Ratibořice a Babiččino údolí | S dětmi za babičkou

Pamatujete si na článek, kde jsem psala o Penzionu ve srubu? Vyjeli jsme tehdy do (pro nás) nového koutu republiky, a protože doma frčela Boženky Babička, nešlo jinak než se zastavit v Ratibořicích. A protože v Praze bydlíme co by kamenem dohodil od místa, kde žil pan velikán Čapek, navštívili jsme dům dalšího z největších – ten Aloisův 🙂 . O tom už jste si ale četli v recenzi na ubytování.

Na recenzi Penzionu ve srubu a pátek u Aloise – kuk sem.

Sobotní návštěva Babičky

Pátek pro nasty byl u Aloise jen takovým rychlým vyvětráním po dlouhé cestě autem z Prahy a na sobotu jsem se strašně moc těšila. Byli jste už někdy v Babiččině údolí? My už jednou ano, tehdy ještě jako bezdětní a měla jsem na něm moc hezké vzpomínky. Občas se stává, že vzpomínky jsou pak lepší než realita, ale musím říct, že v tomhle případě se tak naštěstí nestalo 🙂 .

Ratibořice, údolí a celá Naučná stezka Babiččino údolí vás vtáhne do doby, kdy tu nejen Babička opravdu žila. Dá se tady strávit celičký den, projít si nemalý kus okolí a pokud jste četli Babičku, budete si s dětmi vyprávět klidně celé odpoledne. Kolikrát se vám totiž stalo, že jste mohli vzít děti na místa, která znají z knížek? Teď nepočítám průvodce a mapy 😀 .

No co vám budu povídat. Asi každému dojde, že nostalgie a příběhy byly hlavně pro nás dva a holky z toho měly takové jedno velké hřiště v přírodě, ale byly tady šťastné, nenapadlo je vzpomenout si na hračky a ucaprtané nožky, a to je pro nás asi víc než kdyby poslouchaly naše monotónní výklady 😀 .

Sezóna holinek je sice pryč, ale minulý týden se mě zrovna na ně maminky ptaly, tak je zas a znovu zopáknu i tady 🙂 . Julinka ještě do loňska měla Crocsy (podědila po Nelince, jsou lehoučké a nemá je na nohou tak často, abych u nich řešila detaily), Nele už jsme sháněli holinky širší, protože její tlapa je neskutečně široká 😀 . Všemu vyhověly až tyhle hnědé puntíkáčky z píseckého krámku Little Shoes.

Na měkké holinky pro široké nožky, nejen Nelči – kuk sem.

Čím potěším všechny, kteří se ještě pohybujete po výletech s kočárkama, Babiččino údolí je krásně sjízdné a pokud se sem nevypravíte zrovna za letních prázdnin, užijete si tu i hezkého klídečku. Proto milujeme jaro i podzim. Ještě není nikde nikdo a přitom už je spousta krás vidění nejen v přírodě, ale i na místech jako je tohle 🙂 .

Na Starém Bělidle…

Kdo by jí poznal? Tu krásnou roubenku kam Božena Němcová umístila hlavní děj knihy Babička 🙂 . Na Starém Bělidle si prohlédnete expozici s lidovým nábytkem a předměty denní potřeby ze spisovatelčina vyprávění. Každoročně se zde koná kulturní akce, kdy uvidíte Babičku, Barunku i ostatní děti ze slavné knihy v dobových kostýmech.

Vstupné se do chaloupky neplatí žádné, takže se tu můžete zastavit a s dětmi si prohlídnout dobový interiér 🙂 . Pozor jen na otevírací dobu. My jsme vždy všude strašně brzy, protože holky jsou ranní ptáčata, takže sem ne, sem nespěchejte 😀 .

duben 10 – 15 hod. (víkendy a svátky, ve všední dny pouze na objednání),
květen 10 – 16 hod. (úterý – neděle),
červen 10 – 17 hod., (úterý až neděle),
červenec a srpen 9 – 17 hod. (pondělí až neděle),
září a říjen 10 – 15 hod. (víkendy a svátky, ve všední dny pouze na objednání).

Existuje nějaké známější sousoší u nás, než je právě tohle? Já se přiznám, že tohle je jedno z mála, které vůbec znám 😀 . Sousoší znázorňuje Babičku s dětmi.

Děti se vrací z návštěvy mlýna – Barunka, Adélka, Jeník a Vilém. Při procházce hledají děti na nebi své hvězdy a babička jim říká, že každý má svou hvězdu. Lidé bohem vyvolení mají hvězdy krásné, lidé jako Viktorka mají hvězdy zakalené.

