Laryngitida | Štěkavý strašák

Zase je tu ta zima nezima. Teploty se drží zásadně nad nulou, a protože i my se doma trápíme s laryngitidou, rozhodla jsem se pro pár řádků na tohle téma. Hodně z vás mi psalo, že máte z téhle nemoci strach a ani si neuvědomujete, že ji poměrně běžně s dětmi proděláváte 🙂 . Ona laryngitida není jen tím hnusným a nebezpečným sevřením hrdla, kdy se dítě dostává do dechové tísně. Laryngitida je označení pro úplně všechna zánětlivá onemocnění hrtanu.

Abyste si udělali představu, jak takové onemocnění probíhá, připravila jsem pro vás kratičký přehled. Jak takovou situaci poznat, jak dítěti pomoci a zda jet k lékaři či nikoli.

Školka, nachlazení, prostydnutí, virózy, rýmy a kašle. Tyhle pojmy jsou teď tématem diskuzí většiny maminek. V ordinacích dětských praktických lékařů jsou trendy zánětlivá onemocnění hrtanu neboli laryngitidy. Jde o soubor onemocnění, které mají většinou virový původ a mohou postihnout všechny věkové kategorie lidí.

1.forma: Katarální zánět hrtanu

Nejčastěji vidíme zánět hrtanu jako doprovod infekce dýchacích cest a jeho průběh může být od velice klidného, nekomplikovaného až po velmi dramatický. Závažnost onemocnění ovlivňuje invazivnost a hloubka, do které pronikne infekční činitel. Pokud zůstane jen na povrchu, na sliznici – dochází ke katarálnímu zánětu, pro který je typické hlavně počínající sucho v krku a kašel, který přejde v zahlenění dýchacích cest.

Rizikové faktory
Rizikovým faktorem pro vznik tohoto zánětu je pobyt v místech s výrazně nízkou nebo vysokou teplotou. Ohrožující je enormní mechanická zátěž hlasivek (lze si ji způsobit i křikem mezi sourozenci).

Příznaky
Objeví se příznaky jako sucho v krku, kašel až pálení v krku. Kašel se mění od počínajícího suchého, dráždivého a neproduktivního až po kašel s vykašláváním hlenu. Zánět hrtanu může být doprovázen chrapotem až stavem, kdy je hlas na přechodnou dobu ztrácen úplně.

Prevence
Snažíme se šetřit dýchací cesty, které se mohou opotřebovat vlivem fyzikálních faktorů, jakým může být velký chlad či horko, vdechování škodlivých látek, požívání alkoholu či mechanickému přetěžování hlasivek.

Na podzim a časně z jara zvyšujeme odolnost organizmu zvýšením příjmu vitamínů, vyšší konzumací ovoce a zeleniny.
V chladných dnech napomáhá vdechování prohřátého vzduchu – přes šálu či nákrčník.
Pomáhá v prevenci i pití dostatečného množství teplých nápojů.
Zvlhčujte domácí prostředí: použijte speciální zvlhčovače vzduchu instalované na topení, nebo pověste do místnosti vlhký ručník.

Léčba
U katarálních forem léčíme symptomaticky – příznaky, které na dítěti vidíme:

Podáváme sirup na dráždivý suchý kašel, v druhé fázi sirupy, které pomohou hlen rozpustit a vykašlávat.
Pokusíme se udržovat dítě v klidu, v domácnosti nekouřit.
Většina katarálních forem se touto cestou vyléčí. Úlevu od obtíží přinese hlasový klid a inhalace.
V případě přetrvávajících teplot je vhodné navštívit lékaře, aby se na případný bakteriální zánět nasadila ATB terapie. Infekty jsou však nejčastěji původu virového.

Nebývá nutné kvůli takovému zánětu lékaře vyhledat. Většina maminek k této formě správně přistupuje jako k poměrně běžné viróze, kterou léčíme symptomaticky, tedy ulevujeme od daných obtíží. Tuto formu laryngitidy tedy znáte a řadíte si ji pod „Franta má zas ňákou virózu“ 🙂 .

2.forma: Stenózující záněty hrtanu

Pokud se podaří infekčnímu činiteli proniknout do hlubších vrstev hrtanu, reaguje na něj larynx (=hrtan) hromaděním tekutin uvnitř svých vrstev s následným vznikem otoku, který dýchací cesty zúží a ztíží tím dítěti dýchání. Na základě toho označujeme tuto formu jako stenózující (= zužující). Jsou typické pro věk od 6 měsíců do cca 5 let.

