světem s dětmi | Šest týdnu na Sardinii

13.2.2022 in Výlety - 19 Comments

Loňské léto bylo nezapomenutelné. Troufám si tvrdit, že pro nás pro všechny. Byl to rok velkých změn a my se rozhodli změnit to nejtěžší – kompletní strukturu našeho života. Klasický systém táta v práci, máma na mateřské a péče o domácnost skončila a my se po roce, kdy byl Tom doma na home office domluvili, že takhle to celé bylo mnohem lepší a chceme tak společně zůstat. A za tohle mohl COVID a je to jedno z mála pozitiv, co přinesl.

Vůbec prvně viděl Tom vyrůstat miminko, nebyl tátou „jen na koupání“ a doma jsme měli vše hotovo dvakrát rychleji a mnohem více času trávili společně.

Na konci roku 2020 jsme se domluvili, že s klasickou prací Tom končí a bude s námi, s prací z domu. A tím se otevřely nové cesty. Doma se o všechny povinnosti i radosti dělíme 50 na 50 a můžeme si dovolit odjet na 6 týdnů pryč, protože práce může s námi. Nemusíme prosit šéfa, zda si můžeme vzít dovolenou a dokud s námi děti chtějí trávit čas, jsme tu s nimi a pro ně 🙂 . Fungujeme takhle přesně rok a ač jsme měli velký strach, jsme nad míru spokojení.

Tak to jsme my na toulkách Sardinií

A tím jsem zodpověděla asi tu nejčastější otázku. „Jak je možný, že můžete odjet na tak dlouho?“

Tohle jsme my. Já, Míša, dětská lékařka učící rodiče první pomoc dětem, ten nejkouzelnější táta se zájmem o nás všechny – Tom a všechny tři cestovatelky. Osmiletá Nelinka, šestiletá Julinka a rok a půl stará Violka. V téhle sestavě jsme se rozhodli prozkoumat ostrov, na kterém jsme před 13 lety byli jen ve dvou. Sardinii.

Ačkoli by bylo mnohem pohodlnější letět letadlem, zvolili jsme nakonec cestu autem. Celou jsme jí ale rozdělili do více dní, abychom v autě trávili maximálně 4-5 hodin za den a a ne déle. Takže jsme si udělali dvě zastávky s přespáním a už cesta byla zážitkem 🙂 .

Proč autem? Důvod prostý – kdybychom letěli letadlem, museli bychom si pro cestování po ostrově auto půjčit. To by nebyl takový problém. Problém je až to, že máme tři děti, které ještě všechny potřebují autosedačku. A takové auto na 6 týdnů, to bylo na všech místech cca 80 000 Kč. A to určilo způsob naší cesty 😀 .

Evropský Karibik aneb 50 odstínů modré

Sardinie je italským ostrovem, což rodinám s dětmi dává mnoho jistot 😀 . Děti se tu s jistotou najedí, protože které dítě nemiluje boloňské špagety a všeobecně těstoviny na x způsobů, pizzu, italskou zmrzlinu, no ne? K jídlu se ale vrátím. My se snažili jít trochu cestou neturistickou a skončit u jídel „jiných“. A k našemu překvapení to děti braly skvěle 🙂 .

Krom jídla je tu teplo. I když sprchne, je tu v jarních a letních měsících moc příjemně. Domluvíte se. S trochou angličtiny, s trochou italštiny ze slovníku a s rukama a nohama. Nám angličtina ale všude stačila 🙂 . No a na závěr, je tu moře. A to na Sardinii je obzvlášť úchvatné!

Nikdy v životě jsem neviděla tolik odstínů modré, kolik nabízí tenhle ostrov. Dokonce se ostrov rozděluje na několik částí, které se nazývají podle barvy moře – azurové, tyrkysové, smaragdové,… Tady rozhodně nebudete mít práci s úpravou fotek, „aby vypadaly jak z katalogu“. Stačí cvaknout a barvy nelžou 🙂 .

