Svěrák v Národním | senzační miniOPERKY

Od posledního divadelního článku jsme stihli další dvě návštěvy, ale tenhle článek si zaslouží pozornosti nejvíc 🙂 . Naše doposud nejkrásnější návštěva, kdy i tříletá Julinka seděla jako přibitá, bez jediného „Mami, máme svačinu?“ 😀  vydržela hodinu a půl a zpívá si doma ještě teď.

Děkujeme, Ježíšku!

Ježíšek nám nadělil pod Jedličku lístky do Národního divadla, kde na Nové scéně jednou za čas přijedou zazpívat děti. Představení Svěrákovy Miniopery bývá hodně rychle vyprodané a já měla veliké štěstí, že jsem na něj narazila v době, kdy bylo čerstvě vypsané. Už v listopadu jsme tak měli lístky na březen letošního roku a já nám rozhodně vyhlídnu tyhle lístky znovu.

Naše příprava na představení

Nevím kolik z vás ví, že Svěrák a Uhlíř nestojí jen za písněmi z klasické Hodiny zpěvu, ale vyprodukovali během 4 let 4 krásné dětské operky. Ty v Hodině zpěvu zahráli, natočili jako video pohádky a většina z vás je bude znát v novější verzi, z pohádky Tři bratři. Tam nás ale ochudili o Budulínka, který se do konceptu pohádky moc nehodil a písně jsou změněné 😀 .

Holkám jsem koupila originální podobu Operek, protože milují písničky a ještě raději je zpívají. Bylo mi tedy jasné, že když se je naučí, bude je divadlo bavit o 200% víc.  A to byla pravda. V tomhle CD je navíc i DVD, na kterém si můžete přehrát takové divadýlko doma. Díky tomu holky doma i ve dvou všechna představení nejen zpívají, ale i hrají.

I ve sněhu do šatů

Divadlo holky mají rády moc. Je to kultura, u které už loví ve skříni šaty, pakují do batůžků capáčky, které k nim nosí a moc se těší na shození softshellu 😀 . Tentokrát si braly vůbec poprvé šatičky z obchodu Zuppa, který doporučuje především maminkám holčiček. Já si tam vyhlídla i šatičky, ve kterých nejspíš půjdou holky na květnovou svatbu kamarádky 🙂 .

O capáčkách, které jsem nechala holkám ušít si můžete přečíst tady – Náš školkový top.

Nová scéna Národního divadla

Představení Svěrákovy operky je tradičně na Nové scéně Národního divadla a strašně mile mě tentokrát překvapila jeho cena. Místo v divadle stálo 200 Kč. Může se to zdát dost, ale klasicky na Novou scénu stojí lístek cca 450 Kč a představení jsme nezažili lepší než bylo tohle pěvecké číslo dětského souboru 🙂 .

Na pořadu jsou 4 známé pohádky a v polovině je vždy přestávka 20 minut. Mezi jednotlivými příběhy byla vtipná vsuvka sbormistrů, kteří nás bavili velikonoční tématikou a pomocí kvízů k sobě zvali i malé diváky 🙂 . V té době se za oponou nachystala nová pohádka, mladí herci se převlékli a jelo se dál.

Budulínku, dej mi hrášku…

Všechny příběhy jsou od začátku až do konce jen zpívané a přímo na jevišti je orchestr, který příběh doprovází živou hudbou. Takový mini-orchestr k těmto mini-operkám. Dělá to strašně moc. Pokud jste někdo zažil divadlo s živou hudbou tak víte, že při každém dalším, kde je pouhá reprodukce, tam si zavzpomínáte právě na tahle opravdová představení.

Prvně jsem i viděla jak moc důležitý je pan dirigent, protože děti na něj hodně spoléhaly a on jim krásně ukazoval, kdy do hudby začít zpívat 🙂 .

Ach, všude sněhu je a vítr běduje…

Jednou z operek je pohádka o Budulínkovi, kterou určitě všechny děti znají 🙂 . Děti ze souboru zpívaly nádherně, mé holky si k tomu hrozně hezky zpívaly a i když to není jejich nejoblíbenější (pač tam není žádná princezna, se ví 😀 ), tak mně se líbila moc. Když se pak otočíte do hlediště, vidíte jak se malí posluchači pohupují do rytmu, zírají s pootevřenou pusou a nevyrušuje snad nikdo.

Na operku Budulínek se můžete díky Youtube podívat tady – klik.

Holena je celá po mně, bude paní v tomto domě…

Po Budulínkovi přichází ta O dvanácti měsíčkách, kdy Marušku vyhání macecha s Holenou do kruté zimy. Tuhle mají holky strašně rády a vyloženě se vyžívají v hraní těch záporáckých rolích.

Pasáž „Bez jahod se nevracej, bez tebe nám bude hej!“ je jednou, kde vidím holkám v očích takový výraz, že se raději klidím z místnosti 😀 .

Na operku O dvanácti měsíčkách se můžete díky Youtube podívat tady – klik.

Proč máš tak velké uši, babi? To mám Karkulko proto aby…

Jak už jsem říkala, holky umí všechny čtyři operky slovo od slova. Poslouchaly doma CD většinou během dne a rychle pochopily, že jde o zpívané pohádky. Takže zatímco jiná CD poslouchají dost pasivně i jako kulisu při hraní, operky se snažily vnímat a od začátku si přehrávaly děj. Rychle se tak všechny naučily, dokonce i Julinka 🙂 . Na co ale CD nepřipraví, jsou ty skutečné části pohádek, které jsou strašidelné.

