knihovnička | Včely – další velkoformátovka

4.6.2017 in Knihovna, Včely - 15 Comments

Jestli vás nebo děti fascinuje říše zvířat, bude se vám líbit. Kniha, která ukáže nejen dětem, že včelstvo je naprosto neuvěřitelné společenství, které poznalo nejen egypťany, ale i dinosaury a ukáže vám, že na včelách stojí úplně všechno. Naprosto jsem netušila jaký význam pro přírodu mají a jak vymakané to ty malé, výstražně zbarvené hmyzačky mají. Není to tak dlouho, co se objevila kniha Včely na pultech našich knihkupectví a je teď opečovávaným skvostem naší knihovničky. Další velkoformátová knížka, kterou jsem holkám koupila a učit nás bude celý život. Dost detailně jsem vám ji s holkama nafotila a tím jim děkuju, že chtěli dnes fotit pro vás, se mnou.

 Vypadá sice dětsky, ale nečekejte knížku pro předškoláčky. Oni si tam toho spoustu najdou, ale je to pro ně hlavně ilustracemi. Textem, materiálem a rozsahem je vhodná pro děti školou povinné. Díky obrázkům jsme ale nadšené všechny a zahájily jsme doma včelí průpravu.První zmínky o včeličkách u nás padly ve spojení s běháním naboso. V tenhle moment venku šlápnout na jetelíček, kde seděla včelka, mají holky žihadlo jasné. Já jim teda neříkala dívejte se na cestu, ale připravila jsem je na možnost, že právě letos si asi nějaký ďobanec už prožijí.

A když na ně přišla řeč, vzaly jsme to doma hodně důkladně a celý včelí týden si můžeme připomenout tady na blogu.

Začínáme dnes, touhle krásnou knihou, budeme pokračovat včelím výletem, zavedeme vás ještě jednou do naší knihovničky a nebude chybět ani článek na téma první pomoci, kde stručně shrnu co s tím, když už si se žihadlem potykáte a nebo třeba tím, že nad vaším dítkem visí otazník s alergiemi v rodině.

Já si představovala, že tahle knížka ukáže včelu, kterou popíše, představí úly, péči o včelky, výrobu medu a taky průběh celého opylování. To by tak dětem mohlo stačit ne? Omyl. Seznámíte se se všemi pojmy, které se ke včelařství vážou, hodně podrobně nahlédnete do včelího úlu a podíváte se i na to, jak se rodí včelka, i ta nejdůležitější – matka.

Jak to všechno začíná? První stránky popsaly poměrně důkladně včely. Vysvětlily jak vypadá a kdo je dělnice, kdo trubec a kdo vlastně ta slavná matka. Vzápětí nás ale odvede na louku, kde si s dětmi povídá o opylování.

 

My si s holkama ukázaly, kde je vlastně ten pyl a tam jsme skončily. Jsem ráda, že už vědí, že med v kytičkách není a musí se pro to něco udělat, abychom si mohli život zdravě osladit.  Jestli máte děti školou povinné, bude už se vám líbit i text, kde si vysvětlíte pojmy spojené se stavbou květu a zavzpomínáte na maturitu z biologie jako já :-). Průběh celého opylení a jak mu napomáhají včeličky je tu moc hezky vysvětlený.

A kdo krom těch včeliček ještě pomáhá rostlinkám. Tady už je ta část knihy, kdy se díky knize o včelách dovíte ještě mnohem více o přírodě. Krom včeliček je v přírodě spousta užitečných opylovačů a i když my s holkama zatím hlavně popisujeme zvířátka, za dva roky už se budeme nad stejnýma obrázkama bavit trochu víc.

Na první louce se holkám moc líbilo, takže nebylo překvapením, že další stránka posetá kvítím sklidila další úspěch. Tentokrát nás včely zavedly na louku s medonosnými rostlinkami. Tady už nejsou obrázky úplnou dětskou kresbou, jako byl tak trochu netopýr mezi opylovači, tady už je to malý herbář, kde se s dětmi můžete něco o přírodě naučit, a pak si spolu najít nějakou tu jedli, jetel nebo třeba dobromysl, na výletě.Medonosné rostlinky jsou ty, které vytváří větší množství včelami sbíraného nektaru. Proto například dobromysl, mají v zahrádce krásného včelího domu, do kterého vás už zítra necháme nakouknout :-).