Cestu jsem plánovala půl roku. Kdybychom jeli spontánně a řešili vše na místě, rozhodně bychom nikdy nepoznali ostrov a jeho místa tak, jako když jsme se na něj nachystali 🙂 . Stěhovali jsme se na naší cestě celkem 12x, takže v balení a vybalování z nás byli celkem mistři a při pátém stěhování už přestal nadávat i Tom, kterého ten tetris skládání věcí do auta dvakrát nebavil 😀 .

Ubytování jsem nám rezervovala v lednu a díky tomu jsme měli fakt pestrý výběr (cestovali jsme červen ú červenec). I tak už ale červencová část dovolené byla dost rezervovaná. Vybírala jsem přes Booking a také přímo Itálii. Stačí Google překladač a šlo to fajn.

Každá část ostrova je jiná. Najdete klasické pláže s lehátky a slunečníky, vyprahlé pláže bez špetky stínu nebo třeba tuhle poblíž Palau, kde máte na pláži krásný les se stínem a klidem.

Takže Sardinie velké ano ve všech směrech. Cenově je stejná nebo o málo dražší, když nejdete s cestovkou, ale sami. Všechno ubytování jsem tedy hledala a zarezervovala z domova. Původně jsme chtěli oslovit cestovku, aby nám s plánem a ubytováním přes ně pomohli, ale všude jsem narazila na rigidní přístup „Máme odlet, pobyt a přílet. Bohužel odlet, víc ubytování a na závěr přílet u nás možný není.“

Zklamání ale trvalo jen chvíli. Hlavní bylo odhodlání, že tohle zvládneme i na vlastní pěst. Ono se totiž Itálie netřeba bát 🙂 . Vše, včetně zdravotní péče, je dobře dostupné.

A takhle fotka? Ta vystihuje celou mojí vzpomínku a dojem z cesty. Smích, který jsme sdíleli spolu. Holky byly parta, Violka se toho neuvěřitelně naučila a učit se o světu tím, že necháme svět učit nás, je podle mě nejkrásnější volba a rozhodnutí, které jsme udělali 🙂 . Naprosto ale chápu, že nejde udělat u všech.

Rovnou ale říkám, že nejsme moc režimoví anarchisti a dost jsme dodržovali své zajeté režimy. Přes poledne žádné slunce a vždy spánek po obědě pro Violku. Večery si přirozeně protáhla, ale byli jsme vždy „doma tak“, aby mohla jít ve svých sedm spát. Většinou s námi ale do 20 hodin zmákla a pak šla spokojeně a dobrovolně spát 🙂 .

Od každého trochu

Doma jsem nám neplánovala dny jako takové. To už moc dobře vím, že s dětmi nejde 😀 . Jeden den přijde zpruzení, druhý může rýma a kašel nebo enormní prosby o bazén a klouzačky 😀 , takže doma byly plány orientační.

Naplánovala jsem cestu po ostrově tak, abychom ho objeli dokola a rozmístila jsem a rezervovala ubytování. To bylo tedy jasně dané.

Pro každou lokalitu, kde jsme měli v plánu bydlet, jsem pak našla v okolí cca 50 km zábavu, kterou daná lokalita nabízí. Nehledala jsem úplně turistická místa, ale ani se jim nevyhýbala. Prošli jsme tak vše od pláží, kultury, návštěvy krásného akvária až po lekci domácího vaření typických sardinských pokrmů, které jsem připravila pro holky jako překvapení 🙂 .

Na dny, kdy nebylo v plánu jen koupání, jsme s sebou brali kočár, abychom nebyli úplně limitovaní délkou výletů. Většinou přes poledne jsme vyhledávali malá města a vesnice, kde jsme se naobědvali v místní restauraci nebo taverně, a pak zůstali ve stínu města až do 15 hodin, kdy sluníčko bylo nejagresivnější 🙂 .

Procházeli jsme místní kamenné uličky, našli trhy, v poobědní toulce zašli na nejlepší italskou zmrzlinu a Violka se prospala. Po třetí hodině jsme se pak zase mohli vracet k vodě a užít si dvě až tři hodiny ve vlnách 🙂 .

