výletnice | strašidelná Dobříš(ka)

Tipy na výlety vy máte rádi, to já už vím, takže jakmile je čas, píšu o našem posledním víkendu. Holky jsme vzali za kusem divočiny, ale tentokrát i na kulturu, která se moc povedla. Sobota začala jako malovaná, nebe modré, ale Meteor (aplikace s předpovědí) nás strašila deštěm celý den. Pro nás to ale dopadlo nejlíp jak mohlo. Mraky rozfoukal vítr, dojeli jsme si na zámek jako z pohádky, unavili holky a ještě si dali kulturní okýnko. Je to jen kousíček za Prahou, auto necháte zase doma a dobrodrůžo začíná hned u baráku.

 

Jak jezdíme poslední dobou všude vlakem, v sobotu jsme udělali výjimku a vydali se Na Knížecí, odkud odjíždí autobus směr Dobříš. Jede přímo, za 45 minut jste tam a pokud se vašim dětem nedělá v buse špatně,  je to pohoda :-D.

Třetí zastávkou je cíl našeho výletu a to Dobříš. Strašně krásné bylo, když autobus hlásil naši výstupní stanici:
 bus rozhlas: Dobříš – náměstí
Julinka: co DO BRÍŠka ?
Já: Do bříška? 

Julinka „Pán to jíkal“ :-D.

 

Taková asociace nás ani jednoho nenapadla, takže bylo jasné, že hned po výstupu jsme jim do těch bříšek museli něco nacpat.

Z náměstí jsme se vydali kousek zpátky až ke krásnému zámku. Já v Dobříši nikdy nebyla a byla to chyba. Netušila jsem totiž, že má tak veliké zahrady a navíc uspokojí všechny milovníky zeleně. Jednak tam totiž najdete zahradu francouzskou, která je načesaná, uhrabaná, zastřihaná, no jak od kadeřníka. Pak je tam ale ještě park anglický, kde je to prostě divočina. Veliký lesopark, kde jsme s holkama začali.

A jak jsem slíbila, museli jsme po příjezdu vybalit svačiny :-D. Klasika, hlásíme se hrdě k českému národu :-D, jen teda nevozíme zrovna ty řízky. Blíž k autobusové zastávce je vstup do zahrady anglické. Najdete v ní veliký skleník, malou miniZOO, kde jsou draví ptáci a liška, která se nám odmítla ukázat, a pak velký lesopark s Huťským rybníkem. Do téhle veliké části navíc můžete brát pejsky, přístup k vodě je volný a my jich tu pár potkali.

Celé dopoledne jsme s holkama strávili právě tady a jen trajdání po tomhle rozlehlém „lese“ nám vystačilo až do oběda. Největší atrakcí byl samotný Huťský rybník, podél kterého vede příjemná cesta lesem.

Po spadaných stromech se holky procházely s tátou a byly odvařené, že jsou už vlastně nad vodou :-). Nela na nás chvilku zkoušela, že se chce koupat, ale na to to úplně nebylo. Nenašli jsme nikde dobrý vstup do vody pro malé děti a moc si nejsem jistá tím, co vlastně je na dně, takže i když počasí bylo poměrně ucházející, nikdo z nás z toho kmene raději nezahučel.

Francouzská zahrada je veřejnosti volně přístupná, nic se sem neplatí a proto chápu, že se tu rádi prohání pejsci a je to trochu romantika pro místňáky :-). Ani jsme s sebou holkám nebrali žádnou „zábavu“, protože o tu se zcela postaraly klacky a kamení.

Jakmile jsme poblíž vody, jedinou mou starostí je, aby holky při hodu kamene do rybníka, nezapomněly ten kámen pustit a neletěly taky :-). Jak se pomalu blížilo poledne, vyhlíželi jsme si hezké místo na oběd a taky prostor pro Julinku, kde by si dala svých poobědních dvacet. Park je vážně veliký, takže najít místo není problém a nejbližší lidi byli cca 100 m daleko od nás. Tolik k rozlehlosti :-).

Já se s Julinkou složila na dece a Nela si šla po svých. Máme teď doma šplhnu :-). Leze do výšek, nevynechá žádnou skálu ani strom a přecházení klád je taky top, takže Nela ani nepotřebovala hřiště, tenhle park byl pro děti daleko atraktivnější, než třeba učesaná francouzská zahrada u zámku.

Často mi píšete, jak řešíme s holkama obědy, když jedeme na celý den do přírody. Je to dost různé. Někdy si děláme tousty s pestem, rajčaty a sýrem s krabicí různé zeleniny, tady jsme třeba měli těstovinový salát s jogurtem. Vždy ale když je možnost, jdeme si třeba na polívku nebo něco malého, co zrovna nejsou hranolky :-).

Po obědě a spánku Julinky na nás čekal zámek samotný a zahrada číslo dvě. Tohle bylo takové první setkání holek se zámeckou kulturou a rovnou upozorním, že na klasickou prohlídku zámku jsme je tady nebrali.

Kdyby bylo na nich, tak vám stejně řeknou, že nejlepší byla herna na pokladně zámku :-D, ale někde hluboko věřím, že si odnesly víc zážitků než skládání puzzlí a vození mimina v koutku :-D. Hrací kout tu ale mají moc pěkný a my ho využili především proto, že jsme si zakoupili vstupenky na strašidelný okruh v zámku a do prohlídky chybělo ještě 40 minut.

