kouzelné čtení | Albi tužka a Perníkajda

13.9.2017 in Hraní, Knihovna - 5 Comments

Dlouho jsem holky držela daleko od všech dětských novinek elektronického světa. Ne, že ne. Dál si stojím za svým, že jde vyrůst bez dětských mobilů a tabletů, ale uznávám, že i na takových „hračkách“ se děti mohou pomocí vhodných aplikací bavit i užitečně. Albi tužka patřila dlouho do stejné skupiny. Jak tomu tak ale u blogerek bývá, dostala jsem možnost tužku vyzkoušet a sama si zhodnotit, jestli se nám bude líbit. Výsledek? Za týden jsem sama koupila další set knihy s tužkou, protože nejen děti, ale i mě to celé chytré čtení zaujalo.

Elektronická Albi tužka je ke všem knihám nezbytností. Bez tužky by měly knihy minimální využitelnost. Od jakého věku jsou vhodné? I když na knihách je psaný věk poměrně vysoký, určitě ty jednoduché knihy zvládne i dvouleťák. Já si pro začátek vybrala k tužce dvě knihy. Každá pro jednu z holek.

Nelinka dostala knihu Hravé učení, pro Julinku jsem zvolila Perníkovou chaloupku, na které vám dnes ukážu fungování tužky a představím tak první knihu. 

A tady už jsou. Elektronické tužky. Každá má svůj vlastní usměvavý stojánek, který jinak nemá žádnou další funkci. Zatímco k recenzi mi přišla tužka s logem žlutým, já už zakoupila na prodejně tužku s logem novým. Pro nás jedině dobře, protože holky se nehádají a přesně ví, která je čí 😀 .

Jak Albi tužka vypadá?

Tužky jsou nabíjecí pomocí kabelu do sítě. Obě tak mají na svém boku konektor pro zapojení a nabíjení. Po úplném nabití nám fungovala tužka cca 2 týdny při používání cca 20 minut denně. Vpředu na tužce jsou dvě tlačítka. Obě dostatečně veliká, aby je mohly ovládat i hodně malé děti.

Tužka nám vybití zahlásila. Milá paní při čtení hlásí, že tužku je třeba nabít, protože baterie je již sabá.

Horní tlačítko slouží pro opakování informací. Kdykoli nebudete nějakou větu či otázku v kvízu vědět, při stisknutí horního/menšího tlačítka vám ji tužka zopakuje.

Spodní tlačítko je větší a slouží pro zapnutí a vypnutí tužky. Po stiskunutí zazní:
„Vítej ve světe kouzelného čtení. Začni tím, že se tužkou dotkneš tlačítka pro zapnutí.“

Ovládání zvuku je na tužkce na jejím boku. Plusem a mínusem si mohou děti ovládat hlasitost. Nejvyšší hlasitost ale nijak zvlášť nehuláká, takže v hlučném prostředí by bylo třeba využít sluchátek.

Teď spolu tužkou trochu pootočíme. Na zadní straně tužky je otvor pro sluchátka. Nejdřív mi to přišlo dost zbytečné,ale když jsme třeba na dovče měli hodně malý pokojíček a Julinka spala, mohla si Nela počkat na probuzení ségry s tužkou.

Dala si tam sluchátka a mohla si číst. To samé bylo v letadle, kdy jsme letěli do Afriky půl hodiny po půlnoci a ne všichni z letadla by byli nadšení z Hravého učení 😀 .

Mimochodem já vám teď píšu článek, u kterého si procházím celou knihu a holky vedlemě spí, takže zlatá sluchátka 😀 .

Pokud máte tužku, naučíte se s ní zacházet během prvních deseti minut. Pak už stačí jen mrknout, která z knih by sevám hodila. A protože mně se jich líbí vážně hodně, budu vám je tu na blogu postupně představovat. Dnes začneme Julinčinou knihou O perníkové chaloupce, kterou jsem zvolila jako první seznamovací.

O perníkové chaloupce

Všechny knihy se dají prohlížet i bez tužky, ale to pravé kouzlo nastane díky spodní části stránky, kde jsou symboly pro tužku.

Ikony aneb jak tužka funguje?

Na první straně je vždy úvodní symbol, kterým se kniha zapne. Zapne se tak hlavně tužka, která díky tomuto zapínacímu tlačítku pochopí, která kniha před dítětem leží.

