyvatel) tak máme super klutiště! V tomhle musim naše město opravdu pochválit, máme i inline dráhu (v zimě při dostatku sněhu jako běžkařskou),hned u toho sportovní areál se sjezdovkou,vlekem. A od loňského léta parádní koupaliště!

 • Renata P-ova 3.1.2018 at 12:03

  v Laznich Jesenik se brusli vzdy odpoledne ve 2h intervalech, brusle i pujcuji, i kdyz nabidka je omezena. takze az pojedete lyzovat, muzete i na brusle 😉
  v Jicine je take bruslarsky stadion.
  my byli s detma zatim jen jednou, brusleni zvladnou kdykoli pozdeji. nejsem zastance ucit je vsechno co nejmensi.. takze my trenujeme lyzovani a bobovani

 • Michaela Kratochvílová 3.1.2018 at 12:48

  My se na brusle také chystáme, jsme z Uhříněvsi a nejblíže to máme asi na zimák do Říčan, kde jsou také veřejná bruslení. Jen jsem právě přemýšlela jestli na to syn ve dvou letech není ještě malý, jestli ho nemám nejdříve dát na „kačenky“ a pak až brusle. On sám po tom hrozně touží, tak mu to rádi splníme, já nestála na bruslích minimálně deset let :))

 • Květa Hanáková 3.1.2018 at 13:01

  My bydlíme kousek od Brna. Poprvé jsme letos byli bruslit u Olympie v Brně a podruhé kousek od nás v malé vesničce za Brnem. Dceři se to také líbilo, ale zatím jí to moc nejde. Snad bude ještě letos příležitost jít si zabruslit na rybník, at nemusíme jezdit daleko.

 • kristee 3.1.2018 at 13:29

  Ještě jedna doplňující informace k možnostem bruslení v Praze. My máme letos poprvé kluziště pod širým nebem na koupališti Ládví. Pro malé děti super ježdění, pro dospěláky opravdu dobrý svařák..

 • Jana Fraisova 3.1.2018 at 16:05

  Jsem z Brna, jedno kluziste je u Josta (kone) kousek od Ceske, dalsi hala za Luzankami.
  Letos jsem tam mela namireno na zkousku se ctyrletakem, ale vcera si zlomil nohu, takze asi az pristi zimu 🙁 Je mi to lito, tesil se na sanky, brusle, divadlo a ted jen lezi v posteli a boli ho nozicka. A s nechodicim jednoletakem jsme momentalne vsichni uvezneni doma.

 • D-žejn 5.1.2018 at 18:18

  Já se letos hecla a koupila jsem brusle sobě i starší dceři 🙂 Jako zarytý barefooťák se s tím sice nemůžu popasovat, ale na druhou stranu starší dceři bude 6, bruslí moc ráda a letos se snažíme chodit co to dá. Takže už se nám půjčování bruslí moc nevyplatí. Mladší syn má od loňského roku „kačenky“, takže tam šířku a tvar boty naštěstí řešit nemusím 😀 Jsem za ty pražská kluziště moc ráda, na hřišti to já ani děti v téhle zimě moc dlouho nevydržíme a tohle je skvělá příležitost, jak je nechat vyblbnout na čerstvém vzduchu a ještě jim nabídnout sportovní aktivitu.

 • Michaela 17.1.2018 at 17:49

  Kousek za Prahou se bruslí v Brandýse nad Labem na náměstí 😊

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×