Rakousko s dětmi | Piratenweg v Tyrolsku

7.10.2021 in Výlety - No Comments

Je sice jedna ráno, ale já mám chuť! Chuť vrátit se z tohohle unudlanýho doupěte zase zpátky do léta, kdy jsme měli čas poznávat 🙂 . A bylo to neskutečný léto! Takže než to všechno uteče z hlavy pryč, ráda vás dnes vytáhnu i z vašich doupat. Chcete si projít kus Rakouska, které je naprosto super pro rodiny s dětmi? Odpovím si za vás – no chcete, žejo 😀 .

Pirátskou cestou aneb Tyrolská Piratenweg

Když jsme vyrazili do Tyrolska, byla startovací nálada v autě lehce pod tlakem 😀 . Zabalit nás všechny na dva týdny na dovču, kde může být 30, ale taky 1 stupeň, to není úplně moje oblíbený disciplína. A Tom to taky ne úplně rád. Takže když už jsme konečně vyjeli, trvalo asi 10 km, než mi došlo, že jsem doma zapomněla knížku a naplánované všechny výlety! Ups. No a tak jsme Tyrolsko dali tak lehce na anarchisty, ale bylo to dokonalý.

Jeden z našich prvních výletů byla Pirátská cesta, kterou se mnou můžete dnes projít a rozhodně si jí uložit do svých „výletníčků“, protože až se sem jednou vydáte, dejte si jí 🙂 . Cesta není nijak dlouhá a zvládnete jí i s kočárem. Stačí vám na ní cca 2 hodiny a na start pohodlně dojedete lanovkou, na což si naše holky rychle zvykly a denně se na ně těšily.

KomPeRDELl lanovka se nám zaryla do paměti 😀 a vám jistě zaryje taky.

Start Piratenweg nebo-li cesty pirátů je u Murmliwasser Weltu v Serfausu. K tomuhle vodnímu hřišti vás doveze výše uvedená „rektální lanovka“ a je to jedno z hřišť, které je fakt veliké – na půl dne bez mrknutí oka a neplatíte tam žádný vstup. A ten výhled? Mimo Piratenweg jsme si do Mirmliwasse Weltu zajeli i jen tak na „pohrání“.

Interaktivní hraní

Co se nám na pirátské cestě moc líbilo, to byl nespočet zastavení, u kterých děti plní úkoly. Téměř všude se dá ale sáhnout, hnout, otevřít, zavřít, vlézt někam – no zkrátka byla to interaktivní zábava, ne jen naučná cesta, a to bavilo moc i Violku, která je (v roce a půl) jinak ještě na stezky mládě 🙂 .

„Mamii, tady je chobotnice, můžu si ji vzít domů? 😀

„Když ona nechceeee!“

Nevím, jak začínáte výlety vy 😀 , ale u nás (a nechápu proč) se po 100 metrech chůze už ozve nějaký z hladových krků a vyžere polovinu báglu. Tom samozřejmě neprotestuje, protože jeho zádům se uleví, ale já jsem od začátku výletu v mírném stresu a studuju okolní faunu a flóru, jestli nás uživí kořínky nebo budeme chytat veverky 😀 .

No fakt! Z tohohle místa koukaj do Murmliwasser Weltu 😀 .

Na druhou stranu, jestli někdy chcete udělat rodinnou fotku a udržet je v klidu, je ta svačina docela dobrá záležitost. Sice vypadáme jak sysláci, ale rodinných fotek máme jako šafránu a tahle navíc vypadá, že je před nám plakát 😀 a ne reálná příroda.

Dvojjazyčná stezka s úkoly – čtěte!

Nevím nakolik je vám blízká němčina (i naše děti už tuší, že rakoušština to nebyla 🙂 ), ale kdyby nebyla, tak všechny cedule jsou psané dvojjazyčně. Pokud vám není blízká ani ta, úplně v pohodě to dáte s překladačem v telefonu. Úkoly jsou kratičké, dávají smysl, takže je i snadno domyslíte a…

TIP: …pokud chcete mít cestu vymakanější, kupte si stezkovou knížku. Mají jí v apartmánech a penzionech, i lanovek,… Jde o knížku, do které si zaznamenáváte a plníte úkoly. Zahrnuje více dětských cest a stála nás 2 EUR.

Hmmm, jako ono je to fakt bavilo, i když tahle fotka vypadá, že jsme tam šli spíš kvůli nám 😀 . Mimochodem, tohle je 200 metrů od místa, kde svačily! A už zas vyžíraj lesy. Nechápu, že jsme to za ty dvě hodiny stihli projít 🙂 .

