s teplotou | Kdy k lékaři a proč na dovču s testem

Teploty a nemoci jsou něco, co s odstartováním školky rozjede neskutečný kolotoč váhání, zda jít nebo raději zůstat doma. Snad na každém kurzu tenhle dotaz padne a já se v něm vypisuju každý email zvlášť, takže bude nejlepší na něj odpovědět článkem 🙂 .

Bakterie nebo virus a proč na tom záleží

Je to teprve pár dní, co jsou holky zdravé, ale zase na nás na začátku měsíce sedla nemoc. Jak se orientovat v tom, zda je o virózu nebo bakteriální infekci a proč je vlastně dobré je nějak rozlišovat?

Viróza, je onemocnění, při kterém toho s dítětem pediatr příliš neudělá. Nepodáváme u běžných viróz žádná antivirotika, ale léčíme symptomy, tedy to, co nemoc vyvolá. Nejčastěji je to rýma, kašel a celková únava. Lékem první volby je tedy klid, kapky do nosu či sirup, který si často můžete „uvařit“ i sami doma 🙂 .

Pokud k vám ale zavítá a zabydlí se bakterie, končí legrace, protože ta se nejčastěji vyžene spolehlivě až antibiotiky. Nejsem zastánce dávání ATB na každý infekt, ale jakmile CRP ječí vysokým číslem, nebývá mnoho cest, jak infekt nepřechodit a poctivě ho z těla vypudit ven.

K našemu rodičovskému štěstí na děti ale nejčastěji nasedají virózy, tedy onemocnění, se kterým si doma poležíme, posmrkáme, pokašleme a jede se dál. Vyplývá z toho i fakt, že čím je dítě starší, tím víc zbytečné je zahlcovat čekárny pediatra, který vám stejně jen přikývne na vše, co již víte 🙂 . Jste-li nervózní a máte jakékoli obavy, rozhodně se nebojte a navštivte svého lékaře 🙂 .

Kdy k lékaři a kdy raději zůstat pod peřinou?

Jak tedy rozeznat kdy k lékaři jít a kdy ne? Já se řídím takovým svým pravidlem čtvrtého dne🙂 . Pro oba původce nemoci (virus i bakterie) je společná maximálně třídenní teplota. Pokud ale teplota čtvrtý nebo dřívější den ustoupí a nastupuje rýma a kašel, jste s nejvyšší pravděpodobností v rozjetém virotickém vlaku 🙂 . Stává se však, že narazíte i na ne zcela typický průběh virózy, kdy bude teplota vyšší klidně i 5-6 dní. To vám však potvrdí až návštěva lékaře. Pokud teplota jede i čtvrtý den, sbalte si průkazku a jede se k praktikovi.

Přetrvávající teplota je důležitým znakem, že infekce nejspíš nebude jen virového původu, a je třeba se ukázat, a nechat zkontrolovat jasný marker zánětu, tedy i bakteriálního infektu – CRP.

CRP je protein (bílkovina zvaná C reaktivní protein), kterou tělo syntetizuje zánětu – pro nás při teplotě je důležité, že se zvyšuje v přítomnosti bakteriální infekce. Tahle bílkovina potřebuje pro svůj vznik 24 hodin, takže v den, kdy vašemu dítěti nebo vám teplota vyskočí tedy ještě není “hotový”. Proto ani nemá význam navštěvovat u nekomplikovaných průběhů lékaře dříve, než uteče 24 hodin od první teploty.

Že jsem zmínila nekomplikovaný průběh? Tak jdeme na komplikace. Kdy navštívit pediatra pro teploty dítka dříve než po třech dnech?

Nečekej a vyhledej lékaře

Teplota nereaguje na běžně dostupná antipyretika
Pokud má dítě horečku a po podání čípku s dostatečným množstvím účinné látky (dávkování dle příbalového letáku) nepozorujete žádný pokles a horečku nelze srazit, kontaktujte svého lékaře.

