adventní | Co se děje o (našich) Vánocích

13.12.2017 in Hraní, Knihovna, Vánoce - 52 Comments

No to snad není možný. Po takový době píšu článek, kde není žádná soutěž (ahoj, naschle všem, kteří tady skončíte 😀 ). Už je to dlouho co jsem doma „sušila ve skříni“ tuhle knihu pro holky. Přinesl ji Mikuláš spolu s adventním kalendářem a je to jedna z vánočních, které doma máme. Další vám nafotím taky. Třeba ještě někdo hledá. Tohle leporelo je navíc trochu kontroverzní, tak vám ho chci ukázat než ho náhodou bez bližšího prozkoumání koupíte 🙂 .

Kniha je pevným velkoformátovým leporelem, jako knihy Jaro, Léto, Podzim Zima nebo Noc. Je dělaná hodně podobně, takže text není žádný, ale obrázků a příběhů hodně. Dětské ručky stránky nijak neponičí, takže je vhodné od nejmenších a holkám se líbí.

Začneme hezky na začátku a knihu si celou prolistujeme společně 🙂 . Jakmile knihu Co se děje o Vánocích otevřete, přivítá vás na trzích. Asi každé dítě miluje stánky, světýlka a tuhle vonící krásu, takže i my si každoročně na trhy vyrazíme. Přiznám se ale, že na Staromák nechodíme a davům se moc nevystavujeme. Každoročně skončíme na Náměstí Míru, kde jsou trhy až do Štědrého dne a i když nejsou monstrózní, je tam vše.

Lets už „to“ máme za sebou, a protože holky fascinují všechna ta světla, vyrazili jsme večer, kdy tam bohužel byl docela nátřask. Pro tu atmošku se to ale dalo vydržet 🙂 .

Půjdeš s námi na trhy?

Pokud chcete na tyhle trhy s námi, je tu „šouplátko“ 😀 . Uvidíte co se nám líbilo, co nového jsme ochutnali a jestli to holkám chutnalo 🙂 .

vanocni_trhy_mirak-001
(u)trhujeme (se) na Míráku
vanocni_trhy_mirak-002
vanocni_trhy_mirak-003
vanocni_trhy_mirak-004
vanocni_trhy_mirak-005
vanocni_trhy_mirak-007
vanocni_trhy_mirak-008
vanocni_trhy_mirak-010
vanocni_trhy_mirak-011
vanocni_trhy_mirak-009
previous arrow
next arrow
 

Vždycky ale přijde čas, kdy je třeba se i od stánků dostat domů, takže na druhé straně knihy máte průřez jedním třípatrovým domem. Je to přesně jako v leporelech paní Susanne, takže děti dům poznají a přesně vědí kam koukat a co zkoumat.

V tom našem domě to začíná už taky zavánět Vánocema a strašně se těším na ty tradice, které jsme loni zahájili a budeme pokračovat i letos. Zatím je ale brzy, takže jedinou vánoční tradicí je u nás doma zatím loupení z adventních pytlíčků 😀 .

Zmiňovala jsem, že v knize jsou kontroverzní obrázky, kvůli kterým hodně maminek knihu vyloženě zatratilo.

To nechci, není tam Ježíšek

První potíž přichází s obrázkem Santy. Je tam všude. Sama za sebe s tím problém nemám. Naopak. Lepší, když si o něm povíme doma spolu a holky pochopí, že Ježíšek by nezvládl obdarovávat úplně všechny děti. Santa v knize chodí mezi lidmi, což je jasné. Je dospělý a nebojí se. To náš Ježíšek je ještě malý a mezi nás velké se odváží jen tehdy, když se nedíváme.

Neukážu přece dětem, že dárky balí máma

Je to tak. Na obrázku v domě je vidět, že maminka sedí na gauči a balí tam vánoční dárky. Nemyslím si, že američani by byli paka, kterým tohle nedošlo a mají v knize „chybu“. A i kdyby, my si s holkama už dávno vysvětlili, že Vánoce nejsou svátkem, kdy Ježíšek rozdává a my bereme.