Cesta je mile dřevěná. K našemu údivu naprosto neponičená, veselá a vtipná 🙂 . Úkoly jsou většinou jen hledání, točení klikou nebo otevírání truhel. Violka z toho byla úplně paf a z ní pak byly paf holky 🙂 .

Rybí duchové, ukradený poklad a honba za kapitánem

Celá cesta je panoramaweg – tedy kochačka za kochačkou, což já tuze ráda. Pěkná vyhlídka je mezi rybími duchy, kteří se holkám moc líbily. Co za kouzlo udělá obyčejné otáčení značek.

A když budete mít štěstí na vítr, bude se celá alej duchů točit před vámi 🙂 .

Loď kapitána Peppera a opičáka Chilliho

Tematické stezky pro rodiny s dětmi mají často svůj příběh, kterým vás stezka provází. Úkolem Piratenweg je najít loď s pokladem a vyfotit se s kapitánem Pepperem 🙂 . Loď je krásná, je z ní takové malé hřiště. Až mi bylo líto, že Violka nevydržela usnula 😀 .

No je to tááám. Kapitán nalezen, fotka s kapitánem splněna a my může pokračovat dál. Ještě totiž hledáme ten poklad!

Cesta za pokladem vede přes bludiště, které musíte vyluštit – zvládnete i s malými dětmi 🙂 . Vykoumáte, která truhla ukrývá poklad a vypravíte se za ní.

Hon za pokladem je tady!

Až do poslední chvíle samozřejmě netušíte co v truhle je 🙂 . Truhly bez pokladů vám tady ukážu, protože jsou v nich legrační duchové. Ten pravý poklad, pro ten si budete ale muset do Tyrolska zajet 🙂 .

Ta radost z vleku v létě

A jsme na konci. Piratenweg jsme zdolali, Violka třetinu prospala, ale probudila se ve správný čas. Víte jakou radost vám udělá vlek v létě 😀 ? Je to tak super, že Rakušani dovedou takhle využít hory a svou zimní dominantu přes hezkou část roku otevřou dětem.

Co takový obyčejný kobercový vlek udělal radost. Babičky a dědové, děti, ale i my s Tomem jsme se rádi vyvezli. Když totiž projíždíte tunelem, máte okolo sebe i různé rekvizity…

…a ty se navíc začnou hýbat a hrát, když jedete kolem. No já být dvouletá co z lyžování není nadšen, tak to sjedu jen kvůli tomu, abych zas mohla tunelem nahoru 😀 .

Strach z lanovek? Netřeba mít 🙂

Pro každého, kdo byste měl respekt z lanovek a nástupu s kočárem. Většina lanovek má své označení, jak dolní mistr lanovkách dá tomu hornímu najevo, že jede někdo „hůř schopný“ vystoupit. Je tedy jedno jestli máte kočárek, vozíček nebo slepeckou hůl. Jakmile horní mistr lanovka vidí signál, pomáhá.

A tak se vezem. Kus dne ještě před námi, protože lanovky budou ještě 1,5 hodiny v provozu, tak jsme se rozhodli přejet na vedlejší „kopec“, kde je rodinný park s atrakcemi. Holky se totiž zamilovaly…

Na skok v parku, doslova!

…bohužel 😀 . Do tohohle. A proč bohužel? Protože ten den jsme tam vyjeli už poněkolikáté a tentokrát chtěly, abychom skákali všichni. Z 8 metrů 😀 . Přesně, taky se mi navaluje jen při té představě.

A tak jde jedna…

…pak (uff už ne) máma… 😀 …

…a s nadšením na tribuně se čeká na…

skok táty 😀 , po kterém zakončuje rodinný převrat žaludků…

naše nejstarší – Nelinka 🙂 .

Byl to zážitek. Jako každá naše dovolená v Rakousku. A tohle byl jeden den ze 14, které jsme tu pobyli. Tyrolskou a oblast Serfaus – Fiss – Ladis můžeme vřele doporučit. Všude vám tady u každé lanovky naservírují mapky. Mají je i v ubytováních, takže si s snadno na místě naplánujete výlety a ani nevadilo, že jsem připravený plán nechala doma.

Mějte se krásně 🙂 a zas si sem s námi přijďte brzy zavzpomínat a navnadit se na další cestovní i necestovní tipy od nás.

Míša a zbytek 🙂

MUDr. Michala Knězková

All posts

No Comments

Leave a Reply

Vítejte u nás na blogu!

Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

Kam za námi

Nejnovější příspěvky

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

×