výletnice | Do skanzenu v Kouřimi

4.7.2018 in Nezařazené - 7 Comments

Krásné ráno 🙂 , co si dneska vyrazit na výlet? Máte už plány na víkend? Dnes tu pro vás mám moc hezký tip na (nejen letní) den s rodinou. O jednom z našich posledních víkendů jsme holky vzali do skanzenu a jeden by si k tomu dodal „hmmm, kulturní nuda“ 😀 . Vůbec to tak ale nebylo a z plánovaných dvou hodin v osadě, stal se celý den i se šlofíkem a pojídáním všeho, co nám tady nabídli.

Muzeum lidových staveb a řemesel v Kouřimi

Za krásnou sobotou jsme vyjeli s holkama do Kouřimi, kde je Muzeum lidových staveb a řemesel. Každá sobota až do 11.8. je navíc ve znamení staročeských řemesel, ale nečekejte žádnou obří hurá akci, kde budete stát fronty.

Vesnička je dokonale roztahaná na velkém prostoru, nikde se netlačíte a neprodíráte, terén zvládne kočárek a v každé chaloupce na vás čeká někdo, kdo vám o ní a životě v ní, poví víc.

Řemeslné léto a ukázka dřívějších řemesel

Pokud si sem uděláte výlet mimo Řemeslné pohádkové léto (soboty od 30.6. do 11.8.2018), můžete si vesničku projít buď s průvodcem – organizovaně, nebo si jí projdete po svém. Na každé chaloupce si pak můžete přečíst popisky a za hezkého počasí tady prožijete dokonalý den. Nám se povedl moc 🙂 .

Do většiny chalup i stodol se dá jít a prohlédnout si, jaký tady byl dříve život. Dětem se to strašně moc líbilo, i když na prohlídku s průvodcem by to s dětmi ještě nebylo (5 a 3 roky 🙂 ).

Julinka točila čim se dalo (a že toho nebylo málo 😀 ), Nelinka by zas nejraději otevřela všechny „tajné dvěře“ a čas tady nám letěch před očima 🙂 .

Ze skanzenu byl mým nejoblíbenějším vždycky ten v Rožnově. Kouřim se ale dostala na vrchol. Chaloupky jsou světlé, celý prostor je krásně skrytý a ani nemáte pocit, že se vlastně nacházíte jen kousek od centra města.

Na průzkum do sklepů i na půdu

Dětem tady rozhodně nebude scházet žádné hřiště, i když jeden stylový kolotoč uspokojí mnohé malé návštěvníky 😀 . Zatímco my s manželem si četli hlavně popisky u chaloupek, holky si od nás braly baterky (na telefonu) a vydávaly se spolu zkoumat místní malé sklepy 😀 .

V rámci Řemeslného pohádkového léta tady zažijete a poznáte hned několik staročeských řemesel. Můžete se podívat jak s řepy vznikne cukr, prolezete každé zákoutí, vyzkoušíte k čemu vás pustí… 🙂

…a velice brzy zjistíte, že ta krásná světlá roubenka uprostřed vesničky je místní hospůdka 🙂 . Je to jediná možnost, kde se v muzeu najíst, ale rozhodně je dostačující. I když bylo venku nádherně, interiér hospůdky se dětem líbil natolik, že jsme usedly do chladné místnosti ve staročeském stylu 🙂 .

Staročeský žvanec v tradiční hospodě

V místní hospodě nás krásně přivítala místní malá dáma v tradičním oblečku, optala se nás co si dáme dobrého a já zvedám všechny palce, že tohle místo nejde na ruku všem návštěvníkům a jediným moderním přístrojem v kuchyni není friťák (jééééj 😀 ), ale kvalitní kávovar (jéééj 2x 😀 ).

Z jídel si tady můžete dát výbornou domácí zeleninovou polévku, zapékané brambory, uzené maso, pomazánky nebo slané koláče. Holky si vybraly polévku, my brambory a všechno bylo poctivé a moc dobré!

A protože za každým dobrým obědem je i nějaká ta sladká tečka, zaskočte si k peci pro luxusní lívanečky od malého pomocníčka 🙂 .

Kozí taxi aneb obsluž se sám

Na návsi se bude líbit dětem dvojnásob. Čeká tu na ně totiž hned několik radostí. Holky suverénně nejvíc zaujalo stylové samoobslužné Kozí taxi, takže tam jsme si užili legrace až až. Parkoviště tohohle taxíku je pak u již zmiňovaného kolotoče 🙂 .

