cyklohráčkem | putování do ZOOparku Zájezd

Čas výletů je tady a já jich tu mám zase několik v záloze. Náš poslední výlet Cyklohráčkem. To byla premiéra, kdy jsem s holkama vyrazila na celý den vlakem sama. Vyšlo nám vše včetně počasí, Julinka zvládla výlet i bez po-o spánku, vláček nepraskal ve švech a po práci nás ke konci výletu potkal i táta 🙂 .

A zase jedem cyklohráčkem

Cyklohráček je speciální vlaková souprava, který vyjíždí z Hlavního nádraží v Praze a já všem doporučuju využít právě tuhle nástupní stanici. I za cenu, že máte blíž některou z dalších. Tady si totiž hezky zajistíte místo v hlavním hracím vagónu, a pokud jedete dál, oceníte ho 🙂 .

Článek o speciálním Cyklohráčku najdete na blogu tady – klik.

Protože Cyklohráček vyjíždí na trase Praha – Slaný jen o víkendech a svátcích, je to vždycky trochu risk, zda tam bude dětí vagón nebo dva 😀 . S holkama jsem si vybrala výlet, který má asi 7 km a času jsme si na něj nechaly celý den. Cílem byla procházka do ZOOparku Zájezd 🙂 .

Na mapu výletu se můžete podívat na Seznam mapě tady – klik.

Omalovánky, autobus, jízdenky a kupóny

Každý dětský pasažér dostane v Cyklohráčku milý balíček. Jeho součástí je dětská jízdenka, na míru dělané cyklohráčkové omalovánky, papírový model pražského busíku, který složíte dětem vy 😀 a letáček s mapkou a poukázkami na různé vstupné do parků či muzeí, které můžete najít na výletech po trase Cyklohráčku.

Holky už tohle cestování dobře znají. Je to naše třetí cyklohráčková sezóna a až mě trochu mrzí, že Cyklohráček jezdí roky jen na téhle jedné trase. Kdyby se přidala ještě další, počet výletů by se dost rozšířil. Na blogu najdete například náš výlet na Okoř s pokladovkou 🙂 .

Cyklohráčkem na Okoř najdete mezi výlety na blogu tady – klik.

Cyklovýlet bez bicyklů

Stejně jako při výletu na hrad Okoř, jsme vystoupily ve stanici Kováry. Odtud jsme měliy zprvu hodně stejnou cestu, a tak jsme věděly, že část výletu si pošlapeme po výhni mezi poly. Pokud se tudy do ZOOparku vydáte, doporučuji důkladně namazat, nezapomenout čepice a dost vody. S tou jsme na tom byly tak tak 😀 .

Do ZOOparku se můžete vydat podle mapky s výlety od Cyklohráčku (na mapce fialová trasa – cyklovýlet) nebo zvolit ne-cyklo variantu, která je o chlup delší (2 km), ale zato vede hezčí přírodou a lesem (okolním lesem po zelené turistické), kde je chládek i v největších vedrech.

Naše trasa vedla od viaduktu v Kovárech po silnici přes most a hned za ním jsme odbočily cestou mezi pole po zelené a červené turistické trase. Obě značky jsme následovaly až do jejich rozcestí, kde jsme pokračovaly po zelené. 

Brodím, brodíš, brodíme aneb hurá do vody

Jak už jsem psala, počasí nám vyšlo úplně báječně, až nás překvapilo, že s námi tenhle výlet nejde nikdo jiný z vlaku. Snad úplně všichni vystoupili zastávku před námi, odkud si to šlapali směr Okoř a zbytek vyrazil do Slaného do bazénu 🙂 . My měly bazén v podobě brodu.

A že to byla slušná ledárna 😀 . Nelinka to úplně neodhadla a po deseti minutách ve vodě měla nohy jak led, že nemohla ani v těch 27°C rozmrznout 🙂 .

Ona ví, proč míří k nebi 😀

O rozmrznutí se ale postarala zelená turistická značka, která nás vedla tímto výletem 🙂 . Když jsme na viaduktu viděly její sklon, chviličku jsme tápaly 😀 .

