oslava v lockdownu | Akademie superhrdinů

Loňský rok 2021  byl zvláštní v mnoha směrech. Naše všechny tři holky měly narozeniny v době, kdy byl lockdown a nešlo skoro nic. Takže žádná oslava. Pozvat kamarádky, vidět se venku na hřišti ani uspořádat domácí přespávanou s filmem a ranní palačinkovou snídaní. Rozumově chápaly, že to nejde (Violce to byl šumák :-D), ale líto jim to bylo.

A tak jsem se v červnu rozhodla, že jim nachystáme překvapení a uděláme jednu nevšední oslavu mimo domov a zcela nečekaně. Jeden červnový víkend mě totiž na soukromý kurz první pomoci dětem, pozvali k sobě domů boží Plzeňáci 🙂 .

Na kurz do Plzně – i s kostýmem hrdiny

Zorka a Míra Hejdovi jsou krásný pár. Zorku jsem poslouchala z radia každý den cestou do školy 🙂  a byla jsem moc ráda, když se mi ozvala, že by s manželem stáli o proškolení o dětské první pomoci. Naplánovali jsme termín, já pobalila zbytek rodiny a jelo se do Plzně.

Krom rodiny jsem toho ale tajně pobalila mnohem víc 😀 . Nakoupila jsem ingredience na dort, sehnala superhrdinovské kostýmy, zápichy do dortu, papírové masky a půl roku po narozeninách se rozhodla, že si uděláme oslavu neoslavu. Proč se jednu sobotu neproměnit v hrdinu a nedat kus dortu, no ne 😀 ?

Zamilovaní do superhrdinů

Proč superhrdinové? S holkama jsme loňský rok zavedli filmové sobotní večery. Violka jde spát a my si vybereme film či pohádku, na kterou všichni společně koukáme 🙂 . Jindy přes týden u nás žádná televize ani filmy neběží, takže je to takový výjimečný den.

Jednou jsme sáhli po Netflixu a vybrali si film Každý může být hrdinou. A bylo to tam. Holky se naprosto zamilovaly do představy superschopností, vydržely si hrát na hrdiny několik měsíců a tam se zrodil nápad. V tu dobu by oslava v jejich režii byla rozhodně hrdinská. A abych tu zamilovanost trochu podpořila, pustila jsem jim další soboty ještě filmy Spy kids, kde mají děti superschopnost také.

Účastnící plzeňské oslavy – naši kadeti

Violka, naše nejmladší tak dodatečně slavila narozeniny první 🙂 . Akademie superhrdinů jí byla putna 😀 , ale užívala si, že se něco děje, že je legrace a spousta mís s ovocem, na které se mohla vrhnout. Jen teda Toma v kostýmu se bála a za žádnou cenu k němu nechtěla 😀 .

Julinka, naše prostřední. Ta už si hrdinské odpoledne užívala na maximum, Oslavila tak dodatečně své šesté narozeniny a blížící se nástup do první třídy. Ještě nás ale čekalo cestování po Sardinii 🙂 .

A na závěr poslední kadetka superhrdinské akademie – naše nejstarší Nelinka. Ta si v Plzni dodatečně dala oslavu narozenin osmých.

V noci napéct a ráno startuje oslava

Když holky v pátek zalehly a já měla po kurzu u Zorky a Míry, pustila jsem se do (ne)narozeninového dortu. Není nijak náročný, holky ho mají rády a je z tvarohu a sladký úplně akorát 🙂 . Víte, že my to sladké řešíme asi trochu víc než jiní 🙂 , zároveň si ale dopřejeme cokoli, co si doma upečeme, a to od bábovek, bublanin až po mrkvový dortík nebo vafle 🙂 .

Akademie superhrdinů – přijímací zkoušky

Pořádat oslavu, když vlastně v červnu nikdo z nás narozeniny nemá, by byl trochu úlet. A tak jsme se po obědě převlékli do hrdinského my s Tomem a holkám donesly kostýmy jako vedoucí akademie superhrdinů 🙂 . Kostým si ale bude moct ponechat jen ten, kdo splní úspěšně celé přijímací zkoušky a projde závěrečným pohovorem. Zvědavost se dala krájet 😀 .

Tom měl dost pohodu, protože Violka se ho velkou část odpoledne bála, takže ho brala obloukem a na pár hodin z něj byl táta zas jen dětí dvou 😀 . Vymýšlel a zasvěcoval holky do přijímacích testů a názorně předváděl, co všechno musí splnit 🙂 .

Naplň ústy pohár moudrosti

Prosté, ale pro děti vrchol koupelnových hrátek. U umyvadla si natočily plnou pusu vody, měly ji v puse donést k vaně a tam z výšky trefit kelímek, který čekal na svou náplň. Víte kolik vody to odpoledne vypily 😀 ?

Violka už se odvážila přiblížit k Tomovi na míň jak metr, ale furt nechápala, co ten divný pán dělá a proč tu vodu plive, místo aby jí polykal 😀 .

Vůbec by mě zajímalo, co si o nás celé to odpoledne myslela 😀 .

Plivu, hážu, skládám, odrážím útoky

Úkolů bylo hodně, tak na ještě a ukázku sem přidám další z nich. Superhrdina bude na akademii pracovat se zbraněmi a třaskavinami těch největších ničivých účinků, takže je potřeba přesnost. Hodit to o kus vedle by se při záchranné misi nemuselo vyplatit 😀 .