 

Je něco, zač vděčíme včelkám? Rozhodně a moje holky by měly začít fandit včelám ve velkém, protože tuhle dvoustranu by olízly raz dva. Celou. Včelám nevděčíme jen za med, ale nebýt těch malých opylovaček, spousta rostlin by nemělo svoje plody. Nebyla by to škoda? Další kus přírody, který si v knize prohlídnete a na první pohled byste si ho se včelstvem určitě nespojili.

Historie? Fakt se dá do knihy o včele zahrnout takový kus historie? Tady to zvládl autor hodně hravě a máte tak pocit, že včela je najednou stejně „velká“ jako ten dinosaur na straně první. Nejstarší zmínka o včelách pochází z jeskyním maleb.Deset tisíc let stará jeskyní malba člověka obklopeného včelami se našla ve Španělsku a je na ní člověk, který vybírá z jejich hnízda med. Jazyk mlsnej měli už tehdy, co? 😀

 

To trochu přeháním samozřejmě, protože na rozdíl od nás nechtěl tehdy člověk med na mlsání, ale potřeboval přežít :-). V knize se dočtete, že med je ze 75% cukr, takže ono se jim po něm pochopitelně dost dobře fungovalo a spolu s rostlinama a masem byl údajně základem stravy.

Včelařství a jeho základy zavedou děti do starověkého Egypta. Tady se Nela neskutečně vyptávala co je co a musím se přiznat, že jsem kolikrát vůbec nedovedla nějak srozumitelně a správně odpovědět. Obrázky samotné totiž popsané nejsou, takže jsem tak trochu vařila z vody a nejsem si jistá, zda jsem uvařila zrovna med :-D.Egyptský faraon se tehdy honosil titulem „král včel“. Dolní Egypt byl velice úrodnou krajinou, ale na stůl průměrného Egypťana se med dostal jen velice zřídka. Byl drahý a tak si na něm pochutnávali leda bohatí lidé.

 

Kurz dějepravy nekončí. Kdo má doma tuhle knihu, nebude znát jen včely, rostliny, ovoce a zeleninu, starý Egypt, ale taky skočí do Řecka, kde se potká s dětem líbivým malůvkám řeckých bohů. Každý je tu v typickém vyobrazení, všude mezi nimi poletují včelky a velká nápověda pro nás rodiče – u každého obrázku je bůh pojmenován :-D. I když tady bych je asi pojmenovat zvládla, až na Herma a Hefaistose, které jsem v podvědomí zasunula někam hodně hluboko.

Nefotím vám všechny strany, protože by ten článek byl neskutečně dlouhý, takže se přenesme přes stranu s Alexandrem Makedonským, tu kde se ve vaně válí polonahá Poppaea, koupajíc se v oslím mléce s medem, přeskočme stranu o Slovanech a Svatém Ambrožovi a dostaneme se k Napoleonovi a Josefíně :-). Hurá, to je něco pro děti. Vždyť každý správná pohádka má krále a královnu :-D. Tady se chytla i Julinka.Díky téhle dvoustraně se dovíte, že vlastně prvně v historii se začaly včely uctívat i viditelně. Napoleon a císařovna Josefína oblékly na korunovaci v pařížské katedrále Notre-Dame překrásné pláště zdobené zlatými výšivkami včel. Možná proto znáte pojem Napoleonovy včely :-).

 

A jak je to vlastně s těmi úly? Dost podrobně je v knize vysvětlena stavba úlu, jejich různé druhy a taky jednotlivé odlišnosti ve včelaření několika zemí či kontinentů. Například v Asii prý mají druh včel, kterým se říká včela obrovská (nicméně nepřesahuje 2cm), co je ale vážně obrovské, to jsou právě jejich hnízda.Tyhle včely se nestěhují do úlů, ale staví hnízda v podobě pláství, kde může být až několik desítek kilogramů medu. No mňam.

 

Zaručeně největší zábavu způsobil u nás doma tento muž :-D. Holkám se líbil a Kamerunského fešáka nalistovává teď Nela dost pravidelně. Jestli bude v dohledné době na programu nějaký karneval, je mi jasné za koho bude chtít jít :-D.Kamerunští sběrači vykrádají hnízda divokých včel. Aby se k nim dostali, staví si na stromech lešení a pomocí sekyrky pak otevřou hnízdo tak, aby mohli vytáhnout celé plástve. Krom medu jsou v Kamerunu vydatnou pochoutkou i včelí larvy. Hmmmm… jedeme?