Vždyť i my babičkám a kamarádům vyrábíme a balíme dárečky. I my vymýšlíme, co dáme těm, které máme rádi. To samé dělá maminka. Každý každému dáváme na Vánoce dáreček, když mu chceme udělat radost a i o tom ty Vánoce jsou. Dárky, které si ale přejeme nejvíc nebo jsou pro nás těžko dosažitelné, ty jsou na tom našem Ježíškovi a taky na nás, jestli si je za celý rok zasloužíme.

Maminka už ty své balí. To holčičky pro kamarády dárečky, vedle v pokojíčku, teprve vyrábí. Maminka jim je pak jistě pomůže v obýváku zabalit 🙂 .

rodinný Štědrý den 

Otočíme dál? Pokud ano, tak se nám ukáže krásný Štědrý den. Tady se holkám rozzářila kukadla, protože ten strom je obří, svítí a těch dárků. Děti i prarodiče si rozbalují dárečky, do toho hraje tatínek na klavír koledy a i pejsek si uzobne něco svátečního.

Při včerejším prohlížení knihy jsme s holkama vytáhli malý stromeček, který si dávají holky do pokojíčku a až do konce roku jim tam svítí místo nočního světýlka. Nelinku máme doma, protože ještě pořád chrchlá, ale energii by mohla rozdávat 😀 .

Cvičme v rytme

Taky jste si všimli, jak jsou Vánoce štědré k jemné motorice dětí? Všechno to pečení, zdobení, balení, malování… Letos poprvé si holky ozdobily svůj stromeček úplně samy. Minulý rok jsem musela pomoct, letos jsem si dala kafe a foťák 😀 .

Jistý čas jsme doma vedli debatu na téma živý nebo umělý stromek a já nechtěla přijmout domů stromek, který nevoní. Právě vůně stromku udělá ty Vánoce, které si pamatuju z dětství. Nakonec tehdy vyhrál táta a fakt jsme malý uměláč pořídili (doby studia, dneska už by nevyhrál 😀 ). A vidíte jak jsou z něj holky nadšené 🙂 .

Sobi, sáně a zase ten Santa

Zpátky k leporelu ale, že? 🙂 . Jakmile se rozbalí dary, je čas vyrazit ven. Po všem tom cukroví a hraní to chce vzduch. Na poslední straně je zimní krajina, kde (opět pozor) uvidíte Santu na saních, které táhnou sobi. Další „krizová část“ knihy. Opět mi nevadí.

Taky už totiž vaše děti zahlídly televizní reklamu nebo kamion CocaCola, který jezdí o Vánocích nějakou tu republikovou štaci? Stejně dřív nebo později na tohle narazíme, takže holky už vědí, že tahle kniha se k nám dostala z daleka. Z místa, kam Ježíšek „nedosáhne“.

Příští vánoční kniha už bude tradiční. Budou v ní naše zvyky, naše tradice, náš Ježíšek a Betlém. Není to ale pevné leporelo a obávám se, že taková forma knihy na ty „naše“ Vánoce dělaná není. Holky tahle leporela baví, soutěží kdo co najde dřív a hledají si příběhy.

Ať nejste zklamaní

Ať tak či tak, kniha se prodává v celofánovém obalu, takže jsem ani neměla možnost ji v obchodě otevřít a prostudovat. Hlavně proto jsem ji tu dnes vyfotila, protože ne každý tohle v knížkách svých dětí chce. Paradoxně tedy nelákám na kup, ale spíš varuji ty, kterým by to mohlo vadit, aby nenarazili 🙂 .

Mějte moc krásné dny, čtěte a listujte ve Vánočních knihách, protože i když mě Tři oříšky pro Popelku baví i v dubnu, o Vánocích je to nej 🙂 . My si teď doma užíváme a já dostala předčasný vánoční dárek, díky kterému je to celé užívání ještě lepší.

