dr.Máma | Co s dětskými zoubky

Snad po každém kurzu první pomoci se spustí lavina otázek 🙂 . Na co jste se chtěli zeptat a zapomněli, nač jste se nechtěli ptát před ostatními nebo co vám nepřišlo dostatečně urgentní, aby jsme to probírali na kurzu 🙂 . Klidně se příště ptejte na cokoli. Hodně dotazů se často dotkne zoubků, péči a kontrolám u zubaře, tak vám tento článek snad přijde hod všem 🙂 .

Nevím jak jsme na to ve světovém srovnání, ale jedno je jisté, kazivost zoubků je už v předškolním věku vysoká a přitom by vůbec nemusela.

V ČR se udává, že v 5 letech je zubním kazem postiženo bohužel vysokých 73,3% dětí, 86,1% dětí dvanáctiletých a 90,2% dětí v patnácti letech. Horší situace je ve všech věkových skupinách zaznamenána u holčiček a dívek.

Nejčastější příčiny jsou ve vyšším příjmu sladkého, které může potrápit nejeden dětský zoubek nebo v nesprávné péči.

Jak správně o dětský chrup pečovat a proč na hygieně mléčných zubů tolik záleží? To jsem psala koncem roku pro blog Proděti.cz a dnes si se soutěží můžete článek přečíst tady u mě 🙂 . Dám vám tip na hezkou knížku nebo třeba způsob jak dětem uchovat jejich zoubky na památku 🙂 .

První dětské zoubky

Není výjimečné, že dnes rodiče uvažují „Vždyť jsou to první zuby, tak na nich tolik nezáleží.“ Opak je ale pravdou. Špatná péče o první zoubky dětí často vede ke kariéznímu chrupu i zubů stálých. Je proto důležité učit děti vhodným hygienickým návykům od co nejnižšího věku a jít jim dostatečně příkladem.

Prevence zubního kazu stojí především na důkladném čištění fluoridovanou zubní pastou a podávání fluoridových tablet. Velký význam mají ale i preventivní prohlídky zubním lékařem. Kazy se u dětí vyskytují v dočasném i stálém chrupu a není vzácností, že se objeví u kojenců krátce po prořezání prvních zoubků.

Na vzniku zubního kazu se podílí nejen bakteriální působení nesprávně vyčištěných zubů, ale také vnímavá tkáň a sacharidový příjem v potravě. Aby vznikl v dětském zoubku kaz, je zapotřebí přítomnost mikroorganizmů na jeho povrchu ve formě zubního plaku.

Účinná prevence zubního kazu

Ke zlepšení stavu je třeba využívat veškeré možnosti primární prevence. Dokonalá hygiena dutiny ústní, výživová opatření při kterých se snažíme snížit příjem cukerných složek potravy. Od prořezání prvních zoubků je vhodná preventivní prohlídka zubním lékařem.

V tomto věku dojde především k poučení rodičů jak o chrup dítěte pečovat, a jak předejít jejich zvýšené kazivosti.

Fluoridová prevence. Je optimální nastavit dostatečnou výši vhodným složením stravy, případně přidáváním fluoridů do stravy dítěte. Druhou možností je lokální působení fluoridů prostřednictvím zubních past, gelů a laků s fluoridy.

Fluoridové tablety v boji s kazem

Podávání fluoridových tablet dětem se v naší republice považuje v současné době za vhodnou metodu endogenní aplikace fluoridů a vzhledem k zvyšující se kazivosti chrupu dětské populace ji doporučily odborné pediatrické společnosti i odborná pedostomatologická společnost.

Fluoridové tablety (1 tabl. obsahuje 0,25 mg F) se podávají dětem od 6. měsíce věku do dokončení erupce stálých zubů (kromě zubů moudrosti).

Pro stanovení denní dávky fluoridových tablet je třeba vzít v úvahu věk dítěte a pravidelné používání zubních past s fluoridy. Dále je nutné znát obsah fluoridů v pitné vodě nebo ve vodě, ze které se dítěti připravuje potrava a nápoje. O dávkování se poraďte se svým zubním lékařem.

Základem primární prevence zubního kazu je denní ale hlavně používání zubní pasty s fluoridy. Podle obsahu anorganických nebo organických sloučenin fluóru se rozdělují na zubní pasty určené pro malé děti ve věku 2–3 roky s doporučeným množstvím 250 ppm F. Pro předškolní věk jsou vhodné zubní pasty s koncentrací 500–700 ppm F a pro děti školního věku kosmetické zubní pasty obsahující 1000–1500 ppm F.

Je důležité také množství zubní pasty nanesené na kartáček. U nejmenších dětí stačí pouze tenká vrstva pasty a u předškolních dětí množství asi velikosti hrášku. Do věku šesti let by měli zubní pastu dávkovat na kartáček rodiče. U školních dětí je vhodné množství pasty v rozsahu třetiny až poloviny pracovní části kartáčku.

První třída a noty na buben

A co čeká aktuálně nás a nejspíš v brzké době i vaše děti 🙂 ? To bude padání mléčných zoubků a vtipné úsměvy dětí, kde mléčný zoubek střídá kráter po vypadlém zoubku, vedle kterého už leze obrovský stálý tesák 😀 . Holky se na to těší víc než já.

Péče o takové zuby je úplně stejná. A nevím jak ve vašem, ale v mém dětsví zoubková víla neexistovala nebo se na ní vůbec nepamatuju. Netuším moc odkud se tahle tradice vzala, ale mnoho z vás ji pamatuje a těší se na ni u dětí vlastních 🙂 . Mně se zalíbil způsob, jakým na to jde Pikle.cz. Za každý vypadlý zoubek nejsou korunky pod polštářem, ale korálek na koženém provázku.

V sadě Moje první zoubky najdete také dvě kartičky se samolepkami zoubků. Na první kartičku můžete zaznamenávát už klubání prvních zoubků u miminka, na tu druhou pak postupné vypadávání. Dětem se pak plní náramek či náhrdelník a věřím, že každý korálek potěší a děti se budou těšit „jaký asi bude další“.

Do plátěného pytlíčku vyrobeného v chráněné dílně pak dětem sbíráte jejich první zoubky. Způsobů jak je ale uchovat je mraky, takže je to jen na vás, který se vám zalíbí. Nám se to pomalu blíží a Nelinčin první zoubek určitě nepropásneme. I když korunky pod polštář dávat nebudu a sladkostmi to slavit také nebudeme 🙂 .

Vyhraj balíček: Od prvního zoubku

Ač je ta péče o zoubky sebevětší opruz, vyplatí se, protože opravování zubů u dětí je několikanásobně horší proces než donutit děti k čištění 🙂 . V průběhu článku jsem vám proložila text fotkami z knihy Příběh veselých zoubků, kterou výherci přidá do balíčku Albatros media a já ještě doplním Elmex sadou kártečkem s pastou, kterou čistíme doma my 🙂 .

PODMÍNKY SOUTĚŽE:

1. Pro účast v soutěžích je nutné odebírat novinky na blogu emailem. Odběr si snadno přihlásíte na úvodní straně blogu, kde vyplníte email do políčka s názvem „Ať ti nic neunikne“. Blog vám pak pošle zprávu, kdykoli se tady objeví nový článek 🙂 Odběr zkontroluji dle vyplněného emailu.

2. Stačí nám sem na blogu nebo na facebooku odpovědět na otázku: Znáte nějakou básničku nebo písničku, která se hodí k čištění zoubků?  🙂 .

3. Pokud sleduješ náš Facebook MK life / mom of 2 & our life a okomentuješ nám tam tento článek „soutěžím na blogu“, zařadíme tvé jméno do losování ještě jednou.

4. Pokud budeš soutěž sdílet veřejně na Facebooku, zařadíme Tě do slosování opět ještě jednou. Šance vyhrát je tak vyšší.

Soutěž končí v neděli 15.4.2018 ve 12:00,  výherce vyhlásíme na blogu zde pod článkem a na Facebooku.

MUDr. Michala Knězková

All posts

175 Comments

 • Zuzana 9.4.2018 at 1:10

  Specialni basnicky ani pisnicky nevyuzivame, takze neznam. K cisteni zpivam dle vyberu nasi male slecny 🙂

 • Bohdana Pejchalová 9.4.2018 at 4:59

  My zatim jedeme s:cistim zoubky rizy,rizy,at jsou bile jako brizy.at jsou ciste jako snih,at ma kazdy radost z nich;)

 • Lenka 9.4.2018 at 5:38

  Zadnou basnickku neznam, sle moc rada se tu inspiruji. Mala si zatim zoubky cisti rada a i navstevy zubare probihaji nastesti v klidu.