A že toulat se jen tak mezi splavem a chaloupkou je sice hezké, ale něco málo dětem by bodlo? No, moc atrakcí tady nehledejte, protože se na tohle místo ani tak nehodí, ale u restaurace vás jistě potěší 🙂 .

Ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že z těch prolézaček stejně raději utečou do lesa. A že tady to je obzvlášť dobrodrůžo, protože na každym kroku číhá nějaké to stavidlo 😀 . Holky je viděly prvně a Juli se od něj zvládla solidně zaprasit jakýmsi mazutem nebo co byla ta černá hrůza. Takže pozor, radši nesahat 😀 .

S Julinkou jsme na jaro vybrali 🙂 :
bundička s kvítkama / UNUO – tady klik
k tomu čepka se stejným vzorem / UNUO – tady klik
obě holky k tomu mají nezateplené černé gatě ze softshellu / UNUO – tady klik

Naše dvě Viktorky na splavu

Aaaach, tohle místo fascinuje všechny. Každý si tady představí tu střelenou Viktorku. Právě zde šílená Viktorka hodila své děťátko do řeky Úpy, a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky. Každý se dívá do vody s respektem a pak ho uvidí 😀 . Tělo na protějším břehu. Odvážlivci zouvali boty a vypravili se za ním, holky jen nevěřícně zíraly a splav byl místem, který si asi zapamatovali víc než Bělidlo, zámek nebo třeba hřiště 😀 .

A protože jaro se nám blíží, těšíme se z oteplováků do softu. Holky si úplně nestihly užít nové soupravy od Unuo, protože zima přišla dřív než jsme čekali, ale o to víc se na jednorožce a souhvězdí těší teď 🙂 . Zase se pokusím domluvit na Unuo alespoň poštu zdarma 🙂 .

Za nás ty nejodolnější a taky nejhezčí softshellky už po tři roky od UNUO.CZ

Nelinčina souprava na jaro a snad ještě i podzim 🙂
bundička se souhvězdím medvědice / UNUO – tady klik
k tomu čepka se stejným vzorem / UNUO – tady klik
obě holky k tomu mají nezateplené černé gatě ze softshellu / UNUO – tady klik

Za vodním náhonem v přilehlé budově Rudrova mlýna najdete zrekonstruovaný vodní mandl, který je technickou památkou z 19. století. V mandlu je pak expozice s technickým zázemím, mandl je funkční a za 10 Kč si můžete prohlídnout i přilehlou výstavu o plátenictví.

„Poznejte jak fungoval opravdový mandl v polovině 19. století.“.

Je tu skvěle. Vemte odrážedla, kola, kočárk nebo jen vlastní pěškobus a dětem starším před výletem určitě povězte o Boženě Němcové a její Babičce 🙂 .

Konečná tečka na zámku

…se nekonala 😀 . Nebudu tady na vás nic hrát. Na návrh návštěvy zámku přišla jen otázka, zda tam bude i princezna 😀 . No po mé odpovědi, že nikoli je asi jasné, co vyhrálo. Ryby, rybníčky a jejich programová anarchie 😀 . Takže jsme dali Nelince její pravidelnou dávku (rozuměj protiblicí kinedrylové opatření 😀 ) a na hodinku si dali nohy nahoru v zahradě.

Mějte se moc krásně, doufám, že vás trochu výletama navnadím na nadcházející jaro a třeba se na nějakém tom výletu potkáme i společně 🙂 . Mrkněte na mapu, jaké výlety už tady máme a třeba právě ve vašem okolí najdete inspiraci na nový výlet, který nás bavil.

MUDr. Michala Knězková

All posts

3 Comments

 • Petra 22.2.2019 at 12:44

  V Babiččině údolí jsme zatím byli jen jako bezdětní, ale mně se tam moc líbilo.

  • Monika Plonková 28.2.2019 at 8:50

   My jsme Babiččino údolí navštívili letos v srpnu během naší týdenní dovolené a musím potvrdit, že je to moc příjemný výlet a všichni jsme si jej užili, jen se opravoval most přes řeku, tudíž jsme nemohli udělat okruh, ale vraceli jsme se stejnou cestou. Měli jsme nádherné počasí, takže u splavu jsme svlažili i nohy, ale na druhý břeh jsme se také nebrodili 🙂

 • Verča R 27.2.2019 at 0:01

  Tak tady jsem ještě nikdy nebyla. Musíme to napravit. I když na dcerku by byl ten bříběh ještě asi dost složitý. Už se těším na jarní výlety 🙂

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×