Tenhle článek jsem původně až tak neplánovala sepisovat, protože to hlavní je přeci dům postavit 🙂 . Obrovské množství z vás mi ale psalo, že vás čeká podobná situace. A tak možná nebude na škodu, když tu jeden demoliční článek bude. Ono to totiž nebylo až tak ízy pízy 🙂 . Ale kdo už někdy stavěl (nebo boural) ten by hned zahlásil „já ti to říkal“. Tak se pojďte podívat na demolici samotnou.
Tenhle článek bude víc „praktický“ než roztomilý, protože bych moc ráda, aby pomáhal. Kdo tohle budete mít před sebou, abyste věděli, co a kde jsme vyřizovali, kolik nás to stálo (Jojo i tohle napíšu, protože co si budem, to pro nás byl důležitý faktor. Musí nám zbýt peníze na postavení nového.) a na co si dát pozor 🙂 .
Příprava domu k demolici
Koupili jsme pozemek, na kterém stál dvoupodlažní dům ve stavu předem určeném k demolici. Ve stropech byly velké díry, dům ze škvárobetonu a komplet vybydlený. Demolici jsme si mohli buď celou objednat od firmy nebo se na ní podílet a tím nějaké peníze ušetřit 🙂 .
Než se do bourání dá technika, je třeba dům „vytřídit“. Okna pryč, dveře pryč, odřezat zábradlí,…práce drobnější, ale potřebná. Tuhle fázi jsme na pozemek jezdili i s holkama a i když jsme měli trochu respekt, ukázalo se to jako strašně fajn. Poznali jsme sousedy, jeden místní se rovnou přátelsky zeptal, zda bychom mu dali dřevo, které z demolice zbude a vlastně jsme tak nebyli samotným bouráním na jen obtíž.
Po celou dobu jsme byli se sousedy v kontaktu. Podle vyjádření příslušné úřednice na obecním úřadě souhlas sousedů s demolicí není potřeba 🙂 , ale vzhledem k tomu, že se budou hodit jejich souhlasy se stavbou a chceme na daném místě zestárnout, chtěli jsme od začátku pěstovat co nejlepší vztahy. A asi je vám jasné, že strhnout takový dům bude znamenat ruch a bordel i pro okolí, takže hlavně komunikovat.
Naštěstí pro nás sousedi okolo též stavěli nový dům, takže celý proces znají a pochopení měli od samého začátku úplně skvělé 🙂 .
Být zadobře se sousedy se vyplatí
Pokud podpisy se stavbou seženete od všech sousedů (včetně např. vlastníka přilehlé komunikace, kterým bývá obec) může stavební úřad stavbu povolit zrychleným způsobem – vydáním územního souhlasu a odsouhlasením ohlášení stavby 🙂 namísto vydání klasického územního rozhodnutí a stavebního povolení.
Když souhlasy neseženete, budou mít sousedé ve stavebním řízení postavení účastníků řízení a budou moct ke stavbě uplatňovat své námitky (odstup od jejich pozemku, orientace oken, styl oplocení…), které stavební úřad bude posuzovat a rozhodovat. Pokud stavební úřad stavbu povolí, budou moci sousedé podat odvolání a vše se ještě víc zdrží – a to nechcete. A tak jsme povolali nejroztomilejší stavební dozor, aby ledy lámal 😀 .
Co zařizujete před demolicí domu?
Demolici doporučuji brát jako malou přípravu na stavbu. My si tím například skvěle otestovali firmu, kterou jsme měli v případě spokojenosti v plánu využít i dál v průběhu prací spojených s přípravou stavby. A jak začít, když chcete demolovat jakoukoli stavbu?
1. STAVEBNÍ ODBOR OBECNÍHO ÚŘADU
Hned zkraje by Vaše kroky měly vést na stavební odbor obecního úřadu. Lahev i domácí vajíčka můžete nechat doma 😀 , ale je dobré poznat úředníka, který bude mít demolici a následně i stavbu na starost a zjistit faktické informace jako:
Požadují k demolici souhlasy sousedů?