Mám miminko v šestinedělí
U takto starého miminka kontaktujte svého praktického lékaře kvůli teplotě vždy. První dny po porodu se může stát, že bude mít miminko lehce zvýšenou teplotu, tak ho v prvním momentě zkuste vysvléct. Není totiž výjimkou, že jste novorozence příliš oblékli 🙂 . První dny si na sebe budete zvykat a vše se jistě brzy naučíte. Pokud ani po vysvlečení nějaké té vrstvy teplota neklesla, kontaktujte praktického lékaře děťátka.

Dítě má patrné změny na kůži
Pokud se při teplotě objevují na kůži namodralé, načervenalé či nafialovělé skvrny, vždy kontaktuje lékaře ihned.

Domácí CRP testování – Veroval

Chcete se ujistit, že vámi vyhodnocená infekce je opravdu viróza, protože jste nervózní, v zahraničí nebo doma máte malého sourozence a bojíte se, že v tom pofrčíte doma všichni? Je ještě možnost bez návštěvy lékaře svojí domněnku potvrdit tím, že si CRP test provedete doma. Dnes už ty možnosti jsou a občas se i dost hodí.

Já je například vozím na letní dovolenou do ciziny, kde nechci navštěvovat zahraniční lékaře zbytečně. U nemocí holek pak stačí takový test udělat a vím, zda budu řešit jen rýmu a kašel nebo se schyluje na něco horšího a jdeme najít umbalalumba lékaře 🙂 .

Testování doma, kde máte pediatra blízko však není zcela nezbytné, protože u lékaře vám vždy udělají test znovu. Výsledkům domácího testu se pak nepřikládá váha a jen na základě hladiny CRP se ani nedá určit závěrečná léčba dítěte. Berme tento marker za jeden z důležitých, ale ne jediných, ukazatelů 🙂 .

My je používáme vlastně od té doby, co mám doma krom Nelinky ještě Juli. To zvažuji návštěvu v ordinaci dětské lékařky (v ordinační době pro nemocné) mnohem víc. Musím totiž vždy brát obě holky, a pokud je jedna z nich zdravá, dost si zadělávám na situaci, že lehnou obě nebo si přineseme domů ještě něco horšího.

Příklad domácího CRP testu, který mám aktuálně doma je Veroval, (vyrábí firma Hartmann). Kdo prošel některým z mých kurzů první pomoci, tak ví, že jejich výrobky vnímám jako prověřené, a aniž by mi někdo platil za reklamu je s klidem doporučuji od náplastí až po teploměry. Takže Veroval je další z nich. Máme vyzkoušeno.

CRP test Veroval seženete klasicky v lékárnách nebo zde.

Přesně, rychle, snadno a rozhodně do zahraničí

Zvládne opravdu každý. V krabičce je k dispozici testovací kazeta, pipetka, vše potřebné pro odběr kapky kapilární krve až po náplast 🙂 . Přesnost testu se uvádí jako něco málo přes 95%, což je na testování v domácích podmínkách velice slušné. Přikládám i návod, ať si může každý vyhodnotit, zda zvládne či nikoli 🙂 . Taková sada „malý chemik, že? 😀

Takže za mě rozhodně do lékárničky na dovči, vozíme vždy. A protože já už mám holky velké, tak se řídím u teplot hlavně pravidlem čtvrtého dne, u dětí mladších bych i doma s klidem testovala než se vypravím k lékaři.

Jediné, co se přiznám, že dělám jinak, než je v návodu, je odběr kapky (kapilární) krve do skleněné kapiláry (bod 4). Podle návodu nabíráte již první kapku krve. Já se přiznám, že to dělám úplně stejně, jako při odběru u lékaře. Tedy první kapku setřu suchým sterilním čtverečkem a nepoužiju ji. 

Výsledek z první kapky krve nemusí být vždy přesný z důvodu větší příměsi tkáňového moku. Vím tedy, že druhá kapka je pro měření přesnější a čekám si na ní. Někdy je vhodné dítěti před odběrem kapky krve ruku prohřát, lépe se prokrví a pak „dává“🙂 .

