Zpívánky | Kouzelné ráno

20.9.2017 in Hraní, Knihovna - 6 Comments

Kouzelná rána s dětma? Trochu sci-fi. Teda alespoň u nás, protože holky vstávají zásadně před sedmou a to vlastně až letos. Ještě loni byla naše klasika před šestou 🙂 . Ale letošní léto se nám je venku dařilo tak utahat, že se jejich fyzické potřeby slitovaly a a holky si dokonce dáchly o kus dýl. A když ne, bavilo je si k ránu prozpěvovat s knížkou Zpívánky ze série Kouzelného čtení a s elektronickou tužkou Albi. A protože je Nelinka teď ve školce a Juli si tady zpívá, napíšeme vám společně něco málo k téhle malé veselé knize.

Zpívánky jsou zase knihou z Albi Kouzelné edice, ke které je ta elektronická tužka dost nezbytná. Celá je o zpívání a hraní, takže bez tužky by neměla moc významu. Určena je všem dětem, které dokáží ovládat Albi tužku. To znamená, že pokud je vaše „malá Maruška“ šikula, může si zpívat s tužkou i v 18 měsících.

Že nevíte jak funguje ta elektronická tužka? Kuk do článku tady.

Pozn.: kniha je sice pro děti menší, ale i čtyřletou Nelu úspěšně baví. Ona všeobecně hodně zpívá a povídá, takže přesně její šálek kávy. Kvíz tu bude zase, ale jen jeden a to ta nejsnazší úroveň.

Symboly v knížce

Aby mohla kniha „promluvit“, jsou potřeba ikony na spodním okraji knihy. Na levé straně vždy najdete ikonu pro zapnutí knihy a ovládání hlasitosti, na straně pravé jsou pak ikony pro hraní s knihou. Ve Zpívánkách jsou to:

otevřená kniha – dozvíš se něco o jednotlivých postavách nebo předmětech

notička – když si chceš poslechnout písničku dotkni se tužkou ikony s notičkou

piáno – můžeš si sám zazpívat v doprovodu piána

kostička s jednou tečkou – čeká tě zábava ve formě kvízu

prázdný čtvereček -slouží k zastavení přehrávání nebo zastavení kvízu

Seznam písniček v knize

Knížku jsem objednávala přes internet a nijak hlouběji jsem nezkoumala seznamy skladeb, protože stejně je podstatné až hraní s jednotlivými písničkami. Jak jsem ale čekala, extra repertoár dětem tahle kniha nerozšíří. Jsou tam ty základní lidovky, které doma s dětmi zpíváte, možná navíc nějaký ten Bavorov 🙂 . Ale jak uvidíte dál, vůbec to nevadí.

V knize najdete: Jede, jede poštovský panáček, Pec nám spadla, Kdyby byl Bavorov, Kočka leze dírou, Travička zelená, Ovčáci čtveráci, Holka modrooká, Skákal pes, Červený šátečku, Nestarej se ženo má, Já mám koně, Černé oči.

Co s písničkou uděláme?

Na každé straně knihy najdete jednu písničku. Ta je doprovázena krásnými obrázky. Kdo četl první článek ze série Kouzelného čtení tady u nás na blogu, možná si všiml, že ilustrace jsou stejné jako u Perníkové chaloupky 🙂 . Zase je má na svědomí Ladislava Pechová.

A co vše se dá dělat s písničkou? Projdeme spolu všechny ikony knížky a ukážeme si je na lidovce Skákal pes.

režim: otevřená kniha

myslivec  „Ty jsi ale veselý pejsek.“
pes „Já, já už jsem se veselý narodil.“
strom „Já jsem smrk, jsem vysoký jehličnatý strom.“
obilí Oves je druh obilý, který lidé pěstují na poli. Když ho pak sklidí, krmí s ním koně nebo si z něj sami vaří výbornou kaši.
liška „Schovám se tady za smrkem, aby mě myslivec neviděl.“
pták „Pípípí, už vidím myslivce s pejskem, dobře se lišáku schovej.“
mák „Mé jméno je vlčí mák, mám krásné červené květy a rostu na loukách a polích.“
růžová kytka „Jsem růžový tulipán.“

režim: notička

Z tužky na vás začne zpívat celá písnička: Skákal pes přes oves přes zelenou louku, šel za ním myslivec péro na klobouku. Pejsku náš, co děláš, žes tak vesel stále, řek bych vám nevím sám, hop a skákal dále.