Po cetsách to není žádný šlágr, takže pozorovat Nelinku, jak se snaží roztlačit v taxíku Julču, to si budu pamatovat dlouho 😀 .

Za 30 Kč tady děti povozí jeden z místních. Podle fotek to vypadá, že jste tam byli sami, že? 🙂 Ono se to zdá. Vesnička není nahamtaná domek vedle domku a návštěvníků bylo i o sobotě vážně přiměřeně.

Po obědě jsme se ještě chviličku prošli, holky vylezly v chaloupkách až skoro na půdu, prohlídly si tehdejší dětské pokojíčky, zatoužily po těch starodávných hračkách (především kočárek byl top 😀 ).

Seník, návrat do dětství

Já se zase vrátila do dětských let, když jsme procházeli klasickou vesnickou stodolou, ve které jsme jako děti skákali do sena z těch nejvyšších trámů pod střechou 🙂 .

A pak přišel. Čas na hledání místa pro po-O šlofíka. Máme asi na spaní dětí dost kliku, takže i tady se hezky povedl Julinčin výtuh. Ani neslyšela do konce pohádku a už si to chrupčila na piknikové dece za stodolou. Dobře, že jsme ji s sebou vezli 🙂 .

Polední klid s Duhovými kamínky

Viděli jste poslední náš článek s Duhovými kamínky? Zrovna v Kouřimi jsem ho pro vás na blog nafotila. Nelinka odpočívala na dece jen přes vyprávění pohádek, a pak už si šla o kousíček vedle skládat a hrát. Právě z toho důvodu vždy něco malého bereme, protože i když jí běžně kamínky a klacky baví, rozhodně by s nimi nevydržela sedět a odpočívat 🙂 .

Akce na Duhové kamínky trvá do 15.7.2018. Cena s kódem je 589 Kč (PC 799 Kč) – více tady – klik

Když se Juli vyspala do růžova, měli jsme v původním plánu naplánovaný odjezd domů. Tak moc se nám tu ale líbilo, že jsme si dali po vesničce druhé kolo.

Holky si vybraly, kde se jim nejvíc líbilo a krom hospody jsme je vzali kamkoli chtěly 😀 .

Včelí královna hezky na očích

Mezi staročeskými řemesly najdete i pána včelaře, který úplně úžasně mluví o včeličkách. Můžete si s dětmi ochutnat med, můžete si ochutnat i plástve a cokoli si pak na místě i zakoupit. Moc se mi ale líbí, že primárně tady nejde o prodej, ale právě o to, aby se lidem včelařství jako takové předvedlo 🙂 .

Moc fajn je, že u včelaře si prohlídnete včelí úl a díky sklu krásně vidíte, co se uvnitř děje. Věděli jste, že včelí matka se v úlu značí?

Díky růžovému označení na jejím těle jste tak viděli, jak se v úlu ona sama na práci podílí. Konečně holky viděly, že nemá svojí komnatu kde se válí a ostatní makaj, ale že se do celého chodu aktivně zapojuje 🙂 . A jak to uvnitř bzučí!

Ze školky rovnou do školy

Po včelím povídání nás včelaři poslali do místní školy. Tu najdete hned vedle hospody a tady si děti zasednou do staročeských lavic, kde na ně čekají pastelky a papíry 🙂 .

Ve škole se totiž malují včeličky, které si pak děti vystřihnou a nalepí ve škole na tabuli. Tato tabule pak bude za rok zdobit následující Řemeslné léto v Kouřimi. Julinčin voso-čmelda neměl chybu 😀 😀 😀 .

Letos tam najdete obrázky dětí z roku loňského 🙂 . Tak se příští rok zajedeme zase podívat, ať si tam holky najdou obě svoje letošní včelky. Třeba tam přidáme příští rok už malinko vytuněnější obrázky 😀 .

Tahle část muzea bylůa pro holky tou nejlepší a se se chtěly obě vracet nejvíc 🙂 . Ale nebylo to jen kvůli kreslení. Takže šup Nelí, nalepit včeličku a jde se ochutnávat 🙂 .

Na povidla, kreslení a pohádku

Velkou dobrotou je tu ochutnávání sušeného ovoce a výborných povidel 🙂 . Mňam! Krásná slečna ve staročeském kostýmu nám ukázala jak se dřív sušilo ovoce, nabídla nám švetsky a hrušky a kdybych holky od pece neodtrhla, stály by tam ještě teď 😀 .

