Albi Roboti | Logopedická zábava

9.10.2017 in Hraní, Knihovna - 1 Comment

Zdravíme vás při začátku týdne a tentokrát rovnou všechny tři. Nelinka je od pátku nemocná a ani přes víkend se to zrovna nezlepšilo. Takže my si dnes dáme válecí pohodičku a pro vás jsem přes víkend nafotila další díl z Albi Kouzelného čtení, abyste případně měli snazší vybírání pod letošní Jedličku 🙂 . Na blogu už jsme si ukázali, jak funguje ta elektronická kouzelná tužka  a přidala jsem k ní prohlídku první knihy – O perníkové chaloupce. Druhý článek věnovaný téhle edici byl pak na knihu Zpívánky 1. Dnes si přidáme do knihovničky titul Když roboti brebentí a třeba se vám bude líbit. Hodně maminek totiž píše, že děti zrovna nezaujala. Tak se na ní podíváme.

Zase k ní bude potřeba mít doma i elektronickou tužku, která se kupuje samostatně. Jak s tužkou zacházet a všechno o ní najdete v článku TADY.

Když jsem knihu otevřela poprvé, trochu jsem našla pochopení pro všechny děti, které tolik nezaujala. Oproti těm krásně dětsky ilustrovaným knihám je tahle maličko jiná. Není ošklivá, ale je tak nějak svým vzhledem „pro starší“. Pokud si ji veme dítě do ruky samo, věřím že prostě nezaujme. Když si ji ale vemete s dětmi aktivně vy a budete jim s knihou pomáhat, je v ní toho neuvěřitelně moc a třeba pro našeho tátu je to zatím favorit ze všech titulů, které doma máme.

Na každé straně se kniha věnuje výslovnosti konkrétní hlásky. Uvítání najdete v podobě písmenek N a D. Na každé straně je pak několik možností, co s daným příběhem dělat.

Jako u všech knih z edice Kouzelné čtení, které se ovládají Albi tužkou, jsou při spodním okraji knihy ikony pro ovládání – synchronizaci tužky s knihou.

Symboly pro ovládání knihy

Na levé straně najdete symbol pro zapnutí a ovládání zvuku, na straně pravé pak řádek s ikonami:

otevřená kniha – dozvíš se základní názvy nebo si poslechneš básničku
symbol „play“ (trojúhelníček) – budeš moct kdekoli v knize objevovat zvuky nebo si poslechnout co kdo říká
notičky – přehraješ si písničku
kruh z šipek – slouží k opakování zvukové stopy
symbol „stop“ čtvereček – zastaví přehrávání
oranžové záložky na boku stránky – procvičení mluvení pomocí úkolů

Pozor, aby každá stránka fungovala tak jak jsme ji pro tebe my roboti připravili, dotkni se tlačítka pro zapnutí na každé stránce.

Základní orientaci na stránce jsme si ukázali a pojďme si chvíli hrát. Zrovna teď holky leží v posteli (neděle 20hod) a já jsem jen přes jednu stěnu, tak držte palce ať mě tady s tužkou neslyší a nekřičí, proč si tady hraju s tužkou 😀 .

Logopedické těžkosti

Horní část stránky je interaktivní víc než by se mohlo zdát. Kniha vám představí své první písmenko.

N – přiložením tužky na samotné písmeno na vás paní spustí:
„N. Jak vyslovujeme N. Otevřeme ústa a opřeme hrot jazyka o dásně za horními zuby. Pak vyslovíme N. Správná výslovnost N, D a T je klíčová pro následnou výslovnost R.

pozn.: Sami vidíte, že pokud si tohle „čte“ tříleťák sám, není se čemu divit, že kniha úplně nezaujme. Pokud si ale vemete s dětmi zrcátko a zkoušíte si cíleně s jazykem cvičit, bude to docela legrace. Nela nemá z abecedy už potíž u žádného písmena, občas jen šidí Ř. Nicméně cíleně dát jazyk za řezáky nebo na ně, to jí vůbec nešlo 😀 .

