adventní | Když Ježíšek zapomene jména

Milé maminky, babičky ale i nemaminky. Přes vánoční dny jsem si užívala v offline světě a bylo nám báječně. Nedostihl nás žádný moribundus, podařila se nám letos ta opravdová vánoční pohoda, i když okno v ložnici není skoro vidět, protože se s hadrem potkat nestihlo 😀 . Cukroví bylo a stačilo, Ježíšek nás našel a očka zářila. Chcete s námi na kousek vánočních prázdnin? Babičkám jsem slíbila fotky, tak jsou tu pro vás všechny. Taky se tu dovíte, že nám Ježíšek na dárky nenapsal jména. Tak jak jsme poznali co komu? 🙂

Julinčino první „bruslování“

Den před dnem Štědrým jsme využili krásného počasí a vyrazili všichni na bruslování, naše první tuto zimu a zároveň letošní poslední. Pro Julinku to byla premiéra. I Nelču jsme prvně postavili na brusle ve dvou letech, ale potíž byla, že jí vadilo, že sníh klouže 🙂 . Natož led a ještě stát na tom úzkém ostří.

Julinka má v zimních sportech vyhráno, protože největší zábavou pro ní je, že může padat 😀 . Na brusle stoupla a rovnou se nás pustila. Chvíli cupitala jako kamzík, padala jak pytel šlupek, a i když už jí nožičky nechtěly nést, ptala se proč jdeme pryč 😀 . Letos už se tak projely holky obě.

Vydrželi jsme na bruslích až do úplné tmy, takže jsme si udělali hezkou chvilku na „rozhledně“. Vyjeli jsme 94m nad zem a kochali se osvětlenou Prahou z Žižkovské televizní veže. Moc se nám tam líbilo, protože z ní vidíme naše okolí. Poznáváme místa, kostely, Vítkov s koněm, a taky led, na kterém jsme před chviličkou jezdili.

Tradiční osedlání koníků

Každý rok chodíme s holkama na koníky a já letos prvně nemusela nikoho držet a už jsem byla jen ta máma co stojí a děti pozoruje 🙂 . Na trzích před Edenem jsou každý rok i s oslíkem a kozičkama, takže to je taková naše tradice, jak i v zimě potkat koníka a moct se projet.

Letošní jmenovky nejmenovky

Letošní Vánoce jsem chtěla lenošit. Možná mě trochu vyšťavil adventní kalendář tady na blogu, protože s nástupem prosince jsem cítila, že nechci. Nechtělo se mi nic. Jen se rozložit s holkama a vegetit 🙂 . Dárky jsem měla pro všechny už sehnané, ale každoroční propracované jmenovky na dárky, ty jsem letos neměla ani vymyšlené, natož rozpracované. Padlo nejedno kafe, kakao a svařák, ale nakonec jsme to vzdala.

Dětem jde stejně hlavně o ten dárek a letos prvně už nebyly třeba jmenovky s fotkou. Holky už poznají písmenka, takže by si dokázaly rozdat dárky i s nudně napsaným jménem. Pak jsem ale našla doma Ladu.

Pohledy, které nemám proto, abych je posílala. Mám je doma už dlouho, připomínají mi tu Ladovskou zimu, Vánoce u babičky a prostě jsou ježíškovské, milé a tradiční. A protože je na nich dost místa, aby tam bylo jen jméno, rozhodla jsem se tam žádné nepsat.

Poznej komu dárek patří

Na každý pohled jsem napsala, co mám na obdarovaném ráda. Nějakou maličkost čím je jedinečný, co je jen jeho a zároveň se v popisu daná osoba najde. Musím říct, že to byl pro mě nejhezčí jmenovkový kousek. Holky se totiž při rozdávání alespoň na chvíli zastavily, poslechly si nejen o sobě něco hezkého a podařilo se všechny dárky správně rozdat 🙂 .

Když si přečtete text na pohledu z následující fotky, těžko byste poznali, komu dárek patří. U nás se všichni rozesmáli už při čtení a bylo jasno 😀 .

„Jsi první holčičkou, která si vyrobila své vlastní kukátko. Já sice koukám skrz mráček, ale tvé vykouslé kukátko v sýru je báječný nápad.“ Ježíšek

Ano, to je ona 😀 . Milujete dětské nápady a tu bezprostřednost? Nikdy to nikde nezahlídla, dokonce je obdivuhodné, že přišla na způsob, jak si udělat kruh v čemkoli 😀 . Julinka při každé svačině, kdy před ní dáte sýr nebo šunku, plátek přehne napůl, vykousne otvor a skrz něj pak na nás volá „kukůůů“ 😀

Je to její a dnes už ví, že i Ježíškovi se tenhle nápad líbí 😀 . Přesně takovéhle maličkosti stály na našich jmenovkách.