Je s údivem, že mají holky na tváři úsměv 😀 . Já s krosnou na zádech (foťákem na krku – a není to zrovna prcek 😀 ), Julinkou za jednu ruku a Nelinka vedle nás s kůzí á la kočička. Po téhle stráni vedla zelená a i když byla cesta tu chvilku děsivá, byl to jen krátký (o to intenzivnější) úsek, který bylo třeba vystoupat.

Dobře, pro nás, že byl hned na začátku výletu, kdy měly holky (i já 🙂 ) dostatek sil.

Lesní hřiště v lesích u Kolár

Na výlet jsme vycházely z domu s jasným cílem. Povozit se vláčkem a omrknout ZOOpark Zájezd. I tak se mě ale Julinka nezapomněla ptát na hřiště, která budeme potkávat. Rovnou jsem jí řekla, že nebude žádné, ale nuda nebude. A nebyla 🙂 . Stačila bouřka, která povalila přes cestu pár stromů a já měla čas si sednout a jen se na ně dvě dívat 🙂 .

Často se mě ptáte, jaké používám pro holky repelenty nebo jak řešíme klíšťata. Přiznám se, že neřešíme. Repelenty mi jsou trochu proti srsti a na přírodní jsem se zatím nezmohla (čas, lenost, cokoli??). Holky na výlety jen důkladně mažu opalovacím krémem a nohy prohlížím už v průběhu výletu, když zastavíme.

Třeba zrovna na sváču. Když nějaké klíště najdu, určitě nečekám až domů a vyndám ho rovnou v lese. Teď úplně čerstvě jsem sebe a Nelinku očkovala proti klíšťové meningoencefalitidě. Julinku plánujeme v pěti letech oočkovat též.

V lesích jsme pořád, holky měly za loňské léto dohromady 23 klíšťat a já mám na výpise z pojišťovny prodělanou boreliózu, takže pro náš životní styl to považuji za rozumné.

Cestou půjdete hlavně lesem, potkáte několik posedů, pasoucí se koníky a třeba i užovku obojkovou, která ležela přes cestu nám. Nelinky dotaz „Můžeme jí sníst?“ mě trochu vykolejil 😀 , ale když dodala „jako Jiřík ve Zlatovlásce“, hned se mi ulevilo 😀 .

Velká výhoda námi zvolené trasy je ta, že vede hodně stínem. Jen začátek a konec výletu jde po polích. Cestou jsme ale potkávaly tragédie jako jsou třeba kopřivy, takže Julinka nejspíš vyplašila i posledního živého tvora v lese. První setkání s kopřivou. Teď už dá na cestě určitě pozor 😀 .

Hravá odměna v půlce cesty

Co jsem nečekala vůbec bylo tohle krásné dětské hřiště po 3 km chůze, kde jsme nakonec vykysly na víc jak půl hodiny. Po dosavadní cestě, kterou rozhodně nedáte s kočárkem ani odrážedlem, to byla krásná odměna. Pro zájemce je naproti u mostu automat, kde si do kelímku za cca 16 Kč můžete natočit limonádu nebo pivo. Ups a my tak chtěly vodu 😀 .

Na mapě označeno vlaječkou č.3 s – na Seznam mapě tady – klik.

Holky si pohrály, pohoupaly, Nelinka ukojila svou momentální závislost na trampolínách a po žluté jsme si to namířily dál, do polí. Horko bylo neuvěřitelné, na nebi ani mráček. A protože byl státní svátek, všude zavřeno. Tak snad to s tou vodou doklepeme do ZOOparku 🙂 .

Cílem naší další zastávky byl rozcestník Za Hájem. Tenhle úsek jde mezi poly, takže 1,5 km, kde opět nasadit čepky, přemazat a a hurá na poslední úsek cesty 🙂 .

