zpět k pohádkám | Za čerty a princeznou k Dolskému mlýnu

Dnes mám chuť jet na výlet a doufám, že i vy. Pracovní týden a školka tomu ale moc nepřeje, tak si na něj zajedeme alespoň virtuálně. V létě jsme byli s holkama na dva týdny na chatě v Českosaském Švýcarsku, a tam jsme stihli výletů hned několik. Jako destinace na prázdniny s dětma je to tam senzační.

Brzy ráno jsme zabalili batohy, nacpali je (především 😀 ) jídlem a hurá směr Národní přírodní rezervace Růžový vrch, kde čekal náš výletní okruh. Zase vám náš táta připravil přesnou mapu naší cesty, takže pro podrobnější cestu stačí kliknout na mapu a výlet máte naplánovaný 🙂 .

Od Naučné stezky k pohádce

Když vybíráme výlety, vždy se snažím myslet na délku trasy, její terén, na prostředí (les, město, pole…) a čas, který na celý výlet máme. Obzvlášť v létě bylo úplně jinak náročné bloudit mezi skalama nebo se táhnout ve výhni přes pole 🙂 .

Dnešní okruh má délku 8,5 km, vede téměř bez výjimky lesem a cesty tomu odpovídají, takže kočárky ani kola si tu nevrznou 🙂 .

Časově jsem si na výlet nechali celý den, aby zbyl čas i na léhárko po obědě. Zvládla ho i tříletá Julinka a v závěru měla ještě značné rezervy 😀 . Cestou vás bude krom žluté značky provázet i zelené označení pro naučné stezky, takže si zase budete prohlížet cedule a i děti se něco nového dozví 🙂 .

Na tomhle okruhu si užijete božského klidu, prolezáčku v lesním posedovém stylu 🙂 , špetku kultury v podobě Dolského mlýna, militaristické okýnko pro tatínky a když si před výletem doma pustíte správně zvolenou pohádku, budete zdejší místa radostně poznávat 🙂 .

Den bez aut všeho městského kolem

Taky máte strach vždycky, když se děti drápou na poslední schůdek žebříku na posed? Jestli ano, zkuste si tam někdy vylézt taky 😀 . Abych mohla z výletu dovézt fotky, které chci, musím všude s nima 😀 . Nejhorší asi bylo focení z prostředka Berounky, posed se dostává na místo stříbrné 😀 .

Když pak vidíte, jak to zvládaj líp než vy, bát se přestáváte čím dál víc. Dnes už se asi bojím víc o sebe a holky si obhájily mou důvěru 🙂 .

A co jsout o ty „bungry“ tati?

Trasu, kterou jsme si zvolili, doprovázela naučná stezka Růžová. Ta prochází územím Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Na její okruhu potkáte 10 informačních panelů a představí se vám zdejší přírodní zajímavosti krajiny mezi obcemi Růžová a Jetřichovice.

1. Úvod, 2. Odbočka k Růžovskému vrchu 3. Linie opevnění, 4. Lesy nad Kamenicí, 5. Dolský mlýn, 6. Odbočka nad Dolským mlýnem, 7. Kamenická Stráň, 8. U obrázku, 9. Nová Ves, 10. Pastevní vrch

Po prvních 3 kilometrech přišel čas na první kulturní okénko. To zaujme většinu tatínků a musím uznat, že slušně vydřené z něj byly i naše dvě robátka 😀 . U lehce unavené cedule jsme se zorientovaly a na Dolský mlýn se rozhodli ještě chvilku počkat, protože tu stál on 😀 …

Trocha války před pohádkou

Když holky viděly „jééé hele domeček“, nečekaly ještě, že za ním sedí voják, který nám nabídne prohlídku i s komentářem a ukáže nám plně vybavený vojenský bunkr.

Nevím jestli holky fascinoval pán v maskáčích s baretem nebo obsah toho, co říkal, ale nehnutě stály a poslouchaly každé jeho slovo 🙂 . Táta by tu zůstal až do večera a já si užila stísněného prostoru jen nezbytně nutnou dobu 🙂 .

O prostory a celý bunkr se tady starají dva bratři, kteří si prostor pronajali a každý den sem v létě ráno jedou, vše dovnitř navozí, aby o historii mohli povídat kolemjdoucím. Vstup po vás chtít nebudou, rádi si s vámi popovídají, aby to večer vše sklidili a zase odvezli. Druhý den startují den stejně 🙂 . Neskutečný a my jim moc děkujeme za takové „mini vojenské muzeum“.

Vojenská pevnůstka, která dnes již pomalu zarůstá lesem, náleží do početné rodiny objektů lehkého opevnění.. Jejich posádku tvořilo sedm mužů (my tu byli 4 a už teda uuuf 😀 ) a byly určeny pro boční palbu dvou kulometů ve střílnách. Pevnost je zhotovena z kvalitního železobetonu a kamenný a hlinitý zához ze strany nepřítele ještě zvyšoval její odolnost. 

Půl hodinka u bunkrů a je čas jít dál. K našemu a hlavně holčičímu štěstí nás vedla cesta příjemně z kopce. Terén nic extra, ale po pár pádech už holky šlapaly jak vojáci 😀 .

Vzhledem k linii opevnění, která tudy vede, budete nějaký čas bunkry potkávat, ale rozhodně už nebude z nich žádný hezky vybavený. Bohužel leda odpadkama. I tak je ale holky nevynechaly a do každého alespoň nakoukly 🙂 .

Pohádka je za rohem

A až budete úúúplně, ale úúúplně dole a uslyšíte šumět řeku, to se blížíte ke Kamenici a „slavnému“ Dolskému mlýnu 🙂 . Tady je další kulturní přestávka, kterou si můžete během léta spojit i s koupačkou a děti to tu prolezou díru za dírou 🙂 .