Možná směšný, ale já si strašně přála mít v obýváku gauč (náš měl 32 let 😀 ), který půjde rozložit, a když budeme nemocné nebo budou Vánoce, rozložíme ho a všichni budeme koukat na pohádky 🙂 . A to se splnilo. Máme za sebou Lotranda a Zubejdu a těšíme se na ty Vánoční 🙂

MUDr. Michala Knězková

All posts

52 Comments

 • Eva Hruba 13.12.2017 at 23:54

  Ta je boziiiii, ano ja hledam neco takoveho,dekujiiii
  Krasny advent

  • Míša 13.12.2017 at 23:58

   Krásný večer 🙂 To je tak super, když se zase bude dát reagovat a odpovídat na vaše komentáře 😀 . Já si dala plus a mínus vedle sebe a je to vlastně jediná vánoční kniha, kterou doma máme a dvouleťák si ji může úplně sám „číst“ 🙂 Takže jsme si vysvětlili příběhy a knihu společně a teď si ji holky užívají i po svém 🙂
   Krásný advent Evi 🙂

   • Eliška 14.12.2017 at 9:51

    Krásný článek a děkuji za popis této knihy. Tuhle jsem na ni koukala, ale náš malý má tepre rok, tak máme čas. Tak třeba příští rok už ji pořídím. Jinak my také chodíme na Náměstí Míru, máme rádi tu atmosféru a je to tam krásné. Letos jsme tedy zašli ještě na Náměstí Republiky a na Malé náměstí, jsou tam zvířátka – oslík, poník, ovečka, kůzle 🙂
    Hezké Vánoce 🙂

 • Veronika 14.12.2017 at 0:45

  Teda musím říct, že jste mě dostala. Přesně tuto knihu jsem chtěla pro holčičky k Mikuláši a zavrhla jsem ji právě z vámi popisovaných důvodů. Santa mi nějak extra nevadí, ale tu maminku s dárečky jsem nerozdýchala. Hlavně starší je hrozná výzkumnice a my ji zatím držíme jen u Ježíška, takže s balením dárečků v knize bychom hodně narazili… Vaše vysvětlení je super, určitě si ho vypůjčím až na to přijde čas 👍
  Přeji vám krásný adventní čas.

 • Klara 14.12.2017 at 0:45

  Opet moc dekuji za tip na krasnou knizku. Asi neni pro vsechny, ale nase sestileta uz vi, ze Jezisek a Santa (a par dalsich) 🙂 si ten svet rozdelili, aby to vsechno stihli. A i my vyrabime darecky pro babicky a dedecky, protoze Vanoce nejsou jen o dostavani, ale i o davani….
  Myslim, ze i nas dvouletak by se do knizky zamiloval. Tento typ leporela mame moc radi.
  Sakry sakrys Miso, cist vas blog se nam posledni dobou pekne prodrazi… :)).
  Krasne vanoce cele vasi rodine.

 • Leni 14.12.2017 at 1:19

  dobry den, miso, ta vanocni atmosfera z vasich fotek sala… a doma mate porad tak naklizeno 🙂 ja bych se hned stala vasim tretim ditetem! 😀
  knizku mame uz od lonska a ja nejak bezmyslenkovite dceri rekla, ze je to asi mikulas. byla jeste mala… o santovi zatim netusi, tak jsem to nechtela komplikovat. jinak je knizka skvela.
  my si to letos taky uzivame. dorotka (3r) uz pomaha s pecenim, do advenrniho kalendare jsem take dala na kazdy den vanocni ukol, tak porad neco zdobime, vyrabime a ochutnavame 🙂 a dokoupila jsem par vanocnich knizek (jak jinak).a u nas teda na plne care vede popprova – cekani na vanoce s luckou, jendou a martinkem.
  je skvela!!!
  mejte se nadherne a preji krasne vanoce. dekujeme za clanek.

