Děti a EMOCE | Nemilá témata

17.6.2018 in Emoce, Knihovna, Seriály - 7 Comments

O radosti a úsměvech se toho v knihách pro děti najde hodně. V některých už se ale objevují i méně veselá témata a těm bych ráda věnovala malý seriál, tady na blogu. Možná někomu z vás pomůže. Jak se vyrovnat a pomoct dětem, které jsou smutné, které se bojí, kterým někdo zemřel.

Jak předškoláčkům vysvětlit ztrátu blízkých, jak dětem ukázat, že strachy jsou nemilé a nepříjemné, ale dají se překonat? To všechno bych ráda v několika článcích popsala, alespoň pomocí hezkých knížek nebo her, které převezmou otěže „vysvětlování“ a přirozeně hrou či čtením pomůžou vám i dětem.

Většinou sem na blog pouštím články, které mám dopředu připravené, u tohohle to tak není. Chci ho nechat záměrně trochu otevřený, aby se s ním dalo hýbat a budu ráda, když mi napíšete, co by vás třeba zajímalo z těchto okruhů.

Seriál o dětech a jejich emocích

V několika článcích, si přiblížíme dětský strach, smutek a také téma dětí a smrt. Nafotím několik knížek, které se mi líbí, budete si moct přečíst rozhovor s panem doktorem, který se naplno věnuje tématu paliativní péče, umírání a právě i otázek v oblasti „děti a smrt“. A co je už na seznamu definitivní?

Děti a EMOCE úvod
Děti a náladové pexeso Co ty naše nálady? Pexeso PlanToys
Děti a mateřská láska kniha Mám Tě ráda
Děti a EMOCE hra s knihou Ferda a jeho mouchy
Děti a vyjadřování emocí Poprvé v Národním divadle

Už byly vaše děti někdy opravdu smutné? Moc doufám, že ne a že největším trápením je jednorožec, kterého chtěli mít doma v pokojíčku a vy jste jim ho nekoupili. Když ale dojde na opravdický smutek, je dobré ho v dětech nenechat. Naopak ho dostat co nejrychleji ven. Pomoct může právě kniha A smutek utek.

Děti a SMUTEK – kniha A smutek utek

Každý se něčeho bojí. Díky knížkám však můžeme zvládnout mnoho druhů strachu a nejvíc vám jich ukáže kniha z nakladatelství Cesty domů. Dnes přidáváme druhou knihu Strach má velké oči, pro ty nejmenší 🙂 .

Děti a STRACH – kniha Divný brach strach
Děti a STRACH – Strach má velké oči a Nebojím se tmy

V následujícím šoupátku můžete nahlédnout do knížky Nebojím se tmy. Pro batolátka, které trápí usínaní a tma v pokojíčku 🙂 . Najdete ji na eshopu tady – klik 🙂 .

nebojim_se_tmy-3
nebojim_se_tmy
nebojim_se_tmy-2
previous arrow
next arrow
 

Jak s dětmi mluvit o smrti, jak je připravit na ztrátu blízkých nebo jak se vypořádat s dotazy dětí najdete v následujících knihách. Pro ty úplně nejmenší (cca od dvou let) je určena kniha o dinosaurech, pro děti od 3 do 10 pak kniha Anna a Anička a pro větší děti „komiksová“ O smrti smrťoucí.

Děti a SMRT – kniha O smrti smrťoucí
Děti a SMRT – Když dinosaurům někdo zemře
Děti a SMRT – Anna a Anička

 Nerada bych, aby se blog otočil na depresivní místo, takže každé pondělí si určíme jednu z emocí, která v týdnu zazní, ale určitě tu po zbytek týdne bude zase něco veselého, snad i inspirativního a zábavného. Nicméně, kdykoli to bude někdo z vás potřebovat, budete vědět, že stačí tady na blogu hodit do lupy heslo a vyjede vám inspirace nebo alespoň malá pomoc, jak si poradit a zvládnout situace snáz.

Moc doufám, že jste si s dětmi užili krásné jaro, že jste se taky pobavili nad tím aprílovým počasím, a taky že máte velké plány na následující letní měsíce :-D. My jsme si užili víkend na Malevilu, kde jsme pobíhali v místní ZOO, krmili co jen šlo a já konečně přečetla knížku pro dopslěé 😀

MUDr. Michala Knězková

All posts

7 Comments

 • Eva Krasulová 18.6.2018 at 10:49

  Super, už se moc těším 🙂 Tohle jsou hodně důležitá a zároveň taky dost obávaná témata, si myslím (především ta smrt). Znám zatím jen knížky Anna a Anička a Když dinosaurům někdo umře. Jinak mi přijde ještě skvělý film V hlavě, kde jsou emoce moc hezky ukázané 🙂

 • Lucie Kučerová 18.6.2018 at 17:11

  Dobré téma děkuji, knihy mám ráda Ferda a jeho mouchy, Když Dinosaurům někdo umře. Jen se to špatně vysvětluje v konkrétní situaci. Ráda používám maňásky či plyšáky, ale ne všechno jde takto vysvětlit.

 • Bara Zilova 18.6.2018 at 20:38

  Na nelu.k narozkam ceka navsteva male smrti…

 • Anna Blažková 19.6.2018 at 6:07

  Misi jsi skvela, ze se pustis i do takovych temat. Ja si taky myslim, ze bychom a s detmi meli mluvit o nemoci, smrti a ne vse tabuizovat. Dokonce jsem zastance I toho brat deti na pohreb. Coz je hodne diskutovane tema. Tesim se na tipy na knizky. U nas bylo zajimave vysvetlit detem,ze doma mame kralicka jako mazlicka a u dedy a babicky se chovaji na nedelni obed…

 • Petra 19.6.2018 at 14:21

  Dobrý den,
  mě by zajímalo, jak jste holkám vysvětlili/plánujete vysvětlit, že jsou i zlí lidé, že nemají s nikým cizím nikam chodit, že se jich nesmí ni kdo dotýkat, když je jim to nepříjemné apod. Dcera je zatím ještě miminko, ale přemýšlela jsem nad tím, jak ji tyhle věci "naučíme", aniž bychom ji vyděsili.
  Hezký den, P.

 • Hana Dlouhá 20.6.2018 at 17:28

  Jé moc děkuji za článek…..ráda bych věděla více o těch konkrétních knížkách a jaké otázky a diskuze třeba otevřely 🙂

 • Blog Zrzky 21.6.2018 at 13:29

  Ahoj Míšo, taky jsem se do toho nedávno na blogu pustila, začala jsem právě lidskou odlišností, nežijeme na vesnici a tak se s jinou barvou pleti setkáváme často. Na blogu mám tip na krásnou knížku. Jinak téma smrti mám taky rozpracované, naštěstí už existuje mnoho moudrých knih, které se tomuto tématu věnují. Takže jsem ráda, že zase "souzníme" 🙂 Hezké jarní dny!

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×