cyklospeciál | šlapací kolo WOOM ke 3.narozeninám

A je tady! První cykločlánek, na který už velká část z vás čeká 🙂 . Postupně budou do výletů na blogu přibývat i naše cyklovýlety, protože jsme hrdí majitelé dvou čerstvých cyklistek 🙂 . A kdo kolu příliš nefandí, ten bude moct cyklovýlety brát jako ty, které zvládne s kočárkem, motorkou či odrážedlem, protože terén bude všem příznivý 🙂 . Abych se ale mohla pustit do výletů, je potřeba začít vybavením. Na čem že to vlastně holky jezdí?

Všechno začalo v dubnu, kdy holky slavily své narozeniny. Nelinka k pátým a Julinka ke třetím narozeninám, dostaly své první šlapací kolo. Vybírala jsem opravdu dlouho a dokonce se nám první výběr pro Juli nepovedl, takže ten druhý (a finální) už byl na jedničku 🙂 .

Jste teprve ve fázi výběru odrážedla? Bude vás zajímat článek: Porovnání odrážedla FirstBIKE a YEDOO

Kolo od celé rodiny aneb narozeniny bez hraček

Dneska bych vám tady chtěla ukázat kolo Julinčino 🙂 . Šlapací kolo si moc přála a my jí extra nadějí ve třech letech nedávali. Byla jsem přesvědčená, že z praktického i zdravotního hlediska určitě nebudu dávat na kolo přídavná kolečka, takže jsme čekali u Julinky dlouhou dobu na naučení.

V obchodě Cyklospeciality, který má jednak obchod internetový, ale hlavně i několik poboček kamenných, jsme se byli podívat na kola a poradit se s lidmi, kteří kolům rozumí víc než my. Po několika dnech vybírání jsme objednali šlapací kolo značky WOOM.

1.kriterium výběru: Váha kola

Prioritou byla u kola především jeho váha. Většina kol, která jsou v hezkém cenovém rozmezí mají váhu okolo 10 kg. To je víc jak polovina váhy naší Julinky. Představte si, že vám dá někdo kolo, které váží víc jak půlku váhy vaší. Já bych s ním ujela rovinu a víc ani ťuk.

2.kriterium výběru: Způsob brzdění

Druhým měřítkem pak bylo ovládání a především systém brzdění. Aby se Julče dobře přecházelo z odrážedla, chtěla jsem, aby se na kole brzdilo brzdou na řidítkách. Ne zpětným sešlápnutím šlapek. Na větším kole už taková brzda nebude a učit jí to teď a na další velikosti znovu učit jinak, to mi přišlo zbytečné.

3.kriterium výběru: Správná velikost kola

Třetím důležitým parametrem byla velikost kola. Vím, že kola stojí hodně peněz a je extra výhodné vzít kolo větší, protože delší čas vydrží, ale ono se to bohužel vrátí. Na větším kole se bude dítě delší čas učit a dost pravděpodobně ho neúspěšné zkoušení od jízdy odradí a na kolo sedne až další sezónu a to jen možná.

Proto jsem chtěla kolo přesně na velikost tříleté Julinky = hodně podobné velikosti odrážedla. A proč mi není líto, že nevydrží roky dva, ale jen jedno? Protože takovéhle kolo na bazárku vydrží den a bude pryč a ještě za dobré peníze ho předáme do dalších dětských ruček 🙂 .

Lehoučké dětské kolo WOOM 

Dětské šlapací kolo WOOM 2 se stalo favoritem našeho výběru. Dětská kola s 14″ koly jsou ideální pro děti s výškou  od 95 do 115 cm. Julinka má v současné době 103 cm 🙂 (je tedy na hranici mezi modelem WOOM 2 a WOOM 3 o 2 cm a i tak jsme vzali kolo menší) . Co je u kola to nejdůležitější, má neuvěřitelných 5,3 kg. Kola stejné velikosti, která se pohybují cenově okolo 3 tis. mají i 9-10 kg.

Info pro táty 😀 : Dětské kolo WOOM 2 má lehký, vysoce kvalitně zpracovaný hliníkový rám, vidlice z chrom molybdenové oceli, řidítka s malým průměrem a brzdnými pákami vyvinuta speciálně pro malé dětské ruce, dá se navolit omezení otočení předního kola podle pokročilosti jezdce.

1. kriterium splnilo na jedničku 🙂

A že se děti naučí i na těžkém kole? To máte rozhodně pravdu. S takovým kolem by mi ale ve třech letech ujela Julinka asfalt ve městě a musela bych vybírat parky kde je rovina. Pokud od kola potřebuju, aby ho dcera ušlapala i v lese, kde budou kameny a kořeny, je ta váha hodně důležitá 🙂 .