 • Klára Zindulková 14.12.2017 at 1:48

  Děkuju za další krásný tip 😍 Příští rok budu vědět, kde hledat nápad na vánoční „čtení“ 😀 A vůbec nevadí, že článek není soutěžní, protože v adventním kalendáři jsem nevyhrála, tak aspoň nebudu marně doufat (vtip 😉, když si vezmu průměrných 1000 odpovědí denně, tak bych musela mít sakra kliku 😁 ).. Těším se na další články 😀

 • Lenka Dostálová 14.12.2017 at 2:17

  V prosinci vzdy koupím nejakou novou knihu s vánoční tématikou.
  Máme doma uz Pejska a kočičku, jak slavili Vánoce, Čekání na Vánoce a Vánoční příběhy od Pospíšilové. Všechny jsou moc fajn. Přibližují ve svých příbězích vánoční atmosféru a české zvyky. Ja osobně teda patřím k táboru matek, ktery vámi recenzovaná kniha nezaujala, důvody jste uvedla sama.😃 Přeji příjemný zbytek adventu a krásné svátky!🎄🎄

 • Monika Plonková 14.12.2017 at 5:59

  Krásná kniha! My jsme si teď s Adélkou (21m) v knihovně půjčily právě Jaro-Zima, tak si je denně prohlížíme a jsem ráda, že existují i Vánoce, jelikož mám pocit, že ač Adélce ukazuji venku ozdoby, vánoční trhy, pečeme doma cukroví, tak stále nerozumí tomu, co a proč se to děje.
  Vám Míšo a celé Vaší krásné rodině přejeme nádherné svátky, plné rodinné pohody, pohádek, cukroví, sněhu a lásky.

 • Dáša Kovalova 14.12.2017 at 7:00

  Právě jsem dočetla krasny clanek a upřímně jsem taky ráda, že už bez souteze:-)
  Děkuji za tip, pomohlo mi se rozhodnout.
  Krásný adventní čas.
  Dasa

 • Sylvie 14.12.2017 at 8:03

  Dobrý den Míšo, my zatím žádnou knihu na téma Vánoce nemáme a i když nejsem úplně příznivce Santy všude, tak se mi kniha líbí právě z důvodu, že na ní lze pěkně vysvětlit vše, tak jak píšete v článku.
  Přeji Vám krásný advent, pohodové a veselé Vánoce plné radosti a smíchu nejen Vašich dcer. A i když sem tradičně nic nevyhrála velmi Vám děkuji za Váš čas a energii, kterou jste věnovala soutěžím. Bylo tam mnoho zajímavých nápadů. Mějte krásné sváteční dny. Sylvie

 • Martina Machková 14.12.2017 at 8:05

  Je prima, že jste tu knížku nafotila a popsala! Teď vím, že ji nekoupím 🙂 Sice by nebyl problém vysvětlit Santu a další „nesrovnalosti“, ale… proč… 🙂 Jsem moc zvědavá na tu příští, českou knížku!

 • Věrka 14.12.2017 at 8:20

  Milá Míšo, opět musím poděkovat za další super recenzi – tyhle velkoformátové knížky jsou prostě boží :-)My máme Vánoční knížku v podobném duchu – Narodil se Kristus Pán https://www.databazeknih.cz/knihy/narodil-se-kristus-pan-247424 a holky jí prostě zbožňujou i v létě:-D

 • Jitka Kubickova 14.12.2017 at 8:36

  Super recenze na knizku. To je nevyhoda nakupu knih pres internet,ze nevime presne jak bude vevnitr vypadat. Me se moc libi format a jak pisete.ze si ji muzou cist i dvouletaci. Taky radeji vyhledavam kde je Jezisek a bez sobu.ale stejne v polovine pohadek jsou.tak uz jsme taky vysvetlili starsimu.ze by jezisek preci nestihal 😉 diky vasim recenzim uz budeme mit pod stromeckem knizku o lidskem tele.jen tak dal 🙂 dekuji

