brzy ve třech | Jak se těší a vnímají sourozence holky

O víkendu jsem dala na náš instagram možnost se ptát na cokoli vás napadlo. Hodně maminek využilo šanci k nějaké otázce ohledně zdraví dětí, další část se pak ptala na mě a mé těhotenství (děkuju 🙂 ) a třetí velikou skupinou byly otázky směrované na holky a příchod sourozence. Záměrně jsem je tedy vynechala na instagramu, protože to jsou ty vzpomínky, které si tady chci přečíst za několik let 🙂 . Tak jdeme na ně?

Chtějí holky sestru nebo bratříčka?

Tak tahle otázka byla nejčastější. A odpověď na ní je jednoduchá. Je to jak na klouzačce. Chvíli nahoře, pak zas dole. I to je důvod, proč jsme si nenechali říct pohlaví miminka a těšíme se z překvapení. Kdyby se holky sekly, že chtějí jen sestřičku, asi bych si raději nechala tajemství prozradit, abych je na případného brášku včas připravila.

Ony to ale často mění a já miluju šedou, takže neutrální věci mi nečiní potíž pořídit 😀 .

Většinu času chce Juli „pinďáka“ – asi slang ze školky 😀 a Nelinka sestřičku. Chápou už ale, že tohle je na přírodě a ne na nás.

Ptají se už holky na to, „jak se dělá miminko“?

Ano 😀 samozřejmě. Už tehdy byla Nelinka zvědavá, když jsem čekala Julinku, ale to jí byly necelé dva roky a my si společně procházeli okýnkovou knížku od Svojtky – Odkud přicházejí děti – a něco málo si ukazovali. Stejně jí pak ale nejvíc fascinoval porod a ne to, jak se miminko do bříška dostalo. Strašně se těším na jejich první shledání teď 🙂 . S každým dalším dítětem je tohle krásnější. Nelinku jsem v břiše vnímala, na Julču se strašně těšila, ale teď Jsem zamilovaná už několik měsíců. Už to prostě jako máma „umím“. Ale tohle cítím až u třetího těhotenství, tak kdo zvažuje – je to skvělý, holky!

Teď už se holky ptají víc do hloubky a my jim odpovídáme na vše, nač se ptají. Ano, uznávám, že ty nej dotazy padají přímo u večeře a to kolikrát oba zaboříme hlavu do talíře á la „s plnou pusou se nemluví“ a vždy to skončí tak, že „maminka to s vámi probere“ 😀

Ale co. Holky jsou super, bezprostřední a ještě pořád bez studu a jakýchkoli „bože ty si trapná“ posunků 🙂 .

Obzvlášť Julinka by se nenechala jen tak odbýt 😀 . Naprosto skvělá je knížka Cesta na svět, kterou mám ve frontě na vyfocení sem na blog. Knížka se s ničím nepáře, ukáže a řekne vše jak prostě je a děti to pochopí bez nějakých pindíků a pipinek 😀 .

Jak se na příchod miminka všichni připravujete?

No, tady se trochu stydím. Třetí dítě je evidentně samorostem, který si roste, já se s ním mazlím sama v sobě, ale reálně to bude asi příprava za pět dvanáct. Začala jsem v podstatě až teď, když už cítím, že pak se budu chtít jen válet.

Zatímco některé maminky mají takové to krásné instagramové bříško, já jsem druh vorvaňovitý 😀 . S oběma holkama jsem hodně otekla (4-6 kg týdně poslední dva měsíce – to mluví za vše, celkem + 34 kg), takže vím, že teď to nebude o moc jiné. Chystáme se tedy reálně až teď.

Hezky krůček za krůčkem. Ano, určitě už nebude výbavička tak velká, jako byla u první dcery – Nelinky 🙂 .

Dopis Ježíškovi počítá i s miminkem

Holky jsou ale naprosto úžasné. Rok se mnou tvořili on-line kurzy a je neskutečně roztomilé, jak jsou vycepované 😀 . Doma udělaly krabici a do té hází všechny malé hračky, které by mohlo miminko vdechnout nebo spolknout 😀 . Bez řečí s námi udělaly čistku pokojíčku, takže jsme tak třetinu hraček a pár knížek vyřadili. Jediné z čeho se jim moc ustoupit nechce a pracujeme na tom, je přání k Ježíšku.

Minulý rok jsme jim chtěli na narozeniny nadělit velkou „tělocvičnu“ do pokojíčku. Moc se těšily, ale my se pak dohodli na miminku. Nebydlíme v baráku ale bytě, takže místem moc čarovat nemůžeme. Od kamarádky jsme si pro jejich uspokojení zapůjčili alespoň tenhle trojúhelník Piklerové se skluzavkou, který je boží a i takhle větší děti baví. I tak ale vědí, že jej vracíme a v dopise Ježíškovi je zase ta tělocvična!