Na každý výlet s námi šly v báglu i plavky pro všechny. Na Sardinii totiž najdete nečekané miniplážičky a byla by škoda taková opuštěná místa nevyužít. Najdete zátoky úplně klidné, bez jediné vlnky, ale taky pořádně rozbouřené kousky, kde se vyřádí každé starší dítko 🙂

Pro milovníky aquaparků je nejedna možnost i na Sardinii. My jsme byli přesně první týden, kdy byl aquapark po roce otevřený, protože COVID, takže tam ještě vůbec nikdo nebyl a bylo to super. Tak moc, že holky si mohly poslední den ostrově zvolit program a znovu chtěly sem 🙂 .

Několik výletů jsme si udělali i lodní dopravou – všude snadno koupíte vše on-line, takže jsme na místo vždy jen dojeli, nalodili se a nechali se převést. Na ostrov La Maddalena jsme se nechali převést i s autem a tam stihli za den projet velkou část ostrova 🙂 .

Od hotelu po farmy – zkoušíme vše

Ubytování byla jedna velká otázka. Chtěli jsme projet ostrov tak, abychom ho viděli celý, ale rozmanitost jsem si přála i v ubytování. Chtěla jsem mít dny, kdy poznáme opravdu tradiční Sardinii, jejich kuchyni, zvyklosti a reálné neturistické oblasti. A taky dny kdy se nebudu muset starat o žádné jídlo a konečně se začtu do knížky 😀 , takže jsme ze 12 pobytů měli tři hezké hotely s bazénem a hřištěm, kde ubytování bylo včetně stravy. Buď polopenze nebo all inclusive.

Rovnou ale varuji – když máte ubytování s all inclusive, dost vás to brzdí v odjezdech z hotelu. Člověku je to trochu líto. Takže paradoxně tyhle dny byly sice pohoda pro mě, ale zážitkově byly chudé, protože většina času byla pláž, moře, bazén, hřiště, jídlo. Taková turistická klasika. Holky nadšené, ale to byly i na farmě, kde jsme zážitků měli mraky. Takže pokud chcete poznat ostrov, doporučuji polopenze. Ráno snídaně, celý den na výletech a večer večeře bez vašich starostí 🙂 .

Jedno z ubytování jsem nám vybrala tak, abychom měli 5 dní k dispozici svůj vlastní bazén. Ubytování bylo ve vnitrozemí, takže k moři jsme se nedostali, protože jsme vycestovali do hor, takže vlastní bazén na každé odpoledne byla má priorita. Obě holky se v něm naučily pořádně plavat už i nad vodou, takže ze Sardinie jsme vezli domů plavce. No jasně, pyšná 😀 .

Asi je dobré zmínit, že tohle léto se po celém světě řešil COVID, museli jsme mít covidové pasy a s tím jsem vybírala ubytování. Abychom nebyli v obrovských hotelech mezi mrakem lidí, ale spíš v soukromých apartmánech nebo menších penzionech a farmách. 

Tenhle článek píšu až dnes proto, že za měsíc a pár dní odjíždíme na další naší cestu a já už zase sedím nad mapou a plánuju 😀 . Dřív jsem článek nepsala, protože bych asi přes slzy neviděla na klávesnici. Poprvé mi bylo tak moc líto, že jsme odněkud odjeli, že jsem celý půlrok vzpomínala na Sardinii a i holky se o ní doma často zmínily 🙂 .

Ono se sice zdá, že doma jsme všichni přeci spolu a denně se vidíme. Ale ty dny máme každý vyplněný jiným programem, večer si každý s každým něco řekne, ale vlastně minimum zážitků sdílíme stejných. Nežijeme je všichni, a tak je to propojení mnohem menší. Tady jsme byli intenzivně spolu, zažívali vše dohromady a každý večer u večeře znovu prožili den v hovorech, které nás maximálně spojovaly.

Hodně dotazů přišlo na Violku a jak cestování zvládla. Bez pohnutí brvou. A to ona není klidné dítě, už vůbec není dítě, které posadíte do rohu a za hodinu v něm je. Ona z něj zmizí za dvě minuty 😀 . Takže pro nás občas náročnější, ale jak měla každý den jiný, každý den nový, tak byla asi plně zabraná do zážitků, že nestihla dělat žádné čoro moro 😀 a byl z ní dokonalý parťák.