 • Aneta 14.12.2017 at 8:58

  Ráda jsem si početla, i když knížku znám 🙂 Zatím ji nemáme, máme těch knih až moc a z vánočních jsme dali přednost Vánoční knížce od Říčanové a Huse Líze od Petra Horáčka 🙂 Říčanová je skvělá, i pro ty malé prcky 🙂

 • Petra 14.12.2017 at 9:17

  Jé super za krásně nafoceno a popsáno. Uvažovala jsem že ji holkám koupím. Máme podzim zimu a jaro a mladší se podle nich naučila mluvit. To že tsm není ježíšek nám nvadí protože sestra žije v anglii a tam taky nechodí ježíšek večer. A hlavně ježíšek tam možná je jen si ho každý představuje jinak. Tak asi zítra koupím. Jedeme na vánoční trhy a knihkupectví určitě taky potkáme.
  Petra

 • Hanka Jonáková 14.12.2017 at 9:23

  Naše Emily jí našla loni pod stromečkem, to jí byl rok a 4 měsíce a už tenkrát se jí libila, a letos jí už taky vytáhla a líbí se pořád:)

 • Dana Mazankievicova 14.12.2017 at 9:34

  Super,ja nedavno 3lete dceri musela vysvetlovat proc Kupuji balici.papir s krteckem kdyz ty darky pro ne donese jezisek uz i zabalene,nastesti sem vyhkla ze to kupuji jeziskovi a nechame to za oknem s dopisem at ma do ceho je zabalit 🙂 je strasne mala vsetecka s obdobím proc 🙂 jinak prejeme krasny svátky a krasnyho jeziska pro holky 🙂

 • Martina Wágnerová 14.12.2017 at 10:01

  Dobry den Miso, kniha se mi moc libi, dekuji za hezky tip na pristi Vanoce. Uzivejte krasny vanocni cas a tesim se na dalsi clanek 😉

 • Martina Pospíchalová 14.12.2017 at 10:03

  Míšo, upozornění na nové články už nechodí na email? Nic mi nepřišlo :-(….jinak krásný článek, dýchá adventní pohodou

 • Lenka Červeňová 14.12.2017 at 10:05

  Knížku doma máme asi 2 roky a prohlížíme ji a povídáme si o ní každý den po celý prosinec. Je oblíbená hlavně u syna 20m, pobaví i čerstvého 5leťáka. Tomu jsme vysvětlili, ze někde nosí dárky Santa, jinde děda Mráz a u nás Ježíšek, a občas jim musíme pomoct, aby vše zvládnuli (proto paní balí dárky). Měli jsme také půjčenou knížku o vánočních tradicích a jak je slaví jinde a jak se slavilo v minulosti, vše pěkně vysvětleno.
  Santa mi v knize nevadí, na trhu je Mikuláš, co rozdává perníčky, píšou to na zadní straně knihy 🙂
  Krásný advent, Míšo!

 • Veronika 14.12.2017 at 10:13

  Miso, taky knizku mame, tahle leporela jsou moc fajn. Mame i Cekani na Vanoce, ale malou jeste moc nebavi poslouchat delsi pribehy. A trhy jsou super, u nas v CB je i kolotoc a kluziste kolem kasny a nejlepsi punce.

 • hanca 14.12.2017 at 10:15

  U nás Santa není tabu. Taky říkáme,že Ježíšek by to všude nezvládl 🙂 A kluky moc mrzí, že Ježíška “ nejde vidět“, za to Santa je všude 🙂 krásné vánoce!!!

