doba kovidová | I když se nám k doktorům nechce

Pamatuju si to, jako by to bylo včera. Byla jsem ve druháku na střední, po škole seděla v parku, který sousedil s ní a s pečovatelským domem a už tehdy jsem plánovala, že půjdu na medicínu. Když nám vyšla „prázdná hodina“ a bylo krásně, chodívaly jsme s Luckou do parku a čas od času si k nám přisedla i nějaká ta babička 🙂 .

Snad každý rozhovor končil stejně. „Opatrujte se holčičky a hlavně hodně zdraví“. Tehdy nám to přišlo tak automatický, asi jako pozdrav nebo poděkování. Až dneska, o téměř dvě desítky let dál vidím realitu.

Pro COVID se vytrácí důležitá prevence

Vím, že je svět poslední rok na nohou kvůli pandemii a viru, který bychom si přáli co nejdříve vyhnat. Bohužel se ale mnohdy zapomíná nebo zasunou do pozadí (zvláštní slovní obrat 😀 , uznávám) diagnózy, které mají na svědomí i mnohem víc osudů, než tenhle wuhanský ďábel a měli bychom o nich mluvit dál. Nejsou sice nové, ale jsou též celosvětové a napříč každým věkem. Víte, o komu mluvím a komu se říká tichý zabiják?

Na vině ale nebývá jen zdravotnictví, které je v posledním roce přehlcené, ale i my rodiče, kterým se v době pandemie nechce „zbytečně“ obcházet lékaře.

Asi už víte, že sem tam se snažím vytáhnout témata, o kterých se tolik nemluví (jako například seriál o dětech a emocích, smrti, smutku… který tady na blogu najdete), ale která považuji za důležitá. Tentokrát se chytnu 17. května. Jde o den, který stanovila Světová liga proti hypertenzi Světovým dnem hypertenze. Cílem je upozornit na rizika vysokého tlaku. Ten se významně podílí na vzniku onemocnění srdce a cév (především infarktu myokardu, mozkové mrtvici, ateroskleróze či selhávání ledvin).

ALE PROČ O TOM PÍŠU TADY? Velká většina z nás vnímá vysoký krevní tlak jako „stařeckou“ záležitost našich rodičů a prarodičů. Část z nás už se možná setkala s vysokým krevním tlakem v těhotenství, který bylo nutno bedlivě sledovat, ale kolik z vás už slyšelo o tom, že vysoký krevní tlak mohou mít i děti a nikdy se nesmí podcenit?

VYSOKÝ KREVNÍ TLAK U DĚTÍ

Tenhle blog byl a dál bude o dětech, proto bych vám chtěla k prevenci a nemocem přidat i vysoký tlak v dětském věku. V každé třídě ve škole se totiž statisticky najde 1 dítě, které hypertenzí trpí a ve většině případů by ani nemuselo. Ale protože vysoký tlak nebolí, může se stát, že o něm vůbec nevíme a i dětské tělo při dlouhodobém výskytu poškozuje.

Zatímco u dospělého je nejčastěji vysoký tlak jako samostatné onemocnění, u dětí tomu tak není. Vysoký tlak v dětském věku je nejčastěji příznakem jiné probíhající nemoci. Proto je tak důležité o něm vědět. V tu chvíli totiž stačí zaměřit se na základní onemocnění a po vyřešení základní příčiny nám vysoký tlak zmizí 🙂 .

Co je u dětí příčinou vysokého krevního tlaku?

Vůbec nejčastějším důvodem, proč vysoký krevní tlak u dětí naměříme je Syndrom bílého pláště. Jistě jste už o něm někdy slyšeli. Jedná se o vysoké hodnoty naměřené u lékaře. Týká se nejen dětí, ale i dospělých a na jeho vině je stres z lékařského prostředí, který u dětí bývá velice častý.

Takže pokud vašim dětem vyšly vysoké hodnoty tlaku u paní doktorky, vůbec se nestresujte. Správně by se ale mělo měření opakovat, případně se dá tlak hezky monitorovat 24 hodinové měření pomocí speciálního tlakoměru, který má dítě na celý den a noc u sebe. Naprosto se tak eliminuje stres z lékaře a mohou se hodnoty objektivně posoudit 🙂

Druhou nejčastější příčinou je již onemocnění, a to konkrétně ledvin a přidružených cév. V dětském věku je to nejčastější příčina a jakmile se onemocnění vyřeší, vyřeší se i vysoký tlak. Pokud bychom ale tlak ani ledviny neřešili, bude vysoký tlak dál poškozovat již tak oslabenou funkci ledvin a jsme v začarovaném kruhu, který může končit až ledvinným selháním.

