předškoláček | Šmalcova abeceda pro písmenkachtivé

27.2.2019 in Hraní, Knihovna - 2 Comments

Nás sice čeká škola až za rok, ale vím, že spousta z vašich dětí už má školu za dveřmi, tak sem čas od času zařadím něco na téma „předškoláček“ 🙂 . Julinku potrápila hnisavá rýma, která se nám trochu komplikuje i rozšířením do očí, takže kapeme x krát denně co se dá a stihli jsme vám nafotit knížku, kterou máme jako dáreček k 6. narozeninám pro Nelinku.

Proč nejde Nelinka do školy? Na celý článek kuk sem

Šmalcova abeceda – kniha pro písmenkachtivé děti

Písmenka a abeceda, to je něco, co po číslech převzalo prim v otázkách nejen Nelinky, ale už i Julči. Obě měly jeden čas na stoje jídelní podložku, na které byla celá abeceda, a od té doby vlastně chtějí číst i psát.

Jídelních podložek (prostírání? 🙂 ) máme doma několik, protože všechny byly součástí jídelního tácu od Stokke Tripp Trapp židle, nevyráběla jsem já. Holky si tak co půl roku vybírají jiný obrázek a došla řada i na ten s abecedou.

Písmeno s tématickou básničkou

A pro všechny, u kterých je to doma hodně obdobné, musím strašně moc doporučit knížku Šmalcova abeceda, která vyšla z nakladatelství Baobab 🙂 . Já jsem ji koupila už asi před rokem, ale pořád jsem cítila, že není ten pravý čas. Sice už sem tam nějaké písmeno znaly, obě se uměly podepsat, ale až teď vidím, že místo čísel jsou na vrcholu právě písmena.

V knize si projedete celou abecedu. Ke každému písmenku je věnovaná dvojstrana a nechybí ani diakritika 🙂 . Stránka začíná písmenem v tiskací formě, kde už ale děti vidí i malá tiskací písmena. To je podle mého strašně fajn. Nelinka se třeba divila, že když zná abecedu celou, proč nerozumí slovům v knížkách, které doma máme 🙂 . Takže tady už jsou formy písmenek, které děti potkají a mohou si je nakoukat.

Soustředěnost a slovní zásoba

Na straně pravé je pak obrázek, který je vždy strašně krásně nakreslený. Tenhle styl ilustrací zaujme nejen děti, ale i velké. Pořád je dětský, ale už ne infantilní, takže se prostě určitě zalíbí 🙂 . Knížka je ale strašně vychytaná a krom abecedy se tu děti naučí i soustředit a poslouchat samy sebe.

Na obrázku je totiž vyobrazeno x předmětů či osob a činností, kterým se dá vymyslet název začínající na písmeno, které zrovna prohlížíte 🙂 .

A: Akrobat, Anděl, Alej, Auto, Asfalt, Autogram…no vymyslíte toho nespočet. Krom toho, že se děti učí soustředit na začátky slov, učíte se společně i rozšiřovat slovní zásobu. Je jen na vás, kolik si toho povíte a co se naučíte. V tom je kniha fantastická.

Úplně jinak ji čtu dnes s Julčou, kterou baví hledat a vymýšlet slova, než se bude číst s Nelinkou, kterou už budou zajímat právě tiskací písmena.

Co je strašně super, je první čtení 😀 . To si doporučuju nahrát. Julinka v zápalu vášně střílela slovo za slovem, aniž by si kolikrát uvědomila, na jaké písmeno vlastně vymýšlíme. Vám jistě neuniklo, že následující stránka patří písmenu 🙂 .

Cihly, Cirkus, Cylindr, Cíl, Cyklista, Cedník, Cesta, Citróny a další a další 🙂 . Řeknu vám, je to výzva i pro nás velké 😀 .

A pohádkově Jéčková stránka? Ježibaba s Jablkem, Jezevčím s Jahodovým Juicem 😀 , Ježek s Jitrnicí, Jezevec s Jehlicema a Ječící Jeptiškou 😀 . Ječí či Jásá? Jezero s Jachtou, Juuu Ještěrka s Jelenem…bude vás bavit a děti přijdou na spoustu vtipných scén.

