knihovna | Svojtkovina předškolkáčkům

27.9.2017 in Hraní, Knihovna - 20 Comments

Původně kniha pro Julii, aby měla nějakou tu „pro malý“. To byla ale trefa o fous vedle. Když jsem odnášela z Nakladatelství Svojtka tuhle interaktivní okýnkovku, měla být pro dvouletou a být knihou, o kterou se holky nebudou prát. Však Nela už na ni ve čtyřech letech bude velká. Nepovedlo se, rvou se o ní 😀 a já věřím, že se bude líbit i vám.

Je to relativně nová kniha a je obohacena o spoustu interaktivních prvků. Tohle čtení zapojí nejeden smysl vašich (i mých) dětí. Titul Hraju si a poznávám svět se mi líbil ze všech nejvíc. Podobných knih je ale více a tvoří si svou vlastní edici.

Proč mě chytil za oko zrovna tenhle díl? Je v něm úplně všechno. Jsou v něm barvy, tvary, nějaká první čásla, jsou tam prvky pro hmat, jsou tam roční období, program dítěte a la „můj den“, no prostě vše. Díte se při čtení knihy doví i něco málo z bezpečnosti, zdraví a to zase moc milou formou.

Na první dvoustraně se začíná poznávačkou barev. Na okraji stránky se představí všechny barvy a děti hledají v obrázku předmět nebo zvíře, které je zbarvené stejnou barvou. Do téhle dvoustrany jsou zapojeny i prvky pro zkoumavé prstíky. Čápa vybavil Svojtka hustým ochlupením 😀 , včelka má parádní křídla, zaujme i květák.

Jakmile prozkoumáte první dvoustranu, otáčíme dál a tady je svojtkovinová klasika – okýnka.

Krom toho, že si otevíráte okýnka, dovídají se děti základní pojmy v rozdílech jako je malý/velký, lehký, těžký, tlustý nebo štíhlý.

Pokud bych měla říct, komu je kniha určená, mně by se hodila a líbila tak od 18 měsíců do 3 let. Jednak jsou obrázky vyloženě dětské, takže mi k Nele už extra nesedí, jednak slovní zásoba obohatí právě tuhle kategorii dětí.

Jak už to tak ale bývá, Nelu absolutně nezajímá co si její rodička myslí, takže otevírá okýnka, šoupe šoupátkama a já můžu šoupat taky 😀 .

Holkám se na knize líbí, že každá dvojstrana nabízí jiný pohled na knihu. Na každé stránce se totiž kniha čte jinak. Zatímco u barev si hmatáte na povrchy a hledáte barvy, tady otáčíte okýnka. Na protější straně jsou pak posunovátka a šoupátka.

Po okýnkové straně přijde obr podívaná. Cirkusová dvoustrana, kterou si otevřete ještě dál a z knihy máte pořádnou širokoúhlovku 🙂 . Sledujte prosím Julinku, s jakým elánem se mi dnes nabídla a chtěla fotit knížky „do toho bloku“ 😀 To jako sem, pro vás 😀 .

Když si zalezete do cirkusu, je tam velká geometrická paráda. Kniha dětem představí geometrické tvary a to rozhodně ne jen základní kruh, čtverec, hvězdu a srdce. Spolu s nimi pak hledáte jednotlivé tvary v obrázcích a je to docela těžší část knihy. Juli zatím valí oči a pozná jen ten svůj základ. Tak jsem ráda, že tady má co „studovat“.

Máme za sebou barvy, protiklady, pozice, tvary z cirkusu a jede se počítat. Dětem se představí čísla do desítky. Julie umí díky Nele spolehlivě do 6, a tak si i velkou část téhle dvoustrany umí užít. Úkoly jsou tu hned dva.

Podle spodní lišty vyhledáváte s dětmi konkrétní počty hraček nebo pomůcek. V druhém úkolu pak odpovídáte na otázky, které jsou na otevíracích okýnkách.

Zábavnou formou děti spočítají vše, co je ve třídě. Po spočítání stačí odklopit okýnko a výslednou číslici tam máte napsanou.