Z ostatních příčin vysokého tlaku u dětí bych ještě zmínila endokrinní onemocnění, zúžení aorty nebo třeba nádorová onemocnění mozku. U dospívajících dětí se pak přidává i špatný životní styl, hormonální antikoncepce či užívání drog. 

Jak se u dětí vysoký krevní tlak projeví?

Bohužel většinou nijak, právě proto se vysoký tlak označuje jako tichý zabiják. Pokud už nějaké projevy jsou, jedná se nejčastěji o: bolesti hlavy, časté krvácení z nosu, častá únava neadekvátní aktivitě dítěte, nechutenství a neprospívání dítěte.

Jak vysoký tlak v dětském věku vyšetříme?

Tenhle článek vás ale v žádném případě nemá děsit. Má poukázat na to, že i pro nás zakořeněné „stařecké“ nemoci, vlastně vůbec nejsou jen v babičkovském věku, ale je třeba je mít v podvědomí. O měření tlaku u dětí se stará váš praktický lékař pro děti a dorost. Právě u něj se nejčastěji zjistí v rámci preventivních prohlídek. Tlak dětem začínáme na preventivních kontrolách měřit ve třech letech.

Pokud si ale z příznaků vysokého tlaku najdete některý, který u svého dítěte pozorujete, určitě to vašemu praktickému lékaři povězte. Všeobecně jsou data od rodičů nesmírně důležitá. Pokud jste se například v dětství léčili s onemocněním ledvin vy jako rodiče nebo prarodiče, měl by to váš lékař vždy vědět, i když se vám může zdát, že se to netýká vašeho dítěte.

Konkrétně o onemocnění ledvin, které je nejčastější příčinou vysokého tlaku u dětí, je třeba pediatrovi říci, protože celorepublikový screening ledvin byl v kojeneckém věku zrušen a dnes se provádí jen dětem, které jsou tzv. rizikovou skupinou. Aby ale lékař věděl, že vaše dítě sem spadá, musíte mu vy o svém onemocnění ledvin říci.

Co způsobí, když nebudeme tlak řešit?

Stejně jako u dospělých je vysoký krevní tlak problém pro naše srdce a cévy. Je tedy jedno, zda se jedná o dítě nebo dospělého. Pokud nebudeme vysoký krevní tlak řešit, bude poškozovat náš kardiovaskulární systém. A jak možná víte, v České republice je úmrtí na nemoci tohoto systému na prvním místě, na druhém jsou pak nádorová onemocnění. Vysoko před COVIDem.

Pokud tedy vidíte u sebe, svých rodičů či prarodičů klasický obraz jako je vyšší tělesná hmotnost, nízká aktivita, jídelníček, který se od zdravého stravování výrazně odklání nebo třeba kouření, s nejvyšší pravděpodobností je na místě u těchto blízkých hlídat krevní tlak. Něco tak zdánlivě obyčejného jim totiž může život výrazně zkrátit.

Já sama jsem nesmírně hrdá na tátu, který měl celý můj život váhu vysoko nad metrák, užívá léky na srdce, tlak, cholesterol a ještě několik dalších, že se rozhodl moje poporodní kila odhodit i sám u sebe. Je o 25 kg lehčí a spolu s paní doktorkou už redukují léky, které užíval. Něco tak přirozeného, jako je strava a výlety se psem, může prodloužit život o několik, klidně i desítek, let.

Jak se léčí vysoký tlak u dětí?

V léčbě vysokého tlaku máme možnosti tři. V prvé řadě je to u sekundární hypertenze (= je to jen příznak jiné nemoci) léčba základního onemocnění. Pokud se nám podaří, podaří se dostat i tlak do normy.

Pokud má dítě krevní tlak vysoký i bez základního onemocnění, zkrátka má „jen“ vysoký tlak, jedná se o hypertenzi primární a s tou bojujeme všemi dostupnými prostředky, aby se tlak co nejvíce blížil normě. V prvé řadě tedy nastupují režimové změny doma – přidáme pohyb, zlepšíme stravu. V té hlavně pozor na sůl, fastfoodová jídla, smažené a nezdravé. U starších osob se pokoušíme hnout i s alkoholem a kuřáctvím. Pokud nic nezabírá, zapojí se do léčby léky.

Poslední léčebnou metodou jsou tedy antihypertenziva. Léky, které se s vysokým krevním tlakem úspěšně poperou. dětí, které je ale potřebují je jen malá část, protože jak jsme si již řekli, u dětí bývá vysoký tlak příznakem jiné nemoci, méně často pak samostatným onemocnění 🙂 .