Tak která? Pyšná princezna nebo Peklo s princeznou?

Romantický (a že fakt je 🙂 ) Dolský mlýn najdete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé v národním parku České Švýcarsko. Zřícenina původního trojkolového mlýna a pily je z roku 1515. Z původní stavby zůstalo dochováno pouze torzo obvodových zdí.

V roce 2007 byl Dolský mlýn vyhlášen kulturní památkou.

I filmařům se Dolský mlýn zdá mimořádný. Líbí se vám Pyšná princezna od režiséra Bořivoje Zemana? Dolský mlýn se díky této pohádce proslavil.  Ve filmu ho navíc můžete vidět i s náhonem, v záběru na celé stavení a plně funkční. Další filmovou příležitost dostal při natáčení pohádky Peklo s princeznou. Ta se bude dětem určitě líbit 🙂 .

Při návštěvě Dolského mlýna se nezapomeňte kouknout na cca 500 m vzdálený památný strom. Královský smrk se pne do výšky 27 metrů a jeho kmen má obvod kolem tří metrů. Žije už více jak 180 let.

Baterku a plavky s sebou

Julinka od léta, kdy jsme byli ve skanzenu v Kouřimi, strašně ráda prolézá tunely, jeskyňky a místa, kde je tma. Je to totiž důvod, aby vyfasovala baterku a šla „na průzkumy“ 😀 . Takže baterky s sebou. Dobře ale poslouží i baterka v telefonu.

Výletnice | Do skanzenu v Kouřimi – tady klik

Čeho si teď s příchodem podzimu moc neužijete, je koupačka. Když si ale výlet šikovně naplánujete, děti se můžou smočit u Dolského mlýna v Kamenici. Zůstali jsme tady až nad naše očekávání dlouho a trocha toho odpočinku nám před závěrečným stoupáním vůbec neuškodila 😀 .

Už víte, proč jsme v Mýdlárně Rubens jak špíny z bažin

Četli jste článek o naší barefootové návštěvě Mýdlárny Rubens, která je v obci Růžová? Pokud ano, tak tady bude hezky vidět, proč jsme jí navštívili v tak prasáckém stylu 😀 . Od Dolského mlýna nás čekalo stoupání. Nebylo extra prudké, ale bylo trochu otravně dlouhé.

Bosonožky v Růžové | Vyvoněná mýdlárna Rubens – tady klik

Motivace pro holky pak byla jediná, jídlo 😀 . Táta vyrazil 20 metrů před námi s tím, že jim tam nahoře u další cedule naučné stezky schová svačinku… 😀 .

No, vyrazily jak dvě tryskomyši 😀 . Občas po kolenou, občas s remcáním, ale kopec zdolaly, výhledem se pokochaly a co víc, svačinu našly 😀 .

Nahoře už je to pohodová cesta až do obce. Kousek od cesty jsme našli i hezkou studnu, která byla funkční a my si konečně dotočili vodu.

Nevím, zda to mají jen naše děti, ale jakmile jsme v Praze nemají potřebu pít celý den a já je nutím. Jakmile vyjedeme na výlet, jsou schopné vypít zásoby pro celou rodinu na prvním kilometru 😀 .

Jsme u cíle. Teď už jen do Růžové za hřištěm a mýdlárnou.

Z Růžové už to byl na začátek našeho okruhu jen kousíček. Najdete kousek od krámu i moc hezké hřiště, kde v 16 hodin otevíralo občerstvení, takže jsme si tam mohli něco malého dát. Pokud ale uděláte zastávku v Mýdlárně Rubens, nic si tady nedávejte, protože u Mýdlárny je boží místo, kde se dobře a příjemně občerstvit 🙂 .

Bosonožky v Růžové | Vyvoněná mýdlárna Rubens – tady klik

Chaloupkový večer na závěr dne

Odpoledne jsme se vrátili zpět k chaloupce, a protože holky extra znavené nebyly, vydyndaly si ještě hřiště a vzhledem k počasí i slíbené buřtování 😀 .

Já total odpadlá a ony? 😀 Řekla bych, že to máme asi dost podobné všechny.

Nicméně ač vypadají, že mají fůru sil, zvládly ještě zadělat na koláč na další den, ale pak večer po koupání odpadly jak pytle šlupek a hezký večer byl před náma (i když odpadnout s nima by bylo tak SUPER 😀 !)

Tak dobrou noc 🙂 . Tyhle dny mi chybí. Ale my si je uděláme zase, i když teď už asi jen v softshellu 🙂 .

Nezapomeňte soutěžit a pohoupat se s Utukutu

Díky, že jste s námi dnes vyrazili a nezapomeňte se s námi i pohoupat. V článku o houpacích prknech a houpačce od Utukutu totiž najdete soutěž 🙂 . A k tomu přidáváme i slevový kód na nákup do e-shopu. Slevy se u Utukutu běžně nevidí, takže do 15.10.2018 ji můžete vy, naši čtenáři, s radostí využít 🙂 .

Slevové kódy do Utukutu | Houpací prkna, houpačky a spousta dalšího – tady klik

MUDr. Michala Knězková

All posts

2 Comments

 • Petra 9.10.2018 at 21:10

  Opět moc děkuji za tento článek. Na dovolené jsme se seznámili s rodinou z růžové a máme k nim na jaře naplánovaný výlet. Takže oba dva články (tento i z mydlarny) se ni moc hodí a o to víc se tam těším. Pohádku Peklo s princeznou moc dobře známe a líbí se 🙂

 • Jitka 10.10.2018 at 12:29

  Krásný výlet 😍 a ty fotky 😍

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×