Trochu mě mrzí, že čísla jsou psána zase tou zahraniční klasikou, ne tak jak je píšeme u nás, takže si z toho moc děti neokoukají ta čísla dobře.

Frčíme dál. Po počtech je na řadě abeceda. Dokonalost je, že tu najdeme naší diakritiku, takže i hlásky jako Ž, Š, Ř, atd. Na písmenkové dvoustraně mají děti úkol jasný. Říkáte si společně obrázky, děti je najdou a jakmile mají obrázek, řeknou vám na jaké písmeno jeho název začíná.

Tohle holky baví moc. Julie ještě žádná písmenka pochopitelně neříká, leda střílí jak z kalachu 😀 . Ale vždy si řekneme co má hledat a jede. To je baví obě. Výběr obrázků mě moc mile překvapil, protože se tady naučí něco i Nela. Spoustu pojmů slyšela prvně. Jen škoda, že ty obrázky nejsou víc „opravdovské“ 🙂 .

Otočíme dál. Kniha je poměrně silná, protože stránky jsou leporelové, pevné a děti je nějak snadno a lehce neponičí. V další části knihy si děti projdou celý den. Od spánku a probuzení, přes odchod do školky nebo školky, až po odpolední hraní, večerní koupel a uložení do postele s pohádkou.

Holky si pořád ještě pletou, které jídlo je oběd a které večeře, takže jsem za tenhle „příběh“ ráda. Je pro ně dost zmatek to polední spaní, které ještě obě mají. Drží si v sobě, že když jdou spát, tak pak je přeci zítra. Takže ten spánek po obědě je tam prostě pro ty malé hlavy docela náročnost 😀 .

Na prostější straně jsou hezky ukázaná roční období. Já se vždy ptám „Co máme tady?“ a po jejich odpovědi klasicky „A proč si to myslíš?“ 😀 Tyhle odpovědi jsou pak nejlepší. Julinka mi krásně pojmenovala všechny roční období, a když se jí ptám proč si myslí, že je to právě zima, odpoví zcela suverénně „Protože je tady tma.“ 😀 .

Dlouho jsme nedráždili prstíky, takže další strana se jim bude chvilku věnovat. Na řadu přijdou dopravní prostředky. Budete si spojovat „hmatovou cestičkou“ vždy dopravní prostředek a místo kam nebo odkud jede.

Děti uvidí klasický integrovaný záchranný systém, takže hasiče, záchranku i policisty, ale taky třeba bagr, jakýsi „kamion“, vrtulník či cisternu vezoucí benzín. Prstíkem pak jedou po vystouplých puntících až si spojí dopravní prostředek s místem, kam míří.

Nelinky originální reakce na domeček sanitky byla „A proč jede do koupelny?“ 😀 . Tak vypadá dle ní v knize špitál.

Na pár stránkách už se toho děti učí docela dost že? Doma po prvním přečtení jsem byla z knihy nadšena víc než v knihkupectví, kde nebyl čas ji až tak důkladně prohlídnout. Na první kuk jsem si řekla „jojo kniha pro Julii, jdeme“ a doma fajn zjištění, že na každé straně je „něco“.

Následuje bezpečnostní dvoustrana a ta mě baví ze všeho nejvíc. Největší kouzlo ale má na první čtení. Vždy si s dětmi odklopíte okýnko a tam je dítko, které dělá něco co nemá. Vy si pak máte společně říct, jak se to dělat má 🙂 .

My se toho doporučení až tak nedrželi. Já se holek neptala jak se to dělat má, ale „Proč se mi nelíbí, že dělá tohle?“ Nely hledání argumentů pak bylo totálně dokonalý. K holčičce, která sedí na stole začala stylem „Protože to není pěkné. Protože se to nedělá. Protože nohy na stůl nepatří. 😀 … ach to rodičovské zrcadlo.

Na dalších obrázcích se děti popálí, vypijou saponát na nádobí, skřípnou prsty do truhly, sáhnou na troubu, rozebíraj zásuvku… dětská klasika 😀 prostě mé kurzy první pomoci pro nejmenší 🙂 .