Testování je rychlé a snadné, výsledek víte do 5 minut. Pokud bude výsledná hladina CRP nízká, jedná se buď o příliš brzy udělaný test (CRP se ještě nestihlo syntetizovat – proto nezapomeňte testovat nejdříve za 24 hodin po první teplotě), případně i virový infekt, který se léčí symptomaticky. Tedy srážením teplot, odpočinkem… 🙂 .

Pokud je CRP vysoké, neváhejte a vemte děti k lékaři, kde ho vaše paní doktorka prohlédne, udělá testy (např. Strep-test na zjištění streptokokové infekce) a případně doplní léčbu.

MUDr. Michala Knězková

All posts

13 Comments

  • Lucie Serbousková 20.2.2019 at 13:47

    Pěkný den Míšo, virózy máme teď také za sebou a doufám, že vybráno na dlouhou dobu 😊 děkuji za článek, určitě byl jako vždy přínosný. Lucka

  • Radushka 20.2.2019 at 13:55

    Dobrý den Míšo,
    je mi jasné, že atraktivnější budou na blogu výlety a knížky nebo hračky, ale právě proto Vám chci poděkovat. Děkuju (myslím že za dost maminek), že se dáváte i takovéhle tipy a informace.

    Minulý rok jsme byli v Chorvatsku a malému byl čerstvě rok. nezapomenu jak jsme lítali a hledali lékaře, když měl skoro čtyřicítky. Tři dny z šesti jsem tak strávila ve stresu, že jsme daleko od domova a malý je nemocný. ten strach bych nepřála nikomu. Nakonec se ukázalo, že to je taky jen viróza a nebylo třeba plašit, ale známe se. My mámy :))).

    Takže děkuju, ten test je super nápad, neznala jsem.
    Radka

  • Pavlína 20.2.2019 at 13:57

    Díky moc za tuhle informaci. Kdybych to věděla loni, asi bych si ušetřila nervy. Rozhodně to přibalím do cestovní lékárny.

    • Radka Bížová 3.3.2019 at 15:45

      Dobry den. Vsimla jsem si ze Veroval ma take domaci test na zjisteni nesnaselivosti lepku. Myslite ze ma smysl si ho udelat pokud mam podezreni? Diky Radka

      • Míša 3.3.2019 at 22:28

        Dobrý den Radko,
        přiznám se, že zrovna u lepku bych brala test jako hodně nespecifický. Pokud byste měla podezření, určitě bych vzala dítě k lékaři než testovala doma. Přecijen CRP má snažší míru hodnoce a vždy, když je vysoké, řešíte ho. Mají testů více, ale podezření na lepek zkuste buď s lékařem nebo eliminační dietou, zda se potíže po několika týdnech upraví nebo přetrvají 🙂 .

        Krásný zbytek večera
        Míša

  • Milka 20.2.2019 at 14:07

    Ač dítě nemaje, CRP test s sebou vozíme na dovolené taky. Dříve jsem občas onemocněla, ale od doby, co ho vozíme, nebyl potřeba. Aspoň že tak, moc si neumím představit, že sama sebe píchám do prstu, jsem srab :-).

  • Kristýna 20.2.2019 at 15:56

    Pěkný den přeji, přidávám aktuální zkušenost. Před týdnem dcera absolvovala lyžák se školkou, v pátek dokončila a v noci horečka, běžně mívá 39 a ani tentokrát tomu nebylo jinak, horečka stoupala a klesala, v neděli to padlo i na nejmladšího syna, horečky. Když jsem se v pondělí dozvěděla, že vícero děti po lyžáku padlo a vyfaslo ATB, vyrazila jsem k doktorce taky,že to asi tentokrát nezvládneme samy. Dcera dostala ATB, byl udělán velký výtěr (výsledky budou za týden). Synovi uděláno Crp, jež bylo nízké. Prostřední dcera byla tou dobou fit, jen byla otázka času,než to padne i na ní. Nejstarší dcera teda brala ATB a horečky se jí držely 7 dní i přes ta ATB! Syn se s nimi popral za 6 dní. A prostřední dcera do toho spadla ve středu a hurá,dnes 8.den je bez horeček! V pondělí jsme byli na kontrole, vysledky výtěru nic neprokázaly, ATB nemáme dobírat.. prostřední dcera stále horecky, Crp nízké, domluvili jsme se s paní
    doktorkou,že o ATB rozhodne případně po 7.dni,pokud by horečky neustoupily.. co jsme to teda měli za agresivní viry!?!?!?!