režim: piáno

zazpíváš si písničku v doprovodu piánka – hraje jen piáno a děti se snaží do melodie zasadit svá slova. Ve dvou letech ještě Juli nestíhá. Naopak v režimu knihy už s nimi zvládá zpívat poměrně svižně 🙂 .

režim: kostička s tečkou (kvíz)

najdi čápa
najdi zvířátko, které sedí vedle blatouchu – žába
najdi zvířátko, které má červený zobák – čáp
najdi zvířátko, kterému chutnají žáby i ryby – čáp
najdi myslivcův klobouk

Takhle jsme si na jedné písničce ukázali, co vše se s ní dá udělat. A pokud jste hudebně zdatní, využijete i samotných tónů nad slabikami slov a můžete s dětmi hrát třeba na xylofon nebo jiný hudební nástroj :-).

Tip: Já mám pro holky k Mikuláši (jojo, jinak jsem zdravá a neplánuju rok dopředu 😀 ) připravenou další knihu do Kouzelného čtení a taky hudební nástroje od PlanToys, takže to tady sousedi teprve uvidí 😀 . 

Jak jsem si myslela, že tahle kniha už nebude pro nás a jen ji zkusíme a pošleme malé kamarádce Nelinky, holky ji zatím moc nepustí. Co je ale děsně fajn, knihy jsou jako pevná leporela, takže se stránky neničí a nijak neohýbají.

Tip: Není tedy úplně od věcí, podívat se klidně po nějakých bazárkových. Jsou to držáci 🙂 .

A já když si vzpomenu na rána Na Bělisku, kde jsme chodili Vysočinou, lezli do Kukyho lesa do Hergotova domu a bylo nám úplně božsky i v kraťasech, tak mě přepadá trocha nostalgie z toho, že šlo možná o poslední pohodové léto, kdy jsem mohla být nonstop s dětmi a nemusela si vybírat dovolenou na čas nimi.

Po tomhle se mi bude stýskat hodně. Užijte každého dne s dětma. Mně se těžko loučí i jen s Nelou, když ráno peláší do školky, ani otočit se nestihne a Julča brečí u dveří, že chce s ní 😀 . Idylka. Všichni rychle od macechy 😀 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

6 Comments

 • Natalia Tureková 20.9.2017 at 14:51

  Krásně vám to jde, 3 dny a suché nosy 🙂 Jak to děláte? Moje velká třileťačka šla poprvé do školky, byla tam 14 dní a školkový moribundus se vesele infiltroval mezi celou naši rodinu. Vesele si chrchlá táta, máma, školkačka i 8m mimi ségra.

  • Míša 20.9.2017 at 14:53

   Teda Naty to me mrzi. Je to holt ta klasika skolkova, ze? No nas to taky nemine, ale treba treba to bude lepsi nez loni. To jsme byli cely podzim doma. Asi se tam Nela malo muchluje s detma zatim 😀 Moc mavame a posilame trochu slunicka, co jsme si dovezli z Afriky 🙂

   • Natalia Tureková 20.9.2017 at 15:07

    Za sluníčko děkujeme. Míšo, zkusíš nějaký ten článek o tom co si bulletíte?

 • Michaela Hofericová 20.9.2017 at 19:54

  Se zpívánkama jsme před čtyřmi lety začínali a až letos putovaly dál k synovcovi. Zvládli i moře a celoletní používání u vody, jen to držadlo se trochu potrhalo. Stejně tak nám drží hravé učení. Ostatní knížky jedeme postupně, jak vychízejí, ale třeba hra do auta se u nás nechytla, ač je junior silniční maniak. Teď dostane k narozeninám Dopravu a dcera tužku, nechtěj se dělit. 🙂 Ale po čtyřech letech užívání musim říct, že drží a baví pořád.

 • Veronika 21.9.2017 at 8:09

  Tento týden mi přišlo od Albi, že vychází druhý díl zpívánek. Tak se na něj chystáme, protože zpívánky u nás vedou.

  • Lucie Růžičková 8.7.2018 at 18:47

   Holky dobrý den,
   prosím mohly by jste mi poradit v koupi?
   Chci koupit tužku a zpívánky 1 a nevím jak to objednat 😀
   Už je v krabici všechno nebo jen tužka? A kde pak seženu zpívánky?
   Děkuji a nezlobte se za hloupý dotaz.
   Lucka

  Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×