SLAVÍME: Protože už víme, že hlídání je to důležité

A abychom ten dnešní vzdělávací článek a Světový den hypertenze zakončili oslavně, ráda bych Vám věnovala tlakoměr Veroval podle Vašeho vlastního výběru. Já sama mám zkušenost s měřením tlaku pomocí tlakoměru Veroval Duo control, kterým jsem si měřila tlak v těhotenství z důvodu preeklampsie (článek zde), ale vy si dnes můžete vybrat ještě kombinovaný tlakoměr Veroval EKG, který krom měření tlaku umí zaznamenávat a ukládat i EKG křivku.

UKONČENO: GRATULUJEME LUCIE STRÁNECKÁ

1. možnost na výběr:

tlakoměr Veroval Duo control, který mám já a vím, že je snadný na ovládání, intuitivní, měří přesně jak krevní tlak, tak tepovou frekvenci a není třeba jej nikterak složitě nastavovat. Naprosto ideální dárek prarodičům, když chcete hlídat krevní tlak a též ho zaznamenávat.

Zaznamenává záznamy z měření. Díky bezplatné aplikaci Veroval® medi.connect můžete sami naměřená data analyzovat, ukládat do počítače a sdílet se svým lékařem. Přístroj umí ukládat výsledky měření pro 2 osoby. Kapacita paměti stačí na uložení až 100 výsledků měření pro každou z nich.

2. možnost na výběr:

tlakoměr Veroval EKG, který krom měření tlaku dokáže odhalit různé nepravidelnosti srdečního rytmu. S domácím EKG proto zaznamenáte srdeční rytmus přesně ve chvíli, kdy cítíte příznaky. Obzvlášť pokud se vyskytují jen občas, nezachytí je lékař na klasické prohlídce. Tento tlakoměr je určitě vhodný tam, kde již víte, že stran srdíčka řešíte nějakou diagnózu.

Detekuje srdeční arytmie, např. extrasystoly, časné známky oběhové poruchy či zánět srdečního svalu. Výsledky se okamžitě a přehledně zobrazují a nechybí ani detailní náhled (elektrokardiogram) pro lékaře. V případě obtíží (pálení na hrudi, obtíže při dýchání, nadměrné pocení,…) stačí přiložit a hned lze aktuální stav konzultovat. Evropská společnost pro hypertenzi tomuto tlakoměru udělila pečeť kvality.

To je důvod, proč s firmou Hartmann ráda již několik let spolupracuji. Značku považuji za velice kvalitní a sama mám zatím vždy výbornou zkušenost.

PRAVIDLA SOUTĚŽE:

1. Pro účast v soutěžích je nutné odebírat novinky na blogu emailem. Odběr si snadno přihlásíte na blogu dole v zápatí, kde vyplníte email do políčka tabulky o zasílání novinek. Odběr zkontroluji dle vyplněného emailu.

2. Odpověz na otázku zde na blogu nebo na facebooku: O čem byste si tu v brzké době rádi četli a který z tlakoměrů pošleme vám ?

3. Pokud sleduješ náš Facebook MK life / mom of 2 & our life a okomentuješ nám tam tento článek „soutěžím na blogu“, zařadíme tvé jméno do losování ještě jednou.

4. Pokud budeš soutěž sdílet na Facebooku, zařadíme Tě do slosování opět ještě jednou. Šance vyhrát je tak vyšší.

Soutěž končí  ve středu 26.5.2021 v 20 hodin,  výherce losují holky a vyhlásíme ho pod tímto článkem 🙂 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

69 Comments

 • Eva 19.5.2021 at 13:07

  Moc zdravíme po delší době 🙂 Vždy si rádi čteme knížkové inspirace, už se zas na nějaké těšíme. A vybrali bychom Veroval EKG. Krásné dny!

  • Michala 19.5.2021 at 14:37

   To je skvělé, že jste zpátky! Děkuji za užitečné informace, vůbec jsem o potřebě hlídání tlaku u dětí nevěděla. V rodině z obou stran mají všichni vysoký tlak, já v prvním těhotenství také s rizikem preeklampsie, teď podruhé naštěstí bez. Tlakoměr by se nám určitě hodil, zatím pro prevenci i první varianta.
   Jinak také ráda čtu o vašich typech na výlety, přípravě stavby. Aktuálně nás však trápí až hysterické odmitání téměř všeho jídla, až na těstoviny (holka 2,5 roku, doteď jedla vše krásně), tak pokud by byl i nějaký tip k podobným situacím a jak se k ním postavit, byla bych moc ráda.

 • Zuzka 19.5.2021 at 13:15

  Jupííí, jste zpět, jsem moc ráda za vás, i nás. Já se moc těším na další inspirace na výlety a ubytování, letos projedeme téměř celou republiku tak budu hledat určitě inspiraci i v minulosti (starších článcích). Mě by určitě potěšit VEROVAL EKG, kterým bych si „kontrolovala“ své rodiče 🙂 Díky za soutěž.