Vtipná, poučná a užitečná

Když jsem byla vyzvednout holky ze školky, poslouchala jsem paní učitelku z vedlejší třídy, jak právě s předškoláčky řeší písmena. „Děti, co vše začíná na písmeno P?“ A tady to máte. Tleskám autorům knihy. Strašně krásně dokázali sestavit jednotlivé obrázky a co všechno do nich nacpat, aby to písmenkově ladilo? Skvělý!

Pokud zaboduje, je tu ještě pexeso

Pokud vás knížka hodně zaujme, je k ní i pexeso. Zase Šmalcovo, takže ho krásně najdete a po projití knížky bude doma jistě bavit 🙂 . Mám ho připravené. Nelinka ale dostane k narozeninám jen knížku a na nějaký výlet holkám zase naplánujeme pokladovku, na jejímž konci si najdou i tohle pexeso 🙂 . To už budou přebornice.

S ním se pak dá hrát i nepexeso. Znáte hru Dobble? Hrajeme je teď docela často a na tenhle způsob se dá hrát i s pexesem. Můžete postupně otočit a kdo rychleji vymyslí slovo začínající na dané písmeno, bere kartu 🙂 . Věřím, že po pár měsících s knihou nás holky vydrtí 😀 .

Kdo z vás viděl v jedné místnosti debatovat Fantomase s Ferdou mravencem 😀 ? My už ano. S Ferdou u nás nebyl problém, jen z té flusárny jsem nemohla. To je podle Julinka název pro fontánu 😀 . No jak říkám, první čtení!

Oblíbená dvojice Hrobař a uličnice 

A protože my bydlíme v Praze poblíž velikých hřbitovů, na které chodíme jak do parku, byla Há-stránka velice oblíbená. Hroší hrob s hudebním doprovodem je stránka, kde Juli poznala asi nejvíc slov 😀 .

A stránka s U? „Julinko, no kdo je ta paní? Vidíš jak uklízí? U…“ Juli suverénně: ULIČNICE! 😀 Takže tak. Odložte košťata a hadry, evidentně se to brát do rukou vůbec nemá.

A tolik k dnešnímu okýnku 🙂 . Já jsem knihu koupila na knižním festivalu už minulý rok, ale seženete ji výhodněji určitě přes net.

Šmalcova abeceda přímo u nakladatele – tady klik

Líbila? Nám moc, takže rozhodně si zasluhuje místo v naší virtuální knihovničce a je prvním článkem k tématu předškoláček. Víte, že vám tady řadím všechny články i podle věku? Na konci každého článku najdete jeho štítky. Jsou označeny na jeho konci a začínají vždy #. Můžete si tedy kliknout na věk dítěte a vyjedou vám články, které považuji k danému věku jako optimální.

K téhle knize dávám krom předškoláka ještě věk 3 a 4 roky, protože spousta z vás má doma už i mladší sourozence a ti jsou prostě napřed nebo ten zájem o abecedu děti projeví někdy i dřív, než ve věku předškolním. A stejně uvažuji i ostatního rozdělení do štítků 🙂 . Snad vám to zase víc pomůže a nebudete muset číst články, které pro vás věkově ještě (nebo už) nejsou 🙂 .

Máte chuť dál listovat knihovnu? Všechny knížky najdete tady – klik

Krásný den

MUDr. Michala Knězková

All posts

2 Comments

  • Martina 27.2.2019 at 20:39

    Je úžasná, že?;-) Také mě úplně nadchla a je připravená ve skříni na nějakou blízkou příležitost;-)

  • Petra 27.2.2019 at 22:48

    Děkuji za skvělý tip na dárek. Pexeso se k nám před pár týdny dostalo darem a netušila jsem, že k tomu je i kniha. To bude mít úspěch. Už teď je v autě největší zábavou vymýšlení slov na různá písmena…

  • Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×