paní učitelce, babičkám | Plecháčkové odpoledne s dětmi

Dnešní tip je jen kratičký a může se zdát, že „zas jen pro ty pražáky“ 😀 , ale podobná místa možná najdete i u vás. Sice léto skončilo teprve nedávno, ale za chvíli už začne ze všech stran vykukovat výzdoba vánoční, tak to pomalu rozjedu taky 🙂 . Aby vás stihly články inspirovat, je třeba začít brzy. Dnes nápad co babičkám nebo třeba paní učitelce do školky 🙂 .

Smalterie v Karmelitské

Děti už vpluly do škol a školek a na větší výlety není toho času tolik, kolik bych si přála. Malé radosti si ale můžeme dělat denně a dokonce i v centru Prahy, která jinak úplně baby-friendly není. S holkama jsem se tenhle týden vydala do Smaltérie v Karmelitské ulici, která je na Malostranském náměstí. A jak se nám tam líbilo:-) ?

Převleč se, inspiruj a tvoř

Holky se po příchodu nadšeně přestrojily do „pracovního“ a od milé slečny dostaly základní školení 🙂 . Dověděly jsme se, že barvy, kterými budeme malovat jsou vodou ředitelné, tudíž je maminka ochotně vypere ze všeho oblečení – víc jsem vědět nepotřebovala 🙂 . Pak už jsme se bavily na téma „jak na to“.

Chcete pomalovat plecháček, udělat si k němu podšálek nebo třeba něco úplně jiného?

Holky nadchly plecháčky, takže jsme si ze základních vybraly ty středně veliké a po chvilce dohadů si obě vzaly v základu plecháček červený. Vy si můžete sáhnout po modrém, zeleném, oranžovém nebo třeba čistě bílém 🙂 .

Posadily jsme se ke stolku, vyfasovaly jsme krásnou kočičí misku s vodou a všechny barvičky, které tu na výběr byly. Holky pořád hledaly nějaké ty třpytkaté, ale ty jediné tu nehledejte 😀 . Nakonec se nedokázaly rozhodnout a proto použily všechny 😀 .

Umělkyně s prořízlou pusou

No, co vám budu povídat – jsme umělkyně 😀 . Ano, naše výtvory chápeme asi jen my, ale víte jakou radost udělá dětem, když se doma napijí z hrnečku, který si samy vyrobily? My se nakonec domluvily, že plecháčky si holky schovají na své poklady a na pití nebudou, ale vyrobit jeden babičce na kávu nebo paní učitelce do školky?

Zábava to byla veliká a smály jsme se jedné patlanici za druhou. Když ale do hrobového ticha Julinka pronesla své myšlenkářske „Mami? A kdy už umřeš? 😀 V tu chvíli jsme začaly bavit hlavně všechny kolem 😀

Maluj, vypaluj, škrábej

Metod jak na malování je hned několik. Pro větší děti je i krásným způsobem postupné vypalování v průběhu práce. Talířek s „nejlepší babičkou“ se nejdřív celý vymaluje zeleně, vyfénuje fénem, vyškrábe se nápis a dá se vypálit. Po vypálení pak domalováváte kytičky a další krásy, aniž by se vám barva vpila do zeleného podkladu 🙂 .

Moje holky ale nějaké postupné vypalování moc netankovalo, takže totální mišmaš na plecháčku jsme vypalovaly jen jednou na závěr, ale užily si tam hodinu v tichosti a s radostí, že tenhle bude prostě od základu jen jejich 🙂 .

Smaltérie umožňuje dokonce i uzavření prostor na vaší oslavu, teambuilding nebo třeba předvánoční besídku s kolegy, takže se tady dá vyrobit spoustu hezkého s kamarády nebo přáteli 🙂 .

Sem s bábovkou ne-e

A když už jsem zmínila to vypalování. Dověděly jsme se, že když si doma pečeme bábovku na našich 180°C, tak tady v místní peci je teplota 3x tak vysoká. A bylo to znát. Při každém otevření pece jsme se doslova vyhřívaly a to jsme stály na tři metry daleko 🙂 . Během tří minut je vypáleno!

Děkujeme za zážitek, za naučení se zase něčemu novému a věřím, že příští rok zvládneme tím štětcem na plecháčky udělat víc, než jen ty naše letošní abstrakce, které postavíme do poličky na poklady 😀 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

3 Comments

 • Lucie 29.9.2018 at 23:17

  To je opravdu krásný nápad na dárky, musím pohledat, zda je i v Brně.

 • Foto Vp 30.9.2018 at 18:11

  To vypada na krasne misto. Byt nejsme prazsti, vydame se sem. Dcerka bude nadsena. Dekuji Miso za skvely tip. A drzim pesti s hlasovanim. Hlasovali jsme, a at auz vyhrajete ci ne, pro nas vitezkou budete. Verca

 • Petra Benešovská 30.9.2018 at 23:34

  Hezký tip na zábavné odpoledne:) Bohužel, v okolí nic takového nemáme, ale na podobnou dílnu(keramika Maříž) jsme před pár lety natrefili ve Slavonicích, kde byla možnost si pomalovat keramiku a hotový vypálený výrobek pak zaslali poštou.. Byli jsme tam jen na skok a potřebovali stihnout pohádkový les v blízkosti, tak jsme si vybrali alespoň krásně pomalovaný hrníček, ze kterého si zrovna teď dávám čaj;)

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×