  • Mária 19.5.2021 at 15:32

   Určite EKG, počas oboch tehotenstiev som sa žiaľ stretla s preeklapsiou, takže jeden Veroval už doma je. Problém bol práve s tým, že som často mala pocit arytmie, ale u lekára nikdy. A ďalšie články o cestovaní 🙂

 • Radka 19.5.2021 at 13:19

  Zdravím Vás, ráda bych si přečetla další tipy na výlety a třeba na nějakou pokladovku. Vybrala bych si Veroval EKG. Přeju krásné jaro 🙂

  • Iva 19.5.2021 at 14:06

   Dobry den, mam rada clanky z vasich vyletu a zajimalo by me, co nosi holky do skoly a skolky, kdyz maji narozky/svatek. Vybrala bych si tlakomer s EKG.

   • Aneta 20.5.2021 at 9:08

    Hurá, konečně článek od Vás 🙂 Vítejte zpět! Zajímají nás články stran inspirativních hraček, knížek, jak holčičky stárnou, přibývá určitě nová inspirace. A protože máte školáka, tak pohled do zákulisí se školním dítětem. A určitě stavba domku a jeho zařizování. P.S. první možnost

 • Jana 19.5.2021 at 13:49

  Jsem ráda, že jste zpět 🙂 Těším se na články o cestování, hračkách, knihách atd. Uvítala bych variantu výhry č. 2. Pěkný den.

  • Jana Ryglová 25.5.2021 at 21:01

   Dobry den,vybrala bych si 1. variantu Veroval duo control.Jelikoz je o nej mensi zajem,doufam,ze vyhraji 😀 Jako vetsina uvitam info k cestovani a napr. baby friendly ubytovani.Preji krasny den

 • Jana 19.5.2021 at 14:04

  Super, boží zpráva, už se těšíme na typy na výlety 🙂 A potěšil by určitě Veroval EKG kterým bych měřila hlavně své prarodiče 🙂

 • Lenka 19.5.2021 at 14:28

  Děkuju za článek. Mamka i tchýně mají s vysokým tlakem problémy, ale nenechají si poradit, co je třeba změnit, tak třeba je nakopne tento článek:-) I pro ně bych si vybrala Veroval EKG. A nejvíc se u vás těším na články o výletech a knížkách. Díky za soutěž, přeji hezké sluníčkové dny.

 • Jarmila N. 19.5.2021 at 14:35

  Těším se opět na tipy na výlety po naší vlasti 😉
  Tlakoměr bych vybrala ten co měří EKG a dala ho rodičům – tatínek před dvěma lety nějakou příhodu asi prodělal, ale nechtělo se mu k lékaři a my ho tam dostali až po pár dnech…toto by pro něj byl fajn pomocník

 • Monika 19.5.2021 at 14:51

  Dobrý den, zajímaly by mě články o cestování a ubytování. Vybrala bych si Veroval EKG. Děkuji a přeji hezký den

 • Jana Bialožytová 19.5.2021 at 14:57

  Těším se na články o cestování a tipech na výlety. Uvítala bych Veroval EKG.

 • Lucie 19.5.2021 at 15:14

  Dobrý den, Míšo,
  ráda bych pročetla Vaše tipy na výlety s dětmi 😊
  Radost by udělal tlakoměr Veroval s ekg – možnost 2.
  Pohodové dny

 • Šárka B. 19.5.2021 at 15:15

  Dobrý den, velmi mě zaujal tip na takový “domácí” přístroj, který dokáže monitorovat tlak i srdíčko v klidu domova. Moc bych uvítala další podobné tipy, jak si zjišťovat a monitorovat zdravotní stav svůj i našich blízkých bez nutnosti návštěvy lékaře. Proto by nám doma udělal největší radost přístroj Veroval EKG 🙂

 • Michaela Sikytová 19.5.2021 at 15:36

  Rada bych clanky o vasi stavbě a pozemku a vybrala bych Veroval. DUO 😉

 • Veronika V. 19.5.2021 at 15:40

  Moc se mi líbílo, když jste sdílela tipy, co holky jedí, takže bych klidně uvítala pokračování 🙂
  Také bych vybrala Veroval EKG.