 • Petra 9.4.2018 at 6:36

  My žádnou básničku ani písničku zatím s 19m Filípkem nepotřebujeme, chce si čistit zoubky vždy když vidí kartáček nebo když si čistím já. Nejprve si je „čistí“ (rozuměj žužlá kartáček) a pak nastupuju já ☺ ale slyšela jsem písničku od Fiha tralala ☺

 • Magdaléna Vlachová 9.4.2018 at 6:43

  Ja znam tuhle:
  Čistím zoubky řízy, řízy, 
  ať jsou bílé jako břízy. 
  Vlevo, vpravo a pak vzadu 
  horní a pak spodní řadu. 
  Ať jsou bílé jako sníh, 
  ať má každý radost z nich.

 • Klára 9.4.2018 at 7:00

  Jsem ostuda, a žádnou neznam🙈 ale těším se, az si přečtu neco pro inspiraci od ostatních maminek.

 • Dita 9.4.2018 at 7:02

  Dobré ráno 😀 diky za článek péče o zuby je moc důležitá. Básničky sice žádné neznam, u nas stačilo koukat na Hurvinka u lékaře a dcera 4 roky nejen že zoubky pravidelně a ráda čistí sadou Elmex 😀 nebojí se ani pani zubarky ba naopak chodi moc ráda na vsechny kontroly! a za to jsem na ni opravdu pyšná!

 • Petra 9.4.2018 at 7:20

  Děkuji za další článek 🙂 Nevím, kde na to Emma zrovna teď přišla, ale pořád ukazuje, když si nebude čistit zoubky a bude mít kaz, co by paní zubařka udělala s vrtačkou 🙂 K čištění zoubků známe a používáme básničku: Čistím zoubky řízy, řízy. Ať jsou bílé jako břízy. Čistím zoubky říz a říz, Ať jsou bílé jako sníh. Vlevo, vpravo, horní a pak spodní řadu, čistím zoubky říz a říz, ať jsou bílé jako sníh.

 • Adéla Urbancová 9.4.2018 at 7:23

  Krásná soutěž a článek. Můj zubař říkal, že už po každém kojení bych měla miminku otřít dásně vlhkou gázou, aby si prcek zvykl na čištění 🙂

  Když chceš čisté zoubky mít,
  musíš si je vyčistit.
  Jeden zoubek, druhý, třetí,
  čistí si je všechny děti.

 • Gábina Marešová 9.4.2018 at 7:38

  Dcera začala chodit do školky a krátce poté pořád něco při čištění zubů žvatlala , asi za týden jsem to rozklíčovala (pořád ještě nemluví perfektně, tak to bylo trochu těžší, a nakonec jsem se stejně zeptala přímo tety ve školce) 😁 a je to teda takhle: Čistím zoubky řízi řízi, ať jsou bílé jako břízy. Vlevo, vpravo, vpředu, vzadu, vyčistím i spodní řadu. Ať jsou bílé jako sníh a každý má radost z nich! A hotovo 😊

 • Helča 9.4.2018 at 7:53

  Písničku u zoubků jsem nejčastěji zpívala Když jde malý bobr spát, tak si zoubky čistí rád. Ale musím říct, že největší účinnek mělo sednout si se synem (4,5r), ukázat mu své zuby (a rovnou řeknu, v tragickém stavu) a zeptat se ho, jestli on je chce mít hezké. Řekl ano a od té doby nejsou u čištění žádné protesty 😀 Vyčistí si sám a pak dočišťuju 🙂

 • Bara 9.4.2018 at 7:54
 • Jaroslava Dušková 9.4.2018 at 8:15

  My jsme se inspirovali u Doktorky Plyšákové a zpíváme si tuto:
  Zuby si čisti čisti ať je máš čistý čistý
  ať je máš bílé jako sníh.
  Čisti je vpředu vzadu, čisti i celou bradu
  každý si oblíbí tvůj smích.
  Peprmint, vitamín nečistoty odstraní
  a přitom krásnou vůni má.
  Zuby si čisti čisti, ať je máš čistý čistý
  to zase znovu povídám.
  Zuby si čisti čisti, ať je máš čistý čistý, ať zase bílý smích máš.
  Zpíváme celou dobu čištění, holky si to užívají, vrtí se do rytmu a opravují mě, když to zpívám špatně. A když mladší dcera byla menší a učila se mluvit, chodila za mnou s tím že chce titi lalala 😀

 • Sylvie 9.4.2018 at 8:16

  Dobrý den, s holkama žádnou básničku ani písničku nepotřebujeme, ale ze svého dětství si vybavuju písničku, kterou sme dostali v rámci prevence ve škole. Už si ale pamatuju jen část. Čisti chrup, čisti chrup, dvakrát denně každý zub… A dál bohužel nevím :-).

 • Veronika 9.4.2018 at 8:30

  My zname takovou tu klasiku Cistim cistim, rizy rizy.. 🙂

 • Slávka 9.4.2018 at 8:31

  Pesničku som vymyslela vždy za pochodu, pri umývaní zúbkov😉.
  Ale mali, máme obľúbenú knižku :
  https://www.martinus.sk/?uItem=153007
  Je super!
  Želám zdravé zúbky.

 • Verča 9.4.2018 at 8:32

  My jsme pred par mesici poridili první kartacek od curaprox. Cistime zatim 8 zoubku, takze si vystacime bohate s basnickou: Rizy, rizy, at jsou bile jako brizy. At jsou bile jako snih, at ma kazdy radost z nich 😉

 • Markéta 9.4.2018 at 8:35

  Nám k osvětě o zoubcích pomohla FÍHA tralala – HOLÚBOK. a O ZÚBKOCH. Pouštíme i při čištění.

 • Andrea 9.4.2018 at 8:38

  U kluků žádnou básničku nepotřebuji, čištění je hrozně baví 😀. Díky za soutěž.

 • Maia Soukupová 9.4.2018 at 8:38

  U cisteni zubu nezpivame, protoze si cistime zuby… tohle me vubec nenapadlo resit 🙂

 • Luci 9.4.2018 at 8:40

  Žádnou básničku či písničku neznám. Dcerka (3,5 roku) si čistí zuby skoro sama, jen ji to pak docistim, abych měla jistotu, že to má vyčištěné všude. Syn (1,5 roku) si moc do pusy nechce nechat sáhnout, protože mu furt rostou zoubky, ale sám si taky rád v puse kartáčkem šťourá. O zuby se snažíme pečovat dětem pečlivě, protože je to důležité a také je důležité, aby se to naučili už od malička. Nedávno jsme byli s manželem na dentální hygieně a dcerka si taky na chvilku sedla do křesla, ukázala zoubky a nechala si vysvětlit, jak o zoubky pečovat. Byla z toho úplně nadšená na všem to několik dní vyprávěla.

 • Michaela Kratochvílová 9.4.2018 at 8:40

  Zádnou básnicku ani pisnicku k cisteni zoubku neznam. My se synem jen rikame Čistím zoubky zoubečky ať jsou jako perličky 😀

 • Pavla Vošahlíková 9.4.2018 at 8:46

  Básničkou neříkáme, ale tu s bříšku známe. A máme přesýpací hodiny s krtečkem 😉 Malý si zoubky čistí sám a pak dočišťujeme 😉 Zubařů se nebojí. A také používáme elmex 😉

 • Monika MIKULOVÁ 9.4.2018 at 8:48

  Mam moc rada Drakovu zubarskou od Raduzy.

 • Pavla 9.4.2018 at 8:50

  Básničku také nemáme, snažím se o tom se synem otevřeně mluvit, on si může vybrat „jak“ se bude čistit, ale prostě ráno a večer je potřeba zuby vyčistit.

 • Petra 9.4.2018 at 8:50

  Znáte to…“zpívate dětem? …no jen když zlobí 😀 „… Ale po počátečních bojích si naše malá čisti zoubky uplne v pohodě

 • Martina Eignerová 9.4.2018 at 8:51

  U nás se zpívá písnička, která mě osobně utkvěla v hlavě ve 3. třídě, kdy u nás ve škole byla prezentace zubní pasty Blend a dent. A doplním tak paní Silvii 🙂
  Čisti chrup, čisti chrup,
  2x denně každý zub.
  Kartáček je jenom tvůj,
  nikomu ho nepujčuj.
  Máš své vlastní bakterie,
  fluorid ti je vždycky smyje.
  Čisti chrup, čisti chrup,
  2x denně každý zub. 😀
  Má to veliký úspěch u dcery už od malička děláme u toho i divadlo

 • Petra 9.4.2018 at 8:51

  Znáte to…“zpívate dětem? …no jen když zlobí 😀 „… Ale po počátečních bojích si naše malá čisti zoubky uplne v pohodě

 • Kacka 9.4.2018 at 8:52

  Zoubkovou rikanku bohuzel zadnou nezname, tak se alespon inspirujeme

 • Míša 9.4.2018 at 8:54

  Soutěžní sada je moc hezká. Zoubky čistíme s již zmíněnou básničkou Čistím zuby, řízy, řízy 🙂

 • Míša 9.4.2018 at 8:54

  Soutěžní sada je moc hezká. Zoubky čistíme s již zmíněnou básničkou Čistím zuby, řízi, řízi 🙂

 • Barbora 9.4.2018 at 8:55

  Básničku říkám už zde několikrát zmíněnou:
  Čistím zoubky řízy, řízy,
  ať jsou bílé jako břízy.
  Vlevo, vpravo a pak vzadu
  horní a pak spodní řadu.
  Ať jsou bílé jako sníh,
  ať má každý radost z nich.
  Jen já tam ještě přidala jednu sloku, aby byla delší ☺:
  Dvakrát denně každý den,
  Ať mé zoubky září jen 😊.
  Zrovna minulý týden jsme byli na preventivní prohlídce a měla jsem velkou radost, jak syn (2r 4měs) krásně spolupracoval. Domluvila jsem se s panem zubařem, že ho nejdřív sveze na křesle a syn pak otevřel pusu dokořán a držel při prohlížení zrcátkem i předvedl skus. Dostali jsme pochvalu za „zoubky jako perličky“. Pak si mohl za odměnu vybrat plastové zvířátko a dostal vtipnou nálepku s motivem Star wars a mottem „Nechť Tě síla provází při čištění zoubků“. Jsem ráda, že jsem si dala při výběru zubaře záležet, je opravdu moc milý k dětem a syn už se teď těší na další prohlídku.
  Ufff, to jsem toho napsala 😁.
  Krásný den a díky za soutěž.

