první pomoc | Co s popáleninou u dětí?

K sepsání článků sem na blog mě ve většině případů přivedete vy. I tentokrát sem pouštím článek na základě emailu od jedné ze čtenářek a z dnešního příspěvku je mi tak vlastně smutno. Není horších situací než když vidíte své dítě v nemocnici a bojíte se o něj. A tak tu dnes jsou ony – POPÁENINY u dětí. Bohužel jde o velice častá poranění, kterým se dá v domácnosti ale poměrně snadno předcházet. Kdy už řešit popálení s lékařem, kdy řešit poranění doma, na co si dát největší pozor?

Mezi nejčastější pacienty patří  děti opařené kávou, čajem a horkou vodou (koupání!) nebo poraněné z kontaktu s horkým předmětem či přímým ohněm.

Prevence je lepší než jakákoli první pomoc

Prevence není nikdy mnoho a doporučuji s ní začít už s příchodem miminka do vašeho života. Veliké procento dětí, která jsou hospitalizovaná z důvodu popálenin, jsou ty s poraněním vzniklým doma u koupání 🙁 .

Největším naším nepřítelem jsou při koupání pákové baterie ve vanách, které všem doporučuji zrušit. Do vany patří baterie kohoutové nebo takové, které mají pojistku – baterie termostatické. Koupání patří mezi denní rutinu, které se často věnuje už jen malá pozornost, protože všichni víme, že čtyřleté dítě se nám v 10 cm vody ne úplně snadno utopí.

Stačí ale při hře ve vaně zavadit ramenem či loktem o pákovou baterii a na dítě se spustí vařící voda, před kterou uteče, když už je pozdě. Máme tak před sebou popálené dítě s opařeninou velkého rozsahu, která vyžaduje transport k lékaři a ošetření odborníky.

Když k popálení dojde

První pomocí, kterou můžete doma poskytovat dítěti je chlazení proudem tekoucí vody. Nepoužívejte mražené výrobky z mrazáku, ale dítěti nechte opařenou plochu pod vodou. Dávejte však pozor, abyste chladili vždy maximálně 5% povrchu tělíčka.

Pokud byste ochlazovali část větší, můžete dítěti způsobit závažné podchlazení, které může jeho stav ještě zkomplikovat. Je-li postižení většího rozsahu, můžete na zbylá místa dávat obklad (látková plena namočená ve studené vodě). 1% těla = jedna dlaň včetně prstů popáleného.

Kdy s popáleninou k lékaři?

U popálenin, které jsou větší než jedna ruka (dlaň s prsty) popáleného dítěte (tedy 1% povrchu jeho těla) doporučuji stav konzultovat s lékařem. U popálenin batolat, přesahujících 5% povrchu těla, budete přijati k hospitalizaci. Je-li popálenina takového rozsahu, že budete dítě transportovat k lékaři, vydržte ránu pouze chladit a nic do ní nemazat ani nestříkat. Prvním krokem v nemocnici by bylo vyčištění rány a zbytečně by se léčba zdržovala.

U dětí do 2 let se považuje za závažné popálení postižení < 5% povrchu těla. U dětí mezi 2-15 lety pak poškození > 10% povrchu těla. Hospitalizaci vyžaduje plocha popálená na více než: 5 % povrchu těla u batolat, 10 % u dětí do 10 let, 15 % do 15 let věku.

Pozor se sundaváním oblečků!

Pamatujte si, že pokud se popálí dítě, které je oblečené (pád do ohniště, převrhnutí hrnce z plotny), nikdy nesundavejte vrstvu oblečení, která je bezprostředně na kůži. Nejprve se musíte opatrně přesvědčit, že tato vrstva není přiškvařená do kůže. Pokud na kůži drží, je třeba oblečení ponechat a první pomoc poskytovat skrze oblečení. V případě, že triko stáhnete, strhlo by s sebou i kůži dítěte a jeho stav by se dramaticky zhoršil.

Při vzplanutí oblečení na dítěti je třeba postupovat dle pravidla „stop, drop, roll“ – zastavit, povalit a válením uhasit hořící oděv. Následovat by mělo sterilní překrytí rány se současným chlazením.

Po čem sáhnout na hojení?

Na regenaraci kůže po popálení jsou dobré masti. Můžete použít ale i sádlo či bambucké máslo. Z lékárenských produktů pak například Hemagel, Bepanthen, masťové základy či Infadolan. Postižené místo je dobré promazávat, pomoci může tlaková masáž a především zajištění prevence, aby se podobné úrazy neopakovaly. Vařit na zadních plotýnkách, aby dítě na hrnce nedosáhlo a odstranit pákové baterie z vany či sprchového koutu.

Následné doléčení: Zhojená kůže je jemná, potřebuje ochranu před vysycháním a popraskáním. Je nezbytné dostatečně ji promašťovat speciálními mastmi a gely, hojení prospívají masáže, tlakové obvazy nebo obleky. Později může následovat i terapie biostimulačním laserem.

Chcete k prevenci a první pomoci vědět více, pojďte na www.comamdelat.com kde se můžete přihlásit do kurzu První pomoc dítěti nebo jej věnovat jako užitečný dárek do rodiny s dětmi.