  • Nikola 19.5.2021 at 23:13

   Moc hezký článek, ostatně jako všechna témata! Moc se mi vždy líbí nápaditost a výstižnost textu. Zajímalonby mě, jak si organizujete čas, případně pomocníci, co Vám ulehčují/zpřehledňuji práci (ukolnicek, kalendář, diář, nějaká super vychytávka). Líbil by se mi Veroval Duo

 • Vlasta 19.5.2021 at 15:42

  Ráda bych tu četla o vhodných pomůckách do detskeho pokoje (napr. hrazda, ortopedicke koberce apod.), co je „zdrave“ a co je spis „modni tip“.
  A moc bych stala o Veroval EKG.

 • Lenka 19.5.2021 at 15:47

  Já bych si ráda přečetla o nemocích žlučníku u dětí.
  A vybrala bych Veroval EKG.

 • Lucie Kostolanská 19.5.2021 at 16:44

  Dobry den Miso, ja by jsem chtela pro ostatni maminky clanek o nadorovem onemocneni oka u deti o Retinoblastomu. Bohuzel informovanost o tomto onemocneni je velice mala ale vcasne odhaleni nemusi mit ty nejhorsi dopady. My bohuzel s dcerou jsme na to prisli pozde a o ocicko jsme prisli a nejhorsi bylo videt ze na to trpi spousta deti ale vubec se o tom nemluvi a nikdo netusi jak to poznat ale pritom je to tak jednoduche. Dekuji
  A pokud vyhraju tak by jsem mela zajem o tlakomer Veroval EKG. Diky a hlavne to zdravicko pro ty nase prťata.
  Lucie

 • Hanka 19.5.2021 at 17:10

  Super, ze jste zpatky! Chodila jsem nakukovat, protoze dlouho neprisel novy clanek mailem. Tesime se na hracky pro starsi a pribehy ze zivota v peti 😊 V pripade vyhry bychom vybrali Veroval Duo Control.

 • Ivana 19.5.2021 at 17:30

  Dobrý den, zajímaly by mě články o hračkách pro děti, ať už o těch naučných, podporujících motoriku, pohyb apod., tak o těch, které příliš neprospívají. Pokud bych měla to štěstí a vyhrála, přála bych si Veroval EKG, mám v rodině kardiaka, tak by se to hodilo 🙂

 • Lucie Košťálková 19.5.2021 at 18:05

  Děkuji za článek, musím říct, že už mi moc chybí Vaše výletní tipy, tipy na hračky, knížky, soutěže, prostě taková ta klasická oddechovka 😊 A tlakoměr by se nám líbil EKG 😊

 • Gabi 19.5.2021 at 18:16

  Nejraději mám tipy na výlety a pak tipy na dobré hračky a knížky. Hodil by se nám Veroval EKG.

 • Jana 19.5.2021 at 19:29

  Dobrý den Míšo,
  jsem ráda, že jste zpět, vaše články mi začínaly chybět. 🙂
  Já si tu ráda čtu články s pediatrickým zaměřením a pak ty, kde píšete tipy na různé zajímavé vybavení pro děti (třeba na sluneční brýly, termosku, batoh ad.). Ale rozhodně nepohrdnu ani těmi ostatními – hry, hračky, výlety.
  A tlakoměr bych moc ráda Veroval Duo control.
  Děkuji a těším se na další článek.

 • Lucie Wackenreutherová 19.5.2021 at 19:32

  Já bych si zase ráda někdy přečetla něco o cestování s holkama a na IG shlédla raViolčiny rady a tipy 🙂
  A soutěžit bych chtěla o Veroval EKG, protože bych ráda hlídala svůj tlak, na který již beru léky.

 • Eva 19.5.2021 at 20:07

  Info ohledně stavby a inspirace na výlety nikdy není dost 😍 hodil by se Veroval EKG😊

 • Eva 19.5.2021 at 20:51

  Objevila jsem Vás před pár týdny, moc se mi líbí články o cestování, knížkách, hračkách,…🙂 vesměs všude nalézáme inspiraci a ještě je to krásné čtení🙂 Byla by hezká výhra č. 2. Pěkný den.

  • Kristýna 19.5.2021 at 21:18

   Dekuji za uzitecny clanek. Rada bych zas cetla ale i o vyletech (na odlehceni), z tech vaznych temat by me zajimal treba vas nazor na ockovani proti Covid19. V pripade vyhry bych vybrala vyhru c.2, protoze sama od tehotenstvi resim problemy se srdcem. Mejte se fajn a hodne zdravi!