Nosila. Všechno všem nosila. Nejraději nákup, klíče od pokoje, vodu na pláž... 😀

Od restaurací, přes samo domu až po lekci tradičního vaření

A jdeme na jídlo. Sardinie turistická, toho moc nenabídne. Respektive nabídne to, co je všude jinde. Boloňské špagety, pizzu a nějaké ty mořské mršiny. Toho se děti nabažily první týden a v dalších dnech jsme se vždy pokusili vybrat z jídeláku „něco nového“. Ne vždy to dopadlo skvěle, ale od toho tam byl Tom 😀 . ten sní vše.

Bez špetky humoru 😀 . Kdybyste mu dali houbičku na nádobí s tím, že je to jejich národní dezert, asi by do toho šel 😀 .

Holkám jsme ukázali co šlo. Tom si záměrně objednával jídla, která jsou typická pro Sardinii jako je třeba koňské maso, ale zasvětil holky i do mršin z moře. Smekám, že ochutnávaly 😀 a chápu, že dál už si nedaly . Violce jsme ještě mořské plody nedali.

Většinou naše stravování přes den bylo: Snídaně v ubytování (vždy jsme měli ubytko alespoň se snídaní, i na farmě), oběd nebo večeře v restauraci, a svačiny a jedno z hlavních jídel „samo domo“🙂 .

Na Sardinii se dobře nakupuje a jít na trh mezi zeleninu a ovoce je radost. Nakupovat se dá i „u silnice“, kde se vyplácí stavět, protože tam mají lokální produkty, místní zeleninu, sýry, no vše.

V Algheru jsme si pronajali na pár dní byt, kde jsme měli skvěle vybavenou kuchyň, takže jsme se rozhodli i pro snídaňovou bublaninu, se kterou mi Julinka pomáhala. Jen jsem trochu nezvládla nákup a nevšimla si, že oni mají prášek do pečiva už i součástí mouky a já tam mrskla ještě samotný PrDoPeč.

Jooo málem se to v troubě vzneslo 😀 a jak to bylo nadýchanééééé 😀 .

No a svačiny. Aby to nebylo jen ovoce a zelenina, ale taky nějaké bílkoviny, tak jsem s sebou vezla termosky na jídlo. Mohla jsem tak holkám dávat i na pláž jogurt se semínky, sušeným ovocem a vše bylo i po pár hodinách na pláži v 30 stupních krásně studené. To považuju za top věc s sebou a vezeme i na další cestu 🙂 .

Od kultury přes cachtání až po mazlení

Co tam. Jéééje, je tam všechnoKdyž nezůstanete fascinováni mořem a dokážete se odtrhnout, jistě se do Sardinie zamilujete. Ostrov je plný zábavy a míst, kam chodí jen místní nebo lidí málo. Objevíte malé i velké ZOOparky. Tenhle nás byl dokonalý, chodili jsme krmit, mazlit…

…a holky daly parku přezdívku Mazlírna. Šli jsme tam tři dny po sobě a my s Tomem si sedli a jen koukali, jak holky plnou hrstí berou krmivo a spravedlivě obchází všechnu zvířenu 🙂 .

Narazili jsme na moc milého místního chovatele, který nám mláďátka vždy vyndal a dal do ruky, ukázal jak je nakrmit a už se ptal, jestli další den zase dorazíme 🙂 . Když se nebudete bát jít k lidem „blíž“, pustí vás tu k sobě rádi a jsou moc milí.

Park měl co dvě hodiny procházky s průvodcem. Záměrně jsme chodili sami a mimo čas prohlídky, takže u zvířátek jsme byli sami 🙂 .

Tradiční poznávání sardských specialit

Tak kam nemusíte daleko, je pro ochutnání místních piv, ty máte v každém krámě i restauraci a mají pivo skvělé 😀 . Prý, já jsem vinař.

