žít ve svém #2 | Jak jsme našli TEN pozemek

Jak jste z prvního dílu zjistili, udělali jsme, pro nás, životní změnu. Rozhodli se, že se v budoucnu přestěhujeme do domečku, kde budeme mít alespoň kousek své zahrady. Děti budou moct vyběhnout ven, aniž by se ptaly a my s Tomem budeme moct trávit večery venku, i když děti budou spokojeně spát 🙂 . Jakmile jsme se rozhodli, že to tak chceme, začali jsme procházet inzeráty. A co bylo dál?

Naše požadavky – prázdný pozemek

Zjistili jsme, že již hotový dům pro rodinu se třemi dětmi, v dobré lokalitě a stavu, abychom neutratili vše a nezadlužili se na doživotí kvůli jeho rekonstrukci, pro nás neexistuje. Nenašli jsme. Začali jsme tedy brát do úvahy prázdné pozemky s tím, že ten svůj postavíme.

Prakticky: K hledání jsme využívali ty nejběžnější inzeráty realitek. Asi nejlépe se mi hledalo na S-realitách, Tom koukal i na menší stránky plus jsme si plánovali procházky s holkama do těch lokalit, kde by se nám líbilo žít. Spousta pozemků totiž na internetu a v inzerátech není, najdete jen cedule / plachty o prodeji na plotu pozemku. I tak jsme hledali 🙂 . Vítěz ale byl na S-realitách a webu Bezrealitky.cz

Našli jsme krásné pozemky v Praze v Tróje (o ceně asi nemusím mluvit), na Veleslavíně (dokonce u metra), u Kyjského rybníka, ale všechno drahé nebo malé. Veleslavín (na obrázku dole) jsme se nakonec rozhodli řešit, ale po víc jak měsíci nekomunikace prodejců jsme to vzdali (ano, zase jsem to obrečela, protože tehdy to bylo jediné místo, na které jsme se oba shodli).

Teď zpětně vidíme, jak správně to celé bylo, a jak dobře je, že jsme hledali dál 🙂 .

Vždy když Tom vidí, že už jsem z něčeho smutná moc, dá si čas a práci a na „něco“ přijde (asi bych mohla začít smutnit častěji 😀 ). Já už tehdy rezignovala, protože jsem byla nadšená, že jsme našli kompromis – ten padl a s ním i mé hledání. A  tak se Tom vytasil s nápadem, že tedy zkusíme jít cestou jinou. Nebudeme hledat pozemky prázdné, ale takové, které mají na pozemku ruinu či dům určený k demolici. A otevřely se nové možnosti. A náš cíl? Dostat se k bydlení do doby, než Violka bude muset do školky. Snad nám to všem dá víc volnosti.

Drobná úprava v požadavcích – bereme i ruiny

No nebudu vás trápit čtením mých stavů 😀 . Našla jsem inzerát, který jsem viděla jako jeden z prvních vůbec, s moc hezkou zahradou, v roce 2022 jen 4 minuty od metra (nyní víc, ale už se má začít stavět most k metru). Tom ho prvně zavrhl, protože jsme nebyli ve fázi, kdy bychom chtěli pozemek s domem 🙂 , ale teď už byla situace jiná. Zašli jsme se podívat na favorita z inzerátů a zamilovali se všichni včetně Violky, která na zemi sbírala vlašské oříšky a rvala je s nadšením du pusy 😀 .

Demolice v ceně pozemku – domluveno!

Zjistili jsme si ceny demolic a propočítali své možnosti. Sešli se s majiteli pozemku a rovnou jim řekli, že cena za pozemek jde, ale musíme se do ní vejít i s demolicí 😀 . Holá huba, holé neštěstí, no ne? Souhlasili. Dostali jsme slevu na pozemek, tak abychom se cenově vešli.A tohle je ON 🙂 .

Pozemek není malý, ale ani obrovský. V okolí, ale i na pozemku je hodně zeleně a vzrostlé stromy, což dává poct soukromí, i když na třech stranách pozemku sousedíme s dalšími domy 🙂 .

Krom pozemku jsme ale koupili i onu „zátěž“. Starý dům, který už v době koupě je vybydlený, má ve dvou patrech probořený strop, obsahuje velké množství škvárobetonu a už při prodeji je označený jako „stavba ke stržení“.

Jaký asi bude jednou výhled?

Máme v plánu postavit dům dvoupodlažní, takže jsme byli rádi, že si díky starému domu můžeme vyzkoušet, jaký výhled z budoucího domu budeme mít 🙂 . A není to vůbec špatný 😀 . Abych ale uvedla i minusy – v zimě ten výhled tak krásný nebude. Stromy totiž schovaly panelákové sídliště, které za zelení jsou. Daň za bydlení na metru 🙂 .