Původní plán byl přečkat ten čas v učesané zahradě, ale z toho na prvních dvacet minut sešlo kvůli přívaláku (Meteor nezklamal). Jakmile ale pršet přestalo a venku bylo jako v prádelně, šli jsme si tuhle zahradu projít. Tady už se vstupné platí (25 Kč za dospělého) a zahrada je krásně upravená.

Nic pro děti v ní ale nehledejte. Přičichnete ke kytičkám, projde se okolo záhonků, omrknete moc hezkou fontánu a poslechnete příjemnou hudbu. I tak ji považuju za důležitou součást výletu, protože se holky setkaly s něčím, co má „v přírodě“ svá pravidla. Co není divoké, co se neškube, o co se někdo  tak pečlivě stará.

My s sebou vezli holkám dětský petanque, protože jsme nevěděli, zda se u zámku zabavíme, pokud tam bude prostor, který nebude úplně pro holky. Nakonec jsme ho vytáhli jen na dobu před strašidelnou prohlídkou a využili tak hezky posekaného trávníku ve francouzské zeleni.

V 15.40 zazvonil budík a my letěli na prohlídku staré půdy, na které se to v Dobříši hemží strašidly. Čekala jsem od prohlídky maličko něco jiného (ne víc 🙂 ), ale dětem se to líbilo moc. Je určena už nejmenším, trvá jen 20 minut a milý průvodce nám povídal příběhy, které se k místním strašákům váží.

Překvapilo mě, že holkám se strašidla líbila, sebemenší náznak strachu tam nebyl ani u Julinky a vydržely těch 20 minut hezky poslouchat. Jestli ale čekáte, že děti uvidí zámek jako takový, musíte si koupit Rodinný okruh. Ten už ale trvá minut 50 a to jsem si nebyla jistá, jestli by zvládla Julinka.

My tak alespoň pozdravili bubáky, pohladili milého skřeta a z půdy vyrazily ze zámku směr bus. Důvodem ale nebyl odjezd, den ještě nekončí a protože autobusy jezdí do Prahy každou chvíli i o víkendu, zastavili jsme se cestou v příjemné cukrárně, kde mají luxusní jogurtovou zmrzlinu a výborné kafe.

Holky už si myslely, že po cukrárně se jde na autobus a rovnou rozjely své oblíbené „A ploč domůůůů?“ To ale ještě netušily, že máme na závěr dne na do-utahání ještě najité hezké místo v parku. Jooo tam se jim líbilo. Doporučuju se podívat do mapy.

Malý kousek od náměstí, odkud se jede zpět domů, je veliký park a v něm hned dvě hřiště. Jsou hezká, nová a jsou rozdělena na hřiště pro maličké děti cca 18 m-2,5 r a pak na to pro starší, kde se zabaví děti jako Nela.

A protože naše děti jsou věkově přesně mezi, lítaly si nahoru a dolu z jednoho na druhé. Tady jsme si dali poslední svačinu, dali Nele kinedryl a zhruba po hodince se vydali směr busík.

 

Zámek Dobříš – praktické info

Webová stránka zámkuwww.zamekdobris.cz
Prohlídkové okruhy a cena vstupného
Zahrada francouzská – 25 Kč / dospělák
Dobříšské přízraky 20 minut – 50 Kč / dospělák
Fotografická licence – povolení fotit 50 Kč (neplatí se na strašidlech)
Cesta z Prahy
autobus ze zastávky Na Knížecí do Dobříš – náměstí

Cesta zpátky už byla jako vždy :-). Děti vydržely neusnout, 45 minut směr Praha uteklo krásně a autobus vás vyhodí zase Na knížecí. Hezky strávený den venku, kde není nutné jít odněkud někam a trávit x hodin na x kilometrech. Každý si ujde co chce, pohraje kde chce a zvládne to každá věková skupina. Celé to navíc zvládete i s kočárkem.

Miluju tyhle dny, kdy si naplno užijeme venku, já si naplním kartu ve foťáku vzpomínkama do našich Project Life alb a večer je ta největší odměna, kdy holky odmočí ve vaně všechnu špínu, hodí do sebe večeři, vyndáme klíšťata (zase máme další klíštěcí body) a usínají už po cestě do postelí :-D.

Tak volnému večeru třikrát hurá!

MUDr. Michala Knězková

All posts

5 Comments

 • Anonymní 12.7.2017 at 8:17

  Na Dobříši jsme byli ještě s dnes již sedmiletým miminkem, těch plánů na letošek je tolik! Ale zkusím Dobříš doplnit, vypadá to skvěle!
  Díky, Iveta

 • Anonymní 12.7.2017 at 15:24

  Dobrý den, co to mají holky za sandále? Díky Licka

 • Anonymní 12.7.2017 at 20:13

  Super výlet! Rádi také zajedeme. Chtěla bych se zeptat, zda doporučujete očkování proti klíšťové encefal.?? Stále to zvažuji, zda očkovat naše holky či ne (jsou jim 2 roky). Bohužel klíště si občas také z venku přineseme…
  Díky za odpověď, Martina

 • Andrea Salvétová 13.7.2017 at 5:50

  Parádní tip na výlet. Jen to mame z Plzně trochu dál. Uvidíme, třeba nějakou cestu udělame 🙂

 • Šárka Daňková 13.7.2017 at 7:17

  Ano, je tu krasne, a to jste nebyli na hřišti u pastoračního centra nebo na novém Rákosníčkově hřišti, ani v kavárně Velbloud nebo v muzeu, kde je nyní výstava Lega 🙂

 • Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×