Pokud ale chcete zkusit tradiční jídlo, doporučuji se ubytovat i na menších místech. Ideální jsou farmy, kterých je na Sardinii spousta. Vybírali jsme podle hodnocení a lokality, aby byla na trase a ne daleko od moře. Abychom tam potkali zvířata a měli lokální kuchyni.

Holky vždy uzobávaly, co se jejich očím líbilo a pro Violku jsem pro všechny případy měla ještě i jídlo své nebo jsme vždy poprosili o těstoviny. Na Sardinii děti milují. Všeobecně nebyl nikdy problém se domluvit třeba na raviolkách nebo jiných těstovinách, i když vůbec nebyly na jídelním lístku 🙂 .

To nejkrásnější léto – kdekoli, hlavně spolu!

Aaaach, to bylo. Strašně ráda na to vzpomínám. Tom je nohama víc na zemi, takže při vzpomínce na tuhle cestu si mnohem víc než já, uvědomuje a pamatuje tu náročnost putování, kdy nejste na jednom místě. Často se balíte, on ještě komplet řídil a je spíš typ do Norska než k moři 😀 . Kde se ale vždy s úsměvem zasní, to je vždy, když si vzpomene na ten náš společný čas.

Uznávám, že jsem po návratu byla zralá tak akorát na dovolenou 😀 , ale nevyměnila bych tu cestu za pobyt u žádného x hvězdičkového hotelu s tou nejlepší stravou a servisem. Z válecí dovolené s dětmi už vzpomínky máme taky. Je to super, je to bezstarostné, jídlo skoro dojde až k vám, ale každý jeden den je stejný. Nepamatujeme si ve výsledku žádný konkrétní. A o tom to je.

Když přijde řeč na Sardinii, holky se překřikují, co bylo lepší, kde to bylo super a co vše si tam kreslily do deníčku. Nedělám si iluze, že si to budou pamatovat, ale snažíme se, aby už teď viděly, že naše země je krásná 🙂 , ale venku je ještě obrovitánský kus světa.

Svět kde lidé jinak vypadají, jinak mluví, mají jiné zvyky i chutě a že stojí za to je poznat. I když je důležité, vždycky se s chutí vrátit i domů. A myslím, že se to celé povedlo 🙂 .

I Sardinie má své smutné chvíle

No a tady je ten smutný čas. Loučení. Bylo to třeba. Ale my si zase udělali cestu domů hezkou. Aby holky návrat nenesly moc rozmrzele, rozložila jsem cestu na 6 dní a celé 4 dny jsme ještě zůstali v Rakousku, v hotýlku pro děti. Takže cesta byla příjemná a v autě vlastně i cestou domů těšení.

A tak jsme nasedli na trajekt, nechali se ze Sardinie přepravit do Janova a odsud směr Rakousko a domů.

Doufám, že se vám takový suma sumárum článek líbil. Že vás třeba i trošku namlsal a dáte Sardinii šanci. A jak říkám, dejte na mě a nezůstaňte v hotelovém resortu. Nepoznáte tam nic z krás ostrova, žádné místní tradice ani speciality a ta krása bude venku, když vy uvnitř.

Takže polopenze a jedem 😀 . Mějte se krásně, užívejte si představy a plány na léto a držme si palce, aby s nimi už COVID nijak nezamíchal 🙂 . Já se jdu vrátit k mapě a jdu se podívat, co zajímavého se dá dělat na ostrovech, na které se máme v plánu na konci března vypravit.

MUDr. Michala Knězková

All posts

19 Comments

  • Anna 14.2.2022 at 15:09

    Na Sardinii se taky chystáme, zatím už po 4 letos letíme na naši lásku Ischii. Doporučujeme ❤️

  • Lenka Holešínská 14.2.2022 at 20:24

    Dobrý den, mohu prosím vás pěkně poprosit o ubytování na cca týdenní dovolenou se dvěmi dětmi (5 a 3 roky). Moc se mi líbilo to u vody s lesíkem (na fotce). Zkrátka někde v klidu přírody u vody. Předem Děkuji za váš čas. Lenka