 • Lucie Humlová 9.4.2018 at 8:55

  Téma zoubků je u nás teď hodně aktuální – čistíme hodně pečlivě, používáme Elmex jako vy, sladké sice malá baští, ale ne ve velkém a ne každý den a stejně mě paní zubařka minulý týden na prohlídce šokovala tím, že má dcerka (necelé 4 roky) malý kaz… Probraly jsme možnosti, co dělat, jak udržovat a tak a rozhodla jsem se, nechat ošetřit pod sedací… no upřímně se přiznám, že z toho mám hrůzu, nevím jak zvládnu tu bezmoc, až bude „oblblá“ 🙁 Ale věřím, že je to nejlepší rozhodnutí, nechávat ho zkažený v pusince nechci, aby se nic nezanedbalo a bez sedace by se ošetření nezvládlo, taková hrdinka to není 🙁 Takže tak… 🙁
  No a básničku znám jen tu, co asi většina…Čistím zoubky, řízy řízy…..atd 😀

 • Hana Misery Charvátová 9.4.2018 at 8:55

  Já dcerce zpívám při čištění Když jde malý bobr spát, bobr spát, bobr spát, tak si zuby myje rád, myje myje rád….
  Případně Když jsem šel z hub ztratil jsem zub…
  A taky od Pokondrů To byl zas dneska den bolí zuby zuby zuby, chtěl bych jít někam ven, nevím kudy kudy kudy…
  😊

 • Proprepiaf 9.4.2018 at 8:57

  Ahoj Míšo!
  My už doma pizizuba máme, bohužel si Žíža zub vyrazil dva mesice před druhými narozeninami (špatný krok na štěrkové cestě). O zoubky se ale stará poctivě, u zubaře je vždy chválen, čistí si je o rád 😊
  Když se mi prořízly první zoubky, říkali jsme při čištění „říkanku“.
  „ŘÍZI, ŘÍZI, ŘÍZI, AŤ JSOU BÍLÉ JAKO BŘÍZI“
  Teď nás to čeká zase s Růženkou, ale o ta vypadá, že s kartáčkem sympatizuje 😁 Sada by ale Žižu nesmírně potěšila 😉
  Mějte se krásně, holky ❤️

 • Marie Zikmundová 9.4.2018 at 8:58

  Díky za článek. Náš prcek je ještě malý, takže se s kartáčkem teprve začíná seznamovat a žádné básničky ani písničky zatím neznám. Ráda se inspiruju.

 • Vendula 9.4.2018 at 9:07

  O zoubky se staráme ale abych řekla pravdu žádnou básníčku ani písničku neznám

 • Iveta B. 9.4.2018 at 9:07

  Starší 7 letý syn už má 4x vrtané zoubky, mini kazy na mezizubních prostorech. Takže jsme na radu zubařky přidali i čištění zubní nití.
  Ráno čistím já klasickým kartáčkem a večer si kluci čistí sami el. philips kartáčkem. Básničku nepoužíváme, ale rádi sledují byl jednou jeden život a i díl o zoubkách je oblíbený.
  Iveta

 • Monika Plonková 9.4.2018 at 9:07

  Znám akorát klasiku „Čistím zoubky, řízy, řízy….“ :-)) u nás je čištění zubů neuvěřitelný boj, zkouším vše možné, co mě napadá, jak z toho udělat „zábavu“ a ne nepříjemnou povinnost, ale zatím prohrávám na plné čáře a zuby se u nás čistí bohužel „násilím“

 • Zuzana 9.4.2018 at 9:07

  Hodně jsme s dcerou používaly slovenskou písničku : ZÚBKY, ZÚBKY, ČISTÉ ZRAZU MÁM, ZÚBKY ZVLÁDAM UMÝVAŤ SI SÁM, OD PONDELKA AŽ DO NEDELE, ZÚBKY NECH SÚ ZDRAVÉ VESELÉ! Písnička s videoklipem je na Youtube 😉

 • Monika 9.4.2018 at 9:09

  Zatím žádnou básničku neznám, ale ráda se nějakou s dcerkou naučím.

 • Jana Herrmannova 9.4.2018 at 9:11

  My zpivame „Kdyz jde maly bobr spat, bobr spat, bobr spat, tak si zuby visti rad, zuby cisti rad“ 🙂

 • Katka 9.4.2018 at 9:12

  Tak nasim detem se libi pisnicka Zubozrut nebo taky obcas rikame Cistim zoubky rizy rizy, at jsou bile jako brizy. Cistim kazdy zoubek,at je jako doubek. Vycistime Pepika,Lukase i Patrika. Ale Zubozrut vede. A nejvice u cisteni zubu pouzivam vetu „otevri pusu, otevri pusu… “ se synem 5let uz je to pohoda, dcera skoro 3roky, s ni to jsou obcas nervy 😇 ale cistime kazdy den, jsou veci, ktery se dodrzet musi at se jim to libi nebo ne. Zuby jsou neco, ceho si clovek vsime na ostatnich hned. A preci vrtani moc prijemne neni, tak cim pozdeji to zaziji, tim lip. Zrovna tento mesic nas ceka zubni prohlidka. Tak doufam, ze bude vse v poradku.

  • Katka 9.4.2018 at 9:14

   Vlozila jsem spatny email. Tak opravuji a snad neva😊

 • Katka Röslerová 9.4.2018 at 9:15

  U nás se čistí s básničkou Čistím zoubky, řízy, řízy, ať jsou bílé jako břízy….
  Někdy musím mladší dítko s kartáčkem nahánět, ale je to postupně lepší a lepší 🙂
  Moc se mi nápad na uchovávání zoubků líbí a peníze ani sladkosti nemám v plánu dávat taky 😉

 • Lenka 9.4.2018 at 9:18

  Dobrý den,
  u nás zatím stačí vyjmenovávat zvířata, která při křiku otevírají pusu a dcerka otevírá a řve taky… Takže při čištění zubů je u nás lev, tygr, krokodýl a další 🙂

 • Eva 9.4.2018 at 9:21

  Speciální písničku neznám, většinou zpívám lidovky – Skákal pes, Leze kočka dírou apod, jen v úpravě se jmény dětí 🙂

 • Barča 9.4.2018 at 9:23

  My jsme na čištění zoubků nepoužívali tématickou písničku ani básničku, u nás se ujala písnička Starý čáp, ani nevím, jak to vzniklo, ale dcera to vyžadovala 😀 teď už chvíli nechce zpívat nic, soustředíme se jenom na čištění 🙂

 • Darina 9.4.2018 at 9:28

  To jsou krásné ceny. Básničku známe Čistím zoubky říži říži, ať jsou bílé jako břízy…

 • Lenka 9.4.2018 at 9:31

  Hezké ráno, básničku znám jen čistím zoubky řízy, řízy, ať jsou bílé jako břízy. Ale nepoužíváme, čistíme i bez ní. Pokud se holkám někdy nechce, vyprávíme o červíčkách, kteří se rádi zavrtávají do nečištěných zoubků. Ale zato strávíme v obchodě dlouuuuuhý čas výběrem kartáčků. Což o mě, já bych vybrala rychle, ale holky si to musí vždy pořádně rozmyslet a třikrát změnit výběr 😀

 • Jana Svobodová 9.4.2018 at 9:31

  Šup kartáčku do chaloupky, vyčistíme všechny zoubky. Proč by byla pusa smutná, zubní pasta zoubkům chutná.