Polem, řepkou a výhní směr Zájezd

Nutno ale podotknout, že cesta to je krásná. Tady už i dostatečně široká, takže jsme mohly jít všechny hezky spolu, zpívaly jsme, vymýšlely rýmy (což holky teď moc baví 🙂 ) a já se radovala, že zatím nikoho z nás netrápí žádné alergie a můžeme si tu vůni jara užívat 🙂 .

V tomhle bodě už začala Julinka pokňourávat. Hodně to souviselo s tím, že bylo půl třetí odpoledne a dnes nespala po obědě. To jsme si jen roztáhly deku, vyvalily se a koukaly do korun stromů, já převyprávěla Šípkovou Růženku a po půlhoďce jsme zase šly 🙂 .

A tady naše schovka před úmornym sluncem 😀 . Jediný kousek stínu, kde si Julí udělala další svůji pauzu na popadnutí dechu. Už se totiž blížíme, ZOOpark nebude daleko 🙂 .

A je tady, potkaly jsme vodonoše

Jééé hele! Překvapení pro nás všechny. Táta utekl z práce (ano, pracoval o stítním svátku :-/ ) a ze ZOOparku nám šel naproti. Jak byly holky v šoku, že se vyjevil uprostřed pole 😀 . A já ho snad nikdy neviděla raději, když vytáhl z batohu tolik vody! 😀

Julinka díky téhle návštěvě našla druhý dech a šlapala ochotněji než bych čekala. Holky zvládnou výlety pěšky kolem 10 – 12 km za den, když teda není takové pekelné počasí. A já už si v tuhle chvíli mnula ruce, jak večer obě dvě krásně usnou 🙂 .

Poslední náš bod je dosažen, jsme Za Hájem! Do ZOOparku už je to jen kilometr, ale ten uteče hodně snadno, protože ho máte na dohled. Velice rychle za tímhle rozcestníkem už uvidíte cestu, kde se nejspíš budou štosovat auta, a to už se jde dětem hodně snadno 🙂 .

ZOOpark Zájezd, jsme v cíli

Před samotným ZOOparkem jsou při cestě nějaké ty dětské lesní hrátky, takže jsme trpělivě čekali (bože ta výheň 😀 ) než vše zkusí a těšili se na nějaké osvěžení do ZOOparku.

Pokud jste přijeli Cyklohráčkem, nezapomeňte využít kupón na slevu na vstupném, který máte na konci cyklohráčkového letáčku 🙂 .

ZOOpark je příjemný, zvířátka děti poznají, hezky si prohlídnou a milovníci zvířátek si zajdou do kontaktní ZOO, kde můžou krmit a hladit.

To se moc líbilo oběma. Nelinka utekla za králíkama ušákama, Julinka si vyhlídla kozí mimčo a ne a ne se hnout 😀 . Teď má strašně pečovatelské období, takže žádné miminko ani mláďátko před ní není v bezpečí 😀

Nejexotičtějším kouskem byli v ZOOparku velbloud a rys, sbírka chameleonů, ale také krásné malé lišky nebo sovy 🙂 .

velbloudí odpadky na památku

Holky našly u velbloudího plotu i jeho srst, která už dosloužila, tak jsme jí jako správní houmlesi sebrali, očistili od borčusu a bude zdobit v albu holkám právě tenhle výlet 😀 .

Co bude zajímat děti, to je jednoznačně hřiště. Hodně prostorné (i když zase úplně na slunku), kde se uspokojí milovníci klouzaček, písku, ale i lanovky a houpaček.

Pokud se do ZOOparku vydáte, tak pozor, že má dvě části, kderé jsou od sebe oddělené. Od této hlavní se vydáte okolo restaurace a lišek až do části druhé. Tak je pak velká sbírka chameleonů, ptactvo, lemuři a spousta drobného 🙂 . Krom toho je tu právě i krásný rys.

Miminka kam se podíváš

A že jsme se fakt trefily. Ta mláďátka všude byla naprostý TOP 🙂 . Tahle krásná rodinka má na břiše hned dvě mláďátka, která maminka neustále kojí, nosí, houpe a ochraňuje 🙂 .