Tak pojďme na to. Jen pozor! Co to je to malé, modrobílé a vysmáté, co se blíží k našim kadetům?

Máme tady škodílka oslav

Nejtěžší překážkou v přijímacím řízení byl místní bojový škodílek. Uměl vyčíhnout chvilku nejvyššího soustředění a zakročit v rozhodujícím momentě, čímž celou akci překazil 😀 . A s tím se kadetky musely vypořádat a být neustále ve střehu 🙂 .

Abych kadetkám život a zkoušky trochu usnadnila, snažila jsem se dávat škodílkovi chvilky oddechu, ale co vám budu povídat, nikdy to nebylo úplně na dlouho 😀 .

Když jsem nepomohla já, škodílek stihl pokořit občerstvení nebo vypít hrdinské kelímky s nápojem 😀 . Oslava jak se patří 😀 .

Jen správné složení hlavolamu může zachránit svět

Co vám budu povídat, vařili jsme z vody 😀 . V Plzni jsme vždy ubytovaní v podnájmu, takže je to byt, kde toho dvakrát moc není. Vždy tam ale byla alespoň krabice v šuplíku, kde bylo pár hraček. A fajn byla právě magnetická stavebnice, ze které holky dostaly za úkol postavit stavbu, která obsáhne všechny dílky a bude co nejvyšší 🙂 .

Jenže 😀 😀 😀 …škodílek, známe. Jak postavíte stavbu ze všech kostek, když je nemáte, hm? Jooo i takové dilema musí ve světe superhrdinové řešit. A získat je zpátky nebude ani trochu lehký.

Dokonáno 🙂 …i když já tam toho skřítka s postranníma úmyslama vidím pořád.

Přesně 😀 . Ale už stavba stála, takže úkol splněn, milé kadetky.

Žádná velká oslava, vlastně žádná narozeninová párty, ale prostě odpoledne, které je jiné. A jak to holkám udělalo radost. A to ještě netušily, že přijde dort a filmový večer. Jak jinak než superhrdinský 🙂 .

Tak mě napadlo, že si sem tenhle den uložím. COVID nám všem asi dost vzal, ale když se soustředím čistě na nás, opravdu hodně nám toho dal. Jsme mnohem víc spolu, získali jsme svobodu, díky které můžeme víc cestovat a žijeme teď a tady pro ně a s nimi.

Nešetříme jen na důchod, kdy už toho spoustu nebudeme moct a snažíme se užívat v přítomnosti. Teď, kdy děti chtějí, kdy je vše baví a máme na to všichni zdraví i mentální věk puberťáků 😀 .

Odšpinit a hurá k ceremonii

Po zkouškách bylo třeba smýt všechen prach a pot z náročných úkolů, protože na nás čekala večeře a po ní…

…dort, který si přes noc stihl hezky odpočinout 🙂 . Náš tým 618 byl pojmenován dle věku našich slavících kadetů, takže si na dortu každý sfoukl tu svou.

A na Violku zůstaly ještě i hořící zápichy planet, protože foukat do svíček je prostě „oslava“ a její velká zábava a vydržela jí ještě dlouho, protože závěr roku s adventním věncem byl komplet v její větrné režii 😀 .

Takže rozdat úkoly, co je čí a jde se na to 🙂 .

A co bude dál? To se uvidí až zase holky něco významně chytne. Mysleli jsme, že to bude Harry Potter, ale Julinka se po přečtení první knihy a shlédnutí prvního filmu spíš víc bála, než že by si to užívala, tak jsme to na chvíli uložili bokem a zkusíme zase za nějaký čas. Věřím ale, že potterovský den někdy přijde 🙂 .

Mějte se moc hezky a gratuluju všem, kteří jste dočetli až sem a shlédli tu tunu fotek z oslavy. Neuměla jsem některé vyškrtat. Na začátku byly fotek totiž tuny dvě 😀 , takže už tohle byl výcuc „nejnutnějšího“.

Moc máváme, dnes z hor, kde píšu článek v době, kdy Violka spí a holky jsou na dvě hodiny na svahu na sjezdovkách 🙂 .

MUDr. Michala Knězková

All posts

5 Comments

 • Katka 17.2.2022 at 19:58

  Dobry den, psala jste nekam recepty? Taky docela minimalizuji cukr. Docela by me zajímal recept na ten tvarohovy dort 🙂
  Dekuji Katka

  • Míša 17.2.2022 at 20:24

   Hezký den, Kati,

   my všeobecně využíváme recepty běžné z kuchařek a letu, jen experimentujeme víc s moukou a vždy snižuju sladivost. Někdy nahradím sirupe, ale v zásadě jen používám třeba poloviční gramáž sladidel (ať už cukr, sirup, med, cokoli 🙂 ) a vyhovuje. Když to přeženu a je to sladké málo, tak k tomu dávám ovoce a hned je to ok 🙂 .

   Máváme

   • katka 17.2.2022 at 22:05

    Diky !👌
    Katka

 • Štěpánka 22.2.2022 at 11:25

  Míšo,
  takovéhle věci miluju😍. Když to nejde klasicky, najde se často způsob, jak to udělat neobvykle. Nedivím se, že z toho byly holky paf 😁.
  Vivat superheroes! 🐱‍🏍❤🎂
  Přeju krásné dny, i ty všední 😊,
  Štěpánka

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×