Před přibližně 15 lety byly na místě obavy ze zánětu jehož původcem byla haemophilová bakterie a způsobovala velice závažné otoky hrtanové příklopky. Tyto záněty měly závažný průběh a bez zásahu lékaře končily i smrtí pacientů. Právě vymizení tohoto onemocnění je důkazem funkčnosti očkování proti Haemophilu influenzea typu B. Dnes je součástí pravidelného očkování – hexavakcíny. Vzácná je dnes i pablánová laryngita – Záškrt, kterou způsobuje bakterie Corynebacterium diphtheriae. Toto onemocnění je však díky povinnému očkování vskutku vzácné.

Prevence
Snažíme se šetřit dýchací cesty, které se mohou opotřebovat vlivem fyzikálních faktorů, jako například velký chlad či horko, vdechování škodlivých látek, požívání alkoholu či mechanickému přetěžování hlasivek.

Na podzim a časně z jara zvyšujeme odolnost organizmu zvýšením příjmu vitamínů, vyšší konzumací ovoce a zeleniny.
V chladných dnech napomáhá vdechování prohřátého vzduchu – přes šálu či nákrčník.
Pomáhá v prevenci i pití dostatečného množství teplých nápojů.
Zvlhčujte domácí prostředí: použijte speciální zvlhčovače vzduchu instalované na topení, nebo pověste do místnosti vlhký ručník.

Akutní zánět hrtanu
je stav, který je velice závažný a může mít být život ohrožujícím stavem. Právě toto si představí většina z vás, když uslyší „máme doma laryngitidu“. Akutní zánět s jeho typickým průběhem je tedy formou stenozující (hrtan zužující) laryngitidy.

Příznaky
Akutní zánět přichází ve formě záchvatu. Typický je začátek nad ránem (okolo půlnoci až páté ranní) bez předchozích příznaků nemoci. Maminky jejichž děti tento stav již prožily ho v opakujících případech poznají okamžitě. Štěkavý kašel a vyděšený výraz dítěte jsou průvodní a nejvíce dominantní příznaky onemocnění. Při nádechu dítěte slyšíme pískavý zvuk (vlivem zúžení hrtanu jeho otokem) a dochází k zatahování jamky pod ohryzkem.

Léčba
Dojde-li k poklesu kyslíku v organizmu, může být patrné promodrávání (nejčastěji rtů či ušních boltců). V takovém případě budeme vždy volat RZS.

Necháme dítě dýchat studený nebo i ledový vzduch – v zimě otevřeným oknem, v létě u otevřeného mrazáku. Do blízkosti postýlky dítěte pověste mokré prostěradlo. Priessnitzův obklad: Plena namočená ve studené vodě a jen lehce přikrytá suchou látkou sníží otok dýchacích cest. Obklad je vhodné po 15 minutách vyměnit.

Nikdy dítě nepřevážíme do nemocnice sami. Terapie těchto stavů patří vždy do rukou lékařů. Nejčastěji se nasazuje léčba kortikoidy,  při nasedající bakteriální infekci případně antibiotiky, u vážných forem vyžadujících pečlivé monitorování se pak sahá po sedaci. Blahodárně působí obklady na krk a klid na lůžku. Verbální komunikaci omezte na nutné minimum (Sci-fi, že? 😀 ), nedoporučuje se ani šeptání, které může zatížit hlasivky ještě víc.

Hlídej Facebook, Nelinka rozdá radost

Ať tak či onak, doufám, že vám se marodění a školkový moribundus vyhne. My momentálně bojujeme s katarální formou (a vy už teď všichni víte jak vypadá 🙂 ) u Nelinky. Julinka má za sebou už i první „štěkání“.

U nás doma je teď vše ve znamení odpočinku, her, pohádek (akorát už bez perníčků a vůně Jedličky 😀 ). Držte palce ať nám z toho domácího vězení nešlehne a posíláme tip na úklid lega 😀 . Jednoduchý způsob jak zařídit, aby se doma nepovalovaly žádné kostky 😀 .

A protože k nemocem domácí hraní patří, zastavte se dnes (2.2.2018) u nás na Facebooku (klik), něco na domácí hraní vám dnešní oslavenkyně Nelinka rozdá 🙂 . P.S.: radost bude kostičkovááááá.

Tak mějte krásný víkend a uvidíme se na Facebooku?
Máváme z postele všechny tři 🙂 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

16 Comments

  • Míša Drozdová 2.2.2018 at 0:01

    Držte se, ať je zase dobře 😉

  • Gis 2.2.2018 at 5:44

    Snad budete brzy fit.U nas trpela na akutni laryngitidy dcerka,sama uz zachvaty poznala a v noci ze sebe s placem vysipala,ze ma zase stekavku.Noc jsme za pomoci kortikoidu vzdy nastesti zvladli sami bez nutnosti pohotovosti.Ale co jsem nechapala byl konec vyrabeni rektalnich kortikoidu,nastesti jsme meli nasysleno do zasoby.Ted uz mame snad klid.