A jak už asi tušíte, čeká nás demolice a s ní bude i článek na blogu, protože už mnoho z vás mi psalo, že vás čeká stejná cesta a za tipy, rady, varování a informace budete rádi. Tak krom dětí už si chystám foťák i na dělníky 😀 . Jak dlouho asi zabere zbořit a odvézt třípodlažní dům?

Bude v noci cesta domů bezpečná?

Poloha pozemku je jen pár minut pěšky od metra. Důležité je, že je v takové části Prahy, kde se nebudeme bát pustit děti samotné. To se u jiných pozemků říct nedalo a bylo to pro nás hodně důležité. Nejen hezké místo, ale taky bezpečnost v okolí a možnosti pro holky, aby se nebály cesty do nebo z domu 🙂 .

Na víkendy za skutečnou přírodou

A ač se pozemek zdá z fotek velký, je focený vždy z jeho úplně krajní části. Poměrně velkou jeho část (28%) zastavíme. Zahrada jako taková je pro nás důležitý bod, proč to celé děláme, ale na její velikosti nám plán nestojí. Pořád je to pozemek v Praze a budeme z ní na víkendy utíkat na výlety pryč. Takže zahrada je na běžné dny, drobnou práci a hlavně náš společný čas a volnost dětí 🙂 .

A začalo neskutečně vyčerpávající období, které obnášelo právní taškařice ohledně rezervační smlouvy, placení zálohy, žádání o hypotéku, právní taškařice ohledně smlouvy a o smlouvě budoucí, o kupní smlouvě a zpětně to považuju asi za nejvíc vyčerpávající období, které jsem byla ráda, že na sebe ve velké míře převzal Tom 🙂 .

A náš další plán? Máme pozemek, který čeká první velký zásah – demolice. To zas všechno ale někdy v příštím díle 🙂 . Zajímá vás něco? Napište to do komentářů nebo přímo mně.

Míša

MUDr. Michala Knězková

All posts

12 Comments

 • Hana 11.8.2021 at 16:25

  Míšo, Váš blog sleduji už hodně dlouho, poslední dobou pro mě ale trochu ztrácel smysl, protože na rozdíl od Vás máme dva kluky, teď už čtrtá a třetí třída, takže mnoho tipů jsme už nevyužívali. Ale téma bydlení mě zaujalo. Když ale čtu, že budete bourat a znovu stavět naskakuje mi husí kůže 😉. Tím vším jsme si prošli a stále nejsme u konce s rekonstrukcí staré části domu. V dnešní době, kdy jsou ceny materiálu na nauvěřitelném maximu, navíc nic není na skladě a stavebníci cenu nestanoví ani na týden dopředu, Vám vůbec nezávidím. Ukousli jste si pořádné sousto. Přeji opravdu hodně sil, je to celé neuvěřitelně náročné a vyčerpávající. Ale výsledek určitě stojí za to. Děkuji za Vaše články, zase mám důvod se sem vracet 😉.

  • Míša 12.8.2021 at 21:04

   Moc Vás tady zase zdravím 🙂 a těší mě, že je tu další důvod se „potkávat“ 😀 .

   Už teď to není úplně snadné. Máme zatím teda štěstí na paní na úřadě, což nám hodně ulehčuje a ty ceny materiálu, to nás děsí neuvěřitelně. Uvidíme, je dost možné, že budeme muset se stavbou počkat na příznivější ceny. Dům byl bohužel ve stavu, že nepřicházelo v úvahu ani část z něj zachovat :-/ . Dali jsme si jako optimistickou vyhlídku 2 roky od začátku stavby, ale kdy se reálně začne, to nikdo netušíme 🙂 .

   Moc máváme 🙂
   Míša a holky

 • Helena 12.8.2021 at 20:40

  Taky si tím procházíme. Jen bez té demolice 🙂
  Před rokem (možná už i víc) jsme si doma řekli, že chceme svůj dům. Podle nás. Zahradu pro děti.
  Rok jsme hledali, objížděli pozemky, věčně s někým něco domlouvali. Nakonec jsme na začátku roku koupili krásný pozemek na hranici Prahy a Středních Čech. Ale prokousat se smlouvami, hypotékou, a pod bylo šílené. Teď už je náš. Teď zase bojujeme úředním šimlem kvůli stavbě 🙈 Běh na dlouhou trať. Ale těšíme se! 🙂