Pro Julinku tak byl v divadle šokem vlk 😀 . Chytila se mě za ruku, zírala a nevydala ani hlásku, i když jinak celou dobu zpívala 😀 .

Šeptem jsem vždy slyšela „Ave to je jenom jako, viď. To je pán, viď“ 😀 . A samozřejmě bylo. V představení nehraje nikdo dospělý. Všechno to jsou děti různého věku, od nejmenších až po statné kluky 🙂 .

Na operku Karkulka se můžete díky Youtube podívat tady – klik.

Poslední operkou je ještě Šípková Růženka. Je to nejoblíbenější hra holek a vlastně i narozeninovou oslavu jsem původně zamýšlela dělat v tomhle duchu, i když jak víte, nedopadlo to žádnou tématickou slávu.

Zase převážilo mé pohodlí a pohodlnost 😀 . I tak tam ale bylo růžové dost a i ta operka nám nakonec zahrála 🙂 . 

Na operku Šípková Růženka se můžete díky Youtube podívat tady – klik.

První divadlo, na které půjdeme znovu!

Jestli si naplánujete někdy výlet do Prahy a pojedete sem na podzim nebo v zimě, rozhodně se vyplatí naplánovat výlet podle termínu tohohle divadla, protože v něj hodně věřím a troufám si říct, že se vám bude moc líbit 🙂 . Chodíme do divadla přes podzim a zimu každý měsíc a za celou dobu toho našeho kulturního vývoje je to první představení, kam budu vyhlížet lístky a znovu vyrazíme.

Moc mě mrzí, že je takový problém sehnat na představení lístky, když ve výsledku je třetina sálu volná. Místa zůstávají bloklá pro lidi s předplaceným vstupným (abonentkou), kteří ale nechodí a vždy je tam strašně moc místa. I tak už ale systém nikoho nepustí a hlásí vyprodáno. Je to veliká škoda.

Kdybyste chtěli na operky mrknout nebo třeba jen najít texty k písním, tak tady jsou 🙂 .

O dvanácti měsíčkáchtext a video, originál video
Karkulkatext a video, originál video
O Budulínkovi – text a video, originál video
Šípková Růženka – originál video

MUDr. Michala Knězková

All posts

8 Comments

 • Dana K. 18.4.2018 at 6:46

  Diky za tip, vlka se trosku bojim, co by na nej deti rekli, v pohadce Tri bratri byl fakt hnusny. Kouknu na nej na youtube 🙂 My pujdem znovu na Nejlokomotivovatejsi lokomotivu a Zahradu. Dcerka na tom byla beze me, coz me mrzelo, ale na zahradu jsem mela silenou chripku, tak jsem rada, ze chce jit znovu a ted uz nam to snad vyjde 🙂 Zdravime!

 • Monika Plonková 18.4.2018 at 7:01

  To muselo být překrásné představení a vůbec se nedivím, že Nelinka i Julinka z něj byly unešeny 🙂 jen systém s rezervací vstupenek je vskutku nešťastný, taková škoda prázdných sedadel, když by mohla být zaplněna malými i velkými diváky, co mají rádi divadlo stejně jako já. Chystáme se s manželem vzít tuto sobotu naší dvouletou dceru poprvé do místního divadla na pohádku o Koblížkovi, tak s napětím očekávám, jak tato akce dopadne 😀 Přejeme krásný den a spousty dalších hezkých divadelních představení 🙂 Monika a Adélka

 • Petra 18.4.2018 at 9:04

  Operky známe díky youtube i pohádce Tři bratři. , Emmě se moc líbí, umí je také všechny zpaměti. Budu se snažit vyhlížet lístky, i když do Prahy to máme z ruky (Morava), tak bychom si na podzim nebo v zimě mohli udělat výlet na víkend do Prahy. To by se určitě moc líbilo, v tomto případě věřím i tátovi 🙂 Včera jsem zrovna koupila lístky do brněnské Radosti na Povídání o pejskovi a kočičce, tak se už Emma nemůže dočkat. Opět jsem to prozradila moc brzo- jedeme až koncem května 🙂

 • Daniela 18.4.2018 at 9:07

  Moc dekujeme za tip, o predstaveni jsem vubec nevedela. Malá zatim hudbu miluje, tak budem doma poustet pisnicky a za rok bych rada zkusila i predstaveni v divadle. Snad se bude jeste hrat 🙂

 • Eliška Gřešková 18.4.2018 at 11:39

  Míšo, to je nádhera, tak určitě vezmu Filípka a pak jednou i Klaudinku. Filipek karkulku od Svěráka moc rád. Nicméně u nás teď frčí Hurvinek, takže už jsem pokukovala po divadle Hurvinka a Spejbla.

 • VercaS 19.4.2018 at 7:05

  Závidím, že jste měli lístky na operetky. Od malá mám moc rada písničky od panu Svěráka a Uhlíře a jsem moc rada, ze i Ondra si k nim našel také cestu. Byli jsme na koncertě v O2 aréně a přestože, jsem zvažovala , jestli to vydrží musím říct, ze to bylo to moc fajn a všichni tři jsme si to uzili.

 • Martina 27.6.2018 at 0:27

  Miso,boli sme dnes a bolo to skvele.aj ked mozno trosku dlhsie,s prestavkami cca 2hodiny a na uvod bol este krst knihy,takze by som to kludne aj skratila.Ale super za tip.pojdeme niekedy zas.deti z opery boli fakt skvele

 • Jana 29.12.2018 at 20:09

  Dobrý den,

  mám pět lístků na 1.1. 2019 v 16:00, ale jsme nemocní. Neměli byste někdo zájem?

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×