Brzdím jako na odrážedle

Kolo splňuje i druhé kriterium, a tím je systém brzdění. Na řidítkách má dobře dostupné 2 brzdy, na obě Julinka dosáhne v pohodě za jízdy, aniž by se na to musela soustředit a přestala se dívat kam jede 😀 . Brzdy jsou oproti odrážedlu dvě. Takže je tu riziko, že zabrzdí brzdou na předním kole a přeletí přes řidítka. ALE! 🙂

Na odrážedle měla brzdu pouze na pravé ruce. Používá tedy opět tu na ruce pravé, která brzdí na zadním kole. Brzdy jsou od sebe navíc hezky barevně odlišené, takže od prvního na sednutí na Julinku voláme brzdi si zelenou. Brzda na levé ruce se dá navíc pootočit tak, že na ní Julinka vůbec nedosáhne, takže brzdění máme bez potíží a stresu, že si ublíží 🙂 .

2. kriterium splnilo na jedničku 🙂

Jak velké kolo WOOM?

Dětská kola se oproti těm dospěláckým prodávají podle průměru kol (v palcích) a ne podle velikosti rámu. Julinka má šlapací kolo s průměrem kol 14″ . Nejlepší je správnou velikost kola vyzkoušet přímo v obchodě.

Jak na to? Dítě přehodí nohu přes rám kola a vy změříte vzdálenost rozkroku od země. Kolik centimetrů prostoru má mezi rámem rozkrokem? 5 cm je ideální. Pokud má méně, potřebujete menší kolo. Při více jak 5 cm pořiďte svému klukovi nebo holčičce větší kolo. 

Dítě by mělo z kola minimálně na špičkách dosáhnout na zem. Tedy důležitý parametr je výška od země do rozkroku a vzdálenost řídítek. Kolo WOOM 2 je vhodné pro děti, které mají vzdálenost od rozkroku na zem 42 – 51 cm 🙂 . 

3. kriterium splnilo na jedničku 🙂

45 minut a naše tříleťanda jede

První nasednutí? Čekali jsme, že budeme muset holky učit jezdit na kole 🙂 . U Nely to byl mazec, protože ta sedla a jela okamažitě (recenzi na její kolo dát dohromady též, vybrali jsme jiné 🙂 ). U Julinky to byla otázka 45 minut.

Při první projížďce jí chvíli trvalo než zjistila, že když bude šlapat rychleji, bude celá jízda snazší a vlastně i bezpečnější. Kde byla problém, to bylo brzdění. Když totiž kolo rozšlapala hodně rychle, nespoléhala jen na brzdu, ale hodila tam svoje odrážedlové brzdy – tedy nohy 😀 . To už ale u šlapacího kola není dobrý nápad, protože v tu chvíli šlapky nohy semelou.

Za tři čtvrtě hodiny už i Julinka jezdila úplně sama. My jí vždy jistíme u startu, kdy se rozjíždí a zbytek zvládá s přehledem 🙂 Ideálním terénem byla široká silnice před základní školou, kde nesmí auta a je tu dostatek prostoru na hladké rovině 🙂 .

Kolem to nekončí, co se osvědčilo?

Zopakuji to i tady, protože to do článku rozhodně patří. Na šlapacím kole už dostávají nejvyššího významu i ochranné pomůcky jako je cyklistická helma. Holky mají obě helmy stejné jako na odážedlech, protože ABUS helmy jsou za mě TOP a dokonce mají obě dvě stále stejnou velikost, i když mají mezi sebou holky 2 roky věkový rozdíl. Helma má široké rozpětí, na zadní straně LED světlo a krásně chrání celou hlavu.

Nově jsme holkám koupili ještě rukavičky. Je to z toho důvodu, že když se nám na výletě (mimo kolo) Julinka sedřela na hřišti, na cestě zpět jí při držení řidítek pálily sedřené dlaně. Vozíme od té doby rukavičky, ruce se nepotí a i případné sedření nevadí jízdě na cestě zpět 🙂 .

Na kolo určitě nepatří boty á la Crocsy nebo sandále s otevřenou špičkou, takže krom helmy a rukavic mají holky teď v létě sandále Keen CNX (které nám o víkendu suprově posloužily i jako boty do vody 😀 ).

Proč dražší kolo, proč WOOM?