Poptávají odbor životního prostředí?
Mají pro ohlášení odstranění vlastní formulář?
Doporučuju zkusit získat tipy: kdo v okolí v nedávno demoloval, na co si dát pozor, jak stíhají termíny a navázat s příslušnými sousedy kontakt.
Hned máte společné téma. Soused vás navíc rád polituje a oddechne si, že on už to má za sebou. Hlavně ale bude mít pochopení a vy jste se s někým místním propojili 🙂 .
2. ZAMĚŘENÍ POZEMKU GEODETEM
Našli jsme geodetku, která nám zaměřila pozemek za účelem výstavby nového domu namísto stávajícího (výškopis a polohopis pozemku a objektů na něm + výšky římsy, hřebene a atik sousedních objektů), který je sice potřeba až při žádosti o stavbu, ale využili jsme ho i při žádosti o demolici.
3. RANDE SE ZAHRADNÍKEM
Tohle určitě není nutnost. Pokud jste ale koupili pozemek, který obsahuje bohatou flóru jako ten náš, je konzultace docela dobrá věc. Na našem pozemku před námi už roky nikdo nežil. Vyrostly tam mohutné stromy a my se snažili o jejich zachování. Miluju borovice a ta naše, to byla láska na první pohled. Plánovala jsem, že na ní holkám uděláme domek. Vzrostlé stromy na pozemcích jsou dnes v Praze a na stavebních parcelách výjimka.
Naše borovice stojí sice na místě, kde už dům nebude, ale k mému zklamání nám bohužel zkušený zahradník sdělil, že stavba bude pro tenhle strom takovým zásahem, že to na 95% nepřežije. Bude tedy muset pryč, protože jinak by mohl napáchat ještě větší škodu. Kořenová soustava stromu je v místech, kde už se kopat základy budou a tohle mi radost vůbec neudělalo. Je pak dobré vědět, že jen tak něco skácet bez ohlášky nejde, takže další papír: ŽÁDOST o povolení kácení dřevin rostoucích mimo les.
Zároveň nám obhlédl celý pozemek, hned sdělil jedovatosti, které tam rostou a děti by k nim neměly, takže jsme rodinou získali trochu pohled i na budoucí plány se zahradou 🙂 .
4. KONTROLA STATIKEM
Statik zkontroloval dům k demolici a pro „demoliční projekt“ naplánoval postup bouracích prací.
5. ŽÁDOSTI U POSKYTOVATELŮ ENERGIÍ
Požádali jsme o povolení k demolici domu všechny poskytovatele energií (voda, elektřina, plyn) + domluvit s nimi odstřižení od energií. Zde pozor, u nás to byly 2 rozdílné úkony. Sice nám PRE povolilo demolici domu a odstranění elektroměru, ale následně jsme museli aktivně sehnat techniky, kteří to provedou. Člověk by tak nějak čekal, že se sehrají.
Zpětně viděno považujeme odstranění elektroměru za chybu, protože už na stavbu bude elektřina potřeba, takže se bude draze montovat nový.
No a když máte všechny papíry podané a od všech výše uvedených souhlas, můžete se pustit do práce. Pokud bouráte sami, tak přišel váš čas. Pokud na tohle nemáte, přijede firma. Výběrem firmy ale doporučuji začít před zahájením všech žádostí nebo současně s tím. A jak jsme vybírali my?
„Tak kde to je? Proč se ještě nemaká?“
Jak vybrat demoliční firmu?
Oslovili jsme asi 10 solidně vyhlížejících demoličních firem, které jsme vygooglili. Základním vodítkem pro nás bylo hodnocení firmy na Google, jejich webová prezentace a vzdálenost kvůli předpokládanému levnějšímu odvozu suti. I tohle s cenou umí hnout.