Štědrý den je tady

Na Štědrý den se u nás vstávalo brzo. Ne proto, že by bylo hodně práce, ale každé dítě to má asi na toho Ježíška nastavené jinak. Hned ráno jsem holkám připravila vánoční oblečení, protože se na něj dlouho těšily a vždy slyšely jen „to je na Ježíška, holky“ 🙂 . Od rána nám tak doma pobíhaly dvě krásné víly.

Všechno co na fotce vidíte jsem holkám koupila na Dětském festivalu Mini. Měla jsem z kompletu strašnou radost, i když peněženka chvilku protestovala 😀 Ale my to využijeme dlouho a i ta bílá vypadá stále dobře 😀 . Šatičky jsou kouskem nové značky Matatitla, kterou najdete v eshopu Hugo & Matylda. Hrozně jsem váhala nad fialkovou a stále o ní dost přemýšlím na jaro a léto 😀 . Čelenky jsem ukořistila v obchůdku Čarbičková bijoux a podkolenky jsou od MOE.

Zdobíme si ikeáckou jedličku

Při pohledu na stromek se mi vybavila cesta z Ikey, kdy jsem ho táhla busem, metrem a ještě i tramvají až k nám domů 😀 . Chvíli čekal na balkóně a od pátku už nám dělal společnost v obýváku. Až v neděli jsme ho společně dozdobili. Teď už nás ten Ježíšek prostě najít musí 🙂

Každý rok jsem chtěla udělat nějaké vánoční fotky. Takové ty, kdy se všichni nastrojíme a já pak celá zpocená lítám od foťáku na samospoušť, všem to na fotkách sluší a já po druhé sérii fotek vypadám jak vytažená z grilu 😀 . Tak to se letos nekonalo. Při zdobení se mi povedlo pár sesterských do alba a má pohodlnost nijak nebojovala za nic víc 😀 .

Každoroční skořápky aneb koho dřív potopíme

Minulý rok už Julinka prožívala Vánoce. Byly jí bez pár měsíců dva roky a z té doby si pamatovala lodičky a svíčky v nich. I letos jsme si je tak společně vypustili a vypadá to, že se i v dalším roce budeme držet všichni při sobě.

A táta by si měl dávat na Julinku asi dobrý pozor, protože se rozhodla při hrátkách s vodou jeho loď potopit 😀 .

Zase tam je, budeme hvězdy

Stalo se vám už někdy, že by tam nebyla hvězdička? No já neznám nikoho, ale i tak vždy s napětím čekám jestli tam náhodou nebude něco jinýho 😀 . Podařilo se a na všech jablíčkách máme hvězdy, takže očekáváme hvězdný rok 2018 🙂 .

Než se kapr připraví aneb vítej v Lego-betlémě

A už se nám začalo stmívat, já začala chystat kapříka a holky a táta zatím postavili v pokojíčku Betlém. Musím uznat, že se letos vážně povedl. Tři králove se dostavili mezi prvníma. Baltazar si to přivalil s jablíčkama,  Kašpar natrhal kytky, jen Melichar očividně sháněl dary na poslední chvíli, protože s sebou přitáh ku Betlému umyvadlo 😀 . Ježíškem je ovečka v houpačce, místo komety se zjevil kohoutek a úctyhodnou dálku urazila i žirafa 😀 .

Štědrý večer nastal…

I když to byl den plný aktivit, stejně ty dětské hlavy ani na chvilku nevypustí myšlenku na večer a stromek v dárkovém obležení 😀 . Aspoň že při jídle mají ještě pomalé tempo, takže jsme si užili večeři hezky pospolu. Jen se teda nesetkalo s úspěchem následné odzdobení štědrovečerní tabule. Prý kdy zas dáme na stůl ty stromy 😀 .

Když si vzpomenu na Vánoce u našich, hned si je spojím právě s touhle krásnou večeří. Každoročně jsme na Štědrý den vytáhli jiné talíře i příbory. Takové, které jsme celý rok měli uklizené a i když to byl vrchol retra, označovaly Vánoce, rodinu, dárky a moje školní prázdniny 🙂 .