 • Marcela 19.5.2021 at 21:00

  Míšo, diky Vám za to, co děláte. Ráda čtu o stavbě, tipech na zdravé svačinky dětem i tyto články o záležitostech, které nás rodiče běžně nenapadnou. V případě výhry by se hodil tlakoměr Veroval duo 😉

 • Jája 19.5.2021 at 21:24

  Ahoj Míšo 🙂
  Ráda bych si zde příště přečetla další typ na výlety! Máme teď doma 5 měsíční slečnu a my s tatínkem jsme velcí cestovatelé a těšíme se, až jí ukážeme svět! 🙂 Proto se nám tipy na výlety s dětmi hodí.
  Co se týče tlakoměru, měla bych zájem o tlakoměr s EKG – věnovala bych ho svému tatínkovi, který trpí srdeční arytmií, a možná by se hodil i mně na mou tachykardii.
  Těším se na další článek! ♥️

 • Anna Dvořáková 19.5.2021 at 21:42

  Dobrý den. Moc ráda vás sleduji na už a čtu vaše zprávy. Momentálně bych se chtěla zasnit nad článkem o stavbě vašeho nového bydlení 🤗
  Jinak by nás potěšil tlakoměr Veroval DuoControl 😊

 • Kristýna 19.5.2021 at 21:53

  Přeji pěkný večer, sleduji vás i na instagramu,ale tady bych si ráda přečetla nějaké tipy na dětské knížky a hračky, nejlépe české výroby. Uvítala bych tlakoměr s ekg a to hlavně kvůli naší 8 měsíční dcerce, která má problém se srdíčkem. Doma mám k dispozici jen stetoskop, ale díky ekg bych byla více v Klidu.

 • Marie Zikmundová 19.5.2021 at 23:28

  Děkuju za zajímavý článek, vůbec sem netušila. Naše doktorka synovi na 3-lete prohlídce měření nedělala 😟 proto bych ocenila nějaký článek o tom, co by se mělo u dětí hlídat a co bych měla jako rodič od pediatra při kontrolách vyžadovat.. z tlakoměru bych uvítala tlakoměr s EKG🙂

 • Katerina 20.5.2021 at 3:57

  Rada bych si precetla nejake tipy na spravne hracky pro batolata nebo take potom doporuceni knih 😊 ale jsem rada za kazdy clanek nekdy by me rozebirana temata nenapadla jako napriklad tady u vysokeho tlaku u deti. A vybrala bych si pristroj s EKG ktery bych venonvala svym prarodicum 🙏🏻❤️

 • Monika 20.5.2021 at 8:08

  Krásný den, děkuji za článek:).
  Líbí se mi právě ty tipy na,, nemoce,,, o kterých se moc nemluví a tím pádem i neví, hlavně u dětí..
  Vyhrát bych si přála tlak Omer, protože si teď nejsem úplně jistá, jestli dětem byl tlak změřen:)

 • Petra 20.5.2021 at 10:04

  Tesim se na tipy na vylety a treba i nejake tipy na tvoreni/vyrabeni s detmi. Po tech dlouhych mesicich doma uz mi dochazi inspirace 🙂 Z tlakomeru bych si vybrala s EKG.

 • Ivana 20.5.2021 at 10:42

  Vitajte späť! Váš blog mi veľmi chýbal, poteším sa každému novému článku. Od septembra budeme mať doma školáčku, takže pre mňa sú aktuálne napr. svačiny alebo vychytávky do školy. Z tlakomerov by som si vybrala prvý, Veroval Duo Control.

 • Lucie Zajícová 20.5.2021 at 13:33

  Rada bych si přečetla více takových příspěvků o zdraví hlavně u dětí a na co si dát pozor. Třeba o změření tlaku u syna pediatra poprosím, na 3 lete prohlídce mu vlastně pořádně zabrat vyšetření nedělala:-( A vybrala bych si veroval EKG.

  • Anna Mourková 20.5.2021 at 18:19

   Krásný den,

   jakožto prvorodička uvítám jakoukoliv radu, tip a inspiraci 😊 Velice Vám děkuji za to, co pro všechny rodiče děláte 😊 Jsem za Vás opravdu vděčná a věřím, že díky Vám to bude o něco snazší 😊

 • Jitka Burianová 20.5.2021 at 13:58

  Krásný den, děkuji za zajímavý článek. Moji rodiče mají vysoký tlak, já sama jsem prodělala v 18 letech zánět ledvin a od prvního těhotenství jsem sledovaná kvůli tlaku. Vůbec by mě nenapadlo, že by se měl tlak hlídat u našich dětí. Ráda bych uvítala tlakoměr s EKG
  Je dobré dozvědět se zajímavé informace ohledně zdraví našich dětí, co hlídat na co si dát pozor. Mám ráda i Vaše tipy na výlety, hračky/knížky.