Nějaké firmy nereagovaly vůbec, některé po více než 2 týdnech, ty jsme ale vyřadili. Vyřadili jsme také firmu, která požadovala zálohu předem. Takto nám zůstalo 5 firem, u kterých jsme jako jediné kritérium zvolili cenu. U demolice je to snazší výběr než u stavební firmy, kde je třeba pečlivěji vybírat. Tady hraje roli především to, jestli práci odvedou v termínu, pořádně, a nezničí nic, co nemají (včetně sousedských vztahů).
Odpady Janeček – od domluvy po odstranění domu
Se dvěma firmami jsme se sešli na pozemku, ostatní demolici nacenili po prostudování zaslaných materiálů (fotografie, plány domu a zpráva od statika). A vzešel nám vítěz, se kterým jsme byli ve výsledku moc spokojení. A protože osobní doporučení má váhu největší, využili jsme firmu Odpady Janeček.
Nacenění demolice od této firmy bylo o cca 100 000 Kč levnější, než u ostatních firem, a to se s námi navíc sešli a vše tedy bylo mnohem přesnější. Když firma naceňuje práce bez návštěvy objektu, může se vám stát, že vzniknou „nečekané výdaje“, se kterými přeci nemohli počítat, když na místě nebyli. A zase – to nechcete 🙂 .
S jednatelem byla dobrá a konstruktivní debata, podepsali jsme smlouvu a po povolení demolice ze strany úřadu se na to chlapi vrhli. Krom demolice zajišťují i odvozy a likvidaci suti a odpadu nebo třeba zápůjčky kontejnerů.
Mezitím nám architektka sepsala Dokumentaci demoličních prací (nazývám ho demoliční projekt) Většinou ho píše projektant, ale zvládnete to i sami – my se chtěli vyhnout možnému zdržení na úřadě kvůli hloupé chybě a pár tisícovek se v rozpočtu hravě ztratí. Tady ho máte pro inspiraci – klik tady.
Demolice dvoupodlažního domu byla hotová za cca 4,5 dne i s odvezením suti, což bylo jen o fous déle, než jsme se měli v harmonogramu.
Stála nás 320 000 Kč.
Zádrhel v první den demolice
Zbývalo jen zajistit kropení suti, protože voda byla v době demolice již samozřejmě zastavená. Zde jsou možnosti vlastně dvě. Buď se domluvit se sousedy, nebo sehnat cisternu. Doporučuji domluvu se sousedy 🙂 , jednak utužíte vztahy, a i kdybyste je měli štědře zaplatit, bude Vás to stát jen část toho, co byste platili za cisternu 🙂 .
Kropení během demolice je nutné. Je to právě to, co vám bude lepšit vztahy se sousedy, protože čím víc prachu pokropíte, tím míň se ho dostane k sousedce na okna 🙂 . Nejhorší je první dny, při odvozu už bylo vše fajn.
Z ptačí perspektivy
A protože Tom je stále víc a víc nadšen ze svého leteckého kámoše droga, se kterým se poměrně skamarádil na Sardinii, budeme si stavbu dokumentovat i okem ptačím 🙂 . Holky to moc baví, protože dívat se na demolici z nebe bylo úplně jiné, než od branky 😀 .
Takže kdo byste se chtěl podívat na minutový sestřih z demoličních dnů, zvu vás ke sledování 🙂 . Popcorn sníst nestihnete 😀 .
A je pryč! Teď budeme stavět ten náš…
A tak jsme o něj přišli. A máme z toho radost. Pozemek je téměř připraven. Před zahájením stavby ale bude třeba ještě srovnat povrch, který je mírně svahovitý a na tohle si opět zveme firmu Odpady Janeček. Bagrista (říká se mu tak? 😀 ) byl naprosto skvělý – táta, který měl pro dětské oči pochopení a dovolil holkám osedlat bagr, takže tady byla cesta jasná 🙂 . Pár záběrů ve videu bylo dokonce od něj. Natočil je z kabiny přímo při bourání.
Teď mít ještě štěstí a vybrat dobře i firmu stavební. Není to totiž ani trochu snadné a my stále ještě úplně nevíme. Tak držte palce ať dobře sáhneme.
„No kde jeeeeee? Vzali nám dům!„
No Comments