  • Silvia 14.2.2022 at 20:40

    aaaach..to sa krásne čítalo..vďaka💛

  • Silvia 14.2.2022 at 21:08

    aaaach..to sa krásne čítalo..vďaka💛 a mňa by ešte zaujímalo finančné náklady celkovo, ubytko, strava, atrakcie.. aby si to človek vedel aj konkrétnejšie predstaviť. Príp. neuvažovali ste nad nejakým e-bookom na predaj? 😉ja by som si napr. rada kúpila itinerár k tejto Vašej ceste😉presný popis, kde konkrétne,ako dlho, čo všetko a za koľko😊👍už sa teším na ďalší článok a cestu 🤗

  • Iva 14.2.2022 at 23:39

    My jsme Sardinii projeli loni v srpnu obytným autem. Máme dva kluky (5 a 1 rok) a bylo to super. Přes den jsme udělali výlet (kolo nebo pěšky) a navečer jsme se sbalili a přejeli jinam. Podívali se, co je v okolí a ráno zas výlet. Všichni jsme byli nadšeni z římských lázní. Koupete se v řece do které vytéká termální pramen. Tam jsme jeli deset dní (s přestávkou na Gardě) a zpátky jsme to vzali i přes Švýcarsko a ještě na závody do Belgie. Tenhle styl cest milujeme.

  • Barbora 16.2.2022 at 0:07

    Zajímal by mě Váš rozpočet, respektive, na kolik taková rodinná dovolená na tak dlouhou dobu vyšla, předem děkuju.

    • Míša 16.2.2022 at 10:09

      Hezký den, Baru,

      celkovou částku za 6 týdnů nemáme, snažili jsme se dávat si spíš pravidla jako „zkusíme se stravou vejít do limitu tak. abychom za něj utráceli stejně jako doma“.

      Ubytování by bohužel nemělo vypovídající hodnotu, protože většina ubytování ubytuje jen rodiny 2+2, takže my jsme měli bohužel dražší ubytování, protože s rodinami 2+3 se už moc nepočítá. Takže částka za ubytování by tak mnoha rodinám přišla velká, ale seženete tam v pohodě i ubytování levné. Jen je třeba pak slevit z nároků a my třeba bydleli několikrát ve vnitrozemí, volili farmu apod. Takže se omlouvám, ale vlastně jsem nikde údaj nezmiňovala, protože by vůbec neodpovídal cestě a ceně jiných rodin.

      Cestu jsme volili auto plus trajekt, ale i tam máte hodně možností, od nejlevnější cesty na palubě až po spaní v kajutě. My volili kajutu, protože trajekt je od 19 hodin večer a přijel na Sardinii v 7 ráno, takže Violka (18 měsíců) mohla spát a řidič to samé, takže to pro nás byla priorita. Ale i tam jsme tedy měli cestu dražší a dá se na ní dost ušetřit.

      Tak asi moc neuspokojím, ale vlastně jakékoli číslo by nemělo nijakou hodnotu, protože když nejedete s cestovní kanceláří, můžete si vybrat mnoho variant a ušetřit. Sardinie má i skvěle vybavené kempy, takže cenově se podle mě dá vejít do dovolené jako jinde, ale musíte počítat, což my jsme museli.

      Krásný den

  • tatiana 16.2.2022 at 10:11

    krasne 🙂 boli sme min rok v sept, sice len alghero na tyzden s 18 mes slecnou, ale bola to skvela dovolenka 🙂 tento rok rozmyslame tiez o sard.
    podla mna by bolo super, keby ste pridali k clanku aspon mapu s trasou po sard., aby sa mohli citatelia inspirovat.

    • Míša 16.2.2022 at 10:19

      Hezký den, Tani,

      přemýšlela jsem, zda mapu udělat a vložit jí, ale ten okruh by asi k ničemu nebyl, když jsme na něj měli 6 týdnů. Hodně jsme se stěhovali a mít na to dva týdny, tak se to nedá stihnout. Podle mého do dvou týdnů je super vybrat si sever, východ nebo jih. Zvolit jen jednu část a tam být. My v Algheru začínali, protože jsme jeli trajektem z Janova 🙂 a sever byl náš první cestovní cíl. Pak jsme jen objeli po pobřeží ostrov dokola 🙂 . Hodně jsme určovali místa zastavení dle cen za ubytování.