V levém horním rohu najdete na každé straně s písmenem takovýhle šedivý robo-box = rádio. V něm je vždy obrázek a při přiložení tužky do tohoto prostoru vás vyzve paní k logopedickému tělocviku 🙂 . Názorně tedy na téhle straně:

Houpačka – přiložení tužky na šedý box = rádio
„Procvičujte mluvidla. Tohle cvičení jsme nazvali houpačka. Dítě otevře ústa, jazykem se střídavě dotýká místa za horními a dolními řezáky, pak horního a dolního rtu. Pozor, dolní čelist by se neměla hýbat, ani přizvedávat jazyk nahoru.“

pozn.: Text pod šedým robo-boxem (rádiem) je vždy nějaká básnička, která s dětmi procvičuje dané písmeno. Tady je poměrně těžké, že se dítě musí dotknout tužkou vždy přímo konkrétního řádku. Není to jako u perníkové chaloupky, kde se stačilo dotknout kdekoli v textu a vypravěč přečetl všechny řádky naráz.

Krom písmena a logopedického cvičení tu vždy najdeme 4 čtverce s obrázky. Při jejich vyslovování musí dítě použít danou hlásku a společně tak trénujete výslovnost. Tohle holky moc baví a obě si to samy opakují s knihou. Tečky pod obrázky vám napovídají počet slabik a místo, kde se daná slabika ve slově nachází.

Plníme kvízové úkoly

Úkoly. Pokud budou chtít děti plnit úkoly, není tu tentokrát symbol kostičky s tečkami dle stupně obtížnosti, ale jsou tu oranžové záložky, které vidíte jako šipky na kraji stránky. Abyste viděli, jakého jsou úkoly charakteru, projedeme spolu první tři u písmene R.

Horní oranžová šipka
„Pod každým tlačítkem na přehrávači je schované slovo, vytleskej ho. Tak ho rozdělíš na slabiky. Dobře poslouchej ve které slabice slyšíš hlásku R. U slov na kartičkách se slabikami pomáhají kolečka.“
výsledek: Dotýkáte se tužkou oranžových obdélníčků pod obrázkem koníka. Ve chvíli, kdy přiložíte, dovíte se jednotlivá slova: Porada, otvírák, rám, hra, brambory.

Střední oranžová šipka
„Hledej básničky. První najdeš snadno, ale kde jsou další dvě? Dokážeš je zopakovat?“
výsledek: Ve chvíli kdy přiložíte tužku k básničkám, tužka vám je celé odříká.

Spodní oranžový šipka
„Dokážeš pěkně popsat, co lidi a zvířata na obrázku dělají dřív, než ti to řekne robotužka?“

A máme za sebou celou horní část stránky, kde sami vidíte je toho vážně hodně. Pokud ale sedí tříleté díte s tužkou samo, většině zadání prostě nebude rozumět a ani ty ilustrace jej u knížky moc dlouho neudrží. Když si ale najdu čas a jsem s holkama u knihy já, vždy se u toho smějem. Nezapomeňte u cvičení zrcátko, jde to pak snáz a je to větší sranda 😀 .

Režim otevřené knihy

Pokud budete v režimu otevřené knihy, půjde vám s tužkou vše, co jsme si doposud ukázali. Při klikání na obrázky se vám pak budou pojmenovávat dané obrázky.

Režim PLAY trojúhelník

Můžete si poslechnout kdo dělá jaké zvuky nebo co říká. Obrázky jsou hodně různorodé a pestré, takže zvuků a slov je tam dost a dost. Tužka na vás samozřejmě mluví tak, že maximálně využívá na dané stránce slov, ve kterém je právě procvičovaná hláska. Pojďme si to ukázat na písmenu T.

Režim otevřená kniha:
Červené kalhoty: montérky
Za uchem má táta: tužka
Pokud se dotknete jeho ruky: táta
Tetování na bicáku 🙂 : kotva
Kluk zabalený do koberce: Ota

V tomhle režimu se doví děti, jak se čemu říká. Vždy se tedy doví jedním slovem pojmenování předmětu. Ten pak obsahuje procvičovanou souhlásku.

Režim Play trojúhelník:
Červené kalhoty táty: „Tak jste tady, výletníci!“
Kluk zabalený do koberce: „Táto, nějak se to zamotalo.“
Letící pták: „Musím vyťukat T taky do těch štaflí.“
Holčička: „To se bude maminka divit.“
Klučík s kšiltem: „Táto, sotva stojím. Jdu hned spát.“

Tohle je klasika, kterou známe z předchozích knih. Kliknete si do obrázku a kniha mluví za jednotlivé postavy a zvířata. Zase se procvičuje daná hláska.