My to tak doma úplně nemáme. Dokonce to ví i Ježíšek, takže mi letos přinesl dárek předčasně. Další kousky z Iittaly, takže se mi naplnila kuchyň novými příbory, které už ani myčka neporazí 🙂 . Děkuji Ježíšku.

Tak kosti nebo stromy?

Občas mám pocit, že jsem se narodila, abych jedla 😀 . Tak si tu jízdu aspoň pořádně užívám. Dokud jsme nedostali do nové domácnosti první talíře, měla jsem pocit, že se dá všechno sníst z misky 😀 . Polívky, těstoviny, rizota, gnocchi, kaše ke snídani. Vážně jsem při studiu asi nepoužila hluboký talíř. Dnes už mám tu misku vážně jen pro děti a sobě k snídani. Ale na mou obranu, talíř si koupím raději než kabelku nebo boty 😀

Jediné v čem teda nejsem s Iittalou na jedné vlně je představivost. Všichni jsme se doma shodli, že máme stromečkové talířky. Podle autorů to však mají být (štědrovečerně laděné) rybí kosti. Tak to u holek ani u mě neprošlo 😀 .

Nádobí Iitalla, konkrétně kolekci Sarjaton si sbírám odsud – klik

K večeři jsem dělala zase zvlášť jídlo pro nás i pro děti. Holky ryby milují. Mají moc rády i kapra, ale při vyndavání kostí bych se moc nenajedla já, takže jsme se domluvily, že si raději dají lososa s bramborem a pečenou mrkví. Aspoň jsem mohla udělat salát tak jak ho máme s tátou rádi a nebyla to žádná dětská verze, jaké doma běžně vařím 🙂 .

Hodny prken Národního

Hrajete nebo zpíváte u stromečku koledy? My takové zvyky doma neměli, ale holky si nacvičily divadlo, které nám předvedly a dnes předvedou i v Liberci u babičky a dědy 😀 . Julinka jako Marie, Nelinka za Josefa a v kolíbce jejich Ježíšek.

Díky školce se totiž Nelinka naučila koledy, které doma naučila i Julinku. Společně nám tak zpívaly Půjdem spolu do Betléma a u toho do rytmu ukazovaly, co zrovna pějou 😀 .

(Julinky póza není „Teď nic dělat nebudu“. To ona houpe v náručí Ježíška 😀 ) 

Zazvonil zvoneček a všeho je… začátek

Po divadélku se vyhlíželo a čekalo na zvoneček. Okno u stromečku zůstalo pootevřené a holky s úžasem zasedly k balíčkům. Lada na balíčkách se moc povedl a líbil.

Z každého balíčku si holky sundavaly kartičky, které pak donesly nám. Hezky jeden po druhém jsme četli, debatovali pro koho dárek asi je a rozbalovali…

„Ten bude určitě pro mě“

Julinka si byla snad u každého dárku jistá, že přeci musí být pro ní 😀 …

Nooo, Julinko… to ti nevím

…podle výrazu táty je docela jasné, jestli se Julinka (zase) trefila 😀 . I těch pár dárků nám tak zaplnilo celý večer a režim holek byl zase ten tam. Po rozbalení si holky vybraly dárek, se kterým si chtějí hrát a musím říct, že zase to na plné čáře vyhrálo Lego u Julinky a Hubelino kuličkodráha u Nelinky.

Venčíme dárky

Na zbytek dárků byl čas až den další 🙂 . Vyzkoušeli jsme poprvé koloběžky. Už jste se na ně ptali na facebooku i instagramu, tak ještě jednou tady. Julinka má koloběžku Yedoo MAU. Je od 100 cm výšky (od 4 let) a je nejmenší koloběžkou, kterou Yedoo vyrábí (Juli je trochu větší.). Nelinka má o jednu řadu vyšší (Yedoo TIDIT). Tak to vypadá, že už letos nazujeme s tátou brusle a budeme s holkama všichni mobilní 🙂 .

Po Štědrém dni a vyzkoušení dárků nás potěšili ještě Ježíšci u babiček. Tam na holky čekaly hlavně knížky a nějaké kreativní dárečky. Silvestra už si společně užijeme v Liberci a po Novém roce pak hurá zase domů.

Doufám, že se vaše vánoční prázdniny povedly přesně podle vašich představ, že všechna očka zářila, batolata pojedla chutný papír a vy jste trefily dárečky 😀 . Všem vám moc máváme a děkujeme, že tu s námi jste.