A to je k výběru kola asi vše. Moc se mi osvědčilo, že jsem výběr kola neposuzovala jen dle názorů na internetu, ale poradila se přímo s prodejci v obchodě Cyklospeciality. Trochu mě to též táhlo do kola zbytečně většího a Julinka by rozhodně nejela tak, jak jezdí dnes 🙂 .

Na následující fotce máte Julinku, když nasedla na kolo potřetí v životě. Prvně to bylo u nás na asfaltovém placu. Podruhé jsme vyjeli na Vítkov v Praze (kde jsme potkali hned dvě z vás, našich čtenářek 🙂 ). Vítkov je krásný asfalt, ale už tam musely jet holky do mírného kopce nahoru a zase dolů. Třetí nasednutí už byl první výlet na kole mimo město, kde jsme otestovali, zda nám holky ujedou trošku nějaký terén 🙂 . Ujely!

Kolo značky WOOM je cenově určitě dražší, takže pro mnoho rodin je to velkým mínusem kola. Můj názor je na to ale jasný. Pokud berete jízdu na kole jako jednu z dovedností, kterou mí dítě umět, jako třeba číst, psát, naučit se plavat a naučit se jezdit na kole… a neplánujete jezdit na výlety, ale kolo bude sloužit ve městě na plácku, kde bude jezdit dítko s kamarády, je drahé kolo zbytečné.

Pokud ale chcete být na kolech mobilní všichni, chcete s dětmi vyrazit na kolech i na větší výlety a bude dítě muset zvládat i jiný než rovinatý terén, ta investice se na 100% vyplatí. Obě holky mají lehoučká kola a od prvního dne jezdí.

Recenzi kola záměrně nedávám týden po zakoupení, ale až dnes, když už o něm dost víme.

Dětská kola WOOM si můžeme omrknout na webu obchodu Cyklospeciality, kde jsme nakupovali i my.

Ani jedna z holek od nás a rodiny nedostala od ledna ani jednu hračku nebo hru. Dala jsem si předsevzetí, že holkám budu letošní rok plnit zážitky a výlety, takže ač byl v únoru Nelinky svátek, v dubnu měly obě dvě narozeniny a teď přišel v červnu Den dětí, dostaly holky vždy knihy, něco dobrého a zdravého k jídlu a právě šlapací kola.

Moc děkuji i babičkám, které naše přání plně respektovaly a holkám i k narozeninám nakoupily sušené ovoce, oříšky a dobroty na výlety. Vím totiž, že by jim nákup her a hraček udělal radost a o to důležitější pro mě je, že ctí naše přání a holky si od ledna ani nevšimly, že jim vlastně nic moc ke hraní nepřibývá 🙂 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

24 Comments

  • Kateřina Pelikánová 12.6.2018 at 16:13

    Díky za skvělý článek, ukládám si ho na později, jsme ve fázi šlapadel. Můžete mi, prosím, napsat, z jaké lahve to na fotce k tématu rukavičky pije? Děkuji a přeji krásný den

    • Míša 12.6.2018 at 18:49

      Dobrý večer Kati,

      děkuji za komentář 🙂 . Lahvička je tady vyfocená z profilu, takže není extra vidět, ale jde o lahev značky HIP, je tvarem čutora a je to má lahev 🙂 . Holky jí teď mají moc rády. Značka je to HIP a najdete ji na http://www.urbanlux.cz Má objem asi 680ml, takže na naše výlety, kdy jsem jen já a Juli, je ideální 🙂

      Krásný večer
      Míša

      • Kateřina Pelikánová 14.6.2018 at 11:05

        Moc děkuji!

      • Kateřina Pelikánová 14.6.2018 at 11:14

        Dobrý den, můžu se ještě zeptat na tu lahev? 🙂 moc se mi líbí, dcera taky ráda pije z klasického otvoru, máme contigo, ale dospelackou, takže je na ni těžká. Věnovala jste se nějak těm materiálům prosím? Co tak tuším, tak ten tritan je odolný a „zdravý“ na to, že je to plast, je to tak? Líbí se mi ty Puro, o kterých jste taky psala, ale na léto bych ráda klidně neco průhledného a lehčího. Děkuji za Váš čas.

  • Eva Smyčková 12.6.2018 at 16:32

    Woom je jiste perfektni volba… ale v pomeru cena výkon a jak dlouho na tom bude dite jezdit je to utopie …. je sposta lidi co si to nemuze dovolit… bohuzel… spis bych ocenila clanek kompromis cena vykon…

    • Míša 12.6.2018 at 18:48

      Dobrý den Evi,

      děkuji za komentář a rozumím jak to myslíte. Na druhou stranu na blogu jsou články takové, jak to máme u nás my. Nemohu dětem vybrat kola tak, aby byli spokojení čtenáři. O tom ani mít nechci. Dobře vím, že svou volbou se všem nezavděčím, ale to od článků nechci. Jsme jako rodina hodně aktivní a ty priority my máme právě v tomto.