 

Aaaa tenhle kousek se mi líbil, protože se dal propojit s Prahou a pro Nelu bylo vše zase snazší na pochopení. Úly ve velkých městech, kde té přírody moc není a hotely pro opylovače. Moc hezká a fajn popsaná dvoustrana o tom, že města jsou pro včely vlastně moc fajn, protože se v nich používá významně méně insekticidů než v zemědělských oblastech.Určitě u nás znáte úly na letišti, na střeše pražského magistrátu, obchodních centrech nebo jste možná slyšeli, že ten svůj má i pařížská opera.

 

Krásná část, na kterou se chystáme na chalupě v létě. Hmyzí hotel pro opylovače, který není těžké postavit a jsou moc užitečné. Znáte je? Schválně si hoďte do googlu pojem Hmyzí hotel a mrkněte na fotky :-). Děti rozhodně na celé odpoledne stavba zabaví.Včely zednice se rády nastěhují do stébel rákosí a bambusu, použít se dá i kus dřeva s navrtanými otvory. Berušky a vosičky se rády zabydlí mezi borovicovými šiškami nebo stonky rostlin…

 

Mobilní včelín. Slyšeli jste? Stylový „tyrák“ se holkám moc pozdával :-D. Včelky sbírají nektar do 2-3 km od úlu, dál by je to stálo až moc sil. Tohle auto je tedy moc praktické a používaly se mobilní včelínu už ve starověkém Egyptě. A mobilní včelín není jen službou k výrobě medu, platí za něj spousta sadařů, kteří jej potřebují k dostatečnému opylování. To jsou slušné brigádnice.

Knížka je proložená černobílými stranami, kde najdete zajímavosti ze světa včel a ano, fakt to všechno zajímavé je :-). Alespoň na první čtení má člověk pocit, že vážně vůbec nic neví. Jak vypadá pracovní del dělnic, kolik toho včela unese, je včela pán nebo paní, je libo recept na zázvorové sušenky s medem?

Hurá do civilizace, konečně se tu objevil pán, kterého holky milují z té titulní strany knížky :-D. Sám pan včelař a vše, co ke své práci používá a potřebuje. Včelařův úbor a nářadí, tentokrát má každý obrázek číslo, takže nevařím z vody a hezky se dá vše popsat a trpělivým dětem se zájmem o včely i vysvětlit :-).

Co na knížku říkáte? Nepřelouskáte ji nejspíš za jeden den, ale já ji vytahuju po výletě, kde jsme našli jetelíčky a kvítka z lípy srdčité co máme na hřišti, po návštěvě trhů, kde bylo všechno to ovoce krásně naservírované ze sadů do prodeje nebo dnes, kdy se chystáme na velký včelí výlet a bude lepší, když se holky něco málo doví před samotným startem.

 

Když už jsme si pana hrdinu včelaře představily a víme, co všechno má na sobě a co bude potřebovat, vezme nás s sebou na jeden den do práce. Děti se podívají, že být včelařem neznamená jen vybírat med z úlů, ale musí se o včely starat podobně, jako se staráme my o domácí zvířátka.Koncem léta se pak stává z včelaře kuchař. Přikrmuje včelství cukerným roztokem, ze kterého dělnice připravují zásoby na zimu. Včelař tak o včely pečuje celý rok a pokud tuhle práci neodvádí dobře, může se matka spolu se svým včelstvem poohlídnout po jiném a lepším místě v životě. Na rozdíl od jiných tvorů totiž včely nemají chlév ani nejsou přivázané k boudě.

 

Mlsotyyy. Další jasná stránka favoritka :-D. Ta se bude líbit všem dětem a zase jako jednu z mála si ji nechají přečíst klidně třikrát za sebou :-D. Že těch medů je, že? Kolik jste jich už zkusili vy? My teď máme doma od mé mamky i pampeliškový a domácí sedmikráskový :-). Každý med je jiný nejen barvou, chutí, ale i vůní. Taková ochutnávka by holky moc bavila. Obzvlášť kdyby měly místo lžíce perník :-D.