 • lucie 20.5.2021 at 14:53

  Vybrala bych č.2 Veroval EKG. Ráda si přečtu o vaší dovolené. Co se zdraví týče, mám zaplacený od dubna váš kurz a ještě jsem neotevřela ani uvítací meil, takže mám kde dohánět 😀

 • Anna Mourková 20.5.2021 at 18:21

  Krásný den,

  jakožto prvorodička uvítám jakoukoliv radu, tip a inspiraci 😊 Velice Vám děkuji za to, co pro všechny rodiče děláte 😊 Jsem za Vás opravdu vděčná a věřím, že díky Vám to bude o něco snazší 😊

 • Jitka 20.5.2021 at 19:29

  Krásný den, děkuji za zajímavý článek. Moji rodiče mají vysoký tlak, já sama jsem prodělala v 18 letech zánět ledvin a od prvního těhotenství jsem sledovaná kvůli tlaku. Vůbec by mě nenapadlo, že by se měl tlak hlídat u našich dětí. Ráda bych uvítala tlakoměr s EKG
  Je dobré dozvědět se zajímavé informace ohledně zdraví našich dětí, co hlídat na co si dát pozor. Mám ráda i Vaše tipy na výlety, hračky/knížky.

 • Vendula Klimešová 20.5.2021 at 20:58

  Dobry den :), sleduji Vas vsude :))). A rada bych si precetla clanek o detskych nemocich – pata, sesta a pry je dokonce sedma? Jaky je rozdil mezi patou a sestou?
  A kdybych mohla, vybrala bych si Veroval Duo. Dekuji.

 • Ingrid 20.5.2021 at 22:22

  Dobry den, velmi sa mi pacilo u Vas na instagrame v stories tipy co Vasim dievcatam pripravujete na jedenie. Rada som sa nechala inspirovat, aj ked teda este chodime len do skolky. A vzhladom na problem s nozkami u dcerky, by ma zaujimalo, ako im pomoct po motorickej stranke a k spravnemu vyvoju. Velmi nas bolia nozky, hlavne kolienka. A mame problem s klenbou. Cize clanok k tejto teme by bol super.

  • Ingrid 20.5.2021 at 22:23

   A vybrala by som si Veroval EKG.

 • Žaneta Amélie Bašistová 21.5.2021 at 7:27

  Moc moc moc děkuji za článek. Strašně mi chyběly.
  Z nabídky bych si vybrala asi druhou možnost.
  A ráda bych si přečetla článek o borelioze, jelikož s ni stale bojujeme a take nejake typy na opakování o prazdninach pro deti, ktere se chystaji na prvni tridu (min barevnych obrazku a vice ukolu). Moc dekuji. Zdravime tri princezny.

 • Veronika Mlejnkova 21.5.2021 at 15:48

  Mám ráda články o výletech v okolí Prahy a také tyto články o dětských nemocech 🙂 Vybrala bych si Veroval EKG, jelikož se léčím s arytmii.

 • Hanka H. 21.5.2021 at 17:13

  Vaše články o dětských nemocech nebo zdravotních komplikacích jsou skvěle napsané, informují, vypichnou to podstatné, ale neděsí. Moc díky za ně. Ráda si přečtu další.
  Je fajn i tip na spolehlivý přístroj, člověk se v tom špatně orientuje, a když vidí, jak se občas nedaří změřit tlak ani v ordinaci, tak si říká, že to nemá cenu pořizovat, že těm přístrojům vlastně nemůže věřit.
  Takže i když se na mě neusměje štěstí v soutěži, vím, po čem se podívat. Zřejmě bych pořídila přístroj rovnou i s ekg.

 • Jitka Š. J. 21.5.2021 at 20:55

  Hurá 🙂 jsem moc ráda, že jste holky zpět 😍
  Já čtu ráda všechny články, hlavně o zdraví, cestování 😍
  Teď budu mít prvňáčka a tak by se hodilo tohle téma 🙂 a mám i novorozeně a mezi tím ještě jedno dítko 😁 takže já se najdu skoro ve všem 😅
  vybrala bych možnost 1 🙂 Veroval Duo Control

 • Iveta 21.5.2021 at 21:34

  Nejraději čtu tipy na jednodenní výlety a teď i na bydlení. Hezké dny

 • Iveta 21.5.2021 at 21:34

  Jo a vybrala bych možnost 1.🙂

 • Petra 22.5.2021 at 12:51

  Dobry den, bavi me Vase vylety, ted aktualne stavba 😊 Rada bych Vase doporuceni napr. na potreby pro deti, vybaveni pokojicku, hracky apod. V pripade vyhry bych uvitala variantu č.1. Dekuji a hezky den.

 • Katka 22.5.2021 at 14:08

  Moc ráda jsem si po delší odmlce přečetla další článek. Mám rada Vaše tipy na knížky, výlety, smysluplné hračky, ale teď bych ocenila nějaké tipy na kroužky a sport pro děti předškolního věku.
  Vybrala bych Veroval duo control, kvůli manželovi.
  Těším se na delší články.