      I přesto si ale myslím, že nedat sem takový článek by byla chyba, protože blog sleduje spousta rodin, které také víc jak polovinu víkendů v roce projezdí a kolo nám dává větší prostor pro delší výlety, protože děti na něj ujedou víc, než by v reálu ušly.

      U nos se pro letošek odsunuly hračky, hry a různé dárky na druhou kolej a mají jich holky minimálně. Máme štěstí, že máme navíc i prarodiče, kteří sice ještě pracují, takže s hlídáním je to težší, na druhou stranu ale rádi přidají dětem na takovéhle draší věci.

      Julinky kolo bude na rok, ale za 2/3 ceny ho prodáme. Cena kola je tak na závěr nižší, než za které pořídíte kolo levnější 🙂 . Levnější kolo pak člověk předává hodně pod cenou a vyjde to finančně úplně stejně 🙂 ,

      Ať tak či jinak, rozhodně vám přeji hodně výletů a projetých kilometrů. Ať si pořádně užijete léto venku a třeba se jinými články trefím do chuti více 🙂

      Krásný večer
      Míša a holky mávající z vany 😀

  • Helča 12.6.2018 at 16:34

    Náš syn se ke kolu rozhoupal ve 4 letecha pár měsících. Má tedy Author Stylo, které na 16” kolo má dobrou váhu. Stačila mu chvilka a jezdil jako drak 🙂 Taky jsme pomocná kolečka nedali vůbec, ale zkusil si s nimi šlapat na kole u kamaráda. Ale viděli jsme hned, že po odrážedle je to co do držení balancu krok zpátky 🙂 Jen se nám teď špatně kombinuje “šnečí” tempo dcery na motorce a synova touha po rychlosti na kole 😀

    • Eva Šamonilová 13.6.2018 at 14:38

      My také tak: Author Stilo s hmotností kolem 7 kg pro nás představuje ideál v poměru ceny a kvality. Woom je nejlehčí a souhlasím, že hmotnost je u dětského kola velmi důležitá, ale cena není přiměřená.

  • Jana Kobzová 12.6.2018 at 16:46

    Děkuji moc za článek, řeším kolo pro holčičku ke čtvrtým narozeninám. Mohu se zeptat, proč nedoporučujete přídavná kolečka? Děkuji Jana

  • happy mum 12.6.2018 at 21:03

    Moc pěkný článek a určitě pro hodně rodin přínosný. My už máme první nasednutí a ježdění za sebou. a kola jsme vybírali teď už po třetí. A další level jsou přehazovačky. Naprosto souhlasím s tím, že se vyplatí investovat. A hlavně mám taktéž zkušenost, že ty „drahé“ věci se opravdu ihned prodají. Ať se Vám krásně jezdí a všechny Vás to baví. Náš nejmladší zatím jezdí teď ve vozíku, ale starší kluci už jsou super parťáci na cyklo výlety. krásné fotky, jako vždy.

  • Petra 12.6.2018 at 23:00

    A druhá dcera má Early Rider Belter?:-)Je zvláštní, že výrobci až na výjimky v dnešní době neumí vyrobit lehké dětské kolo.. A spolehlivě funguje přímá úměra, čím lehčí kolo, tím dražší. Máte ale pravdu s tím, že kolo Woom (a Early Rider) bez problémů prodáte za dobrou cenu, pokud se objeví na nějakém bazaru, jsou hned pryč. Jako diskutující Helča jsme také pořídili Author Stylo, řekla bych, že je to dobrá volba v poměru cena/výkon, váží kolem 7,7 kilo. Také bez pomocných koleček, přešli jsme rovnou z odrážedla First bike, během půl hodiny už syn zvládal jezdit sám.