 • sona.min 9.4.2018 at 9:33

  Zuby cistime pravidelne i ked nekdy je to boj kto z koho. Basnicku znam jedinou. Zubky cistim rizi rizi at jsou bile jako brizy. 🙂

 • Martina 9.4.2018 at 9:35

  Ze začátku jsme říkávaly básničku: Čistím zoubky řízy, řízy, ať jsou bílé jako břízy. Vpravo, vlevo, vpředu, vzadu, horní a pak dolní řadu.
  Ať jsou bílé jako sníh, ať má každý radost z nich. Pak jsme změnily na poslouchání písničky „Zubožrout“. Ani to nebylo tak o tom o čem se zpívá (nebo říkala básnička) ale hlavně o délce aby zoubky jen nepošolíchala a bylo hotovo. Teď chodíme i na dentální hygienu a čištění je už lepší 😉

 • Luci 9.4.2018 at 9:36

  U nás frčí Miro Jaroš 😀 Sdílím na fb 🙂

 • Helena Pandulova 9.4.2018 at 9:36

  Jeden zoubek, druhý , třetí … Čisťeme si zoubky děti … Dominiček , Simonka,
  zoubky budou čisté a bílé jako má tatínek i maminka ❤❤❤😀
  To je naše básnička při čištění zoubků 👦👧👨👩😘

 • Ingrid 9.4.2018 at 9:36

  Dekuji za dalsi „zdravy“ clanek :). Musim rict, ze bez basnicky bychom to tenkrat male miminko nenalakali na cisteni zoubku. Basnicka je Cistim zoubky rizy rizy, jak uz sem psali ostatni… A ted hodne funguje to, ze druhym kartackem cistime zoubky krteckovi, kacence a vsem, co se zrovna v koupelne nachazi :D.

 • Marcela 9.4.2018 at 9:38

  Basnicku nemáme, děti si rady čistí zoubky i bez ni.

 • Soňa Mašková 9.4.2018 at 9:38

  My říkáme: jeden zoubek, druhý třetí, čistí si je všechny děti. Ted se „jméno dítěte“ chlubí, jak má krásně čisté zuby.
  Ale je krátká, tak musíme několikrát opakovat 🙂

 • Jitka 9.4.2018 at 9:48

  My jsme také používali již zmiňovanou básničku čistím zoubky řízy řízy… Ale zhruba od dvou let se jí víc líbí písnička Když jde malý bobr spát. Takže od té doby zpíváme tuhle a během čištění stihnem zazpívat všechny tři sloky 🙂 Jediné co mě trápí je, že má naše adélka i přes pečlivé čištění na zoubkách černý pigment. Zubař sice říkal že to není problém, že je to jen estetická věc, ale mě to přijde hrozný a hlavně když to má na předních zoubkách… Tak snad se mu to příště podaří vyčistit 🙁

 • Martina 9.4.2018 at 9:49

  Od prvního zoubku nebyl problém s čištěním, ale čím byla starší tím to více flákala, a nechtěla od nás dočišťovat. Pak nám zabrala básnička: Čistím zoubky řízi řízi, ať jsou bílé jako břízy. Vlevo, vpravo, vpředu, vzadu, vyčistím i spodní řadu. Ať jsou bílé jako sníh a každý má radost z nich! a zoubky si nechala krásně vyčistit. Ale s nástupem do školky přišel opět bojkot a pomohla nám zase písnička „Zubožrout“. No a protože si s nástupem do školy opět myslela, že čištění zoubků není tolik potřeba, začaly jsme chodit na dentální hygienu a už si zoubky zase pečlivě čistí, protože je chce mít krásné a chce být pochválení při každé další návštěvě hygienistky a paní zubařky. Občas ještě pustíme písničku,a le to spíše kvůli délce čištění aby to nebylo jen šup šup 😉 A taky nám občas pomohou takové zabarvovací tabletky, které nám ukážou kde jsou zoubky špatně vyčištěné.

 • Petra 9.4.2018 at 9:56

  Zuby si čisti čisti ať je máš čistý čistý
  ať je máš bílé jako sníh.
  Čisti je vpředu vzadu, čisti i celou bradu
  každý si oblíbí tvůj smích.
  Peprmint, vitamín nečistoty odstraní
  a přitom krásnou vůni má.
  Zuby si čisti čisti, ať je máš čistý čistý
  to zase znovu povídám.
  Zuby si čisti čisti, ať je máš čistý čistý, ať zase bílý smích máš.

  Také písničku z doktorky Plyšákové… Tu mají obě děti moc rády.

 • Eliška Gřešková 9.4.2018 at 10:01

  Krásný den Míšo, tak tato soutěž se mi tuze moc líbí. Děkuji za tip. Ja mému synovi dávám pastu Logodent. Dávám ji kvůli tomu, že se smí polykat. Měla bych raději přejít na nějakou jinou?
  Ja synovi a teď i dceři zpívám písničku Ja jsem muzikant. Teda spíš necham melodii, ale text změním.
  Já jsem Filípek (Klaudinka) a čištění mám tuze rád, my jsem zoubečky, co rády čištění. Já mám tento kartáček, my ho známe taky. A co to zubání, tak nám ho teď ukaž, šmidly, šmidly, šmidly, šmidly,šmidly zoubečky?? … Koukám, že už jsem dlouho doma a je třeba jít do práce. Snad to ty dva roky přežiju ve zdraví 😂😂😂😂😂 Krásný den 💖

 • Kateřina Vítů 9.4.2018 at 10:02

  Když chceš čisté zoubky mít,
  musíš si je vyčistit.
  Jeden zoubek, druhý, třetí,
  čistí si je všechny děti.
  Pak se Kuba chlubí,
  jak má krásné zuby.

 • Barbora 9.4.2018 at 10:03

  Cistim zoubky, rizy rizy, at jsou bile jako brizy.
  Cistim zoubky, rizy riz, at jsou bile jako snih.
  Vrpravi, vlevo, vpredu, vzadu, horni a pak dolni radu.
  Cistim zoubky, rizy riz, at ma kazdy radost z nich.

 • Veru Kolocová 9.4.2018 at 10:06

  U nás také básnička „Čistím zoubky, řízi, řízi….“ a pak anglická písnička (video) „Brush your teeth“ 🙂

 • Martina Holičková 9.4.2018 at 10:09

  Tento článek mi jde vhod, zrovna, když se prořízly první dva zoubky a chystám se na první seznamování s kartáčkem! Básničku žádnou neznám, ale určitě se v komentářích inspiruji a později využiji, protože mi je jasné, že čištění zoubků „jen tak bez ničeho“ nebude tu naši malou bazilišku bavit 😎

 • Lenka 9.4.2018 at 10:13

  Dobrý den, u nás doma začíná být toto téma velmi aktuální. Dcera má už 2 prořezané zuby, tak dostává ráno a před spaním do ruky silikonový kartáček, a sedíme spolu v koupelně a čistíme. Žádnou básničku vysloveně na čištění zubů neznám, ale jako malé mi rodiče zpívali Když jde malý bobr spát, a ten si v jedné sloce i čistil zuby, takže ta by se mohla počítat 🙂

 • Lada 9.4.2018 at 10:15

  My se synem zpívali básnicku: čistím zoubky, řízy, řízy, ať jsou bílé jako břízy… s Dcerkou už jsem vymyslela podle situace. Ta to bytostně nesnáší 😀

 • Zuzana štatská 9.4.2018 at 10:20

  Čistím zoubky řízy, řízy
  ať jsou bílé jako břízy.
  Vpravo, vlevo, vpředu, vzadu, horní a pak dolní řadu.
  Ať jsou bílé jako sníh, ať má každý radost z nich.
  Ale většinou čistíme bez básničky. Já dočistím dětem a ony zase mně 🙂

 • Lucie 9.4.2018 at 10:20

  Dětem ve školce jsem říkala tuhle:Čistím zoubky řízy, řízy,
  ať jsou bílé jako břízy.
  Vlevo, vpravo a pak vzadu
  horní a pak spodní řadu.
  Ať jsou bílé jako sníh,
  ať má každý radost z nich.
  Doma se obědem bez básničky

 • Alena Hájková 9.4.2018 at 10:22

  My žádnou písničku nezpíváme, čistím jí zoubky ve vaně a když je hodná a spolupracuje, může si pak ve vaně chvilku čabrat s vodou. Většinou nám to jde krásně, už má tři, takže přes den si je čistí sama a já hlídám a večer je čistím já, abych měla jistotu, že je to pořádně vyčištěno.