Probrali jsme všechny možnosti a nakonec se rozhodli udělat místo na stěně, aby nám nezabíralo „cvičení“ prostor. Objednali jsme bílo-mentolové žebřiny, jdou na ně pověsit kruhy a zároveň i klouzačka, která se dá ale kdykoli postavit bokem. Místo na stěně nám vyšlo o 2 cm, takže uuufff a doufám, že z ní budou holky nadšené. Sourozenec se tak vejde do pokojíčku i se svým arzenálem a ony budou mít svoje prolézání 🙂 .

A protože po dovádění je jejich rituálem hra „v domečku“, těší mě, že ta půjde i s žebřinama a klouzajdou.

Jediné z čeho mám maličko obavu je fakt, že si žebřiny budeme přidělávat do stěny sami, ale prošla jsem instrukce a vypadá to, že to zvládneme i s lepidlem v noci a druhý den ráno budou moct holky vyrazit ku stropu 🙂 .

Barvičky žebřin si může každý vybrat svoje, ale raději jsem je holkám vůbec neukazovala. Ony by si vybraly růžovku nebo jinou holčičí a já se teď dost zaměřila na barvy neutrální, aby i případný chlapeček nebyl v pár letech s námi za bukvičku 😀 . Jemu by to bylo určitě jedno, ale tuhle mentolovou mají holky v pokojíčku a jsou s ní spokojené, tak se chystá Ježíšek právě na ni.

foto zdroj: instagramový profil @funky_monkey_cz_sk a @nikolfjord

O žebřinách Funky Monkey jsem se prvně dozvěděla už od vás a pak z Dětského festivalu mini, který je dvakrát do roka v Praze. Dokonce i teď na koci listopadu je bude možné na festivalu vidět a případně vyzkoušet. Co už ale nebude je jejich sleva za včasné objednání, která končí 20.11.2019. Pár z vás už o ní prosilo loňské Vánoce a já ji letos domluvila i pro nás, takže kdo budete chtít objednávat, platí na cokoli z e-shopu.

Žebřiny, trojúhelník Piklerové, skateboard nebo třeba kruhy s 10% slevou
– platba převodem, ne dobírkou
🙂
– platí do 20.11.2019
– z eshopu: Funky Monkey

slevový kód na cokoli z eshopu Funky monkey 10% s kódem: FUNKYHRANI

A já se na vás těším na mini festivalu, kde si budete moct ověřit, že skutečně nejsem těhotenský instagramový typ 😀 a se mnou se těší i Doktorský kufřík – Budu doktor!, který se bude možné z festivalu odnést. Budu na místě spolu s Pro malé dobrodruhy, takže i těm můžete probrat věci.

Krásný den

MUDr. Michala Knězková

All posts

4 Comments

 • Tereza Vykydalova 6.11.2019 at 20:50

  Krásný článek jako vždy! Moc držím palce, ať vše s třetím miminkem zvládnete! Holky budou určitě nadšené a budou velké pomocnice. Ten nápad s zebrinami je bezva! Pěkný kompromis 🙂

 • Nira 7.11.2019 at 10:32

  Nechapu tu cast ohledne telocvicny, vzdyt jste prece porizovali „telocvicnu“ loni, ne? Aspon tak jste lakala na slevu maminky viz lonsky clanek „26.10.2018 náš letošní Ježíšek | Opičí dráha, každý měsíc jinak“. Nebo mi neco uniklo?

  • Míša 8.11.2019 at 0:52

   Hezký večer, Karin

   je to přesně jak píšete. Loni jsme chtěli holkam udělat pokojíček. Na Vánoce ale objednalo přes 200 maminek a naše zakázka se nestihla, respektive došla by nedoschlá. Měli jsme vybrané velike zebriny a klouzajdy, plus na jednu stenu horolezeckou cast. Tak jsme to posunuli na narozeniny, které mají obe holky na jaře, ze nám to nevadí, jenze do toho vpadlo miminko 🙂. A rázem jsme přišli o prostor. Jenže holky si o telocvicnu říkají pořad a letos zase píšou. Takže letos jsme objednali na místo toho úspornější variantu. Antonie bohuzel v bile barve nic nedela. Kdybychom meli prostor, tak dam prednost velke variabilni Faber draze, pokud ale musim sporit mistem, tak vzhledove je FM presne do pokojicku holkam.

   Máváme 🙂 Míša a holky + nějaký drobek, který se ukáže v lednu

 • Blog Zrzky 8.11.2019 at 23:19

  Ahoj Míšo, předně po dlouhé době moc zdravím a ještě jednou velká gratulace k třeťátko. Jsem zvědavá. Funky Monkey je fajn, kdybychom měli pár pokojů navíc, taky bych pro děti chtěla tělocvičnu. Takhle nám musí stačit pobyt venku na hřišti a Sokol 😀 Proč píšu, hrozně mě zajímá (s ohledem na stejné počty u nás doma), jak to plánujete s bytem se třema dětma? Máme 3kk a můj muž je z těchto počtů trochu nervózní. Plánujete se stěhovat? Plánujete mít tři děti v jednom pokoji? Tohle mě opravdu zajímá, díky moc. Jana

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×