K malování včeliček a ochutnávání povidel tady paní učitelka dětem čte pohádky, takže je vám asi jasné,proč právě škola byla vrcholem holčičích představ o krásném odpoledni 😀 . Čtení probíhá v každou celou hodinu, ale když je dětí víc, přečte vám pohádku kdykoli 🙂

Máte volno a počasí vypadá dobře? Doporučuju vzít deku, zabalit si s sebou svačinový piknik a vydat se do Muzea lidových staveb a řemesel do Kouřimi.

Mějte hezké léto a kultury se nebojte

Cesta je do Kouřimi pohodová (pokud to sem nemáte přes celou republiku a věřím, že i vy a vaše děti tu budete spokojení jako my 🙂 .

Na náměstí v Kouřimi pak mají i výbornou zmrzlinu v místní cukrárně. A jestli nestihnete soboty, můžete se podívat i na další akce, které se tu pořádají. Je jich dost, akorát už počítejte s mnohem vyšší návštěvnickou účastí.

My si cestou ještě vybrali ještě hezká místa na zastávky (znáte to, nutné čurpauzy 😀 ) a pokud pojedete na výlet z Prahy, už samotná cesta bude hezkým výletem. Teď jsou všude krásná obilná pole…

…která navíc zdobí červené máky, takže tenhle sobotní výlet byl ve všech ohledech přesně podle mýho gusta 🙂 .

Mějte krásný den a na závěř přidávám ještě několik dalších fotek, které mám ráda a do článku už se nevešly 🙂 . Mávám z vlaku na cestě do Olomouce, kde mám dnes kurzy první pomoci pro maminky s dětma a užijte si krásný den i vy.

Co se do článku nevešlo aneb pár fotek navíc

Naši dva malí skřítci v sukních a nejpohodlnějším skřítkovském triku od ŠiMiDo 🙂 .

Tak bohy už prý nepůjdou 😀

Takovou roubenku bych si nechala líbit 🙂

Chaloupka od chaloupky, každá jiná, každá krásná…

Parťačky do pohody i nepohody (jojo i poprat se umí 😀 )

😀 😀 😀

Trocha teorie u včelaře 🙂

Do sklepů i na půdy…

Děkujeme za ruční pohon milému staročeskému jinochovi 🙂

Dobrou s kobrou … a mami ještě brýle 😀

Poslední čurpauza a jedeme 🙂 „Domů dem 🙁 ?“ Julinčina klasika

MUDr. Michala Knězková

All posts

7 Comments

 • Monika 4.7.2018 at 13:10

  Nadherne místo a krásné fotky jako vždy 😍

  • Míša 4.7.2018 at 16:28

   Mončo moc děkuji 🙂

   Tam bylo tak krásně, že mi bylo líto neudělat fotek víc než obvykle. Určitě doporučuji, pokud to nebudete mít extra daleko. Případně pak jako hezká zastávka na cestě za jiným cílem 🙂

   Mějte krásné slunečné dny 🙂
   Míša a holky

 • Kateřina Valdmanová 4.7.2018 at 14:18

  Opět nádherné, dnes jsem se až poohlížela po FB palci u fotek 😀 Krásný tip, který snad někdy využijeme!

  • Míša 4.7.2018 at 16:27

   Kati děkujeme 🙂 moc.

   FB palec by tady byl vtipný 😀 😀 . Určitě si někdy zajeťe, třeba když budete mít cestu poblíž. Ještě na parkovišti jsem si řikala „ježiš kam jsme to vlezli 😀 „, ale stačilo vejít za zatáčku a moc fajn klidné místo 🙂 .

   Mějte krásné letní dny 🙂
   Míša aholky

 • Tereza 4.7.2018 at 23:45

  Nádherné fotky! Kouřim máme na seznamu, ale asi ještě počkám, až syn trochu povyroste, aby si to tam opravdu užil 🙂

 • Jana 5.7.2018 at 10:04

  Díky za tip na výlet, vypadá to tam vážně hezky. Věřím, že naše holky by taky prolezly kde co 😀
  A co mě teda fascinuje už delší dobu, je to poobědové spaní. Já bych těm našim turbomyším asi musela nalít do pití nějaké uspávadlo :-D. A to i té nejmladší dvouleté… prostě jak se něco děje, tak neusne, aby náhodou o něco nepřišla. Snad jedině kdyby ráno vstávaly fakt brzy (jako do školky), tak by ty mladší asi po obědě usnuly, ale jak jsme doma založením všichni spíš sovy, tak se nikomu nechce vstávat třeba o víkendu v 6, když to není nutné :-D.

 • Aneta 9.7.2018 at 14:00

  krásný článek, krásné fotky, to se mi to početlo 🙂 a poobědové spaní závidím, ta naše nezmara by to nedala

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×