 • Aneta 9.4.2018 at 10:22

  Pamatuji si jeste pisnicku co jsme zpivali ve skolce po obede kdyz jsme sli myt zoubky. Zpivam ted synovi. Ted uz jen obcas, ale cca kolem roku to byl jediny zpusob jak mu je slo umyt. Pisnicka je ale polsky od fasolek „szczotks, kubek, pasta“

 • Pavla 9.4.2018 at 10:26

  Čistím zoubky řízy, řízy
  ať jsou bílé jako břízy.
  Vpravo, vlevo, vpředu, vzadu, horní a pak dolní řadu.
  Ať jsou bílé jako sníh, ať má každý radost z nich.
  Jediná co známe 🙂

 • Kára 9.4.2018 at 10:28

  Znám Čistím zoubky řízy, řízy, ať jsou bílé jako břízy. Ale nepoužíváme ji. Někdy zpívám Když jde malý bobr spát a někdy cokoli na přání 😀

 • Veronika Mikuskova 9.4.2018 at 10:30

  Ahoj Miso,
  takze jako vzdy sleduji pres mejlik, na fb i na ig 🙂 ☘️☘️☘️
  A koupelnovou basnicku znam a pouzivam jen tudle: mydlo mydlo vonave, na ty ruce spinave :-))) Ale na zuby zadnou 🤔 Tak co treba, zubni pasta vonava, na ty zoubky spinave 😳😅 no moc se to nerymuje, ja vim 😂 Ale v patek jdeme k pani zubarce na zubni prohlidku, tak treba se tam nejakou peknou basnicku dozvime 👍😉

  Zdravi Verca a Sofca

 • Martina T. 9.4.2018 at 10:32

  U nás bohužel žádné básničky ani písničky nezabírají (16m), tak doufám, že časem se to změní a čištění zubů nebude takový boj. Co se týče past s fluoridem-četla jsem naopak názory, že vhodné nejsou?

 • Nela 9.4.2018 at 10:41

  Pisnicky u nas moc neboduji, snad jen Kdyz jde maly bobr spat, tak si zuby cisti rad😂😂😂 Ale rada se inspiruji, u nas je cisteni stale docela boj😐😐😐

 • Veru 9.4.2018 at 10:42

  Tak písničku neznám 🙂 ale naše děti mají přesýpací hodiny se smajlíkem a veselé držáky se jmény na kartáček. Snažím se jim čas strávený nad čištěním zoubků co nejvíce zpříjemnit…a zoubky si čistí rádi a dobrovolně, až nastane období, kdy si zoubky budou čistit neradi, tak pridame pisnicku 🙂

 • Petra M 9.4.2018 at 10:44

  Básničku na čištění zoubků znám také pouze tu s břízou. Jinak naštěstí ani jedno naše dítko nemá s čištěním zoubků problém. Synovi před měsícem vypadl první zoubek, chtěl ho nechat na památku, ale jinak mi to přijde spíš morbidní nechávat dětské zoubky „na památku“ 🙂

 • Kateřina 9.4.2018 at 10:54

  Zuby u nás hororová kapitola trochu :D…dcera si je od počátku odmítala čistit, kamarádka zubařka (nedám na ní teda dopustit, ale s tímhle jsem dost bojovala) doporučovala prostě zalehnout a vyčistit. Dost traumatizující pro obě strany. Naštěstí už toto období pominulo a teď už zvládáme, chvíli ona a pak já či tatínek. Básničky u nás nezabíraly, chvíli vyprávění o bacilech a honění jich kartáčkem 🙂 Nakonec nejvíce pomohly různé knížky (Dědečku vyprávěj) a články (v Puntíku třeba). V červnu nás čeká druhá preventivní prohlídka, tak jsem zvědavá. 🙂

 • Květa Sedláčková 9.4.2018 at 10:56

  My máme oblíbenou říkanku:
  Čistím zoubky řízy, řízy,
  ať jsou bílé jako břízy.
  Vpravo, vlevo, vpředu, vzadu,
  horní, a pak dolní řadu,
  ať jsou bílé jako sníh,
  ať má (u nás Kačka, Lucka, David)… radost z nich.
  Každý zatím nemá nikdo, předškolačce Kačence vypadl první zub teprve nedávno. Čištění zubů se všem líbí, naštěstí.

 • Adéla 9.4.2018 at 11:05

  Básničku neznám. Až půjde malý spát, ráda si tu ale projdu příspěvky. Čistím pravidelně..občas to jde, občas je to trochu boj, ale je to věc, ve které nikdy s manželem neustupujeme.

 • Irena Durdilová 9.4.2018 at 11:06

  My žádnou speciální básničku neznáme, u čištění si zpíváme, aktuálně kočka leze dírou. Zoubky čistím nejdříve já, potom malá sama. Už odmala používáme zubní pastu Elmex a mohu jen doporučit.

 • Hana 9.4.2018 at 11:07

  Ano, pouzivali jsme známé „Cistim zoubky rizy, rizy“, ted uz to není třeba 🙂

 • Veronika 9.4.2018 at 11:09

  Dobry den, znam jen tu zminenou vyse s brizami:)

 • Katka 9.4.2018 at 11:11

  Se starším synem používáme stále básničku Čistím zoubky řízy řízy… Výdrží díky ní u čištění delší dobu 🙂

 • Katharina 9.4.2018 at 11:22

  Naší dcerce bude teprve rok, ale zoubky čistíme od prvních zoubků (teď nám aktuálně roste sedmý a osmý). Ráno a večer čistíme kartáčkem s básničkou, přes den utíráme zoubky gázou. A tady je básnička: Čistím zoubky řízy, řízy, ať jsou bílé jako břízy.
  Pomalu se ale budeme muset naučit básničku delší. Jak bude přibývat zoubků, tato by nám už asi nestačila.

 • Verča S 9.4.2018 at 11:35

  Čistím zoubky každý den, moji zubním kartáček. Každý přeci dávno vi, že se čistí pro zdraví 🙂

 • Katka 9.4.2018 at 11:51

  Klasika je Čistím zoubky řízy, řízy… ale je moc krátká, takže většinou říkám jiné „nezubní“ básničky – pokud se k tomu vůbec dostanu, aktuálně nám vládne období vzdoru, takže jsem ráda, když zuby vyčistíme jednou denně :-/

 • Jana F. 9.4.2018 at 11:53

  My zpíváme když jde malý bobr spát, task si zuby myje rád. Starší teď bojkotuje zubní pastu, vybral si sám v obchodě a stejně ji nechce. Mladší zase čistí pořád.

 • Romana 9.4.2018 at 12:00

  Skvělý článek…opět ! 🙂 A soutěž je víc než krásná! My tedy někdy s čištěním bojujeme, tak že mooc ráda se přiučím nějakým básničkám k veselejšímu čištění:)

 • Nikol Červinková 9.4.2018 at 12:32

  Bohužel žádnou neznam8. Se zubama taky hodně bojujeme, aby na mě pusinku vůbec otevřel …

 • Jana Janštová 9.4.2018 at 12:34

  Dobry den,hezky clanek 🙂 s mladsim synem obcas pri cisteni bojujeme,pomaha,kdyz nekdo cisti jemu a on muze zaroven cistit mamce nebo tatovi 🙂 se starsim synem jsme obcas rikali Cistim zoubky,rizy rizy,at jsou bile jako brizy…,ale ted spis uz ne 🙂 cisti rad a i u doktorky jsou oba sikovni <3

 • Hanka 9.4.2018 at 12:35

  Vasnicku znan a to jiz zminovanou o brize, sleduji a sdilim;-)haany@seznam.cz

 • Tereza Krestova 9.4.2018 at 12:49

  Zrovna se nam clanek hodi!!!! Nam vylezly ted prvni zoubky a uz se nam klubou dalsi…prave premyslim, kdy zacit s cistenim a cim cistit, proto diky za clanek a inspiraci basnicek na cisteni zoubku. Za me zadna vila taky neexistovala a prijde mi inspirace s koralkami pekna a zajimava.

 • Radka 9.4.2018 at 12:52

  Osobně žádnou básničku k čištění zoubků neznám a ani jsme zatím po žádné nepátrala. Ale díky tomuto článku budu nějakou znát 🙂

 • Martina V 9.4.2018 at 12:53

  My take jedeme básnicku brizovou, s osvetou proc zoubky cistit pomohl hodne kolem druheho roku zoubkovy dil serialu Byl jednou jeden zivot 🙂

 • Martina 9.4.2018 at 12:54

  Děkuji za zajímavý článek. Básničku žádnou nepoužíváme. Zarazilo mě používání fluoridových tablet. Nevím o nikom v okolí, kdo by je používal, resp. dostal doporučení od zubaře. Já bych je pro děti nechtěla. Do dvou let jsem jim dávala pastu bez fluoru, než se jí naučili plivat. Dcera už má některé zuby stálé a používá 1x týdně Elmex gelée. O fluoru se toho píše dost kontroverzního a vzhledem k tomu, že nejde o život, ale „jen“ o zuby, tak jsem spíš zdrženlivá. Mají každý po jednom kazu (3 a 7 let). Pyšná na to tedy nejsem a hlavní viník je u nás přemíra sladkostí (hlavně od babiček, ve škole, na kroužcích, od kamarádů atd. – bombón se dnes „fasuje“ úplně všude a zkuste to vysvětlit 3 letému dítěti, že on to jíst nebudu, když všichni ostatní dostali…). Domů se to snažím nekupovat a úplně jsem zrušila šťávy a sirupy. Max. 1x týdně otevřu mošt nebo džus. Už ani neprotestují:-)

 • Lucka 9.4.2018 at 13:00

  Zatim malemu cistim zuby ja a on spis jen tak okusuje kartacek, ale jako rutina se to u nas pekne uchytilo a na cisteni se vylozene tesi. Nejvic samozrejme kdyz si vybere novy kartacek nebo pastu. Zadna pisnicka me teda nenapada a zoubkovou vilu asi taky praktikovat nebudem, ale nejakou odmenu za prvni vypadly zoubek budeme muset casem vymyslet 🙂 Lucka (luciepatkova@seznam.cz)

 • Kačas 9.4.2018 at 13:07

  Miso, tak tohle je bomba!!!😊 jako zubni lekarka moc dekuju za sireni osvety i v nasem oboru!😉 a basnicky si skladame samy!
  Vycistime zuby, at nam koukaj z huby, samy bily perlicky, zari jako hvezdicky!
  Puci, puci, puci, zavidej mi kluci, ze mam zubu plnou hubu, krasna holka to ja budu, krasna holka ja uz jsem, kracim rovnou za nosem! Nekdy spadnu, hned se zvednu a nekdy se ani nehnu!😉😂😇 konec uz rika Terka se mnou po svym, takze “ně ňu”!