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

7 Comments

  • Klára Černohousová 28.9.2018 at 20:25

    No jo, v lednu to bude rok, co si K. opařila 3 prsty v automatu na horkou vodu na Magistrátu…v prostorách přístupných veřejnosti, kde ale ani nebyly kelímky a tedy možnost si z automatu vodu natočit, ani studenou, natož horkou…okamžitě chlazeno, rovnou na pohotovost, veliké puchýře…naštěstí už to není poznat, ale bylo to hrozné, příšerné. A to jsem stála přímo vedle ní a se mnou další 4 lidé a byl to mžik. Měla na ruce rukavičku, nejdřív jsme nechápali co se stalo…

    • Míša 28.9.2018 at 20:30

      Tyjo Klárko,

      to mě mrzí. Děti mají naštěstí veliké štěstí, že ještě kůže moc hezky regeneruje. Ty pocity ale musí být hrozné. V nemocnici mi vždycky nejvíc bylo líto rodičů, kteří ten strach mají nepopsatelný, i když my třeba víme, že nejde o nic moc závažného. Je dobře, že dnes je už vše ok 🙂 .

      Máváme z Tábora 🙂
      Míša

  • Gabi 1.10.2018 at 14:32

    Lékařské články jsou moc zajímavé, přehledné, je v nich vše důležité, jako ostatní se mi moc líbí. Nejspíš si o to někdo psal, ale mě by zajímalo, jak postupovat při průjmech a zvracení, myslím tím hlavně dietu, jaké potraviny ano, jaké ne a kdy, jak se postupně vracet k normálnímu stravovacímu režimu, jaké jsou alternativy dietních potravin, protože suchý rohlík většina dětí po pár dnech nechce ani vidět. 😀

    • Míša 1.10.2018 at 14:38

      Dobrá den, Gabi 🙂

      děkuju za komentář a dokud holky spí, posílám k přečtení článek z blogu, kde se k průjmu dětí vyjadřuji 🙂 . Máte pravdu, že ty dietky bývají úmorné. Základem jsou tři pravidla

      1/ dieta s co nejnižším obsahem cukru a tuku
      2/ správná a hlavně dostatečná hydratace s doplňováním minerálů
      3/ laktóza až na samý závěr (nespěchat s mléčnými produkty)

      https://mklife.cz/dr-mama-prujem-malych-deti/

      Mrkněte na článek a klidně se zeptejte 🙂
      Hezký den
      Míša

  • Lucie Vaňková 1.10.2018 at 21:23

    Kdysi jsem četla o dítěti, které se právě popálilo u automatu na horkou vodu – jsem za to opravdu vděčná, protože by mě to nenapadlo a je to fakt hned.

    Jinak mě zaujalo přirovnání chlazení popáleniny k chlazení sáčku vařené rýže. Myšlenka na to mi moc pomohla, když si syn v létě při chvilce rodičovské nepozornosti sáhnul na svářečku. Díky důkladnému chlazení nejen že se ruka výborně zahojila, ale navíc se vše obešlo téměř bez bolesti.

  • Lucie Lavičková 7.9.2021 at 18:50

    Hezký článek, nicméně ho ještě doplním o svou zkušenost. Zrovna před týdnem jsme řešili spáleninu 1. stupně o horký plech vytažený z trouby, o který si 1,5r dcerka spálila předloktí. Nešlo o nic velkého, plocha cca 3×1,5 cm a bez puchýře, takže jsme chladili opravdu jen chviličku a protože byl večer, šli jsme spát. Dcerka si ani moc nestěžovala, plakala jen chvíli, takže jsem situaci nevyhodnotila jako kritickou. Nicméně do druhého dne se objevil puchýř, který si další den rozškrábala, a to během chviličky – opravdu než jsem doběhla pro obvaz, tak měla nehezkou otevřenou ránu. Tu jsem tedy vydesinfikovala a převázala obvazem a další den jsme šli do lékárny, kde nám byla doporučena hydrokoloidní náplast. Nikdy více!!! Pod ní se jí během další noci udělala hromada hnisu, rána celá rozblemcaná, a už jsme mazali na pohotovost, kde nám samozřejmě vyhubovali, že jsme měli přijet dříve a hlavně, že jsme opomenuli tři základní pravidla:

    1) CHLADIT, CHLADIT, CHLADIT – a to po dobu minimálně 8 hodin po úrazu. I malá spálenina 1. stupně, pokud není chlazená, se může časem prohloubit a rozšířit na spáleninu 2. stupně (s puchýřem), přesně jako se to stalo u nás. Spálenina pracuje ještě několik hodin a stále se vyvíjí, takže jednorázovým zchlazením to nekončí. Samozřejmě to neznamená spáleninu zamrazit ledem z mrazáku, ale spíše ochlazovat např. studenou až vlažnou vodou z kohoutku (klidně můžete do hrnce nalít studenou vodu a v ní končetinu nechat pár minut položenou). U spálenin většího rozsahu pak pozor na celkové podchlazení a hlavně volat záchranku.

    2) OBVAZ – ačkoli není spálenina velká a sami u sebe bychom ji vůbec neobvazovali či nepřelepovali, u dětí je to velmi důležité, protože mají tendenci si ránu škrábat a způsobit si ještě větší poranění. Pozor také, aby si dítě obvaz nesundavalo (u nás to byl boj – nakonec jsem obvaz přelepila leukoplastí a na tu fixou malovala obrázky :D).

    3) POHOTOVOST či ZÁCHRANKA – pokud se jedná o úplně první spáleninu u malého dítěte, tak i když se jedná o malou a lehkou spáleninu, je opravdu lepší zavolat, popsat situaci a zeptat se, co dělat. Minimálně vám poskytnou informaci, jak postupovat dál.

    A nakonec – pokud máte sjednané úrazové pojištění pro dítě, budete potřebovat vyjádření lékaře jako podklad pro pojišťovnu, takže stejně poběžíte k lékaři.

    • Míša 8.9.2021 at 1:47

      Milá Luci 🙂 ,

      Moc děkuji za hezké doplnění a moc mě mrzí taková Vaše zkušenost. Doufám, že je to za Vámi a dcerka je již v pořádku 🙂

      Přeji krásný podzim.

      Míša a holky

    Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×