      Tak zvažujeme, že se vrátíme ještě jednou.

    • Tana 28.4.2022 at 11:04

      Dobry den, mohu vas poprosit o tip na ubytovani v Algheru? Letime posledni tyden v kvetnu se 6letou dcerou a rada bych tipy:). Manzel chce pujcit auto, tak uvidime:)

  • Štěpánka 16.2.2022 at 11:50

    Ahoj Míšo
    inspirativní a milý článek jako vždy ❤️. Nejvíc ze všeho se mi líbil ten úplně první krok – nový start a změna životních zvyklostí. Odvaha, odhodlání, sdílení… prostě SUPER! 🤩
    Sardinie, moc krásná, hezky jsi mě navnadila😊. Máme také rádi „zážitkovou“ cestu a objevné pobyty. Akorát už nějaký čas máme léto vždycky pracovní. A tak teď můžu taky (zatím tajně 😏) doufat, že se to jednou podaří změnit a budeme také odvážní a odhodlaní.
    Přeju vám všem vše dobré, držím palce v každodenním životě i v nevšedních událostech. Š.

    • Míša 16.2.2022 at 17:56

      Hezký den, Štěpánko,

      moc Ti děkuju za tak milý komentář. To odhodlání stálo nejvíc sil, uvědomuju si každou chvíli, že to nemuselo vyjít, ale vyšlo a je to jak žít sen. I v tomhle snu jsou starosti, dny na pytel, ale mnohonásobně převažuje to pozitivní. A hlavně ten čas. Až poslední rok si plně uvědomujeme, kolik času nás stál ten klasický zajetý systém. Když si do toho čemu jak velkou část života ještě prospíme 😀 , tak toho času pro nás bylo málo.Takže já osobně podpořím každého, kdo tohle bude chtít udělat „jinak“. myslím, že vymyslet to jde, ale chce to i stejný názor na druhé straně. Prvotní impulz vlastně přišel od manžela, a to mě překvapilo nejvíc. On je nás dvou totiž ten „tradiční“.

      Sardinie a cestování je skvělé. Ale i toulání se u nás dá vlastně ten samý pocit, jen to není pro dospělého tak fascinující 🙂 . Počítáme ale s tím, že jakmile začneme stavět, bude dost věcí jinak a právě třeba auťáky po ČR a Moravě budou v tu dobu v kurzu a děti z nich budou asi podobně vydřené, jako ze Sardinie 😀 . Ten přesah, že jsme jinde si tolik neuvědomují, jako my velcí.

      Držím moc palce na splněné sny do budoucna, Štěpánko!
      Letos si chci zase dopřát víc odpočinku a tím je pro mě blog, tak se na Tebe budu těšit 🙂 .

      Míša, dneska z Beskyd 🙂

      • Štěpánka 22.2.2022 at 11:13

        Milá Míšo,
        ani nevíš, jak jsi mne svou odpovědí potěšila 🥰. Už dlouho sleduju Tvé psaní, ještě holky když byly maličké. Přečetla jsem spoustu Tvých článků (krásných ❤, nádherně ofotkovaných – Ty ani jiné neumíš 😁), které byly potěšením i inspirací (výlety, pokojíček N + J, knížky… a ještě i project life!). Měly jsme se dokonce vidět v Praze na pikniku s Little Bubbles nebo v Písku v mraveništi. Pokaždé nám do toho vstoupil nějaký neřád bacil, takže z toho nic nebylo. Mrzelo mě to, ale co se dalo dělat. Třeba se potkáme na Sardinii 😂😂.
        Tuším, že to odhodlání a rozhodnutí u nás také časem přijde. Nejsou pro to teď moc vhodné podmínky, ale ty se mají časem také změnit. V životě jsem měla nejraději kombinaci práce na částečný úvazek (řád a jistota) a práci s volnou rukou (ne-řád 😀 – přizpůsobení si času a různorodé tvůrčí činnosti). Ne vždy to šlo, ale v budoucnu bych to ráda takhle nastavila.
        Ano, to je fakt, budete stavět a to už je jiná liga – ještě že se vám ten „letní sen“ vydařil před tím, bomba! Když máme náročné období, kolikrát také žijeme z toho, co jsme kde zažili a kde nám bylo dobře. A bylo to hodně cestování jako to vaše – dobrodružné s přesuny, objevy, dost improvizace, žádný resort s bazénem na týden… Možná právě proto se nám to tolik vrylo do paměti a v dobrém se k tomu vracíváme.
        Určitě, milá Míšo, budu číst a inspirovat se dál (a říkat o Tvém počínání všem kamarádkám). Díky moc! 🤗
        Štěpánka

