děti a STRACH | batolecí knihovnička

Knihovnička se na blogu moc hezky plní, ale dnes nám díky tomuhle „šoupátkovému“ leporelu skočí další knížka do kategorie Děti a emoce. Budeme totiž spolu číst o strachu. Kniha Strach má velké oči vyšla v Nakladatelství Albatros a je ideální pro děti od dvou let do takových pěti. Nelu třeba ještě baví, ale je vidět, že jí stačí ji projít párkrát a stačí. O strachu už na blogu máme recenzi na knihu Divní brach strach, která uspokojí maminky dětí starších.

O strachu, z Albatrosu

Teda, ten nadpis je asi trochu zavádějící 😀 . Pevné leporelo Strach má velké oči. Kdo z nás se nebojí? Někteří dokonce hodně! Bojí se u doktora, ve vodě, za bouřky…bojí se pořád. Tahle knížka projde nejčastější dětské strachy, které většinou pramení z jejich nespoutané fantazie.

Strach má velké oči

Šoupátka s úlevou

Mezi nejčastější trápení dětí patří bezesporu návštěvy lékaře, prohlídky, očkování a my zdravotníci jsme v jejich očích tak trochu satani 😀 . Dost podobně nás vyobrazili i v téhle knížce 🙂 . Na pravém okraji knihy si ale můžete všimnout šoupátka, ze které když děti zatáhnou, vše se jim ukáže očima nás velkých a bujná fantazie se vrátí nohama na zem.

Ze strašidelného mága je najednou on, doktor v bílém plášti, kterého se je proč bát, protože tu injekci má prostě taky 😀 . To jsem tomu moc nepomohla že? Možná je to tím, že holky se doktorů nebojí (není to má zásluha 😀 ). Jsou nemocné jen málo, respektive dost ale ne tak, aby nás to dovedlo k lékaři a běžná očkování je nikdy výrazně nestresovala.

Ačkoli Nelinky píchané uši byly faktorem, kdy jsem se záseku bála, nestalo se tak 🙂 .

U lékaře, ve školce, za bouřky či v tunelu

Od lékaře si přeskočíte do školky. Zatímco v představách holčičky jsou velcí zlí kluci, kteří nevypadají, že by si s ní dvakrát rádi hráli pexeso …po zatáhnutí vidí, že jsou to stejné děti jako je ona sama.

Tuhle knihu jsme si s holkama vypůjčily, prolistovaly, popovídaly o ní, ale není to knížka, kterou bych jim koupila a zařadila do knihovny bez nějakého vysvětlení. Holky se nebojí doktora, školky, vody, tunely při jízdě vlakem milují a tak nějak mám pocit, že bych jim knížkou akorát ukázala, že vlastně existuje možnost se takových věcí bát. A to vyvolat nechci.

Bujná fantazie holčičky na dece nezná mezí, takže se raději v horkém dnu bude nudit na dece než aby šla za tatínkem do vody…a proč? No vidíte to taky nebo ne?

Ale nééé, žádná chapadla ani nestvůry. Jen nástrahy koupání v přírodě, které k tomu prostě patří 😀 . Mimochodem už jste děti vzali i do jiné vody než je bazén s hladkým dnem? Je to zážitek 🙂 .

Když není proč se bát

Bouřky už se bojí dětí víc. Nelince to bylo vždy všechno trochu jedno, Julči živá fantazie už ale byla trochu horší a když jí bylo asi 18 měsíců, za bouřky plakala. Ani nevím čím to přešlo, ale období tohohle strachu je pryč a dnes už si za bouřky přijdou jak na Silvestra 😀 .

A tak, zatímco holčička viděla, že za dveřmi stojí hrozivý blesk, po sesazení na zem a odšoupnutí blesků vidíte, že je to zmoklá maminka v pláštěnce 🙂 .

A pozor 🙂 . máme tady zmiňovaný tunel. Autorem knížky muselo být dítě nebo má velmi bujnou fantazii, protože to by mě a asi ani holky nenapadlo 🙂 . Určitě se teď budou ujišťovat, že až zase pojedeme do tunelu, je to obyčejný nudný tunel 🙂 .

Stejně jako ten v knížce 🙂 . Leporelo jsem vám nafotila úplně celé, abyste měli představu jak vypadá. Pokud nějaké strachy děti trápí a v knize se do nich trefily, určitě budou šoupátka malé děti bavit. Pro ty starší už to ale nebude.

Tak už žádné strachy…

Z běžných dětských strachů se „vyšoupete“ 😀 a a třeba to nějakému z dětí pomůže se příště bát o trochu míň nebo třeba vůbec.

Zajímají vás knížky z řady Děti a emoce? Můžete si je tady na blogu prolistovat spolu s námi 🙂 . Udělala jsem jich tu už docela sbírku, každé jsem se věnovala zvlášť,a by vám to dalo víc než jen představu, že něco existuje. Doufám ale, že trápení bude minimum a když bude, rychle je v knihovničce zaženete 🙂 .

Seriál o dětech a jejich emocích

V několika článcích, si přiblížíme dětský strach, smutek a také téma dětí a smrt. Nafotila jsem několik knížek, které se mi líbí, přijdou mi smysluplné a tady máte celý obsah seriálu.

Děti a EMOCE úvod
Děti a náladové pexeso Co ty naše nálady? Pexeso PlanToys
Děti a mateřská láska kniha Mám Tě ráda
Děti a EMOCE hra s knihou Ferda a jeho mouchy
Děti a vyjadřování emocí Poprvé v Národním divadle

Už byly vaše děti někdy opravdu smutné? Moc doufám, že ne a že největším trápením je jednorožec, kterého chtěli mít doma v pokojíčku a vy jste jim ho nekoupili. Když ale dojde na opravdický smutek, je dobré ho v dětech nenechat. Naopak ho dostat co nejrychleji ven. Pomoct může právě kniha A smutek utek.

Děti a SMUTEK – kniha A smutek utek

Každý se něčeho bojí. Díky knížkám však můžeme zvládnout mnoho druhů strachu a nejvíc vám jich ukáže kniha z nakladatelství Cesty domů. Dnes přidáváme druhou knihu Strach má velké oči, pro ty nejmenší 🙂 .

Děti a STRACH – kniha Divný brach strach
Děti a STRACH – Strach má velké oči

Jak s dětmi mluvit o smrti, jak je připravit na ztrátu blízkých nebo jak se vypořádat s dotazy dětí najdete v následujících knihách. Pro ty úplně nejmenší (cca od dvou let) je určena kniha o dinosaurech, pro děti od 3 do 10 pak kniha Anna a Anička a pro větší děti „komiksová“ O smrti smrťoucí.

Děti a SMRT – kniha O smrti smrťoucí
Děti a SMRT – Když dinosaurům někdo zemře
Děti a SMRT – Anna a Anička

MUDr. Michala Knězková

All posts

1 Comment

 • Helča 16.4.2018 at 15:34

  Zajímavé, že ani z jedné věci syn nikdy strach neměl a nemá 😀 Kolem 2. roku se večer bál, že venku “běhá zlý medvěd nebo krokodýl”. Nikdy jsme nezjistili odkud to vzal, ale samo to přišlo, samo odešlo. Chvilku se bál tmy – problém vyřešila lampička v pokojíčku, kterou tedy požaduje i teď mít zapnutou celou noc (já zhasnu a on se během chvilky vzbudí a rozsvítí si ji)… z doktorů nikdy strach neměl a nezměnil to ani pobyt v nemocnici (čehož se já bála)… 🙂 U dcery je zatím brzo říct, jestli v tomhle bude jiná

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×