Hravé opakování

Krom toho, že jsou stránky věnované písmenkům, občas se tam vloudí nějaká jiná. Asi to na tom baví našeho tátu, že je tam toho vážně hodně a vydrží na hraní dost dlouho. První nepísmenkové zpestření je nahlédnutí do pokoje, kde se hraje a spí. Na téhle straně procvičíte vše, co jste se doposud naučili.

V režimu knihy nebo PLAY (trojúhelník)

Tady poslechnete názvy a zvuky všeho nač ukážete. Děti pak opakují: „Lenka, Ladovy pohádky, klubíčko, pruhované povlečení, Lojza, oteplováky, lyže, kabela, sálající kamna, vzkaz pro Lojzu, lopata, palubkové dveře, pošlapaná rohožka, pastelky v kelímku…“ a mnoho dalších

Dáme si kvíz – tedy oranžové šipky na kraji stránky

1. „Hledej básničku. Je o lenochovi, dokážeš ji zopakovat?“
výsledek (tužku na Lojzu):
Ležel lenoch na posteli, a ležel tam týden celý.

V neděli se zvedl, na postel si sedl.
Jedním okem zamrkal,
pak si leh a ležel dál.

Dalším týden celý.
Lenoch, co jste chtěli?

2. Dokážeš popsat oba obrázky dřív než to udělá robotužka?

3. Lojza je vážně lenoch. Než se otočil z pravého boku na levý, Lenka uklidila celou chalupu. Vůbec se nedivím, že nechala Lojzu v posteli a šla lyžovat. Porovnej oba obrázky a říkej, co všechno Lenka udělala než se vydala za lepší zábavou.

4. Pod každým slovem na peřině je schované slovo, které mně i Robimu ještě nejde vyslovit. Jak si na tom ty? A dokážeš vymyslet věty s těmito slovy?
výsledek: chladil, cloumal, bloudil, dloubal, platil, hledal, plavala, šlápl

Vlastní zapínání stránek

Kdyby se vám náhodou stalo, že budete tužku přikládat k obrázkům a kniha bude ticho, tak v tomhle je kniha maličko jiná než ty předešlé. Tady je totiž na každé straně vlastní tlačítko pro zapnutí stránky, takže vždy si každou stránku zapínáte zvlášť.

Jak na komiksy

Další zpestření knížky je v podobě komiksů :-). Náš oblíbený je hned ten první, protože v něm figuruje Julinka, kterou vlastně máme doma. Nelince se navíc líbí, jaký sněhulák se z Julči stane 😀 . Tužkou si můžete klikat na obrázky, ty vám pak odpoví. V režimu otevřené knihy vám řekne kdo nebo co to je. V režimu PLAY (trojúhelník) vám bude říkat co kdo říká nebo jaké dělá zvuky. Pokud přiložíte tužku na text, bude vám tužka číst text ke komiksu.

V bleděmodrém je to dál v celé knize. Zase si tu můžeme procvičit další písmeno a vedle něj je stránka, která je hravá zase jiným způsobem. I tam si můžete vše popsat, poslechnout si kdo jak mluví nebo jaké dělá zvuky a k tomu tam máte další tři oranžové šipky na boku stránky, tedy další tři úkoly.

A co ty notičky?

Co jsme si ale ještě neukázali je režim notičky. Pokud děti přiloží tužku na spodní okraj stránky, kde jsou veškeré symboly, a tam vyberou notu, začne tužka zpívat. Vždy se písně týkají dané hlásky. Budete trénovat a písničky se spolu třeba učit. Příklad jedné takové u písmene R:

 (doprovod klavír) Když klavíru struna rupne, kladívko na prázdno ťukne. Když je nástroj zmrzačen, hráč nebrkne celý den. Vedle klimpru harfa stojí, s klavírem ji leccos spojí. Na rozdíl od hoboje jsou to strunné nástroje. Když se struny rozdrnčí, dostávám chuť na srnčí. Když kladívka ťukají, tak mi koutky cukají.