 • Marcela 14.12.2017 at 10:18

  Dcera 4r se pta pravidelne, proc u nas nechodi ten Santa z pohadky Peppa Pig, takze uz jsme si to take vysvetlily, i to ze darky si muzeme davat i navzajem, ne jen jezisek. Nic ji to nezkazilo, porad se moc tesi 🙂

 • Petra 14.12.2017 at 10:27

  Jeee skoda ze jsem o ni nevedela driv, porad jsem vahala jakou knizku o Vanocich pro triletaka poridit, az jsem to prokaucovala a neporidila zadnou :/ 😀 tak snad za rok….ale diky tvemu tipu jsem vcera objednala tulletku svitici,tak se na ni tesim (a az vcera pac sem doufala ze ji vyhraju 😀 ) Petra

 • Dita 14.12.2017 at 10:31

  Zdravim Míšo 🙂
  Problem v tom nevidim. U nas doma z duvodu bilingvnich mame Ježíška, ktery chodi 24. a pak Father Christmas, ktery ještě necha v punčochach male drobnosti 25.rano 🙂 takze k nam chodi oba dva a nikdy to nebylo na zavadu 🙂 ba naopak. Prostě jeden druhemu pomaha 🙂
  Dita

 • Tři Mušketýrky 14.12.2017 at 10:35

  Myslím, že i se Santou, Disneyovkama apod. se dá pěkně pracovat. Jako jste to ukázala vy s hočičkama. Můj názor je, že lepš jeí to vysvětlit než zakazokvat nebo předstírat, že to neexistuje. Takže proč ne. My teda letos objevili knihu Čekání na Vánoce a naše starší miluje střídání příběhů a úkolů.

 • Veru 14.12.2017 at 10:42

  Tuhle knížku jsem koupila synovi(3r) k Mikuláši a je úžasná. Miluju tyhle obrázkové knihy, kde si představujete co, kdo, kdy jak děla…na co mysli, nebo kam spěchá 🙂 knížku si přiblížíme a vyprávíme 😊 Od Ježíška dostaneme Rok v lese👏👍

 • Markéta Šmídová 14.12.2017 at 10:42

  Knížka je to hezká. Taky bych rada časem Terče vysvětlila ze jinde nechodí Ježíšek ale Santa (prece jenom neni jenom v americe ale i tady v evrope)nebo někdo jiný. Me by spis vadilo to balení dárků.

 • Petra Chmelíčková 14.12.2017 at 10:42

  Dobrý den Míšo, knížku máme doma už druhým rokem a naše holky ji milují. Dokonce mladší, rok a půl stará ji nosí nejčastěji …. Je sice „santovska,“ ale obrázky jsou tam krásné! Mějte pěkné svátky!!! P.

 • Soňa Zemanová 14.12.2017 at 10:52

  Ahoj.

  Letos jsme s Amálkou a Maxem prohlíželi tuto knížku https://neoluxor.cz/detske/moje-prvni-vanoce–133606/
  Amálka ji dostala ke křtinám před čtyřmi roky.. Už loni jsem ji Amálce ukazovala ale ještě nebyl ten pravý čas.. Letos je to jiné. Vypráví me si příběh o Ježíškovi a v knížce jsou magnetky a ty postupně vytahujeme a přidáváme do děje. A zdobení větviček máme také zasebou.

  Krásný aadcent vám přeji.

 • Eliška Gřešková😉 14.12.2017 at 11:05

  Děkuji za tento článek. I my jsme letos našemu 3letemu synovi vysvětlovali, jak to je s Jeziskem, Santou…
  Kupodivu to pochopil,ze neni jen Ježíšek. Akorat si plete Santu s Mikulášem. 😂

 • Hana Hospodková 14.12.2017 at 11:16

  Milá Míšo,
  Moc krásně napsáno. Úplně se ve mne zvedla vánoční nálada. Ne, že bych ji tedy neměla – tu mám od nazdobení prvního stromku a rozvícení světýlek v oknech, ale ta představa, až se uvelebím s tím naším broučkem k pohádkám a pěkně pod deku – ááách…! Škoda jen, že ve dvou měsících si to s námi neužije tak, jak bychom si to přáli.
  Přeji hezké svátky.