 • Hanka 9.4.2018 at 13:09

  My tedy basnicku nemáme, spis já říkám co me napadne a někdy se to i rymuje😀 a pak taky počítáme do 10… teď nás čeká čištění zubu i našich dvojcatek, jsem na holky zvedava😀

 • Monika 9.4.2018 at 13:12

  My při čištění říkáme: Řízy, řízy, řízy, ať jsme bílé jako břízy. Vlevo, vpravo, nahoře a dole. Řízy, řízy, říz, ať jsme bílé jako sníh, ať má každý radost z nich 🙂

 • Klára Toša 9.4.2018 at 13:16

  My jedeme: Když jde malý bobr spát, bobr spát, bobr spát, tak si zoubky čistí rád, čistí zoubký rád. Postaví se na zadní,…jenom bobře nespadni, jenom nespadni 😉

 • Kristyna Sponerova 9.4.2018 at 13:26

  Tak my basnicku žádnou neznáme a nepouzivame, ale už jsem zde našla krasne tipy, takže dekuji ☺️ Třeba dceři později pomohou, zatím ji musím zakleknout a vyčistit i proti její vůli.

 • JANA Chichi 9.4.2018 at 13:29

  Krásný článek, Míšo. U nás doma čistíme zoubky pravidelně a už od prvních vykouklých zoubků, horní patru říkáme básničku Čistím zoubky, řízy, řízy. atd. a dolnímu zase Když chceš zdravé zoubky mít, musíš si je vyčisti….Je to skvělé, udrží pozornost dítěte, ale spíš to synků vkládám do paměti, chci aby některé věci, prostě měli stále na paměti 🙂

 • Patockova 9.4.2018 at 13:32

  Dobry den, my nekdy zpivame Kdyz jde maly bobr spat.

 • Nikol 9.4.2018 at 13:41

  Děkuji za super clanek.U nas basnicka zadna,ale napravim a uz jsem si jich tu par opsala.U nas je cisteni zubu opravdu velky boj a po dlouhe dobe ukazovani,premlouvani a domluvam to konci hysterickym vystupem.Vadi mu strkat si do pusy kartacek a to jsme jich vyzkouseli vice i s ruznymi obrazky,motivy.No snad bude lepe.

 • Pavlína Martinů 9.4.2018 at 13:52

  Fíha tralala Kucky kucky, má úžasný klip s bacilama (není zoubková, ale nám od té doby sedí bacily na stoličkách a čistíme si je vzájemně.)

 • Kristýna 9.4.2018 at 14:13

  My taky zpíváme jen Když jde malý bobr spát, takže mooc děkuji za inspirace!! 🙂

 • Lenka K. 9.4.2018 at 14:17

  Se starší dcerou jsme zpívaly: „Když jde malý bobr spát… tak si čistí zuby rád“. Má to tři sloky a než se to celý přezpívá, tak to nejméně 2 minuty dá. Ale mladší (necelé 2 roky) řve už jen co vidí kartáček. Ta si nechá vyčistit zuby jen u pohádky na PC.

 • Jana Seidlová 9.4.2018 at 14:28

  U nás frčí písnička od LBB This Is The Way We Brush Our Teeth. Sleduji na fb.

 • Kristýna 9.4.2018 at 14:35

  Písnička Veselé zubky od Miro Jaroše – ta je u nás velmi oblíbená 🙂

 • Veronika Mlejnková 9.4.2018 at 14:44

  Manžel vymyslel jen takovou rychlou krátkou básničku, Cistim zuby, cistim rad, kartáček je kamarád 🙂
  Taky pouzivame Elmex pastu 🙂 Čistíme už od prvního zoubku a malý s tím vůbec nemá žádný problém a hezky si zoubky nechá vyčistit 🙂

 • Katka 9.4.2018 at 14:54

  Dceři od malička říkám básničku „Jede, jede mašinka“, kterou mně jako malé říkala moje mamka. Není to o zoubkách, ale držíme rodinnou tradici 🙂

 • Pavlína Rytířová 9.4.2018 at 15:12

  Básničku zatím žádnou neznám, takže už se těším, co tu budou a hned je ukládám. U nás čištění zubů je zatím neproveditelný. Zkousne kartáček, vycucá pastu a konec! Zuby mi ani neukáže. Moc nevím, co s tím.

 • EL 9.4.2018 at 15:17

  Ahoj, díky za článek. Kdysi jsme používali tuhle básničku – Čistím zoubky řízy, řízy, ať jsou bílé jako břízy. Vlevo, vpravo a pak vzadu horní a pak spodní řadu. Ať jsou bílé jako sníh, ať má každý radost z nich. EL

 • Alžběta 9.4.2018 at 15:57

  Dobrý den Míšo,

  děkuji za článek. Syn má v 11ti měsících 6 zoubků, čistíme na střídačku silikonovým nebo curaprox kartáčkem. Podle nálady, ale zatím se mu to moc nelíbí. Kdy je podle vás vhodné začít používat pastu, naše pediatrička nám to zatím nedoporučila.

  Básničky si vymýšlím,protože žádnou neznám. Tímto děkuji ostatním čtenářkám za tipy. A pokud by měl někdo tip na dobrého dětského zubaře v Praze, budu moc vděčná.

 • Taťána 9.4.2018 at 16:09

  My máme bášničku – resp. písničku co jsem sama vymyslela.. no taková jednoduchá, ale baví ho 🙂 „my čistíme zoubky, zoubky.. zoubky, zoubky.. my čistíme zoubky.. zoubky zoubky zkoubky. Kde je novej zoubek? Ten vyčistíme… kde je novej zoubek, ten vyčistíme“. Nooo s melodií to zní tedy mnohem lépe než takhle napsané :)))) Hezký den všem

 • Veronika Skalská 9.4.2018 at 16:36

  Tuto básničku milovaly dětičky ve školce, které jsem učila a teď ji říkám při čištění prvních zoubků i dcerce:

  Čistím zoubky řízy řízy,
  ať jsou bílé jako břízy.
  Vlevo, vpravo, vpředu, vzadu,
  horní a pak dolní řadu.
  Ať jsou bílé jako sníh,
  ať má každý radost z nich 🙂

 • Jana 9.4.2018 at 17:18

  Miso, opet dekujeme za super clanek…
  jednu rychlou rikanku si zpivame pred cistenim: Cistit zoubky, cistit zoubky umi kazdy sam, trochu pasty na kartacku do pusy si dam.
  sdilime i na fc…
  🙂

 • Petra Jones 9.4.2018 at 17:41

  Míšo, děkuju za hezký poučný a inspirativní článek – jako vždy. Žádnou básničku neznám a ani mi nikdo básničku při čištění zoubků neříkal. Dcera si je tak nějak čistí sama a pak si je nechá dočistit. Zubní vílu jsem taky neznala z dětských let. Ale nápad s korálky je skvělý.

 • Terka 9.4.2018 at 19:28

  Přímo o zoubkách žádnou neznáme, ale zpíváme jakékoliv, jen aby to trochu odvedlo pozornost od čištění. A celkem to zabírá. A pak taky chytáme za zoubkama různé pohádkové postavičky a mršky se pořád schovávají a to má u staršího úspěch veliký. A zuby jsou vyčištěné dokonale 😉

 • Eva 9.4.2018 at 20:03

  Malé už budou tři a stále čistíme přírodní Weledou, tak nevím, zda to neděláme špatně…?
  Zoubky pečlivě čistíme a zatím je všechno v pořádku.
  Speciální písničku ani básničku nemáme, ale občas jí zpívám:
  „Když jsem šel z hub, ztratil jsem zub,
  našla ho Johana s dlouhyma nohama.
  Já na ni dup: dej sem ten zub,
  nebo ti vytrhnu z drdolu chlup.“
  To na mě pak kouká s otevřenou pusinkou a já čistím :)))

 • Lucie 9.4.2018 at 20:07

  Krásný večer, my úplně speciální pisnicku nemáme, ale zpívam co mě zrovna napadne☺kdysi bylo krátké období, kdy dcera stávkovala a byl u čištění vždycky stres, ale vyřešili jsme to nalepovacími smajlíky pod obrázky zoubků v tabulce pondělí až neděle. Smajlíky byly vysmate a zamračené a podle toho, jak to šlo, se lepil smajlík☺děti chtějí mit všechny vysmate, tak se vše postupne uklidnilo. Teď už jsme po stěhování tabulku ani nevylepili a čištění je dál super☺Hezký večer všem☺

 • Veronika 9.4.2018 at 20:36

  Nekde uz driv jsem videla tu basnicku, „Cistim zoubky rizy, rizy….“, kterou zna ocividne hodne maminek😊.a jinak vzdycky vycistim zoubky male ja nebo manzel a pak ji necham samotnou, i kdyz je malicka na to jeste, tak at se cvici.