 • Hana 22.5.2021 at 21:35

  Ráda bych možnost číslo 2. Ocenila bych článek na témata, které teď řešíme a nevíme si moc rady a to: alergie, logopedie, špatná chůze a držení těla, zdravé stravování u dětí, stříhání nehtů 😀

 • Marie 22.5.2021 at 22:47

  Moc ráda bych si přečetla článek o cestování s dětmi do zahraničí i o výletech tady u nás. A taky by se mi hodily tipy na zařízení pokojíčku pro školáka, máme tedy ještě rok, ale uteče to jako voda… Syn půjde do první třídy a dceři bude v tu dobu 5 let. Společný pokojík v panelákovém bytě… Budu ráda za tipy, na co nezapomenout 🙂 a volila bych tlakoměr Veroval EKG.

 • Monika M. 23.5.2021 at 21:13

  Určitě o vašem letním putování, o domečku, o zvládání domácí výuky a líbil by se mi c.1.

 • Eva Mezerová 24.5.2021 at 15:17

  Mam rada vsechny Vase clanky, ale nejvic me lakaji tipy na vylety a na knizky. Z pristroju by se mi zamlouval asi Veroval EKG.

 • Jindra 24.5.2021 at 21:11

  Prala bych si nějaký článek s tipy na hraní/vzdělávání/cteni. Kdysi jsem využila tip na magnetickou stavebnici a pak na „Dopravu“. Dodnes obě hráčky vyuzivame. Přístroj by mi stačil Veroval duo control

 • Helena 25.5.2021 at 3:28

  Nejradeji bych zde nasla tipy,jak shodit lockdownova kila u sebe i deti 🙁 A zda nemas tip na zwjimave pametihodnosti,ktere vudou deti bavit (jako je napr.zamek Stare hrady,ktery je pro deti naprosto skvely). Vybrala bych si Veroval EKG.

 • Martina 25.5.2021 at 9:02

  Za Vaši aktivitu velmi děkuji! Aktuálně nejvíc čerpám informace o očkování, jelikož mám doma právě narozené miminko. Ale také informace o batefoot, vývoji dětí, skvělé taky informace, jak pečovat o pohlaví chlapečků. Vybrala bych si Veroval EKG ❤

 • Lucie Stránecká 25.5.2021 at 9:13

  Já tenhle váš blog zkrátka miluju a baví mě hlavně výlety a první pomoc. Vybrala bych si EKG tlakoměr, děkuji. Lucie

 • Alexandra 25.5.2021 at 15:52

  Děkuji za zajímavý článek. Člověk si pak uvědomuje, co všechno dalšího by měl u dětí hlídat. Na 3lete prohlídce syn nechtěl spolupracovat, tak mu to doktorka neměrila. Tak bych to ráda doma zkusila. Manžel i děda mají vysoký tlak, tak je nutné to sledovat. Vybrala bych si Verval EKG. Ráda bych si přečetla něco dalšího spojeného dítě a zdraví, na co si dávat pozor, co sledovat aj. Také se ráda začtu do dalších tipů na výlety, dětské knížky apod. Děkuji za krásný blog, na který jsem náhodou narazila 😀

 • Helena K. 25.5.2021 at 18:02

  Dobrý den Míšo, moc vás zdravím a děkuji za další inspirativní články 😉. Prázdniny před námi, tak by se nám určitě hodily tipy na výlety s dětmi, ověřené ubytování a také mám moc ráda vaše knižní články 🤩. Jelikož mám bohužel srdeční vadu, hodil by se mi Veroval EKG. Těším se na další články a děkuji za ně.

 • Radka 26.5.2021 at 9:21

  Dobrý den Míšo, já si u vás ráda přečtu asi cokoliv 🙂 Děkuji za článek. U dětí by mě nenapadlo tolik hlídat tlak. Vybrala bych si Veroval Duo control.

 • Petra 26.5.2021 at 14:40

  Dobrý den. Všechny články na blogu jsem zatím nestihla pročíst, ale zaujalo mě doplňkové téma, které se objevilo tento měsíc v klubu miminek. Byl by fajn nějaký článek z okruhu psychologie nebo psychosomatiky.
  Doma bychom využili Veroval EKG, jelikož jsme u dcery nedávno zjistili, že má vrozenou srdeční vadu. (Do jejích 2 let jsme o tom neměli ani tušení a zjistilo se to úplnou náhodou, jen protože měla úraz.) Už jsem nějaký tlakoměr vybírala, ale tenhle článek mi pomohl se rozhodnout, že ho určitě pořídíme.
  Děkuji za Vaši práci.
  Petra

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×