A čeká nás strana poslední. Moc milá stránka o tom, že nejsme všichni stejní. Tentokrát se netýká váhových odlišností a stavby těla, ale barev. Že každý máme jiné vlasy, oči nebo pleť, ale naše tělo vypadá vždy stejně.

A stránku vedle je pak zmínka k tomu, co je pro naše tělo důležité a je tam pochopitelně zase jídlo (bez čokolád a Brumíků 😀 ), dostatek spánku, hygiena, ochrana a péče o sebe nejen doma, ale třeba venku na slunku. Na závěr pa pohyb, kde Nela pronesla „máme si jít hrát“ a vzala si Lego 😀 .

Líbí. Mně moc. Na to, že knih máme všeobecně hodně, tahle je jiná zpracováním a tím, že Julii může dost dát. Máme jinak hodně okýnkovek, kde je pod okýnkem už opravdová informace a ty jsou často pro Julii moc, i když samozřejmě si je ráda otáčí a prohlíží. Když čteme, ráda poslouchá. Tahle je ale její a úplně z každé stránky čerpá a učí se novým věcem.

Pokud máte z téhle edice nějakou další, dejte tip, která se vám líbila. Pomalu ale jistě se nám ta Podjedličková darovačka blíží, takže inspiraci doufám dám nejen já vám, ale i vy sobě navzájem třeba právě v komentářích :-).

MUDr. Michala Knězková

All posts

20 Comments

 • Jana 27.9.2017 at 8:00

  Páni, ta vypadá fakt úžasně. Teď jen nevím, jestli ji nadělit prostřední dcerce (3,5 roku) nebo spíš schovat na květen a dát nejmladší k druhým narozeninám :-).

  • Míša 27.9.2017 at 19:48

   Jani určitě počkat na druhé narozeniny. Ona bude určitě bavit i starší, ale není to už kniha pro ně. Ani ilustrací ani informacema. Tříleťákovi bych už sáhla po těch okýnkovkách, kde je víc informací 🙂 . Určitě se ale doma neztratí, holky jí zatím tahají obě dvě 🙂 Kásný večer

 • Sylvie 27.9.2017 at 8:48

  Tak tahle kniha je fakt skvělá. Díky za tip i za podrobnou recenzi. Krásné dny Vám přeju.

  • Míša 27.9.2017 at 19:49

   Já moc děkuju za milý komentář, Silvi 🙂 Knížka e vážně povedená, přitom na první pohled tak lákavá není. Krásný večer

 • Zuzka 27.9.2017 at 9:18

  Knížka vypadá krásně, Škoda, že u nás by už nejspíš šanci neměla. Leda, že bych si ji pořídila pro sebe. 🙂

  • Míša 27.9.2017 at 19:53

   Zuzi vy nejste čtecí? Teda děti. Nebo už jsou velké? 🙂 Já se přiznám, že občas pořídím knihu čistě podle sebe a užívám si to, že ji vlastně holkám ještě musím číst 😀 .Krásný večer

   • Zuzka 28.9.2017 at 0:40

    Teď už čteme hlavně před spaním – Jáchym je v první třídě a Štěpán předškolák – podobné obrázkové knížky u nás byly v kurzu tak kolem 1,5 – 3 let. Já je ale miluju, jsem takový vizuální člověk, mám ráda pěkné obrázky i fotky – ráda si je jen tak prohlížím a kochám se. 🙂 Oni by si ji kluci taky prohlédli, ale nejspíš jen jednou, holčičky jsou na tohle asi lepší parťačky. 😉

 • lucie 27.9.2017 at 9:21

  máme z knihovny všechny tři knížky a dcerce 3,5 se moc líbí.
  nejvice ‚rostu a poznávám barvy‘.
  druhá dcerka je čtyřměsíční, tak ta má zatím jiné zájmy.
  kdybych se ale měla rozhodnout mezi 3,5 a 2, tak ji dám dcerce dvouleté, připadá mi to už hodně ‚pro prcky‘.