Takže ZOOpark Zájezd je za námi. Přiznám se, že jet sem z Prahy autem na výlet a zase domů, by nebylo ani trochu ono. Určitě si spojte výlet i s procházkou, a pokud máte celý den, rozhodně vyražte Cyklohráčkem 🙂 .

Princezna Neloslava ze Zájezdu

My měly s holkama najitý autobus směr Praha, ale táta nás překvapil svým dojezdem z práce, takže domů už jsme jeli všichni spolu autem 🙂 . Byl trochu boj udržet těch 35 minut Julinku při životě a v Praze už se jí chtělo nemálo spát, ale zvládli jsme to díky otevřeným okýnkům a večer bylo za deset minut v postelích ticho 😀 .

Praktické informace k výletu do ZOOparku Zájezd

webová stránka Cyklohráčkutady klik
Facebook Cyklohráčku – tady klik
jízdní řád Cyklohráčku – tady klik
náš výlet celý na Seznam mapáchtady klik
webová stránka ZOOparkutady klik
Facebook ZOOparku – tady klik
ceník ZOOparku – 300 Kč – Rodina 2+3
adresa ZOOparku: Zájezd 5 (okres Kladno), PSČ 273 43

Mějte se krásně, výletničte, dávejte tipy i nám a ať vám výlety krásně vychází 🙂 . Přidávám mapu našich výletů. Ty do přírody jsou zelené, za zábavou či sportem a kulturou modré, červené jsou pak tipy na ubytování,  které zatím na blogu najdete 🙂 . Třeba vám mapa pomůže najít výlet právě pro vás 🙂 . Stačí se vždy prokliknout přes vlaječku do příslušného článku. Mějte se krásně.

MUDr. Michala Knězková

All posts

19 Comments

 • Andrea S 5.6.2018 at 8:16

  Krásné, uplně závidím jak vše umíte naplánovat a jak si to užíváte 🙂 super!

 • Tereza 5.6.2018 at 9:43

  Děkujeme za skvělý tip na výlet. Byli jsme vloni na Okoři, ale syn byl ještě maličký a měli jsme kočárek, tak jsme šli jen po červené tam a zpět. Vláčky jsou u nás letos v oblibě, tak budeme muset vyzkoušet 🙂

 • Jana Alexandrová 5.6.2018 at 10:32

  Diky za tip, uz mam v planu vzit deti o prázdninách na Okoř a na cestu za pokladem ve Slaném 🙂 Tohle se mi taky moc libi, ale chci se zeptat, jak by tu cestu zvladl kocarek? Maly neni moc chodici typ 😀 A bus od zoo je pak jak daleko? Jede prima linka do Prahy?

 • Monika Plonková 5.6.2018 at 10:56

  To je vážně neskutečné, jak dokážete úžasně trávit s holkama volný čas a jaké jim připravujete kouzelné zážitky 🙂 já se pořád něčeho bojím a tak „sedíme“ v našem městě, kde vyžití moc není, asi se budu už muset „odhodlat“ a nějaký menší výlet podniknout sama s Adélkou.

  • Míša 9.3.2019 at 0:58

   Milá Mony,

   určitě se nebojte a věřím, že letos už to zkusíte a uvidíte sama, jak moc si ten čas užijete. Držím palce a určitě dejte vědět, jak jste si výlety užívali 🙂

   Máváme a přejeme nádherné jaro
   Míša a holky

 • happy mum 5.6.2018 at 11:15

  Míšo, děkuji za nádhernou inspiraci! opravdu krásný článek a opět jsem se pokochala s fotkama. Určitě se na tento výlet vydáme. Jen nevím jestli budu tak odvážná a pojedu s třemi dětmi sama 🙂

  • Míša 9.3.2019 at 0:56

   Moooc děkuju, za tak milý komentář 🙂 A věřím, že letos se to podaří a odvahu najdete 🙂
   Držím palce a těším se na zprávu
   Míša