        • MUDr. Michala Knězková 22.2.2022 at 19:41

          Štěpánko 🙂 🙂 🙂 aaaach!

          Děkuju a jak to vidím, je čas naplánovat na teplé jaro nějaký piknik, drakiádu nebo Sladovnu 😀 .

          To musí vyjít, že jo 🙂

          Mávám 🙂 a těším se tu na Tebe zase brzy.
          Míša

  • Lenka 16.2.2022 at 18:13

    Krasa,radost citat.Milujem takyto styl dovolenky.A presne,aj my mame najviac zazitkov z toho co vsetko sme videli a zazili.Musi byt uzasne neponahlat sa a mat cas.Dostatok casu.Nam sa zatial podarilo len 12dni.Sardinia je nadherna a urcite tam raz chcem ist.Fotky peckove. Dakujem

    • Míša 16.2.2022 at 22:27

      Zdravím Leni 🙂 ,

      kočovný styl dovolené plánujeme i teď na jaře, i když stěhovat se chci jen 4x a zůstat všude cca týden, tak uvidíme, kolik toho půjde projet. Holky už jsou zase o kus větší, jsou z nich parťáci, ale s Violkou už to asi bude těžší 😀 , raubíří.

      Budu podávat na blogu hlášení 🙂
      Moc máváme
      Míša a holky

  • Martina 1.3.2022 at 14:02

    Oooo parada. My sme takto poznávací Korziku a Nórsko a pecka:) vďaka za tip

  • Terka 5.3.2022 at 23:45

    Zdravím Míšo a děkuju za článek, doufala jsem, že nějaký sepíšeš (snad nevadí, že tykám). Tak jsem se navnadila nad fotkama, cos dávala, že letos jsem manželovi Sardinii navrhla a hele, chytil se a dokonce prý si vezme dovolenou na víc jak tři týdny, což je teda věc nevídaná! Plánujeme dvě přespání po cestě, noční trajekt, na S. se dvakrát po týdnu stěhovat a pak teda domů… A i když jsi to nikde konkrétně nezveřejňovala, chtěla jsem poprosit na tip ve vnitrozemí (chybí nám jedno ubytko uprostřed a právě jsem si říkala, že zkusit vnitrozemí s bazénem by byla ideální kombinace) a pak kde je ta úžasná zvířecí zoo, kde se dají zvířátka krmit – moje starší zatím touží být veterinářkou a tohle by ji úplně dostalo. Samozřejmě, pokud to sdělovat nechceš, chápu 🙂 Díky moc, já moc blogů už teď nečtu, ale ten tvůj je nekonečnou inspirací (taky jsem to přečetla úplně všechno :-D), už jsem podle vašich tipů byli i na několika ubytováních po čechách a vždycky pecka! Tak díky a těším se na další tipy 🙂

  • Veronika Kruczková 16.3.2022 at 6:32

    Míšo báječné články, už x let čtu a inspiruji se. Myslíte, že byste mohla dát doporučení ( odkazy) na ty ubytování veřejně? Předem děkuji a přeji celé Vaší rodince zdraví a pohodu.

  • Leave a Reply

    Vítejte u nás na blogu!

    Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

    Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

    Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

    Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

    Kam za námi

    Nejnovější příspěvky

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

    Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

    ×