  • Míša 12.8.2021 at 21:06

   Zdravím Heli 🙂

   no stavební povolení bude asi velká neznámá. My plánujeme podávat vše na úřady v září. Tak jsme zvědaví, jak dlouho to celé bude trvat. Snad to nebude nic hrozného. Ještě máme otazník na straně jednoho souseda, který tam nechce nic, takže aby schválil cokoli bude asi problém 😀

   Mávám i s holkama

   • Helena 12.8.2021 at 23:38

    Taky jsme sháněli podpisy sousedů, ale naštěstí pro vás, nemusí být. Pokud jsou všechno se urychlí, když ne, tak se to schválí i bez nich (jen se čeká na případné vyjádření). Měli jsme to tak u schvalování studny.
    My už s úrady snad budeme pro teď končit. Vše potřebné jsme dodali. Takže snad už brzy začneme stavět 🙂

    Hlavní je ten cíl! 🙂 tak ať vám to rychle utíká

    • Hana 13.8.2021 at 10:12

     Úplně si nemyslím, že lze postavit bez souhlasu sousedů. Ano, asi můžete dát papíry na úřad bez jejich podpisu, ale pokud nesouhlasí určitě se ozvou v rámci stavebního řízení. A to může celý proces významně prodloužit a zkomplikovat. Osobně si myslím, že je lepší vše si vyříkat a vyjasnit předem. Znám případy, kdy kvůli sousedům významně měnili návrh studie. Nám soused řekl rovnou, že zbourání by nám nepovolil. Takže rekonstruujeme. Studna je samozřejmě jednodušší záležitost. Ale Míšo, to určitě nebude Váš případ. Držím palce. Chce do toho jít po hlavě, protože kdyby člověk předem věděl, co všechno ho čeká … Mějte se hezky.

     • Míša 13.8.2021 at 20:39

      Teeeda, no uff. My naštěstí chodili se sousedy už v době tvorby studie, takže poměrně brzy věděli, co budeme chtít stavět, ale máme tam pána, co by tam měl ideálně tak louku 😀 , takže tam se budeme muset konstruktivně domluvit. Naštěstí tam zatím nemají v ruce moc žádný oprávněný argument a na „nikoho tu nechceme“ naštěstí paní na úřadě nebere zřetel 😀 .

 • Agata 12.8.2021 at 21:38

  Jej, buduci susedia 🙂 Okolie je super, je tam uzasne ihrisko so stromami, tak sa tam da byt cely den. Blizko cyklostezky. Ob barak je skvela hospoda a ludia v okoli moc kamaratsky 🙂 Milujeme to tam. Dobre postavte a nech sa vam tam byva este lepsie ❤️

  • Míša 12.8.2021 at 21:49

   Jééé moc zdravím 😀

   Už skoro rok na pozemek jezdíme, jen ten COVID vše zavřel, takže hospůdku jsme ještě nezkusili. Ale holky mají rády paní sousedku, které byly zalévat zahrádku 😀 a na cyklostezku už jsme kola vytáhli a bylo to super. Snad ta pole brzy nezmizí. Hřiště mezi stromy už jsme taky zkusili, tam se zase moc líbilo Violce. Tak mě moc těší, to je hezká náhoda 🙂 .

   Máváme, Míša a holky

 • Iveta 13.8.2021 at 10:00

  Držím palce. Jsem šťastná, že už máme 9 let postaveno. Jsme šťastní 20min za Prahou ve vsi s vlastní školou. To byla priorita pro nás. Když vidím ty dnešní ceny, jsem šťastná, že máme za 3 miliony vše sakum prdum. Obzvlášť když platy jsou stejné.
  Pevné nervy, Iveta

  • Míša 13.8.2021 at 20:37

   Ivet, děkujeme 🙂

   Ano, ceny po covid jsem neuvěřitelné. Když vidíme železo, dřevo nebo jen hloupý polystyren, je vše o víc jak 100% nahoře :-/ . Uvidíme, možná budeme kvůli cenám čekat se začátkem stavby.

 • Lucie 16.8.2021 at 10:29

  Dobrý den, držím Vám palce a těším se na další články.

  Já řešila bydlení v časovém presu před několika lety – potřebovala jsem byt ve městě, po domu se zahradou (zatím?)netoužím.
  Hodně mě překvapilo, že neexistuje žádný známý agregátor dostupných nabídek ze všech realitek. Tak, jako je to běžné pro letenky (kayak, expedia atd.), dovolenou (invia) nebo hledání ubytování (trivago, hotelscombined atd.).
  Ale nakonec jsem HO našla – realingo. Díky tomuto webu bydlím tak, jak jsem si představovala, protože zobrazil i nabídku od realitky, o které jsem vůbec netušila, že existuje.

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×