  • Míša 27.9.2017 at 19:50

   Luci úplně souhlasím, je spíš pro malé předškolkáčky. Jsem ráda za dobré ohlasy i na ty další. Julie má před Vánocema ještě svátek, takže rozmýšlím 🙂 Děkuju na barvy se podívám 🙂 Hezký večer

 • Bára Mintělová 27.9.2017 at 11:08

  Moc děkuji za tip. Přiznám se, že podle názvu a obálky bych po ní v knihkupectví nesáhla, ale vypadá uvnitř super, Pořídím ji asi k svátku 🙂 Přeji krásný den, Bára

  • Míša 27.9.2017 at 19:51

   Baru že? Já úplně souhlasím. Do ruky jsem jí vzala hlavně proto, že vím, že je nová. Ostatní svojtkoviny mám docela projeté, tak jsem po ní sáhla, protože jsou k ní ještě další dva díly a moc mile mě překvapila. Naše Julie má také ještě svátek, teď do Vánoc, tak taky budu hledat krom Ježíška ještě maličkost 🙂 . Krásný večer

   • Bára Mintělová 3.10.2017 at 9:23

    tak už je objednaná, tak jsem zvědavá, jak se bude líbit 🙂 a těším se na Vaše další „podjedličkové“ tipy, protože letos jsem s nápady v koncích 😀 přeji krásný den

 • Aneta 27.9.2017 at 21:36

  Díky za tip a náhledy, mně se líbí moc, ale teď nevím, zda moje tříleťačka není už velká 🙂 Jak Vám přišly ty ostatní knihy z edice?

  • Míša 27.9.2017 at 22:33

   Ahoj Anet, děkuji za Váš komentář 🙂 . Knihy jsou moc hezké, ale já bych celou edici viděla tak 1,5-3,5 roku. Pro tříleťáky bych vybírala už ty jiné okýnkovky, tohle je se obávám už málo. Ale zas pokud to pak má kdo podědit, tak berte 😀 . U nás i 4letá Nela je nadšená, ale jen jí bych nepořídila. Té už to dá jen písmena a abecedu, jinak už vše zná. Ostatní knihy z edice jsou na tom stejně, je to dělané na jeden věk. Krásný večer 🙂

   • Aneta 30.9.2017 at 12:58

    Moc díky za reakci 🙂 Jsme v blbém věku, písmena a čísla umíme, bilderbuchů málo, navíc leporela furt malou baví, ale hodně už jich je infantilních 🙂

 • Iva 28.9.2017 at 6:54

  Dobře ráno 😃
  Super tip i náhledy moc pěkna knížka jemam taky obavu,že už jsme.ma mi velké.Mala má v lednu tři ale jeoc šikovná barvičky umí krásně některé i anglicky.Pocita sama do 12. Mužů poprosit o radu na ještě jiné knížky moc děkuji. Pěkný den

  • Aneta 30.9.2017 at 13:17

   Moc díky za reakci 🙂 Jsme v blbém věku, písmena a čísla umíme, bilderbuchů málo, navíc leporela furt malou baví, ale hodně už jich je infantilních 🙂

 • Andrea D. 29.9.2017 at 16:30

  Prckovi bude na Vánoce rok a půl tak možná koupím a uvidím jestli už pro něj bude nebo si ještě počká 🙂 Díky za fajn tip

 • Michaela Kratochvílová 5.10.2017 at 23:31

  Míšo moc děkuji za inspiraci, knížku už máme doma a je super. Jen se teď rozhoduji zda ji Matyáš dostane za 14 dní k druhým narozkam nebo až pod stromeček 😀 těch knížek se mi (i díky tvé inspiraci) nahromadilo nějak moc :))

 • Michaela 21.10.2017 at 20:17

  Ahoj Míšo, teda tahle knížka vypadá skvěle. Ondrovi bude o vánocích 2,5, podle témat by to pro něj mělo být dobrý, takže asi pořídíme. Děkuju za tip! Míša

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×