Prosí klavír harfo drahá ta nečinnost už mě zmáhá, půjčíš mi na pár dní jednu strunu náhradní. Harfa praví jistě rada, nechci abys nudou strádal, i když nemám kladívka nejsem žádná nádivka. Když se struny rozdrnčí, dostávám chuť na srnčí, když kladívka cukají, tak mi koutky cukají. 

Kdybych měla popsat vše co v knize je, budeme tady ještě hodně dlouho. Tohle je ale taký nejstručnější výcuc z knihy Když roboti brebentí. Maximálně s vámi vytěží trénink hrou. Děti se čtením a opakováním učí výslovnost jednotlivých hlásek. Můžou si vždy pomocí oranžových šipek vyřešit úkoly k dané stránce a těmi vždy na každé straně začněte 🙂 .

Nezapomeňte, že se tady prvně zapíná každá strana zvlášť a věřte, že jestli děti nebaví kniha teď, úplně ji neodsuzujte a zkuste vyčkat. Je na ni psáno sice od tří let, ale s tříleťákem musí být opravdu hodně aktivní rodič.

Řekla bych, že tahle kniha je na samotné ovládání asi nejtěžší, protože dítko musí úplně pochopit a osvojit si práci s tužkou, aby bylo schopné si s ní naplno hrát samo.

Nás teď čeká stránka s písmenem Ř, kde je toho zase fůra a já tleskám autorům, že se nebáli tohoto tématu a že vymysleli tolika příběhů a obrázků, které se jim podařilo hezky dosadit do jednotlivých hlásek. Nenechte se odradit tou ilustrací, protože nejsme zvyklé na tohle kreslení „pro starší“.

Takže nevýhody knihy?

Je pro děti na samostatné čtení dosti náročná. Vyžaduje dost slušnou jemnou motoriku, aby děti zvládali v úkolech opakovat slova při kliknutí na jednotlivé pruhy povlečení nebo třeba tlačítka na rádiu. To samé pak u komiksů, kde vedle sebe je dost blízko text a obrázek. Děti často chtějí poslouchat pohádku, takže chtějí přiložit tužku na text, ale maličko se netrefí a už to odříkává popis obrázku a celé se jim to motá.

Takže motorika, pochopení tužky a nebo mít u sebe rodiče, kteří si s dětmi hrají a bude dobře :-). Mimochodem ta logopedická cvičení u písmenek si cvičíme i my s tátou a kolikrát se pěkně nasmějem, jak je snadné mluvit 😀 . Ale dokázat pak mluvidlama to co po mně chtějí 😀 Sci-fi.

A když se doberete na závěr knihy, najdete tam jako odměnu tuhle parádní hru. Začněte kliknutím na úkolové oranžové šipky a vše potřebné se dovíte. Zase tady máte i režim notičky, takže nezapomeňte si poslechnout písničku k téhle deskovce a jestli klikáte a kniha je ticho, zapomněli jste stránku zapnout 😀 .

Knihu najdete v prodejnách Albi nebo TADY

Jéééje to je zase článek. Když ono toho asi míň napsat nešlo, tak snad se vám taková podrobnější recenze bude hodit. Přijde mi trochu nesmysl vám vyfotit knihu a dvě stránky zní a napsat „hele, čum co doma máme 😀 tak děkuju všem, co došli až sem 🙂 . Máváme teď už z pelechu od čaje a pohádky.

MUDr. Michala Knězková

All posts

1 Comment

  • Silvie 9.10.2017 at 10:45

    Dobry den, vim ze se muj dotaz nevztahuje k danemu clanku, presto bych vas rada poprosila o radu. Brzy tomu bude rok co se nam narodil nas maly poklad a zaroven se blizi Vanoce a ja se musim priznat, ze se trosku „ztracim“ v tom neprebernem mnozstvi hracek pro decany. Nejradsi bych poridila uplne vse, ale vim ze to nejde.. 😉 Vzdy na Vasich strankach obdivuji napady na hracky a knizky (Svojtka se stal moji srdcovkou) … jenze vetsinou zacinate na kategorii od dvou let … naprosto chapu 😉 A tak jsem Vas chtela poprosit o nejake napady co poridit tomu nasemu prckovi, aby ho to bavilo a zaroven i neco priucilo.
    Moooc Vam dekuji, s pranim hezkeho dne Silvie

  • Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×