Všem, kteří jste dočetli až sem moc děkuju a vím, že to zase byl jeden z delších textů. No ale posuďte sami, co z toho vyřadit? Už takhle máte nafocenou jen asi polovinu knihy :-D. Tak komu se líbí, doporučuju na ni mrknout kdekoli v knihkupectví, protože je poctivá a to poznáte hned jak bude v ruce :-).

Mějte se krásně a už zítra nás tu čeká včelí výlet, který se v tropickou sobotu moc podařil :-).
Pekný den a já jdu chystat další článek.
MUDr. Michala Knězková

All posts

15 Comments

 • VERONIKA (MIAUK) 5.6.2017 at 5:54

  Máme (pra)dědečka včelaře, takže tuhle knihu prostě musíme mít!:) Sice ještě potrvá, než do ní mládě doroste,ale já si zatím ráda zalistuju sama:-) Děkuju za úžasný tip! Asi si ji koupím k narozeninám:D

 • Bienvenue chez nous 5.6.2017 at 6:20

  Dobré ráno, zrovna tuto knížku jsem držela ve čtvrtek v knihkupectví v ruce a vypadá moc pěkně… ale zatím mi přišla pro "2leťáka" moc složitá 🙂 časem ale určitě pořídíme 🙂

 • Martina Šlapáková 5.6.2017 at 6:25

  Krásná kniha. Pro nás je ještě brzy na tokovou knížku, ale snad k Vánocům by to mohl být už vhodný dárek.članek se mi moc líbil a těším se na váš výlet.

 • Anna Blažková 5.6.2017 at 6:29

  U nas doma jsme vel I vcelari, Bracha I svagr maji vcelstva, takze tuto knihu proste Must have;-) moc diky za ukazku a tesime se na dalsi clanky

 • Žaneta Amélie Bašistová 5.6.2017 at 6:32

  Moc hezky clanek a kniha vypada bajecne.Jen musim pockat nez do ni holcicky dorostou 🙂

 • Radka H. 5.6.2017 at 6:48

  Krásná knížka 🙂 S takovouto se za chvilku do bytu nevlezeme 😀 Tuto knihu dám určitě na seznam jako možný dárek k nějaké příležitosti 😉

 • Katerina Sestakova 5.6.2017 at 7:28

  Díky za parádní tip a hezký článeček! Na knížku už delší dobu v knihkupectví pokukuju, takže na Vánoce nejspíš pořídíme!

 • Elis Greskova 5.6.2017 at 7:38

  Ty brdo, to je super knizka. Tu si urcite pisu na seznam. Dekuji za detailni popis i s obrazky.

 • Petra Hladká 5.6.2017 at 10:39

  Díky za ukázku, je fakt krásná …. určitě si ji časem pořídíme!

 • Anonymní 5.6.2017 at 11:10

  Knížka krásná! Koukala jsem na ni na festivalu Mini, kde jsem si ji poprvé všimla. Hodně mi připomíná "Mapy", které máme doma od Vánoc. To je taky úžasná kniha. Jen máme díky tomu mega rozměru, trochu problémy s uložením do knihovničky :). My máme o včelách knížku "Lumír včelaří", kterou jsme koupili v Hulíně ve Včelím světě a "Ilustrovaného včelaře", ale ta je spíš pro dospělé. Jen proto jsem se zatím uhlídala a nekoupila, abychom neměli vše jen o včelách 🙂 Kristee

 • Lenka Malinová 5.6.2017 at 11:31

  Knizku urcite moc doporucuji. Deti 2,5 a 4,5 ji miluji!

 • Anonymní 5.6.2017 at 12:09

  Naprosto krásná knížka! Už ji mám pro děti schovanou k vánocům:-) Jen mne překvapili takové "mastné" skvrny na papíru… Ale to asi tak má být, ne? Katka

 • Serafinka 5.6.2017 at 20:53

  Nádhera 🙂 mám na ni zálusk pro prcky k Vánocům :-))

 • Vera K 6.6.2017 at 9:12

  Dobry den, vypada to hezky, a jake dalsi velkoformatove knihy mate? dekuji

 • Verča Sembolová 14.2.2018 at 12:44

  Dnes jsem na tuto knihu narazila v knihkupectví a tak jsem ji prohlédla a musím říct, že tu teda v naší knihovničce potřebujeme. Verča S.

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×