 • Jana 5.6.2018 at 13:29

  Výlet krásný, taky tím směrem jezdíme rádi. Jen mě překvapil váš přístup ke klíšťatům, k těm mám vyloženě odpor a frčíme v repelentech ve velkém. Máme za sezónu každá tak 1-2 a i tak jsem z toho ve stresu, tak těch vašich 23 mě dostalo. Je fakt, že my zas pro změnu moc nemažeme opalovákem 😀

  • Míša 9.3.2019 at 0:57

   Jani klíšťata se snažíme hlídat, ale jinak především rychle vyndaváme. Nelinku už máme nyní naočkovanou a v 5ti letech dáme i Julču 🙂

   Krásný den přejeme
   Míša a holky

 • Katka 5.6.2018 at 13:38

  Já také smekám před vašimi výlety. Jsou parádní. A taky teda velký obdiv holkám, kolik toho ujdou!
  Ještě by mě zajímalo, jestli nějak řešíte, když mají holky tolik klíšťat. Jen vytáhnete a jinak nic? Žádné testy, zda je nějaké klíště nenakazilo?

  • Míša 9.3.2019 at 0:56

   Dobrý den Kati,

   klíšťata neřešíme. Jen hlídáme 14 dní od přisátí a kdyby cokoli neobvyklého, tak lékař. Ale zatím nikdy nic 🙂 .

   Klíště nezkoumáme a nevyšetřuje. I kdyby vám laboratoř sdělila, že je klíště infikované, nikdo nebude léčit dítě, pokud nebude jevit objektivní známky infekce. Akorát vám to tedy přidá na stresu a stejně se bude u dítěte vyčkávat 🙂

   Máváme a přejeme nádherné jaro
   Míša a holky

 • Lucie 5.6.2018 at 20:54

  Děkuji za krásný tip. Moje děti vláčky milují, takže tento určitě musíme zkusit. Míšo, v kolika letech doporučujete očkovat proti klíšťové encefalitidě?

  • Míša 9.3.2019 at 0:52

   Dobrý den Luci,
   očkování lze už od 1 roku, ale statisticky je nejvyšší riziko nákazy od 5 let dál. Takže já mám naočkovanou jen Nelinku od 5 let a Juli též dostane v 5 letech 🙂 Plus sebe s mužem máme také.

   Krásný den
   Míša

 • Iveta 6.6.2018 at 12:31

  Míšo děkuji za krásný článek. Jestli mohu, doporučuji vám náš krásný Zoopark v Chomutově. Určitě se vám bude líbit. Zde http://zoopark.cz

  • Míša 9.3.2019 at 0:52

   Milá Ivet,

   moc děkuji, hned se podívám, zrovna nám hledám tipy kam vyrazit 🙂

   Krásný den

   Míša

 • Mariana Jančurová 21.6.2018 at 13:14

  Fíííha Miška, krásne výlety a super zdokumentované a popísané aj pre nás ostatných. Nechceli by ste výletovať aj po Slovensku? 😀 takéto parádne podrobné výletové infošky by sa veru hodili aj nám :-). Hlavne keď má človek deti, netrúfne si častokrát sa vydať niekam s nimi, kde ešte sám nebol a nevie čo má od trasy očakávať.
  Prajem krásne leto a nech toho s dievčatami zažijete čo najviac 🙂
  Marianna z https://adamkovoihrisko.blogspot.com/

  • Míša 9.3.2019 at 0:53

   Milá Marianko

   tááák rády, já bych se vypravila hned 🙂
   Ale jen ten náš táta tu dálku s holkama v autě úplně nedává a těch věcí co taháme, to už na vlak není 😀

   Jak se máte?
   Máváme z Prahy, Míša a holky

 • Jana F. 28.6.2018 at 20:31

  Vylet mate krasne zdokumentovany, ale predne smekam pred vasim manzelem, ze takto vyrazi naproti. To je paradni, jak pekne s detmi travite volny cas.

  • Míša 9.3.2019 at 0:54

   Jani moc děkuji,

   ano je úžasný, tak si ho taky pořádně hlídáme 😀

   Přejeme krásné jaro 🙂
   Míša a holky

  Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×