za zážitky | Týden na farmě Adnev Bohemia

Už je to nějaký ten měsíc od naší návštěvy na farmě Adnev Bohemia. Kdo by ale chtěl číst o zážitcích, když celé ty měsíce bylo cestování a bydlení v penzionech zakázané? A tak se s tím vytasím dnes 🙂 . Minulé léto jsme všechny tři holky vzali na týden pryč. Našli jsme milou farmu, která je sice ve městě, ale do přírody je to blízko, ať už se vypravíte na jakoukoli stranu. Šestiměsíční Violka si s námi dala první delší výlet 🙂 .

Recenze jsme neměli na farmu vůbec žádné, takže jim prakticky nevěděli kam jedeme. Po týdnu ale hodnotíme farmu jako skvělý výchozí bod pro nespočet výletů. Prakticky celý týden jsme jezdili po výletech, koupali se v nedalekém rybníku a narazili jen na minimum lidí 🙂 .

Díky majitelce si holky pomazlily všechna zvířata, sbíraly vajíčka, krmily a teda hlavně mazlily miláčka Kvíka 😀 .

Soukromé bydlení, kde nic nechybí

Apartmány Adnev Bohemia jsou fajn pro rodiny, které chtějí mít pod jednou střechou celé zázemí. Náš apartmán byl čistý a útulný, s palandou, na které si holky střídaly patra hezky obden 😀 .

Přímo v apartmánu je i vybavená kuchyňka, takže já mohla Violce začít chystat první příkrmy, které jsme tou dobou zrovna začínali zkoušet a zároveň jsme si mohli upéct i něco na snídani, když se urodilo tolik borůvek.

Osobní hlídač fialových korálků

Výlet co výlet jsme proto končili v borůvčí a stálo to i za ty komáří štípance. RaViolka zastávala funkci nejvyšší – hlídač nasbíraného pokladu – a my jak pilné včelky běhali a sbírali, občas ujídali a hlavně se těšili, že si společně „doma“ napečem.

Domáckost. To je na farmě si taková ta příjemná pohoda, kdy si ani neuvědomujeme, že se musíme omezovat, protože „s dětmi na cestách“. Večery jsme s Tomem byli v kuchyni, kde jsme plánovali další dny, hledali v mapě hezké výlety a chystali jídlo na další den 🙂 . Samoobsluha je hned vedle farmy, takže nakoupit byla otázka 15 minut.

Ač ve městě tak v tichu

Večery byl krásný klid. Náš pokoj sice sousedil s hlavní silnicí, kde večer dokonce projel nějaký ten kamion, ale my o něm absolutně netušili. Violka krásně prospala celou noc, probrala se jen na svou obvyklou kójo-chvilku a jediná její nelibost spočívala v odsávání rýmy, kterou si sem z domova přivezla.

V noci proto raději spala „navlečenější než obvykle“ a já si nemohla vynachválit přístavnou postýlku, kterou jsme před odjezdem koupili a spala v ní až do 13 měsíců, i když uvádějí, že je do 6 😀 .

Ač jde o farmu se vším všudy, není odřízlá od města, takže tohle místo nebude ideální pro toho, kdo chce s dětmi trávit čas jen na jednom místě a nehnout se „mimo areál“. Pokud ale počítáte s tím, že si užijete místních kozích produktů, vyrobíte vlastní sýr nebo třeba vyvenčíte kozu v blízkém okolí, tak tohle všechno vám Adnev Bohemia splní 🙂 .

V lednici jsme měli čerstvé kozí mléko, holky si mohly nejen ochutnat, ale i vyrobit sýr a zase zkusily něco nového 🙂 .

Vlastníma rukama

Zážitky a možnost si zase něco nového zkusit, to byl důvod, proč se mi farma v Kunžaku na jihu Čech zalíbila a pobyt tady jsme rezervovali. A že ty naše malé sýrařky měly slušnou ránu 😀 . Na výrobu sýra jsme si domluvili jedno odpoledne s majitelkou Vendy. Výroba vám zabere cca 3 hodiny času, ale velkou část doby je to prakticky hraní.

Holky se ohákly do sýrařského, vyfasovaly kozí mléko, vybraly si barvy a koření na ochucení sýrů a mohli jsme se pustit do díla. Violka velkou část úspěšně prospala, takže jsme na tu robotu měli hezky klid 😀 .

Pochopitelně bylo třeba už v průběhu ochutnávat a hodnotit vlastní dílo, tak jsem s napětím očekávala holek rozsudek nad vlastním dílem. A Nelinčino: „Noo, já ještě počkám než to bude“ 😀 jí vůbec nesebralo elán a chuť z dalšího tvoření.

A chvilka pravdy je tady. Po třech hodinách vlastní tvorby je „uvařeno“. Tak jak, holky? Jak se vám sýry povedly, který je nejlepší?

😀 😀 😀 Eeehhh, to rozdáme babičkám. 😀 😀 😀

No hele. Šlo o to si to celé zkusit. Vědět, že sýr se neudělá sám a nemusí ho dělat ani anonymní mašina. Že nám stačí kvalitní mléko, pár ingrediencí a udělátek a dokážeme to i sami. A to nám program krásně splnil 😀 .

Leze slunce, hurá k vodě

Od majitelky Vendy jsme si nechali doporučit koupací možnosti a vyrazili k rybníku. Obešli jsme si ho, abychom našli soukromější místečko, kde bude dobrý vstup do vody a vydrželi se tam skoro hodinu cachtat 🙂 .

