hrajeme si | Příběhové karty lámou rekordy

9.7.2017 in Hračky, Hraní - 6 Comments

Cestou na hrad Okoř jsem vám tu popisovala v minulém týdnu. Byl to výlet našeho minulého víkendu a krom toho, že holky celou cestu hledaly ukryté úkoly, čekal je na konci hry i hravý poklad. Příběhové karty od eeBoo, které u nás momentálně zastínily i knihu, takže je co říct. Vypráví vaše děti a předstírají rády „čtení“ knih, i když ještě abecedu neovládají? Pokud ano, tak je tohle bude bavit.

Nelinka už hodně dlouhou dobu čte. Tím nemyslím, že zná abecedu, ale sedne ke knize a prostě začne vyprávět. Vždy to začíná známým „bylo jednou jedno“… a pak pokračuje vesměs podle obrázku. Jedna kniha je tak jedna pohádka a ona ji převypráví podle obrázku během pár minut. Je to strašně super poslouchat, protože tam mixuje onu pohádku podle toho, co si pamatuje ze společného čtení, zbytek ale domýšlí a vznikají úžasné pohádky :-).

Příběhové karty od eeBoo dětem „odmažou ten text“ a nechají na jejich fantazii, jaký příběh či pohádku si vytvoří. Můžete je navíc kdykoli zamíchat a pak si z balíčku berete karty v jiném pořadí a příběh je zase úplně jiný.

Story cards od téhle značky máme rovnou 2x, je jich dokonce ještě víc a i když je jedeme několikrát dokola, nikdy se to neomrzí. Pro Nelinku je teda těžké, odpoutat se od předchozího vyprávění, takže když jsme hráli podruhé, u obrázků se strašně snažila vrátit k příběhu, který jsme vyprávěli prvně. To už ale pochopitelně moc nešlo, takže se teď učí vymýšlet si nové a nové cesty v pohádkách.

Karty jsou nádherně ilustrované a co se zdá být jasné na první pohled, není tak vždy při pořádném prohlédnutí karty. Dětem tahle hra rozvíjí fantazii a neuvěřitelně rozšíří slovní zásobu, naučí se mluvit v bohatších větách, používat přívlastky a vůbec je krásně vidět, že si Nela na obrázku už všímá i toho, zda je postava hodná nebo zlá, hezky oblečená nebo nahá, jestli se bojí nebo je veselá.

Poslední dobou jsem pokukovala po „hračkách“, které se vejdou holkám do malých batůžků. Jednak mají pocit, že se podílí na té dřině tahat batoh :-D, za druhé pak milují, že si oblíbené hračky berou s sebou. Karty jsou maličké, o kus větší než hrací karty a jsou z pevného papíru, takže i Julinka si s nimi hraje a na kartách to není znát.

Pokud bychom hráli podle pravidel, měl by se balíček zamíchat a rozdat si před sebe první tři karty. Tyhle tři karty jsou začátkem vašeho příběhu. S dětmi si ho začínáte skládat a jakmile odvyprávíte ty první, taháte si z balíčku další a vykládáte je do řady vedle sebe. Na konci máte před sebou rozložený celý příběh.

Nelinka si hraje trochu po svém, ale já jí víceméně nechávám u všech hraček dělat si vlastní pravidla, takže se na karty dívá a vybírá si do příběhu co se jí zrovna hodí. V budoucnu si ale určitě budeme příběhy tvořit víc organizovaně  karty losovat :-).

Pokud se vám takové karty líbí a chcete si s dětmi hrát a rády vyrábíte, určitě si Story things můžete vyrobit doma. Přivezte si od moře krásné oblázky a doma si je pomalujte. Nasbírejte na podzim kaštany a bílým fixem opět pomalujte, malovat se dá taky na velké ulity šneků,… Na každý předmět nakreslíte nějaký znak, všechny naházíte do jednoho pytlíčku a pak už si jen taháte z pytlíčku kamínky (ulity, kaštany,…) a vyprávíte příběhy :-).

A jestli na výrobu nejste a líbí se vám tyhle karty, objednala jsem z e-shopu Mamiee a najdete je tady v odkaze. Rozhodně ale doporučuju prohlídnou víc věciček od eeBoo, bude to dobrá podjedličková inspirace :-).

Příběhy z karet od eeBoo

obsahují 36 ilustrovaných karet
cena za mě příznivá 🙂

 

MUDr. Michala Knězková

All posts

6 Comments

 • Klára Zindulková 10.7.2017 at 6:56

  Opět děkuji za super článek 🙂 Jen mě asi vaše články přivedou na buben 😀 Každou druhou věc NUTNĚ potřebujeme 😀 😀 😀

  • Míša 10.7.2017 at 21:18

   Dobrý večer Klári 🙂 To mě mrzí, tak zaúkolujte babičky a tety. To je přesně pro ně "co musíš přinést" :-D.

 • Petra Hečová 10.7.2017 at 7:17

  moc děkuji za článek, kartičky vypadají suprově.

  • Míša 10.7.2017 at 21:19

   Peti děkuju za komentář, kartičky baví moc 🙂

 • Martina Krehelova 10.7.2017 at 9:49

  Musim objednat 😊 dakujem za tip

  • Míša 10.7.2017 at 21:19

   Marti dejte vědět, které jste vybrali a jaké jsou 🙂 Míša

  Leave a Reply

  Vítejte u nás na blogu!

  Mé jméno je Míša a jsem dětská lékařka. Především jsem ale mámou 4 dětí. Blog je o všem co mě naplňuje, co máme rádi, co nám dává smysl. Tedy o prevenci, zdraví, cestování a o našem životě. Doufám, že se Vám tu s námi bude líbit.

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Darujte poukaz na kurz nastávajícím rodičům

  Internet je plný informací, které ale mají skutečnou váhu? Co mám dělat? Povíme si vše od porodnice, prvních horeček a průjmů, přes otázky o očkování až po syndrom náhlého úmrtí a nácvik resuscitace kojence. Doma už vás nic nezaskočí! Nově i ON-LINE!

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Darujte poukaz na kurz dětské první pomoci

  Úspěšný projekt První pomoc dítěti už běží třetím rokem! Často si říkáte Co mám dělat? Přijďte a tenhle myšlenkový kolotoč dostane řád a vy pocit jistoty, že v případě nutnosti skutečně pomůžete! Nově i ON-LINE!

  Už potřetí MAMAblogem roku! Děkujeme!

  Kam za námi

  Nejnovější příspěvky

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  MAMAblog roku 2017/18/19 jsme díky vám!

  Děkujeme, že jste se zatoulali až k nám. Narazili jste na blog mladé lékařky a především mámy, který je o lásce k dětem, zdraví, hraní, cestování, Project Life, vzpomínkách a všem smysluplném co nás baví a naplňuje. Doufáme, že se vám bude líbit.

  ×