Děti a emoce | Poprvé v Národním

Kde se vystřídá za hodinu víc emocí, než na prknech divadla? My zahájily divadelní sezónu právě v letošním roce a s Nelinkou chodíme pravidelně. Máme za sebou nějaké to loutkové, ale hlavně, máme čerstvé vzpomínky i z toho Národního. Alespoň jednou za měsíc si děláme odpoledne, které je jen moje a Nely. Od narození Julinky jsme všude všechny tři, a tak je program přizpůsobený tak, aby ho zvládla i Julinka. Divadelní dny ale ne. Děláme co Nelinka chce, jsme jen spolu a já se těším, že příští víkend už zase přijde. Víte, že divadla mají i programy dětské?

Dnešní článek jsem zařadila na pondělí, protože se krásně hodí do seriálu k emocím. Jednak je jich divadlo plné, na stranu druhou jsme si s Nelou vybraly představení v Národním divadle, které se jmenuje Vidím, nevidím a hezky zapadá do tématu Děti a jiní lidé. Aniž bych to věděla, představení je o malé holčičce, která se narodí s vadou zraku a velkou část svého dětství nevidí. K tomu ale až za chvilku :-).

Jako každá parádnice, i Nela se asi nejvíc těšila na společné nákupy. Tím začala naše divadelní sezóna a my zajely na Smícháč do ZOOTu, protože tam mají za moc hezké ceny i dětské šaty, které se hodí na společenské akce jako třeba divadlo nebo svatba. Z domova jsem objednala asi šestery šaty a jely jsme zkoušet. Jak to asi dopadlo, že :-D.

Domů jsme si rozhodně neodnesly jen jedny, ale zas máme těch představení před sebou tolik, že je všechny unosí… a taky máme ještě hodně svobodných tet, takže ty bílé byly nutností 😀 (hlavně to umět omluvit). Všeobecně šaty vydrží holkám strašně dlouho, protože jakmile nebudou dost dlouhé, vyfasují k nim jen legíny a je z nich parádní tunika.

Úplně nejhodnější na nás navíc byly slečny na Výdejně radosti, kde jim tam Nela běhala jak závodní kůň, střídala jedny šaty za druhými a ony jí ještě pohoupaly na houpajdě, která je tam dětem volně k dispozici. Takové nákupy si necháme moc líbit :-).

Už mám doma popelku. Byli jste někdy v Národním divadle? Já se na tyhle akce moc těšila, protože plesy neobrážíme a je to jedna z příležitostí, kdy se můžeme vyšňořit a být za princezny. Trochu nám to jen kazil fakt, že spousta rodičů si to i do Národního divadla nakráčela v džínách a triku. Nelinka si to ale užila moc, takže k šatům patřil i výběr střevíčků.

Neřešila jsem na tyhle akce ani tvrdost ani ohebnost botiček, protože je obouvá jen na tyhle příležitosti, takže jsem sáhla po mým nejoblíbenějších a objednala nám stejné TOMS miláčky. Jsou to pravé popelkovské střevíčky, které jsou ale dost široké, takže v nich má Nelinka místo pro prstíky a je navíc nadšená, že máme stejné :-D. Do divadla jsem navíc chtěla takové, které zvládneme i v zimě, takže to není úplně sandálek a zároveň budou barevně neutrální a sednou ke všemu.

Objednáváme je zásadně na e-shopu Urbanlux, protože se k nim dají vybrat i Crocsíky na léto, což už začínám aktuálně dost řešit, protože holkám zase skočila noha a ani jedna už své letní Crocs boty neobuje. A to už ty tropy máme tady.

Na webu Národního divadla jsem si našla programy pro děti. Je moc super, že už nejsou děti odkázané jen na to loutkové divadlo a dostanou se i k velkým prknům :-). Tohle představení bylo na Nové scéně a vybraly jsme si ho čistě náhodou. Byly volné lístky, dobrá místa a my měli ten víkend čas.