Tlačítko pro zapnutí:
„Teď ti vysvětlím co všechno můžeš s touto knihou dělat.“

Tlačítko PLAY – trojúhelníček
Pří přiložení tužky vám začne vypravěč pohádku předčítat. Knihu O perníkové chalouce pro nás namluvili Josef Somr a Zora Jandová.

Tip: Na každý symbol se přiloží hrot tužky. Občas malé děti nechají tužku položenou a ta to moc nepochopí, takže dokola opakuje svou hlášku. Vždy se na ikonu nebo místo v knize, tužka jen přiloží a zvedne, jinak to zní z tužky jak z porouchané gramofonové desky. Větší děti s tím problém nemají 🙂 . 

Na liště pak najdete i ovládání hlasitosti (symboly s plusem a mínusem), ale my už víme, že hlasitost se dá ovládat i na tužce samotné. Na protější straně pak symboly pokračují.

Otevřená kniha – poslechneš si pohádku a dovíš se, co si jednotlivé postavy povídají nebo jaké zvuky zvířátka vydávají.

Kostička s jednou tečkou – zábava ve formě kvízu. V této knize najdete pouze ikonu kostky s tečkou jednou. U Hravého učení a dalších knih, je těchto kostek více a dle počtu teček v ní se určuje stupeň obtížnosti kvízu.

Čtvereček – STOP. Ať tužka povídá cokoli, pokud na prázdný čtvereček přiložíte tužku, hlas v ní se zastaví.

A tak jsme se seznámili s tužkou. Už víme jak vypadá a taky jak se používá. Rozumíme už ikonám, takže pojďme se podívat na čtení chaloupky. Při přiložení tužky k ikoně PLAY, vám ji pan Somr celou přečte Děti pak jen pasivně poslouchají. Tuhle možnost holky vůbec nepoužívají. Tak nějak mají raději čtení s námi než sedět a poslouchat „pána z rádia“.

ikona: Otevřená kniha

Co už ale Julinka využívá hodně, je ikona otevřené knihy. Dotkne se tužkou čehokoli co ji zajímá a ta ji odpoví.

slepice – začne vydávat reálné zvuky – kdákání 🙂
macecha  „Muži, odveď děti do lesa a nech je tam, slyšíš?
text – po přiložení tužky na písmena vám ji pan Somr začne vypravovat


(režim ikona otevřené knihy)
tatínek
„Jeníčku, Mařenko, pojďte děti moje, půjdeme na jahody a na borůvky“
Jeníček „Na jahodyyy, hurááá.“
Mařenka „Na borůvky, hurááá“
čáp, pes, kočka – reálné zvuky zvěře (nejspíš ani Zorka ani pak Somr 😀 )

Tímto stylem si děti projdou každý kousek knihy. Zvuků je v knize přes 250.

ikona: kostka s jednou tečkou

Tahle ikona, jak jsem vysvětlila výše, značí kvíz lehké úrovně. Kvízy si hodně užívá hlavně Nela. Až vám budu představovat Hravé učení, uvidíte sami vícestupňové kvízy, kde si ukážeme, jak se jednotlivé úrovně liší. A reálná ukázka z knihy? Jdeme na kvíz této dvoustrany:

Tužka na ikoně kostky s jednou tečkou: Zorka spustí: „Zahraj si jednoduchý kvíz.“ 

Najdi perníkovou chaloupku. (tužku na chaloupku)
Najdi ježka, který spí. (klik na nevykuleného ježka)
Najdi zvířátko, které drží oříšky. (klik na veverku)
Nakdi kytku, která má fialové květy. (ťup dole na vřes)
Najdi zvířátko, které vydává tento zvuk – uslyšíte zvuk. (ťup na ježka)

Pan Somr nás chválí:Výborně, všechny tvé odpovědi jsou správné. Můžeš to zkusit znovu nebo si dát jiný kvíz.“

(režim kvízu – kostka s jednou tečkou)
Najdi netopýra.
Najdi měsíček na obloze.
Najdi komín.
Najdi zvířátko, které vydává tento zvuk – reálné mňoukání.
Najdi pavouka.