MUDr. Michala Knězková

All posts

23 Comments

 • Petra Konečná 30.12.2017 at 17:44

  Krasny clanek, uplne z nej cisi ta prava vanocni atmosfera:) a navic ty kreativni „nejmenovky“:) to by me ani nenapadlo. Nas bohuzel letos (a stejne i minuly rok:( ) skolily virozy, hlavne me a deti a jaksi se z toho nemuzeme vyhrabat az doted, takze to zkazilo jinak pekne Vanoce i s babi, dedou a strejdou. S darecky byli vsichni spokojeni, ale zas jsem si uvedomila, ze to NEJ se koupit neda a to je Zdravi! takze vlastne nic vic si nepreju. Takhle pak je narocne cokoli pripravovat a chystat, kdyz se clovek sotva drzi na nohou a stale utira detem nosy a uklidnuje v naruci. Preju vasi cele rodince vse nejlepsi do noveho roku a hlavne to zdravi!:)

  • Míša 30.12.2017 at 23:28

   Milá Péťo, moc děkuju za komentář a moc mě mrzí, že vám Vánoce letos nevyšly. Facebook často připomíná vzpomínky a zrovna tyto Vánoce mi hodil fotku z roku 2015. Julinka na ní má 38,9, Nelinka 39,3 a sedíme v taxíku směr nemocnice, kde nakonec píchali uši. Tehdy jsme slavili Ježíška až o tři dny později, protože horečky a vše to co píšete. Já se přiznám, že po těchto Vánocích už tři týdny před Ježíškem nedávám Nelinku do školky. Jakmile není ve školce, je zdravá jako řípa. Moc přeju aby bylo lépe, protože je to přesně jak píšete, zdraví i do roku 2018 a hezky se doma zachumlejte u pohádek.

 • Misa 30.12.2017 at 19:51

  Kolik Julinka měří?

 • paulína 30.12.2017 at 19:54

  My sme si tento rok skutočne užili tie pravé romantické Vianoce 🙂 synček sa vytešoval z výzdoby a s úžasom hovoril ‚my máme Vianoce všadeee‘ a skutočne sme čečinkou či svetielkami nešetrili 🙂 Magdalenka vyjedla celé spodné poschodie sušených pomarančov na stromčeku 😉 a keď som si teraz dočítala článok, vnútri som cítila to vianočné chvenie… tak teda ešte kúzelný vianočný čas všetkým!

 • Verca Sembokova 30.12.2017 at 21:10

  Krasny clanek,krasne fotky a talire (pro me s sipeckama :-)) mate super).
  Preji vam holky stastny novy rok,plny uspechu, novych zazitku a hlavne zdravi. Verca S.

  • Míša 31.12.2017 at 0:06

   Milá Veru 🙂 Doufám, že Vánoce se u vás moc povedly a doufám, že se letos konečně potkáme 🙂 Šipečky super nápad. Další lepší než rybí kost 😀

 • Hana 30.12.2017 at 21:20

  Krasny clanek, uplne pohladil 😊 Napad se jmenovkami se mi moooc zamlouva 😊

  • Míša 30.12.2017 at 23:25

   Dobrý večer, Hani 🙂 Moc děkuju za pochvalu a já s největší pravděpodobností budu praktikovat i v příštím roce.

 • Johana 30.12.2017 at 21:24

  Tak u me to v clanku vyhral Lego betlem! To je velka parada!!!

  • Míša 30.12.2017 at 23:24

   😀 děkuju, no byl parádní. Stavby z Lega se u nás hodně točí, většinou nic nevyfotím, ale tohle je super a figurek už máme dost, že se dá něco vytvořit.

 • Helča 30.12.2017 at 21:28

  Krásné jste to měli!! 😉 A holky opravdu jako víly 🙂
  I u nás bylo celý den neskutečné těšení se a když pak jsme začaly chystat štědrovečerní večeři věděl syn, že jde do tuhého 😀 Radost pak byla pod stromečkem ohromná. Hlavně z Lega. U toho sedí teď každý den a tvoří svá veledíla 🙂 Dcera má 10m, tak tam byl top papír a krabice 😀 Ale pak jí její bráška vybalil sadu balonků a to teda byla radost obrovská, když je honila kolem stromku 😀
  Musím říct, že mě překvapilo, jak oba vydrželi celé to celkem dlouhé rozbalování. Syn to vzal jako “velký brácha” do své režije a přiřazoval dárky, pomáhal malé s rozbalováním a pod.