 • Dáša Kovalova 9.4.2018 at 20:51

  My zpíváme spíše pro radost písnicku od Miro Jaroše – ZOUBKY. Zoubky cistime radi a dělime se o práci se synem. Nejdříve on a pak já nebo tatinek😉

 • Vendula 9.4.2018 at 20:51

  Teď už u čištění jen občas počítáme nebo zpíváme, podle nálady. Ale dřív jsme zpívali vždycky a různé písničky, podle toho co bylo zrovna v kurzu.

 • karolina 9.4.2018 at 20:53

  Nám zatím zoubky jen rostou a ještě jsme de nedostali k čištění ale určitě nějakou tu říkanku, basnicku budeme pouzivat aby nám to šlo lépe

 • Janka 9.4.2018 at 20:54

  Krásný večer, my čistíme od doby co zoubky vylezly a ikdyž už se teď dcerce moc nechce ,(2 roky a půl), tak ví, že bez vyčištění se prostě nejde do postýlky… A my říkáme:
  Ukaž zoubky broučínku,
  budem čistit chvilinku,
  vyčistím je zleva, zprava,
  zoubečkům to vubec neva.
  Z pasty dělám bublání,
  to kazíky vyhání .
  Vypláchni si pusinku,
  nepoplivej maminku 😀
  Líbí se jí mnohem víc, než ta klasická basička 🙂

 • Anna 9.4.2018 at 20:58

  Někdy říkáme variantu už mnohokrát zde zmíněné básničky: Čistím zoubky řízy řízy, aby byly jako břízy. Vlevo, vpravo, vpředu, vzadu, horní a pak dolní řadu. Teď se (jméno dítěte) chlubí, jak má krásné (čisté, bílé, zdravé, … přidávám podle toho, jak dlouho ještě potřebuji čistit) zuby.

 • Šárka 9.4.2018 at 21:07

  Hezký večer, básničku, žádnou neznám, ale určitě si vyberu z tech co tady maminky napsaly:-)Šárka

 • Kateřina Mejtská 9.4.2018 at 21:15

  Dobrý večer, naši kluci znají : Čistím zoubky řízy, řízy, ať jsou bílé jako břízy, ať jsou čisté jako sníh, ať má každý radost z nich.
  Hezký večer Katka

 • Květa Hanáková 9.4.2018 at 21:22

  Basnicku zadnou nezname. Ale mela dcera obdobi,kdy si zoubky cistit nrchtela,kazdy zoubek jsme pojmenovaly a ja vzdy rekla,uz sis vycistila Anicku…? To nam zabralo.

 • Aneta 9.4.2018 at 21:46

  Holky zboznuji pisnicky od Mira Jaroše,poucne a rytmicky naladene Trvale zubky a Zubni kefky.Anebo si vypravime o ,zubozrutoch,:)

 • kata 9.4.2018 at 21:50

  ahoj, tak náš malej už kazy na předních zubech bohužel má – je mu dva a půl roku. Začalo to po zápalu plic, když dostal antihismatika a kortikoidní inhalátor. čištění zůbu je boj, musím prostě chytnout a vyčistit – vytrpěl si při jejich růstu. básničky, zrcadlo, sourozenci.. nic nezabírá. prostě do pusy dát kartáček nechce. sourozenci ale taky po kapkách na alergii měli kazy, dokonce to tam píšou. ale ted na nových zubech už jsou ok. taky z exemů vyrostli..ale ti neměli kortikoidy…

 • Lucie Johaníková 9.4.2018 at 21:53

  My jsme jednu dobu říkali:
  Čistíme čistíme, zdraví si tím jistíme.
  Ještě horní zoubky, do veliké hloubky.
  Vyčistíme zub, ať je zdravý chrup.
  Ale byl „problém“, že jak se malý básničku naučil, tak ji říkal se mnou a při mluvení se zuby čistí dost špatně 🙂 Když bylo období, že si zuby čistit nechtěl, tak nám pomohlo, že pak za odměnu mohl vyčistit zuby mně. A pomalu nám začíná péče o nejmenší zoubky zase od začátku, malé slečně se právě klubou první dva.

 • Helena 9.4.2018 at 21:53

  Známe dvě básničky: Čistím zoubky řízy, řízy, ať jsou silné jako břízy, ať jsou bílé jako sníh, ať má každý radost z nich. 🙂 A nebo: Čistím zoubky každý den, malým zubním kartáčkem. O zoubky se pěkně starám, pěkný pozor na ně dávám. Každý přece dobře ví, že je čistí pro zdraví 🙂 No, a jen jsem chtěla dodat, že moje skoro tříletá dcera též bere každý den fluoridové tabletky. Dcera měla v roce 12 zubů a už zkažené! Já si myslela, že se zoubky začínají čistit, když dítě dostává nějaké sladké dobrotky. Kolem roku se jí začaly dělat takové flíčky na zubech a já zděšená, že to jsou kazy…náš pediatr říkal, že se nemusím bát, že dokaď nejí sladký, tak jí zoubky čistit nemám a ty flíčky, že prej je to od mateřského mléka. V roce a půl, jsem poprvé navštívila s dcerou zubaře a ten se úplně zděsil, že prej čím tak malé díte krmím a co jí dávám k pití. V té době měla dcera už 20zubů a totálně zkažené. Kojená do dvou let, dudlík nikdy neměla a nějakou tu sladkou křupky jsem zažala dávat až od dvou let a sladké nápoje nepodáváme. Takže teď před třetími narozeninami si sice krásně čistí zouky, ale horní 4zuby uražené a kazy ani počítat nebudu. Snad jí ty tabletky pomůžou a druhé zuby budou krásné.. Ještě jsem chtěla poděkovat za tipy na knížky, hry a aktivity! Jsou naprosto úžasné, naše knihovnička se plní čím dál více, nikdy bych neřekla, že bych tak utrácela za knihy pro děti! 😀

 • ZuzKa 9.4.2018 at 21:53

  Čistím zoubky řízy řízy, ať jsou bílé jako břízy.

 • Helena Kotrchová 9.4.2018 at 22:09

  Znam asi dve,ale zadne nepouzivame. Od zacatku si cistime zuby spolu a zatim to vychazi. Pokud se dceri obcas nechce, cistime si zuby navzajem 😉

 • zuzana 9.4.2018 at 22:11

  jojo, malej recituje i když si hraje s play doh sadou zubař

  Čistím zoubky řízy, řízy, ať jsou bílé, jako břízy.

  Čistím každý zoubek, ať je silný, jako doubek.

  Jeden zub a druhý zub, ať mám čistý celý chrup.

  Vpravo, vlevo, vpředu, vzadu, horní a pak dolní řadu.

  Ať jsou bílé jako sníh, ať má každý radost z nich!

 • Misa 9.4.2018 at 22:19

  Písničku zpívám zrovna tu, která je nejoblíbenější. Ale i tak je to boj. Dvouletá si chce cistit sama, starsi to odflaknou. Bohuzel nejstarsi by mohla zit jenom ze sladkosti a na zoubcich je to znat.

 • Lenka Hermanová 9.4.2018 at 23:15

  Bylo období, kdy jsme s čištěním zoubků u staršího syna trochu bojovali, takže jsme zkoušeli snad všechno. I básničky. Třeba: Šup kartáčku do chaloupky, vyčistíme všechny zoubky. Proč by byla pusa smutná, sladká pasta zoubkům chutná. 😉

 • Jolana 10.4.2018 at 0:53

  Zrovna dnes si syn našel první zub, který co nevidět vypadne.
  Na otázku, co by si přál od ZOUBKOVÉ VÍLY odpověděl, že by si nejvíce přál vidět ZOUBKOVOU VÍLU…..
  Písnička ve verzi syna:
  ,,Čistím zoubky – řízy, řízy,
  ať jsou bílé jako kleště,,

 • Katka Sormova 10.4.2018 at 1:50

  K čištění zoubkú žádnou básničku neznám,ale už jsem pod článkem přečetla komentáře a nechala se inspirovat.Děkuji za článek a těším se na další 🙂

 • Zuzana 10.4.2018 at 5:49

  Basnicku ani pisnicku k zoubkum neznam,vetsinou si nejakou vymyslim a zazpivam a ikdyz se nerymuje,tak se holkam libi 🙂

 • Lenču Le 10.4.2018 at 6:54

  Já říkám u čistění zoubků tuhle básničku:
  Čistím zoubky řízy, řízy,
  ať jsou bílé jako břízy.
  Vlevo, vpravo a pak vzadu
  horní a pak spodní řadu.
  Čistím každý zoubek,
  ať je zdravý jakou doubek.