Už z charakteru otázek je patrné, že aby je dítě zvládlo, je dobré mít určitou slovní zásobu a taky pochopit ovládání a manipulaci s tužkou. Víc netřeba. Děti se naučí nová slovíčka, barvy, zvuky zvířátek. Takže uznáte, že je vhodná pro nejmenší, i když věkové doporučení této knihy je dle internetu 3-99 let. Moc ale baví i mou 4letou Nelu.

A tak teď doma čas od času elektronicky „píšeme“. Teď ale trochu k té stinné stránce „tohohle čtení“. Myslím si, že všechny vymoženosti dnešní doby, pokud jsou správně dávkované, mohou děti neuvěřitelně rozvíjet. Včetně počítačů a tabletů.

Bohužel se ale obávám, že se často neukočíruje ta zdravá míra a rostou generace dětí, které opravdu raději sedí doma u tabletu než by šly ven. Toho se bojím. a proto holky taháme po lesích, připravujeme hry a pokladovky, jsme den co den venku.

Tužka s námi prvně jela v čerenci na chalupu, a tam to přišlo. Nela seděla uknihy asi 20 minut. Strašně ji bavilo, že je svým pánem, a i když ještě neumí číst, doví se vše co potřebuje a chce. Když jsem ale zahlásila, že jdeme ven, začalo kňourání, které jsem u ní za celé čtyři roky neslyšla.

„Mami, ale já chci být v chalupě a mít tužkuuuu.“
V tuhle chvíli jsem věděla, že je čas na pravidla.

Domluvili jsme se, že tužka je moc fajn a určitě si zaplníme knihovničku Albi Kouzelným čtením, ale nikdy nedostane přednost před hezkým počasím a přírodou.

Takže u nás platí, že tužky si rozdáme, když je venku tak ošklivo, že jsme doma, když jsme nemocné, když máme nějaké to stání (čas v letadle směr Afrika, spící Julinka, když Nela už je vzhůru, čekárna u doktora,…).

Holky se naučily to respektovat a funguje to suprově. Naopak jsem pořídila tužku druhou. Kdyby pro holky spadaly stejné knihy, stačila by jim jedna a četly by spolu plus se střídaly. Ty dva roky mezi nimi jsou ale hodně a na Julinku je třeba Hravé učení ještě moc těžké, naopak zvuky a slova postav jsou pro Nelu už pasé. 

Je mi jasné, že většina z vás Kouzelné čtení už zná, takže se omlouvám, že mé vysvětlování pro vás nebylo až tak užitečné, ale kdo by netušil oč jde, ten se to tu dnes (doufám) dověděl.

Na základě vašich přání jsem se snažila domluvit hromadnou objednávku, ale bohužel se to nepodařilo. Proto doporučuji využít teď dnů Marianne, protože na Kouzelné čtení jinak moc akce nebývají.

A protože knížek mám nakoupeno více, rozhodně vám je tu budu postupně ukazovat. Zase si dám čas a práci a každé knize věnuju celý jeden článek, abyste viděli, o čem kniha je a zda má smysl ji v knihovně mít nebo nikoli.

MUDr. Michala Knězková

All posts

5 Comments

 • Jana Radová 13.9.2017 at 20:53

  Máme jí doma a i Julinka (rok a půl) ji miluje kvůli zvířátkům a zvukům které může poslouchat. Je to nádherná kniha a určitě na Vánoce přinese Ježíšek další knihy 🙂

 • Hana Dlouhá 14.9.2017 at 7:28

  Můžu se zeptat na kolik kniha vyjde se dny Marianne? díky Hanka

 • lucie 16.9.2017 at 14:37

  Ja se o systemu konecne dozvedela, zatim nemame a nevim zda poridime 😉

 • Lucie Cizkova 28.11.2017 at 15:16

  Budu také teprve pořizovat, mladší bude mít za chvíli 3 roky. Děkuju za tipy na knihy.

 • Lucka 15.5.2018 at 12:18

  Míšo, už jste vyzkoušely další knížky? Máme zatím jen Hravé učení, Perníkovku nechci, ale ráda bych něco dalšího. Děti mají 4 a 2 roky. Přemýšlím o Robotech, nebo něco s ČR tam je, tuším…? Zpívánky nechci, zpívají pořád i tak 😀 Díky! Lucka

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×