  • Michaela 20.2.2019 at 19:44

    Dobrý den, o CRP domácím testu mě informoval lékař na pohotovosti a byl hodně překvapen, že o něm spousta maminek neví. Byla jsem přesvědčena, že ho nutně potřebujeme, pak jsem ale četla spoustu negativních komentářů k němu(vyhozené peníze,nefunguje atp.). Mám proto obavu, že když mi test ukáže nízké CRP a já mu budu důvěřovat, že se může stát, že podcenim stav dítěte a budu dál léčit virus i když by se jednalo o bakteriální infekci. Takže dotaz je, když vyjde negat.CRP domácí test(třeba po 3 dnech horeček) a stav se nebude zlepšovat, kdy by jste poté již zašla k lékaři?

  • Verča 20.2.2019 at 23:23

    Škoda, že takový domácí test nebyl před deseti lety. Když jsem byla na Erasmu v Dánsku, měla jsem asi měsíc teplotu kolem 37,5. Po dvou týdnech jsem tam byla i u doktora, ten ale řekl, že to bude nejspíš mononukleoza, když jsem ji ještě nikdy neměla. V severních zemích ji prodělají totiž skoro všichni náctiletí. Doktor mě i po 3 týdnech ujišťival, že to bude v pohodě. Až jsem přijela do ČR na velikonoční prázdniny, tak mi našli nějakou bakterii v moči + ještě nějakého hnusa v krvi. Byla jsem v ČR asi jen 5 dní, každý den jsem jezdila do nemocnice na penicilinové injekce a podařilo se mi toho zbavit. Někdy má to české lékařství opravdu něco do sebe. Až pojedem příště na dovču, musím ten test taky pořídit. Díky za tip.

  • Pavla 21.2.2019 at 8:51

    Pěkný článek, pravdivý, pokud nenarazíte na syndrom periodických horeček PFAPA. Potkalo nás to u 3. syna poprvé v půlroce – náhlé vysoké horečky přes 40, odjezd na pohotovost, vysoké CRP, antibiotika. Za měsíc znovu, za další zas. Přes teplé měsíce byl pokoj a další zimu opět horečky – když to nastoupilo znovu po třetí pomohl strýček google – doktorce jsme řekli naše podezření na PFAPA, jí se nezdála ta letní pauza nicméně nás poslala do nemocnice, kdy vyloučili vše ostatní (doktorka na ORL při výtěru – ten bílý povlak vypadá na angínu, uvidíte, že Vás se to netýká – výtěr byl negativní). Měli jsme to tedy potvrzené a již vypozorované – horečky trvají vždy 5 dní, 3. den je špička, pak se intervaly prodlužují a teploty snižují – to jsme se vždy radovali, že antibiotika konečně zabírají. Naordinovali nám predison, definitivně pomohl imunolog, který nám poradil dočasně vysadit mléko, podat přípravek proti parazitům a poradil homeopatika. Od té doby se 2 roky drží, jen při jakékoliv nemoci má ty horečky prostě vyšší než bráchové.

  • Lucka 21.2.2019 at 11:55

    Moc děkuji za článek, test určitě koupíme na dovolenou. Naše děti teda většinou stonají bez teplot. Ale v kašli a rýmě jedeme skoro pořád od září, kdy starší nastoupil do školky. Všichni říkají, že je to se školkou normální, ale kdyby existovalo něco čím trochu zlepšit imunitu? Protože pokašlávají a posmrkávají skoro pořád 🙁

  • Jana 25.2.2019 at 0:37

    Míšo, luxusní článek, měl by číst povinně každý rodič. Děkuji za něj!

  • Gabi 16.3.2019 at 1:10

    A jak je to prosím s tím domácím sirupem?

  • Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×