 • Eva S. 10.4.2018 at 7:43

  Se starším synem jsme si básničky neříkali a neříkáme. Mladší dceři se brzy prořeže první zoubek (doufejme :), tak určitě vyzkoušíme. Díky za inspiraci.

 • Klára 10.4.2018 at 8:07

  Dobrá je písnička Když jde malý bobr spát… je tam zmínka i o zubech

 • Petra Chmelíčková 10.4.2018 at 8:37

  Dobrý den Míšo, tak u nás známe také jen „čístím zoubky řízy řízy, ať jsou bílé jako břízy …“ . Myslím, že jsme ji odposlouchaly s holkama od mluvícího médi, co dostala mladší dcerka:) Sada i knížka jsou moc pěkné! Sdílím a komentuji na fb:) P.

 • Dita 10.4.2018 at 9:33

  Koukám, že jedeme klasiku jako všichni ostatní, ale nám se líbí :-). Prohlídky už zvládáme a sem tam projedeme zoubky jednosvazkovým kartáčkem, hlavně po ATB, kdy zoubky zhnědnou.
  Čistím zoubky řízy, řízy,
  ať jsou bílé jako břízy.
  Čistím zoubky říz a říz,
  ať jsou bílé jako sníh.
  Vlevo, vpravo, vpředu, vzadu,
  horní a pak ještě dolní řadu.
  Čistím zoubky říz a říz,
  ať má každý radost z nich

 • Petra Konečná 10.4.2018 at 9:55

  Ja znam jen Rizy, rizy at jsou zoubky bile jako brizy…:)jinak ted uz si starsi dcera cisti zuby rada, ale drive to byl boj:)) to same navstevy u zubare, ted uz chodi rada:)

 • Míša M. 10.4.2018 at 10:09

  Dobrý den, také říkáme Čistíme si zoubky,řízy,řízy…nebo teď u nás frčí Kalamajka mik mik…😉 Někdy je to s čištěním lepší, jindy horší, ale aby nám červíci udělali dírku v zubu, to dcerka nechce😊děkuji za soutěž. Pěkný den

 • Alžběta Žižková 10.4.2018 at 13:18

  Jako mala jsem si pri cisteni zubu broukala: kdyz jde maly bobr spat, vycisti si zuby rad…
  U dcerky zatim nic takoveho nezpivame, nerecitujeme, pak bych se ji tezko do pusy s kartackem dostavala.

 • Adéla Bělunková 10.4.2018 at 14:02

  Žádné básničky jsem neznala, takže všem moc děkuji za inspiraci 😉 Sada „Moje první zoubky“ je úžasná…už je napsaná v seznamu dárků 😀
  S čištěním zoubků naštěstí až tak moc nebojujeme, jednou to jde líp, jednou hůř 😉 A návštěvu u paní zubařky taky docela zvládáme…za odměnu dcera vždycky dostane prstýnek…úplatky zabírají 😀

 • Petra 10.4.2018 at 15:05

  My známe čistím zoubky řízy, řízy, ať jsou bílé jako břízy…. Ale moc nepoužíváme. Čistíme sami i s dvouleťákem.:-)

 • Eva 10.4.2018 at 15:08

  Zpivame a nekdy se pri tom i divame video na nemeckou pisnicku o krokodylovi (Das Krokodil aus Afrika) a predtim si rikame, kolik ma asi tak krokodyl zubu a ze si je musi taky cistit:).

 • Renata Ševčíková 10.4.2018 at 16:47

  Taky jedeme Čistím zoubky řízy řízy a jinou ani neznám 😉 Na fb sleduji jako Renata Ševčíková a sdílím,

 • Alexandra Pavlíková 10.4.2018 at 16:51

  A já neznám žádnou, za nás to nebylo 😉 Na fb sleduji jako Alexandra Pavlíková

 • Kamila 10.4.2018 at 22:20

  Při čištění zoubků improvizuji, dětem hlavně mladšímu synovi se to líbí a u čištění chvíli vydrží. Jinak jsem zaregistrovala písničku z pořadu Barney a jeho přátelé, tak posílám pro další inspiraci:
  zuby čistí si každý z nás
  nikdo nechce mít žádný kaz
  já když si čistím zuby,
  tak si to užívám
  však vodu téci nenechám
  NE!
  však vodu téci nenechám
  Kamila

 • Hana Dlouhá 11.4.2018 at 8:17

  Zoubky bílé, zoubky malé,

  vyčistím si dokonale.

  Vlevo, vpravo, tam a zpět,

  umyju si zoubky hned.

 • Andrea S 11.4.2018 at 9:44

  Basnicku moc nezname, ale zabralo u nas nejvic rikat co cistime – jako maso, testoviny, co ten den syn jedl. Pak najednou uz slo cisteni bez boje!

 • Eva Kalinová 11.4.2018 at 10:46

  Znám Čistím zoubky řízy řízy. Ale moc je nepoužívám. Starší si už čistí zuby bez protestů a my dočišťujeme, mladšího musím zalehnout a vyčistit. Zatím nemají žádný kaz, zubaře se nebojí.

 • Katharina 11.4.2018 at 12:01

  Naše dcerka bude mít rok a zoubky čistíme ráno a večer kartáčkem a u toho si říkáme básničku „Čistím zoubky řízy, řízy… „. Po zbytek dne pak po jídle utíráme zuby jen gázou.
  Děkuji za další krásný článek.

 • Zuzana Pataky 11.4.2018 at 12:21

  Písničku ani básničku nemáme. Dcerka čistí zuby nám, pak sobě, pak my jí 😁

 • lucie 11.4.2018 at 15:00

  basnicky nepouzivame, takze nezname 🙂 ale cistime i tak 😉

 • Julie 11.4.2018 at 19:11

  Básničku nemáme, jen zoubky pojemnováváme.

 • Martina 11.4.2018 at 21:25

  Miro Jaros – pri cisteni si casto spievame: zubky,zubky,ciste zrazu mam,zubky zubky umyvam si rad…😉

 • Venduli 11.4.2018 at 23:00

  My máme písničku o vlackach, syn je miluje, tak vydrží aspoň chvíli v klidu. 😉

 • Karolína Dvořáčková 12.4.2018 at 9:23

  Básničku žádbou neznám. Ale udělala jsem si teď radost a pořídila jsem dětem kartáčky Jack and Jill 😍 (rozložitelné z bioplastu) a hned je čištění veselejší (alespoň pro mě 😇).

  Sleduji Váš facebook i instagram a sdílím 💗

 • Katka Dušková 12.4.2018 at 14:09

  Když jde malý bobr spát s dovětkem, že spát se teď nejde, jestli je ráno (předejde se tím hysterii :-)). Máme nějakou bio-eko super australskou pastu, tak si čistí ráda!

 • Cukr Káva 13.4.2018 at 8:36

  Básničky známe také Čistím zoubky řízy, řizy, … A dupy dupy dup medvěda bolí zub, tak poprosí lištočku, ať mu půjčí mastičku. Ach medvídku hloupý mast tě nevykoupí, prospěšnější nežli masta by ti byla zubní pasta. A zrovna v únoru jsme také řešily s holkama zoubkové hry. http://playgroudnmed.blogspot.cz/2018/02/zuby.html?m=1

 • Adéla Vejvodová 13.4.2018 at 12:33

  Čistím zoubky řízy řízy, ať jsou bílé jako břízy. 🙂
  Jinak pasty dáváme přírodní bez obsahu flóru.

 • Martina 13.4.2018 at 18:42

  My jsme se učili s naší malou čistit u klasiky “ když jde malý bobr spát“.. Teď jsou malé tři a někdy si něco zpíváme, ale často už zvládáme v pohodě bez písničky.. Nicméně, čeká nás brzy další kolo s naším prckem „dvouzubem“, tak uvidíme, jak uspějeme u něj…

 • Lenka 14.4.2018 at 12:11

  Také známe říkanku Čistím zoubky řízy, řízy, ať jsou bílé jako břízy…
  Dříve jsem jí při čištění říkala pokaždé, ale teď už si čistí syn zuby sám a říkanka není potřeba. Pastu používáme Jack & Jill. Je sice dražší, ale aspoň se na ni mužů spolehnout. Sdílím.

 • Markéta Růžičková 29.5.2019 at 12:15

  My nemame na cisteni zoubku basnicku, ale zpivame pisnicku 🙂 ..“Kdyz jde maly bobr spat“ a posledni dobou je vice oblibena pisnicka Hlidac krav :).. „kdyz jsem byl maly rikali mi nasi, dobre se uc a jez vtipnou kaši atd. „