Když se na stránky podíváte, u každého představení je psaný doporučený věk. Nenechte se zastrašit tím, že pro nejmenší děti je divadlo až od 5 let. Je to jen doporučení a Nela ve 4 letech zmákla s přehledem. Dokonce tam byly i děti stejně staré jako Julinka, ale ta by celou hodinu ticho nevydržela a nechtěla jsem,a by rušila zážitek ostatním, takže ta si na Národní ještě počká.

Nelinka tam byla jako doma. Užaslá, nadšená a vydržela by klidně další hodinu. Jestli si budete vybírat lístky na Novou scénu, vůbec se nebojte míst v zadní řadě a třeba i uprostřed. Všude je hodně místa a sedačky jsou „v kopci“, takže krásně uvidíte i ze zadních řad.

Představení Vidím, nevidím je o mladé rodině, kde maminka (Linda Rybová) je kadeřnicí, tatínek pošťákem a mají malou dceru Agátku, která má moc ráda, když jí tatínek vypráví o jejím dětství. Od okamžiku kdy přišla na svět a byla veselé miminko, přes zjištění, že není něco v pořádku, až po diagnózu oční vady a několik roků ve tmě než pan doktor holčičce po může ukáže jí barvy světa nebo třeba první pohled na vlastní maminku.

Holčička celý příběh prožívá ostatními smysly. Ukazuje nám co cítí, jak moc umí poslouchat, jak si užívá svůj svět, ale ukáže i strach  a radost z operace a prvního pohledu. Představení trvalo 50 minut a ani jednu se Nela neměla čas soustředit na nic jiného.

Já měla pocit, jak kdyby tam Nela stála na prknech a hrála :-D. Tak moc mi přišla veliká a většinu času jsem místo divadlo koukala na ní. Občas se mě zeptala na něco, proč dělají to nebo tamto, ale jinak i ve čtyřech letech pobrala příběh celý.

Poprvé se tak Nelinka setkala s tím, jaké to je pro člověka, který má nemocné oči a vůbec nic nevidí. Ještě nějaký den jí tohle téma vydrželo a snažila se ho cpát i do her s Julinkou. Hádejte, kdo měl být tím, kdo nebude nic vidět :-D. Jo, chudák Julča :-D.

Program pro děti v ND v Praze najdete TADY.

Už brzy nás čeká druhá výprava do Národního, a pak jsou dlouhé divadelní prázdniny. Krom toho, že dětský program nabízí dětem činohry, můžete je vzít i na dětskou operu nebo třeba balet. Na ten se těším strašně moc, protože z něj bude Nela naprosto unesená. Jsem moc ráda, že pro děti tyhle možnosti jsou a pokud o nich nevíte, určitě na divadla ve svém okolí mrkněte, protože všude je čím dál víc programů i pro naše nejmenší.

Přeju vám krásný den, užívejte sluníčka, které má dnes vydržet. No a zas a znovu, pokud se vám naše články líbí, budu moc ráda, když pro nás zahlasujete v anketě MAMAblog roku, kde se dá poslat hlas jednou denně až do Dne dětí (tento čtvrtek) a hledá se tak už druhým rokem ty nejzajímavější mateřské blogy.

HLASOVAT MŮŽETE TADY.

(blog MK Life v kategorii Lifestyle)

DĚKUJEME.

MUDr. Michala Knězková

All posts

4 Comments

 • Tereza S. 29.5.2017 at 6:56

  Děkuju za hezký článek, inspiroval mě a myslím, e v příští sezóně vyrazíme s Juditkou do Národního na balet:)

 • Věra Srbová 29.5.2017 at 7:00

  krása! Jdeme v sobotu na novou scénu – poprvé velké divadlo tak jsem taky zvědavá:-)

  • Míša 29.5.2017 at 7:02

   Jeee Verko my jdeme s Nelou taky v sobotu, na ten cirkus 😊

 • Anonymní 30.5.2017 at 20:33

  My chodime do Rudolfina na Koncerty pro deti PKF, taky se ctyrletou – a jsme obe nadsene. http://www.pkf.cz/pkf-detem/koncerty-pro-deti-d-e/ Do Narodniho se chystame v cervnu na Miniopery. A nejvic Maruska touzi po Snehove kralovne, ale letos se mi nepodarilo sehnat listky. Tak snad pristi sezonu. 🙂 Katka

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×