 • Marie 14.12.2017 at 11:18

  Ahoj Míšo,
  děkuji za super fotky knížky! Tvé holky už jsou větší, já zatím Tobískovi nechci se Santou moc plést hlavu, tak se těším spíš na tu další, ale je super, že sis s tím dala tolik práce. 😉
  Příští rok bych mu ráda taky nějakou pořídila, zatím si o všem spíš povídáme, člověk má kolikrát pocit, že to jde mimo něj a on to pak na mě najednou vybalí 😀
  Mějte se krásně! A užijte si Vánoce, holky už mají obě perfektní věk, to bude pecka!
  Pusu všem! Maruška
  PS: Konečně tu není tuna soutěžních komentářů, tak mám šanci taky něco napsat 😀

 • Šárka 14.12.2017 at 14:04

  Úžasná knížka! Děkuji za tip, dneska jdu do knihkupectví, mají ji v kamenné prodejně 😀 Takže se na ní mrknu. My naší skoro 2leté dceři říkáme, že rodiče Ježíškovi pomáhají, takže nám nevadí, že maminka balí dárečky 😀 A že je Santa? No, ten je tady po ČR všude, i my máme doma jednu figurku… Prostě je odjinud, také nějak neřeším. Jsem zvyklá již od narození vše dceři hezky vysvětlit jak se co má a vůbec nelituji, jelikož dcera mi od roku hodně dobře rozumí 🙂

 • Jana 14.12.2017 at 14:37

  Já si pořád říkala, odkud je mi ta knížka povědomá… a my ji máme doma :-D. Akorát pod názvem Moje vánoční knížka plná obrázků a byla součástí kufříku, který obsahuje ještě knížečku vánočních příběhů a pracovní sešit. Od někoho jsme to kdysi dostali, vytáhla jsem až letos. Zatím holky uchvátily pracovní sešit, knížku ještě neprohlížely. Ale asi jim ji dám. Santu obecně ráda nemám, k českým Vánocům nepatří, ale není problém vysvětlit, že tuhle knížku nakreslila paní z jiné země, kde to mají jinak. Maminka balící dárky by mohl být problém, ale tohle téma už se u nás doma taky trochu naťuklo. Holkám je 5, 3 a půl a rok a půl. Nejmladší je to zatím jedno, starší už se samozřejmě ptají. A jelikož část dárků vyrábím, viděly mě šít něco, co má být pro neteře. A pro koho to šiju. Připadalo mi divné věšet jim na nos bulíky, jak to je pro nějakou holčičku (občas na zakázku šiju), když to pak za 2 týdny uvidí sestřenky rozbalovat, že. Ale zase na Ježíška věří a doufám, že ještě dlouho budou.. Tak jsem narovinu přiznala, pro koho to bude, že tím Ježíškovi trochu pomáhám a že to přidám k dárkům od něj, až se se širší rodinou sejdeme. Že je to podobné jako o narozeninách, kdy si dáváme dárky, protože se máme rádi a chceme tomu druhému udělat radost. Tak tahle maminka v knížce zkrátka taky Ježíškovi (teda v jejím případě Santovi) pomáhá 🙂

 • Lucie Serbousková 14.12.2017 at 14:39

  Jeee, všech 5 knížek doma máme a tak budeme muset pořídit asi i tuhle 🙂 Jinak vysvětlení bych pojala úplně stejně. Pěkné svátky!