Jak Julinka dává najevo, bylo to velice, ale velice teplé 😀 . Ale tehdy to bylo první koupání v roce, takže náladu si zkazit nenechala ani teplomilná Julča.

Nelinka už je vodník otužilejší, takže ta vleze kdykoli kamkoli a odchod domů málem obrečela. Jak vám to tu dnes píšu, jsem strašně ráda, že máme letos tyhle dny ještě před sebou 🙂 .

Taky se tak těšíte? U nás to bude asi maličko náročnější, protože Violka už je pěkný torpédo, ale doma vodu miluje, tak uvidíme, jak se s tímhle živlem popere 🙂 .

Po sýraření a koupání hurá za kozami

Když si najdete farmu Adnev Bohemia na instagramu, určitě vás zaujmou kozí procházky. Holky se na ně těšily už cestou tam 😀 . Stačí se domluvit s paní majitelkou a jednu kozenu společně vyvedete na obchůzku po okolí. Prošli jsme se poměrně daleko i do okolního lesa, takže žádný asfaltový plácek a vodění kolem dokola 🙂 .

Ukázněná pochůzkářka to teda nebyla, protože stála u každého listu i stromu, ale o to větší legraci z toho holky měly 😀 .

Tyhle vycházky musí kozy milovat. Ven jdou jak štíhlé modelky a vrací se jak těhle hodinu před porodem 😀 . Pojedly celý les. Milé bylo, že holkám cestou paní majitelka o kozách hodně povídala. Kozy prý samy poznají, co jíst mohou a co ne a podle čichu cítí, co jim může ublížit a není pro ně dobré. Takže až vám jednou někdo řekne „ty si ale koza“, tak vám tím vlastně hezky polichotí 😀 .

Večerní rutina u zvířátek

Ráno i večer je třeba zastat hodně práce okolo zvířátek. Je jen na vás, do čeho se vám bude chtít zapojit. My jsme s půlroční Violkou ta ranní krmení moc nestíhali, ale na večerní si holky rády udělaly čas. Obzvlášť naše Nelča touží stát se chovatelkou, a už víc jak rok tohle rozhodnutí nemění 🙂 .

Čeho se Julinka bojí nebo my štítíme, to Nelinka mazlí. Čím ošklivější zvíře je, tím víc by se mu věnovala, protože jí je líto, že ostatní nemají takové zvířátko rádi. Ano, asi si všichni teď představíme pavouky a všechnu nechutnou havěť 😀 .

A je to tak, vždycky se děsím, co mi na chatě přitáhne z pole ukázat 😀 .

A tak tady holky posílaly zvířátka „spát“, dosypávaly krmení, sbíraly vajíčky u slepiček a v neposlední řadě se samozřejmě mazlily 🙂 .

Lamač dětských srdcí – KVÍK

Náš příjezd jsme nemohli načasovat lépe. Už když jsme dorazili, slyšeli jsme jak nás vítá. Malý Kvík se stal maskotem našeho týdne na farmě. Holky ho mazlily, Julince při chování dokonce usnul v náručí jak miminko a ještě dlouho jsme na něj doma vzpomínali.

Bez dojení z farmy neodjížděj

Farma se vším všudy. Máme je rády a každá je jiná. Zatímco náš oblíbený Blaník je spíš úhledná a čistá farma, kde je spousta atrakcí a rádi si tam jedeme odpočinout, protože sedíme na louce a užíváme si pohled na lítající holky, tak Adnev Bohemia je naopak ta pravá a nefalšovaná farma, kde dítě pochopí, že bez práce nejsou koláče.

Čeho se účastnit chcete, do toho se můžete zapojit a rozhodně si tady vystoupíte z komfortní zóny. A o to nám šlo 🙂 .

A Juilnčin výstup z komfortní zóny? Právě si nadojila do sandálů 😀 😀 😀 .

Jééé jak já se na tyhle články těšila. Asi už všichni po tom roce cítíme, že jsme byli doma víc, než bylo zdrávo. Tak si pojďme držet palce ať je to vše za námi. Já vám alespoň slíbím, že i kdyby bylo zle a my museli ještě nějaký čas doma být, mám tady pár tipů v zásobě a ráda je sem zase přidám 🙂 .

Krásný den a máváme vám všechny 🙂

Míša, Neli, Julča a Violka

MUDr. Michala Knězková

All posts

3 Comments

 • Jana 24.5.2021 at 15:01

  Dobrý den Míšo,
  děkuji za článek. Zrovna si taky říkám, kam se po tom dlouhém roce doma vydat, tak jsem moc ráda za vaše články a tipy na zajímavá místa. 🙂 Píši si farmu na seznam.

 • Milena 24.5.2021 at 19:40

  Dekuji za dalsi “cestovstelsky clanek”!Vyletni tipy jsou hlavnim duvodem, proc se na vase stranky rada vracim😊Casto jste nam inspiraci a uz nekolik vyletu jsme podle vas uskutecnili. Hlavne ocenuji, jak vsechno dobre popisujete👍Preji krasne cestovatelske leto a tesim se na dalsi clanky.

 • Sandra 11.7.2022 at 11:08

  Páni, to vypadá na úžasný čas na úžasném místě!!

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×