  • Roman Tesař 13.6.2018 at 2:06

    Ženský blogy fakt nečtu, ten váš ale asi brzo začnu. Díky za takovou recenzi. Doporučím knihu s rodinnými výlety na kole. Jsou tam výlety kolem 20kkm, ale terén je v pohodě, náš pětiletý syn jezdí s náma. Teď vybíráme pro mladšího a WOOM se mi teda líbí moc. Starší syn táhne podstatně těžší kolo a je to po pár kilometrech znát.
    Hodně zdaru

  • Bara 13.6.2018 at 7:38

    No tak to mi článek příliš nepomohl. 😀To vypadá že budeme kupovat kolo i pro mladší 😀 Tři ji teprv budou na kole již jede, ale není schopna pochopit brzdění torpédem. Ruční zvládne. I když o tom článek není, tak author stylo je dobrý poměr cena výkon.
    Já jsem teď ve fázi kola pro starší velikost 24 a narazila jsem na kola Core nipper. Lze si tam navolit komponenty a u 24 se tam lze dostatat na 9,5kg. Jen pro inspiraci , třeba se někomu bude hodit. Trošku mi to hledání kola pohltilo. 😁

  • Lidka Švehlová 13.6.2018 at 8:25

    Dobrý den Míšo,
    za tenhle článek chci straně moc poděkovat. S velkým nadšením si ho totiž přečetl manžel a s výběrem kola má jasno. nestává se často, že souhlasí se vším, co se píše a v tomto článku se tak stalo 🙂 . Přiznávám, že je u nás hodně důkežitá právě cena kola. Vůbec nás ale nenapadlo, že jde o investici, která se při prodeji opravdu vrací a děti tak vlastně jezdí na lehoučkém kole za cenu toho těžkého.

    Máme navíc blízko pobočku Cyklospecialit, takže tam dceru vezmeme. Sice to mělo být překvapení, ale nechceme kolo vybrat bez ní, aby bylo správně velké. Díky vám už víme, že je to důležité. Doufám, že taky budeme tak šikovní jako Vaše Julinka a dcera bude brzy jezdit.

    Mnoho najetých kilometrů s úsměvem přejeme.

    Lidka

  • Andrea 13.6.2018 at 8:36

    Souhlasím, výborné kolo. Letos jsme jej prckovi také koupili. Mám ještě jeden poznatek navíc, třeba někomu pomůže. V případě, že se rozhodnete jezdit také s tažnou tyčí, připravte se , že přední část rámu u Woom kola je tlustší než u jiných, tažná tyč se tedy velmi špatně instaluje – my bohužel poškrábali rám a při používání ho tlakem trošičku promáčkli… Pokud se poškrábání a hosinám instalace chcete vyhnout, možná bych pořídila spíše tažné zařízení (cenově je to ovšem pálka). 😉
    Jinak krásný den přeji 😉

  • Bara 13.6.2018 at 9:12

    Mám porovnání tažné tyče i follow me. Tyč je lehčí a skladnejsi. Nižší pořizovací cena. My ji měly podedenou a nepovedlo se mi ji seřídit tak, aby se malá po čase nezačala klátit ke straně.
    Follow me je v porovnání s tyčí těžké, ale tím mínusy konci. Na jízdu je stabilní a drží. Pro mě bylo zásadní, že jde použít s cyklosedackou. Pořizovací cena je větší, ale zároveň za rok dva se dobře prodá.

  • Tereza 13.6.2018 at 19:25

    Děkuji za skvělý článek s inspirací!! Bude se za rok/dva hodit, cena sice vyšší, ano, ale pro nás je hodně důležitá i ta váha kola a toto vypadá úžasně.

  • Kateřina 18.6.2018 at 13:35

    My kupovali Kubikes, 20 váží 6kg, jsme moc spokojení.

  • Aneta 24.6.2018 at 19:27

    moc fajn článek, taky mě zajímá proč přídavná kolečka ne 🙂 Mám tři a kousek starou dceru, First Bike zarputile odmítala, chtěla něco se šlapkami. Tříkolku jsem odmítla já. Máme kolo Specialized Limited, váha vyšší, než to Vaše, ale i tak paráda, šlape se na něm lehko. Malá ale není žádný sportovec a přídavná kolečka tam chce, u FB jí vadilo právě to, že musí držet řidítka, nemůže jako na motorce zastavit, sedět a koukat na krásy okolí 😀

  • Pavlina 18.7.2018 at 18:52

    Právě jsem objednala Woom 2 a helmu Abus. Moc děkuji za článek 🙂

  • Martina 7.12.2018 at 0:51

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat jakou velikost helmy Abus jste kupovali dcerám? Děkuji

    • Lucie 8.4.2019 at 23:38

      Jee tak tohle jsem se též chtěla dozvědět 🙂 chci jí synovi, má obvod 52cm a nevím jestli už mám brát tu větší 🙂

  • Ludek 15.7.2020 at 10:18

    Ženská logika, je fak neuvěřitelná. Přístup k přední brzdě jako malé dítě.

    • Míša 8.8.2020 at 22:45

      Dobrý den, Luďku,
      mohu nezeptat, proč je tento pohled dětinský?
      Děkuji 🙂

    Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×