  Pro mě nejhezčí chvíle 🙂

  • Míša 30.12.2017 at 23:23

   Heli to zní parádně. Lego asi vážně nezklame. Já už žádné nekupovala, dostaly ho holky od jiného Ježíška, ale i tak to byl opět top. A dívat se na spolupracující sourozence znám. Je to krása 🙂 Přejeme krásná veledíla nejn z Lega a úspěšný rok 2018 🙂

 • Radmila Vraštiak (Ramakeli) 30.12.2017 at 21:50

  Moc dobrý nápad s těmi popisky na pohlednicích, příští rok to vyzkouším také 🙂 Mě zlobí už týden dutiny, tak spíš jsem pořád doma. Ale mě to vůbec nevadí 🙂 Krásný Nový rok přeji všem. 🙂

  • Míša 30.12.2017 at 23:21

   Milá Radu, moc děkuju za pochválení a jsem ráda, že jde brát nemoc nejen jako nutné zlo 🙂 Přejeme s holkama ať je brzy lépe a krásný vstup do nového roku 🙂

 • Blanka Pavelková 31.12.2017 at 9:32

  Nádhera! Tak nějak jsem si vaše vánoce představovala. Milé, upřímné, veselé, šťastné a zároveň plné napětí, tajemství a zázraků. Naše děti už jsou starší, ale stále věří v ten vánoční zázrak a to je taková krása!!!!!

 • Jana K. 31.12.2017 at 10:07

  To je krásný nápad.. Já recykluju každoročně kalendáře nástěnné, takže podle fotky poznají čí je dárek, ale asi bude změna 🙂 Jak viděli fotku, už se hrnuly trhat papír. Takhle je to alespoň trošku zdrží 😀

 • Jana 31.12.2017 at 11:18

  Nádherný článek plný pohody. 🙂 Přejeme krásný a hlavně zdravý nový rok! My teď bojujeme s rýmou a kašlem, ale Vánoce jsme si užili neskutečně. 😉

 • Veronika Foto vp 31.12.2017 at 12:15

  Vanocni svatky milujeme a nase 4leta dcerka uz si je v plne sile uziva s nami. Peceme cukrovi, jdeme nakrmit zviratka v lese, opekame burty a chodime na zivy Betlem. Vanoce s detmi maji ohromne kouzlo. Dekuji tedy za dalsi tipy co a jak se da delat, vc nejmenovek. Z tech jsem nadsena 🙂

 • Marcela 31.12.2017 at 14:45

  At je cely rok 2018 tak krasny, jak krasne byly vase Vanoce. Preji hodne zdravi, usmevy na tvari a stastnou rodinu!

 • Martina Krehelova 2.1.2018 at 23:45

  dobry vecer, dakujem zase za krasnu inspiraciu – sviatocnych saticiek (tie ma uplne dostali), taniere v severskom dizajne, zvyklosti, originalne menovky…. Prezradite mi prosim, aku velkost saticiek ste pre dievcata objednavala? Dcerka ma aktualne 104 (3roky) ale e dost vysoka a vzhladom k cene by som rada, aby ich co najviac vynosila, ale zaroven aby v nich neplavala 🙂 dakujem

  • Míša 3.1.2018 at 0:36

   Milá Marti, moc děkuju 🙂 Julinka je taky hodně veliká, na jaře jí budou tři roky a nosí 104ku. Šatičky pro ní jsem vzala tu 104, protože ale ještě bude dědit i Nelinky 116ku. Vůbec nevadí, když vemete větší. Ten střih je báječný, takže dětem vydří a nevypadá to jak neforemný hadr. Větší bych se plně nebála. Navíc do léta ještě času dost. Já právě počítám, že bych asi ty fialové vzala pro obě ještě o jednu velikost větší. Tak možná k narozeninám. Počkejte až pohladíte ten materiál 🙂 To je teprve závislost.

   • Martina krehelova 3.1.2018 at 0:52

    Dakujem Vam za odpoved. 😊ja milujem kvalitne a pohodlne veci zaroven.tej zavislosti sa prave bojim. Skoda ze nie su aj mamickovske do nich by som teda urcite sla 😊

    • Veronika 3.1.2018 at 7:06

     Hezké ráno, pokud mohu vstoupit i já, tak bych doporučila o velikost větší, vydrzim Vám déle a myslím ze můžete bez problému začít hned nosit.:) no a pro maminky 😉 mám pocit ze v lete se k nim dopracujeme ☺️ Hezky den Veronika (Matylda&Hugo shop)

  Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×