 • Maia Soukupová 14.12.2017 at 18:22

  To je krasna knizka, asi se po ni podivam… a rozkladaci gauc je supr, taky ho mame… akorat je rozlozeny tak nejak porad 🙂

 • Sylva Sejpková 14.12.2017 at 19:00

  Jé, po téhle knížce jsem taky pokukovala 🙂 asi už zůstane na příští rok 🙂 váhala jsem, protože jsem si ji nemohla prohlídnout 🙂 moc děkuju 🙂 jo, a o rozkládacím gauči taky toužím a sním – nám ale ještě nějakou chvíli bude sloužit ten starý (je kožený, takže se dá dobře uklidit :D) a až holky trošku povyrostou, tak to taky přijde 😀

 • Pavla 14.12.2017 at 20:58

  Opet na stejne vlne, diky moc Miso 😉

 • Karla Zupková 14.12.2017 at 22:10

  Ahoj, my máme na adventní čas knížku Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem a jsem z ní opravdu nadšená a moc doporučuji. Taky je super prosincové číslo časopisu Puntík, každý den plníme úkoly z adventního kalendáře, dneska jsme lepili betlém 🙂 Mějte se hezky!

 • Andrea 14.12.2017 at 23:38

  Dakujem za clanok aj nafotenu knizku. Osobne s nou tiez nemam problem a paci sa mi.

 • Adéla 15.12.2017 at 10:09

  Díky za další super tip! Jako malá jsem milovala velkoformátové knihy, takže doufám, že se budou líbit i naší holčičce 🙂

 • Hanka 16.12.2017 at 23:53

  Knihu máme už pár let doma a ačkoli Santu nevyhledávám, tady mi vůbec nevadí. Dcerka dostala knihu na Mikuláše, když jí byl rok a čtvrt (nyní 4) a stalo se tradicí, že si ji v předvánočním čase prohlížíme. Dcera vydrží koukat na dvoustranu se stromečkem a rozbalováním dárků celé minuty. Už pár večerů jsem ji našla večer spící s knihou v posteli právě na této dvoustraně. Asi nad tím sní o našem Štědrém večeru… a kdo by nesnil o takovem krásném stromečku, rodině pohromadě a tolika dárcích, že? Takže za nás tato kniha ano.

 • Terka 16.11.2018 at 8:03

  Ahoj, díky za recenzi. Hledám knížku pro klučíka 3 a čtvrt roku a tahle (i přes Santu a mamku s balícim papírem) vypadá prima 🙂

 • Jitka 4.12.2018 at 22:30

  Jeee já ji měla v “košíku” a pak vybrala raději “tradičnější” knihu 😉 takže moc díky za tip jak knihu pojmout a na příští rok ji pořídím 🙂 teď u nás frčí Rok v lese 😍 a to je nádhera 🤩

 • Michaela 5.12.2018 at 6:06

  Nase holky 2 a 5 jsou knihomolky takze urcite na ni kouknu jak narazim v knihkupectvi 🙂

 • Katerina Valdmanova 5.12.2018 at 9:51

  Máme už z loňska a super, také jsme jen vysvětlovali a nebyl problém, ony to ty děti tak nějak všechno bez problému pojmou 🙂 A Majda též tyhle leporela miluje.

 • Katka 5.12.2018 at 11:20

  Míšo, krásně jste to popsala a to, co může některým maminkám vadit, jste i nádherně „okomentovala“. Vše se dá vysvětlit a je jen na nás, jak to uchopíme. Krásný adventní čas!

 • Veronika 5.12.2018 at 11:29

  Míšo, děkuji za nafocení knihy. Taky jsem narazila na odsuzující komentáře k této knize. Jsem proto ráda, že jsem si ji (díky Vám) mohla prohlédnout. Kupovat ji zatím nebudeme (striktně se držíme Ježíška), ale myslím, že až holky povyrostou a budou to vnímat zase trochu jinak, že i na tuto knihu dojde. Ilustrace jsou tam totiž krásné 🙂

 • Jaroslava Rychtecká 6.12.2018 at 23:29

  Hezký článek 😊 moc se mi líbí Vaše vysvětlení, že je Ježíšek a Santa (pomáhají si, protože by to jeden nestihl). Stejně jsem to vysvětlila dceři.

 • Hanka 9.12.2018 at 23:13

  Letos už žádné knihy kupovat nebudu, ale příští rok bude určitě naše. Díky za bezva tip, jak podat Santu.

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×