Uhelné prázdniny současných let

Uhelné przdniny už nepamatuju ani já, natož moje holky, ale tak trochu jiné „uhelky“ jsme si užily na chaloupce. Zatím holkám vyhledávám na kreslení a malování takové náčiní, které po malé námaze zanechá hodně „práce“. Takže voskovky, spreje, tempery, akrylky, vodovky a konečně poprvé vyzkoušely i uhel. A co se s ním dá dělat na každém výletě? U nás to dokonce skončilo i naučně …dokud neobjevily pažravkyně keře s rybízem!

Na tuhle špinavou patlanici jsem narazila na zahraničním webu, kde děti uhel malovaly na cihly a obtiskovaly je na papír. Vcelku mě to zaujalo, nicméně babi s dědou by asi nebyly zrovna nadšení, kdybychom jim chalupu objely uhlem, takže jsme raději vyrazily hledat jiný prostor pro naše hrátky :-D. Vybraly jsme pařez. Jednak jich najdete fůru v lese, druhak je máme u chalupy, protože si v ní topíme v krbových kamnech.

Co k tomu:

 • v papírnictví nebo ve výtvarných potřebách seženete uhel v podobě takových tyčinek, stačí jich opravdu jen pár – špíny z ní bude až až 😀
 • vymyslete co budete chtít obtiskávat – my si vybraly pařez
 • papír, na který celé dílo ve výsledku orazíte

Jak na to:

 • princip je naprosto jednoduchý – úkolem bude nejprve celý pařez přetřít uhlem
 • čím více zatlačíte, tím lepší otisk v závěru dostanete
 • tříleťanda zvládla krásně sama – občas jsem jen vypomohla, aby byla přetřená celá plocha pařezu
 • pokud budete mít možnost výběru při koupi uhlu, berte co nejtlustší – tyhle tenké tyčinky nebyly pro malé dětské prstíky ideální, uhlík ubýval a Nele se s tenkou tyčkou pak špatně pracovalo, takže jich spotřebovala docela dost
 • i na výběru pařezu záleží
 • uhel zvýrazní vystouplé části, v nejlepším případě tedy jen letokruhy a suky
 • každý vhodný pařez ale vznikl uříznutím, takže na něm najdete vystouplé rýhy od pily – vyberte tedy takový, který se povedl uříznout a nemá extra těch linií od pily
 • já to nechala celé čistě na Nelince, ale pokud budete pomáhat, budete mít otisky mnohem sytější
 • stačí papír přiložit a pořádně přejíždět dlaní po jeho zadní straně
 • málo snahy, hodně muziky ...tohle holky ještě pořád baví nejvíc 😀
 • z výsledku se dá dělat spousta věcí – záleží na Vaší fantazii
  • bludiště – můžete pastelkama hledat cestu od obvodu až ke středu
  • Jak jsi starý? Můžete s dětmi spočítat kolik tomu vašemu stromku bylo let než ho někdo podetnul
  • můžete dílo rozstříhat, nalepit na čtvrtku a dodělat v přáníčka
  • můžete dát dětem do rukou pastelky a pařízek můžete vybarvit …záleží jen na fantazii
 • Jooo a to by nebyla Nela 😀 V zápalu nadšení, že ta špína skvěle maluje ani nepostřehla, že že to nemaluje jenom na papír 😀
Hrála by si ještě teď, kdyby si to k nám nenapochodovala Julí se svým hlasitý „ňam“ :-D. Ano, za chalupou byl objeven keř rybízu, takže konec zábavy, Jídlo mělo, má a vždy asi bude mít v jejich životech přednost přede vším, takže uhel letěl za pařezem, já sotva odchytla papírové výtvory a děti jsem zahlídla až s pusou červenou od rybízu.

 

Ale co :-). Často si z nich utahuju, protože je dvě živit je vážně horší než cokoli jiného, snědí toho na objem víc než já, ale na druhou stranu ..jsem za to nesmírně ráda. Jedí krásně, jedí téměř vše a hlavně jim prostě chutná :-). Lepší než mít doma tvory, za kterými budu běhat s každým kouskem ovoce nebo zeleniny a nutit je a prosit, aby něco snědly.

 

 

Tak máváme, teď už zase z Vinohrad, vzpomínáme na chaloupku a doufám, že mi třeba taky jednou pošlete ušmudlané xichtíky těch vašich tvorečků :-D.

 

 

Krásný zbytek dne a brzy zase „na přečtenou“.

 

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

No Comments

Leave a Reply

Vítejte u nás na blogu!

Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

Kam za námi

Nejnovější příspěvky

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

×