  • Zuzka Hájková 2.2.2018 at 8:21

    Míšo, brzy se uzdravte a díky za super článek.. My už máme za sebou taky první štěkání s vysokými horečkami a to nebylo Matýskovi ani rok… v životě jsem nebyla takto vyděšená a na pohotovosti mi tenkrát ještě vynadali… snad už se nám to bude dál vyhýbat,. každopádně po první zkušenosti už vím víc, jak se zachovat a co dělat…

  • Eliška Gřešková 2.2.2018 at 8:42

    Míšo, brzy se uzdravte a děkuji za hezký článek. Můj 3,5 letý Filípek řeší rýmu a kašel od září. Mám pocit, že co cca 14dní ji má. 🙁

  • Jana 2.2.2018 at 8:45

    Jojo,u nas se kasle 14 dni,taky jsem mela strach z laryngitidy a nakonec je to zapal plic. At uz je jaro. Nelince vse nejlepsi!

  • Monika Plonková 2.2.2018 at 9:08

    Děkuji za vzdělávací článek, velmi často se v okolí s pojmem laryngitida setkávám, teď už alespoň vim, co přesně to je a případně, kde hledat ucelené informace.
    Nelince přejeme vše nejlepší k svátku a oběma holcickam brzké uzdravení!

  • zuzana fidlerová 2.2.2018 at 9:15

    Přejeme Nelince brzké uzdravení…nás pro změnu trápí spálová angína..

  • Lucie 2.2.2018 at 9:43

    Ahoj Miso, nam se letosni zimu, tuk tuk, kasel vyhyba (to jsem to ted zakrikla, co? :D), Ale prosli jsme si ted s triletou dcerou zanetem kycelniho kloubu, z nicehonic zacala kulhat a ze ji moc boli nozicka, bylo to behem jednoho dne. Jeli jsme do Krce a ze zanet kycelniho kloubu (vrazena ryma do kloubu?) a prisny klidovy rezim. Vcera kontrolni sono a pry uz tam nic nema, asi podchyceno vcas. Jsem rada, ze je ten tydem bez chuze za námi, jsem totiz těhotná, tak tahani ty kozy velky, i kdyz jen obcas poponaseni po byte, dalo zabrat. Venku po sto letech kočár a v nem takovy velky dítě, to jsem se taky zapotila, kor s nakupem treba ještě. 😀

  • Danamazan@gmail.com 2.2.2018 at 10:28

    Drzte se a brzke uzdraveni,u nas je to jak na kolotoci vyleci se jeden a chytne to druhy. Momentálně jsem to odnesla ja 🙂

  • Pepe Peťula 2.2.2018 at 11:15

    Držte se! Naštěstí toto zatím neznám. Starší bývá nemocný často,mladší je držák..uvidíme do budoucna 🙂

  • Helča 2.2.2018 at 11:57

    Syn ve 2 letech prodělal akutní formu a větší strach jsem nezažila. Kašlal, dusil se a hystericky brečel… Hned jsme volali rychlou protože jsme tehdy nevěděli co se děje. No nikomu bych ten strach nepřála. Když pak měl akutní formu znova, už jsem věděla co a jak a do té dusící se fáze se ani nedostal 🙂
    Radši kdyby děti nikdy nemarodily 🙂 (říkám z pozice rodiče, kterému dneska dítě pustili z nemocnice)

  • Martina 2.2.2018 at 14:09

    Děkuju za moc potřebný článek. Je uklidňující, když člověk ví, co má dělat 😉 Jak častý je obecně akutní zánět hrtanu, ví se to? Ten mě přece jen děsí… Krásný víkend i Vám všem! 🙂

  • Verca Sembokova 2.2.2018 at 20:32

    Krasny vikend a at vas nemoc co nejdriv opusti.

  • Kateřina Klimentová 3.2.2018 at 9:19

    Přejeme brzké uzdravení, u nás se teď marodi s nestovicemi 😉 takže také si pořád jen hrajeme a lego vyhrává.

  • Andrea 5.2.2018 at 12:34

    Dakujem za poucny clanok. Laryngitidu som vzdy mala spojenu len s tym „stekanim“ a dusenim. Ani som netusila, ze sme ju v kataralnej forme tento mesiac prave prekonali 😀 Nelinke prajem skore uzdravenie.

  • Eva Hruba 7.2.2018 at 20:32

    Zdravím všechny a přidam něco do plena. můj maléj Filípek s tím bojuje už po třetí. 11m včera jsem na řadu zkušenějších koupila inhalátor zatím na vincentku. Držte palce ať to pomuze.

  • Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×